Anda di halaman 1dari 13

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

BAHASA MELAYU TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 5 FEBRUARI 2013 (SELASA) MASA : 1220-1320 (60 MINIT) TEMA : KELUARGAKU BERWAWASAN TAJUK : CERITA DATUK (BAHAGIAN 2)
1 Julia Ak Intan

TAHUN 4
Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid Tema Tajuk Pelajaran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


: 5 Februari 2013 (Jumaat) : 1220-1320 (60 minit) : Tahun Empat : 37 orang : Keluargaku Berwawasan : Cerita Datuk (Bahagian 2)

Fokus Utama

9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca. Aras 1 (i) Memilih dan menulis idea yang terdapat dalam petikan yang dibaca atau didengar. Fokus sampingan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 1(i) Membaca bahan sastera dengan gaya dan penyampaian yang menarik.

1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat dengan menggunakan kata, ungkapan, dan ayat yang sesuai. Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.

2 Julia Ak Intan

TAHUN 4
Pengetahuan Sedia Ada: (i) (ii)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Murid-murid tahu membaca secara membaca secara mekanis dan mentalis. Murid-murid telah mengetahui serba sedikit tentang kata ganda.

Objektif Eksplisit: Pada akhir pelajaran murid dapat: i. ii. iii. Menulis dua daripada tiga idea yang terdapat dalam petikan yang didengar atau dibaca di atas lembaran kerja yang disediakan. Membaca tiga daripada lima rangkai petikan teks yang disediakan. Menyatakan tiga daripada empat fakta yang terdapat dalam bahan yang didengar kepada rakan-rakan yang lain.

Sistem Bahasa: i ii Tatabahasa Kosa kata: : Kata Ganda : Larut, Terkuak, Bisik Hati

Pengisian Kurikulum: i. ii. Ilmu Nilai Murni : Kajian Tempatan, Pendidikan Moral, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan. : Bekerjasama, Berani, Yakin Diri, Rajin.

Kemahiran Bernilai Tambah: i. ii. Kecerdasan Pelbagai Kemahiran Berfikir : Verbal-linguistik, Interpersonal, Kinestetik, Intrapersonal. : Menjana idea, Menghubungkait, Mengkategori. 3 Julia Ak Intan

TAHUN 4
iii. Belajar Cara Belajar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


: Bacaan Mekanis, Bacaan Mentalis, Kemahiran berbincang, Kemahiran mencatat, Kemahiran membentang.

Isi Pelajaran: i. ii. iii. iv. Petikan Teks Cerita Datuk (Bahagian 2) Klip Lagu Pahlawanku Tatabahasa Kata Ganda Kosa Kata Larut, Terkuak, Bisik Hati

Bahan Bantu Mengajar: i. ii. iii. iv. v. vi. vii. Petikan Teks Lembaran Kerja Kad Perkataan Lirik Lagu Pahlawanku Rakaman suara Cerita Datuk (Bahagian 2) Laptop Pembesar Suara

4 Julia Ak Intan

TAHUN 4
Langkah/ Masa Isi Pelajaran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi (5 minit)

Klip Lagu : Pahlawanku

1. Guru memperdengarkan lagu Pahlawanku


kepada murid-murid.

KBT: KB:

2. Murid-murid diminta menyanyikan lagu tersebut Contoh Soalan : 1. Apakah yang telah anda perhatikan di dalam seni kata lagu sebentar tadi? 2. Siapakah pahlawan yang anda kenali? 3. Mengapakah kita mesti mengenang jasa pahlawan negara kita?
dengan merujuk seni kata yang telah diberikan oleh guru.

Menghubungkait

Alat Berfikir :

3. Guru bersoal jawab dengan murid berkenanan


dengan nyanyian sebentar tadi.

Lingkaran Soalan

4. Guru mengaitkan nyanyian tersebut dengan TKP: - Verbal linguistik, tajuk pembelajaran pada hari ini. Interpersonal Intrapersonal

Strategi :

BSM :

Berpusatkan murid

Klip Lagu Pahlawanku Seni kata lagu Pahlawanku Pembesar Suara

5 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Laptop

Teknik :

Perkembangan Langkah 1 (20 minit) Arahan: Kenal pasti empat pengajaran yang anda dengar dalam rakaman suara yang tadi? Rakaman Suara: Cerita Datuk (Bahagian 2). 1. Guru meminta murid-murid duduk dalam kumpulan. 2. Setiap kumpulan diagihkan kad manila. 3. Guru memberikan arahan menggunakan slaid. 4. Guru memainkan rakaman suara yang mengandungi Cerita Datuk (Bahagian 2). 5. Murid-murid dikehendaki menumpukan perhatian sepenuhnya semasa rakaman suara dimainkan.

Soal Jawab

Penilaian FU : 9.2 Aras 1 (i) FS : 1.5 Aras 1 (i)

Nilai Murni :

Berani Bekerjasama Yakin diri

6. Secara rawak, guru memilih beberapa kumpulan KBT: untuk membentangkan hasil dapatan mereka. Kecergasan Pelbagai:

Verbal-Linguistik Interpersonal Intrapersonal Kinestatik.

6 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Kemahiran Berfikir :

BSM :

Menjana idea Menghubung kait

Slaid Laptop Pembesar Suara

Strategi :

Berpusatkan murid Berpusatkan bahan

Teknik :

Langkah 2 (15 minit) 1. Petikan Cerita : Cerita Datuk (Bahagian 2). Soalan: 1. Berdasarkan petikan yang anda baca, apa yang anda faham? 1. Guru mengedarkan petikan teks Cerita Datuk (Bahagian 2) kepada murid-murid. 2. Murid-murid dipilih secara rawak membaca petikan teks tersebut secara mekanis manakala muridmurid lain diminta untuk menggariskan nilai-nilai pengajaran yang terdapat dalam teks petikan.

Pembentangan

Penilaian FS : 5.2 Aras 1 (i) FS : 1.5 Aras 1 (i)

Nilai Murni: Bekerjasama

7 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


3. Guru membincangkan nilai-nilai pengajaran yang telah digariskan. 4. Guru menyoal murid-murid menggunakan teknik penyoalan (5W + 1H). 5. Selepas itu, guru memperkenalkan kosa kata dan maknanya menggunakan kad perkataan dan makna. Ilmu : Pendidikan Moral Kajian Tempatan Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Yakin Diri Rajin Berani

2. Bagaimanakah datuk melepaskan diri? 3. Mengapakah kaki datuk berdarah? 4. Siapakah yang telah menahan datuk? 5. Dimanakah datuk ditahan? Kosa Kata :

Larut Terkuak Bisik Hati

KBT: Kecergasan Pelbagai : - Verbal-Linguistik Interpersonal - Intrapersonal - Kinestatik - Visual-ruang. Kemahiran Berfikir: - Menjana idea Kemahiran Belajar: - Kemahiran membincang - Kemahiran menghubungkait

8 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


BSM Kad perkataan Kad makna Petikan teks Cerita Datuk (Bahagian 2)

Strategi : Berpusatkan Murid

Teknik: Perbincangan

Langkah 3 (15 minit)

Langkah menulis: i. Kata Ganda Kata Ganda Penuh

1. Guru menerangkan konsep kata ganda berdasarkan slaid yang disediakan 2. Murid diminta memberi beberapa contoh kata ganda yang dapat mereka kecam berdasarkan teks petikan. 3. Beberapa murid diminta untuk membina ayat berdasarkan kata ganda tersebut. 4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 5. Murid diminta menyiapkan latihan yang diedarkan oleh guru.

Penilaian FU : 9.2 Aras 1 (i) FS : 1.5 Aras 1 (i) FS : 5.2 Aras 1 (i) Sistem Bahasa KBT: Kecerdasan Pelbagai - Verbal-Linguistik - Interpersonal Kata Ganda

9 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Intrapersonal Kinestatik

Pengayaan Permainan bahasa

Kumpulan Pengayaan 1. Guru mengedarkan lembaran petak huruf kepada murid-murid perdana.

Kemahiran Berfikir: - Menjana minda BSM: - Lembaran Petak Huruf - Kad Huruf - Lembaran Kerja

Pemulihan Bimbingan membaca beberapa suku kata mudah

Kumpulan Pemulihan 1. Guru membimbing murid-murid pemulihan membaca beberapa suku kata mudah.

2. Lembaran kerja pemulihan suku kata diagihkan. Strategi: - Berpusatkan murid Pendekatan: - Induktif

Penutup (5 minit)

Penutup:

Kognitif Guru membimbing murid merumus isi pelajaran. Sosial Murid-murid bersama guru menyanyi lagu Pahlawanku

Nilai murni :

Kognitif Sosial

KBT: TKP:

Yakin pada diri sendiri

Verbal linguistik Intrapersonal Interpersonal

10 Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing : Catatan

Disemak oleh Guru Besar : Catatan

Tandatangan : Nama : Tarikh :

Tandatangan : Nama : Tarikh : PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU/PERKARA YANG DIBERI FOKUS KEKUATAN/ KELEBIHAN

BUKTI/ANALISIS/PENJELASAN

CADANGAN TINDAKAN SUSULAN (PENCEGAHAN/PENAMBAHBAIKAN)

Penambahbaikan :

11 Julia Ak Intan

TAHUN 4
KELEMAHAN/ KEKURANGAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Tindakan Susulan :

Disemak oleh Guru Pembimbing

Disemak oleh Pensyarah Pensyarah Pembimbing

Catatan :

Catatan :

Tandatangan : Nama : Tarikh : 12

Tandatangan : Nama : Tarikh :

Julia Ak Intan

TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

13 Julia Ak Intan
