Anda di halaman 1dari 10

\RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun Tarikh / Masa Bil. Murid Mata Pelajaran Tema Tajuk

: 4 Bestari : 18 Ogos 2010 ; 7.45-8.45 Pagi. : 30 orang : Bahasa Melayu : Kisah dan Teladan : Petani dan Pokok Ajaib.

Hasil Pembelajaran Fokus Utama : HSP 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intoinasi yang betul dan memahami petikan yang dibaca. Aras 3 (i) membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Fokus Sampingan : HSP 11.3 Mengulas karya sastera yang mudah secara umum dari segi tema dan persoalan, watak dan perwatakan, nilai dan pengajaran dan gaya bahasa. Aras 1 (iii) Mengulas watak dan perwatakan dalam teks. Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat : (i) Murid dapat membaca petikan teks Petani dan Pokok Ajaib dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul secara intensif. (ii) Murid dapat menjelaskan watak dan perwatakan yang terdapat dalam teks cerita Petani dan Pokok Ajaib dalam bentuk peta minda.

(iii)

Murid dapat membina lima ayat tunggal berdasarkan kata kerja yang terdapat dalam teks cerita.

Kemahiran bahasa : Mendengar Bertutur Membaca Menulis Sistem bahasa : Tatabahasa : Ayat tunggal Kata kerja : Cerita : Tanya-jawab : Teks Cerita (Bacaan Intensif) : Menulis ayat tunggal

Sistem Ejaan

: Ejaan kata dasar dan terbitan.

Sebutan dan Intonasi : Mendeklamasikan pantun nasihat Kosa kata : Panjat, petik, petani, isteri, tanam Jual, ambil. Pengisian Kurikulum : Ilmu : Bahasa Melayu dan Pendidikan Moral.

Nilai Murni : Berani, kerjasama, hormat-menghormati, nasihat. Kewarganegaraan : Peraturan sosiobudaya : kesantunan bahasa. Kemahiran Bernilai Tambah : (i) Kemahiran berfikir : Menganalisis teks cerita Petani dan Buah Ajaib untuk mendapatkan ciri-ciri pada watak dan

perwatakan yang terdapat dalam cerita tersebut untuk dimasukkan ke dalam peta minda.kemahiran membina peta minda.

(ii)

Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi : murid menukar slaid pantun nasihat.

(iii)

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Teknik membaca secara intensif, teknik mendengar teks cerita dengan berkesan, teknik mencari maklumat berkenaan ciri-ciri dan nilai yang terdapat pada watak-watak dalam cerita tersebut.

(iv)

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Verbal linguistik , visual-ruang, kinestetik.

(v)

Pembelajaran Kontekstual : Isi pelajaran dikaitkan dengan pengalaman sedia ada murid dalam pengajaran dan pembelajaran.

Media

: Tayangan slide pantun nasihat, keratan rangkap pantun Nasihat, komputer riba, keratan teks cerita Petani dan Pokok Ajaib, tayangan video iklan, borang.

Pengetahuan Sedia : Murid pernah membaca cerita-cerita teladan Ada dan pernah mendengar pembacaan pantun.

Rujukan : (i) Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu (2003) (ii) Huraian Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu Tahun 4 (iii) Rancangan Pangajaran Tahunan Bahasa Melayu Tahun 4 (iv) Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 4

Langkah dan masa

Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

1) Murid dibahagikan kepada lima Set Induksi (5 minit) Aktiviti : Pantun Nasihat kumpulan oleh guru.

Petikan pantun nasihat.

2) Setiap dari kumpulan tersebut terdiri daripada enam orang pelajar dalam satu kumpulan. 3) Setelah itu guru telah mengedarkan beberapa rangkap pantun nasihat kepada setiap kumpulan. 4) Guru menayangkan slaid pantun nasihat tersebut dengan menggunakan media power point.

KP Interpersonal Kontekstual Isi pelajaran dengan pengalaman murid. Bacaan intensif KB Soalan dan penyoalan. Media Power point.

5) Wakil kumpulan diminta mendeklamasikan setiap rangkap pantun yang telah ditentukan oleh guru di hadapan kelas dan diikuti 0leh ahli kumpulan lain. 6) Kumpulan 1 mendeklamasikan rangkap pantun pada slaid 2.

7) Kumpulan 2 mendeklamasikan rangkap pantun pada slaid 3.

8) Kumpulan 3 mendeklamasikan rangkap pantun pada slaid 4.

9) Kumpulan 4 mendeklamasikan rangkap pantun pada slaid 5.

10) Kumpulan 5 mendeklamasikan rangkap pantun pada slaid 6.

11) Murid mengemukakan beberapa soalan yang berkaitan dengan nilai-nilai yang terdapat dalam pantunpantun tersebut.

Langkah 1 (20 minit)

Petikan teks cerita Petani dan Pokok Ajaib Aktiviti teater pembaca. (Rujuk Lampiran)

1) Guru mengedarkan teks cerita Petani dan Pokok Ajaib kepada setiap kumpulan yang terdiri daripada 5 kumpulan.

Teks cerita. Bacaan intensif BCB- teknik membaca

2) Murid diminta membaca secara senyap teks cerita Petani dan Pokok Ajaib mengikut perenggan yang ditentukan oleh guru. Ketua kumpulan diminta membaca petikan dan diikuti oleh ahli kumpulan

secara intensif. Nilai kerjasama, berani, keyakinan

3) Kumpulan 5 membaca perenggan 1 dan 3. 4) Kumpulan 2 membaca perenggan 2. 5) Kumpulan 5 membaca perenggan 3. 6) Kumpulan 4 membaca perenggan 4. 7) Kumpulan 3 membaca perenggan 5. 8) Kumpulan 1 membaca perenggan 6. 9) Kumpulan 4 membaca perenggan 7. 10) Murid dinilai kefasihan dari aspek sebutan dan intonasi dengan menggunakan borang penilaian kefasihan.

Langkah 2 (15 minit)

Aktiviti Teka Watak. Watak : Basran Isteri

1) Guru menerangkan cara bermain aktiviti teka watak dengan terperinci kepada murid-murid untuk memudahkan murid-murid untuk melaksanakan aktviti ini.

Tugasan 1: Mencirikan watak serta menyenaraikan dalam bentuk peta minda. KP- Intrepersonal

Mencirikan watakwatak tersebut. Menyenaraikan watak dalam bentuk peta minda.

2) Dua orang murid dipilih untuk memegang watak yang ditentukan iaitu watak Basran dan isterinya. BCB Mengumpul maklumat. 3) Watak yang dipegang oleh 2 orang murid tersebut dirahsiakan daripada muridmurid lain. Nilai keyakinan Berani 4) Murid-murid lain dikehendaki mencatat ciri-ciri yang terdapat pada watak Basran dan isterinya dalam bentuk peta minda.. 5) Ketua kumpulan membentang hasil kerja kumpylan Kinestetik Visual ruang

6) Guru menilai hasil tugasan yang diberikan.

1) Guru menerangkan cara Langkah 3 (15minit) Aktiviti Roda Kata Contoh kata Kerja: Menanam bermain aktiviti Roda Kata kepada murid-murid. Tugasan 2

2) Guru menyediakan roda kata yang mempunyai beberapa kata kerja.

Memanjat Memetik Menjual Menceritakan mengambil 3) Setiap kumpulan diminta untuk menghantar wakil untuk membuat putaran roda kata bagi mendapatkan satu kata kerja.

4) Kumpulan 1 membuat putaran yang pertama.

5) Kumpulan 2 membuat putaran yang kedua.

6) Kumpulan 3 membuat putaran yang ketiga.

7) Kumpulan 4 membuat putaran yang keempat.

8) Kumpulan 5 membuat putaran yang kelima.

9) Wakil Setiap kumpulan diminta untuk menulis kata kerja yang diperolehi di papan tulis.

10) Semua murid diminta membina lima ayat tunggal berdasarkan limat kata kerja yang telah disenaraikan di papan tulis dalam lembaran kerja.

11) Bagi pelajar pemulihan, murid diminta mengisi tempat kosong dengan kata kerja. (Lampiran) Penilaian 1) Guru menilai kefasihan membaca murid-murid dengan menggunakan borang penilaian kefasihan. (Lampiran) Pemulihan 1) Mengisi tempat kosong dengan kata kerja yang sesuai. (Lampiran) Pengayaan 1) Murid diminta membina lima ayat tunggal berdasarkan lima kata kerja yang telah disenaraikan di papan tulis. Penutup (5 minit) Tayangan Video Iklan Teladan 1. Murid menonton video yang mengandungi nilai-nilai murni. Penutup Sosial 2. Penerapan nilai murni dan pengajaran yang terdapat dalam video tersebut. Penutup Kognitif
