Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN EMPAT (KONSEP TEMPO)

Tahun Bilangan Murid Tarikh Masa

4 Cemerlang 21 orang 24 Februari 2014 8.00 pagi 8.30 pagi (30 minit)

Hasil Pembelajaran Mata Pelajaran Aspek Objektif Eksplisit Item

Pendidikan Muzik Aras 2 : Menyatakan jenis perubahan tempo dalam lagu yang diperdengar dengan betul. Persepsi Estetik Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : 1.1.2 Tempo 1. 2. Menyatakan jenis Lambat ; Cepat ; perubahan tempo cepat dan lambat dalam lagu yang di perdengar. Melakukan kreatif mengikut perubahan Perubahan pergerakan tempo (ansur cepat dan ansur lambat) tempo ansur cepat dan ansur lambat.

Konsep

3. Menunjukkan penglibatan yang aktif setiap masa semasa pengajaran dan pembelajaran di Tempo

jalankan

Pengetahuan sedia ada Bahan Bantu Belajar

Murid pernah didedahkan tentang detik lagu , meter, dan pernah menyanyikan lagu Bapaku Pulang. 1. Komputer Riba 2. Pembesar suara 3. Kereta mini 4. Kotak litar 5. Kad perkataan 6. Gitar

Kemahiran Berfikir

Kemahiran berfikir secara kreatif. (Mencipta pergerakan kreatif melalui perubahan tempo pada lagu yang diperdengar)

Penerapan Nilai Berdisiplin-Mengikut arahan Bekerjasama Keberanian Bertolak ansur

Langkah/ Masa Set Induksi (3 minit)

Kemahiran

Aktiviti guru Kemahiran set induksi

Aktiviti murid

Catatan/BBM/Nilai

Simulasi Bercerita

dan

BBM: 1- Kereta mini

Guru menceritakan tentang perlumbaan kereta dan

Murid

mendengar

2- Kotak litar

penceritaan guru tentang perlumbaan.

motosikal sambil membuka kotak litar. Guru mengarahkan murid

Murid mendengar arahan guru dengan mengelilingi litar.

untuk mengelilingi litar.

Guru menunjukkan dua buah kereta mainan yang

Murid melihat perlumbaan diatara kedua-dua kereta tersebut.

berlainan warna pada murid seterusnya guru melakukan perlumbaan pada litar Guru bertanya kepada

murid. (Kereta yang bewarna apakah kereta yang cepat dan kereta yang lambat?).

Murid

menjawab

guru.(Andaiaan daripada murid:

soalan Stategi jawapan Pengajaran: Kereta konstruktivisma

bewarna merah laju dan

kereta lambat.)

bewarna

biru

Langkah 1 (8 minit) Tunjuk cara

Kemahiran penerangan Kemahiran penyoalan

BBM: 1- Komputer riba

dan permainan soalan Guru menerangkan tentang tempo (Pengenalan konsep tempo laju dan cepat) Guru menyuruh murid Murid menepuk tempo tangan pada cepat dan lambat Murid mendengar tentang penerangan dilakukan oleh guru. yang

2- Pembesar suara (speaker) 3- Kad perkataan 4- Metronome (kibod)

pada metronome (alat kibod)

menepuk tangan mengikut tempo metronom.

mengikut metronom.

Guru

membahagikan murid

Murid membentuk 2 buah kumpulan.

kumpulan

untuk

bermain permainan meneka tempo.

Guru memperdengarkan 4

Murid

mendengar,

dan

buah lagu

dan meminta

berbincang tentang perubahan tersebut.

bersama jawapan tempo lagu

murid berbincang bersama jenis melalui diperdengar Guru mengarahkan wakil untuk jawapan perubahan lagu tempo yang

kumpulan menyatakan

Wakil

kumpulan

menyatakan jenis tempo 4 buah lagu tersebut

dengan menyusun jawapan menggunakan kad perkataan di hadapan kelas. (rujuk Kumpulan menjawab yang jawapan dapat yang

dihadapan kelas.

lembaran penerangan) Murid menerima hadiah

Nilai: Bertolak ansur Mengikut arahan dari guru.

paling cepat dan betul akan diberikan hadiah. Strategi Pengajaran: Kontekstual

Langkah 2 Konsep ansur (8 minit) cepat dan

Kemahiran penerangan

BBM: 1. Gitar

ansur lambat (Aktiviti Pergerakan)

Guru membuat penerangan dengan mengaitkan

Murid

mendengar

penerangan guru.

pembelajaran langkah satu kepada tempo ansur cepat dan ansur lambat. Murid membuat bulatan

Guru

mengarahkan

murid

untuk membuat bulatan dan berjalan mengililingi bulatan mengikut pergerakan guru serta menyanyikan lagu

dan membuat persediaan melakukan gerakan kreatif mengikut gerakan guru.

bapaku pulang. Nilai murni: Guru tempo ansur mengaplikasikan ansur lambat cepat pada dan lagu Murid mengikut pergerakan yang guru lakukan sambil menyanyi lagu tempo guru. Guru mengukuhkan pembelajaran tempo ansur cepat dan ansur lambat. mengikut Strategi Pengajaran: Konstruktivisma Murid mendengar penerangan guru. Mengikut arahan

bapaku pulang.

Langkah 3 Aktiviti (8 minit) pengukuhan, pengayaan dan pemulihan

Kemahiran rangsangan

variasi BBM: 1. Komputer

Guru

mengarahkan

murid

Murid-murid lima kumpulan.

membentuk

riba 2. Pembesar suara (speaker)

membentuk lima (empat kumpulan) orang untuk

kumpulan satu bermain

permainan tempo.

Guru menerangkan tentang cara tempo. bermain permainan

Murid

mendengar

penerangan guru.

Permainan Tempo: 1. Murid akan melakukan 3. Nilai murni: -bekerjasama -keberanian

pergerakan tempo dengan melakukan haiwan bergerak. -pergerakan lambat (ayam berjalan) pergerakan

Strategi Pengajaran: -pergerakan cepat Masteri

(ayam berlari) -ansur haiwan ditukar cepat cepat (pergerakan akan beransur rendah

bergerak secara dari aras

kepada aras tinggi) -ansur lambat (pergerakan haiwan ditukar lambat bergerak secara dari akan beransur tinggi

aras

kepada aras rendah) 2. Guru akan menunjukkan

contoh pergerakan haiwan tersebut. 3. Pergerakan tersebut merangkumi tempo laju, tempo lambat, ansur laju dan ansur lambat.

Guru akan memasang lagu yang akan dimainkan pada komputer riba sementara Murid berbincang didalam kumpulan mereka sambil

murid

berbincang

untuk

mendengar dimainkan.

lagu

yang

melakukan mereka. Guru kumpulan melakukan

persembahan

mengarahkan pertama persembahan Murid melakukan

persembahan serta perlu menyatakan jenis

serta di akhir persembahan murid perlu menyatakan

perubahan tempo yang di dengar.

perubahan tempo yang di dengar menilai kriteria dan murid di dalam guru akan

mengikut borang

senarai semak.

Kumpulan yang melakukan gerakan menarik hadiah. yang akan betul dan Murid menerima hadiah

diberikan

dari guru.

Penutup (3 minit)

Penilaian

Guru

membuat

rumusan dengan

Murid mendengar rumusan BBM : gitar pembelajaran guru.

pembelajaran (soal jawab) memberi ringkas

penerangan untuk tempo cepat

cepat,lambat,ansur dan ansur lambat.

Penutup kognitif

secara
