Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BUTIRAN AM

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN ISLAM
TARIKH : 18 MAC 2014 (SELASA)
MASA : 11.45-12.45 (60 minit)
KELAS : 6 AKTIF
BILANGAN MURID : 26/26
BIDANG : ULUM SYARIYYAH (AQIDAH)
TAJUK : Nama-nama Allah (al-Hasiib)
OBJEKTIF UMUM : mengetahui dan mengamalkan sikap adil
dalam kehidupan
OBJEKTIF KHUSUS : Diakhir Sesi pengajaran dan pembelajaran
diharapkan murid dapat:
Aras 1 : Membaca dalil naqli dan maksudnya tentang nama Allah
(al-Hasiib) secara individu dengan betul dan tepat.
Aras 2 : Menyatakan 3 daripada empat tanda-tanda Allah al-Hasiib.
Aras 3 : Menyebut kepentingan berlaku adil dalam kehidupan.
ALAT BANTU MENGAJAR : Slide Power Point, Lembaran kerja.
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid telah mengetahui maksud al-Hasiib
pada pelajaran yang lalu.
NILAI : Cinta kepada Allah, Hidup bermasyarakat.
LANGKAH PENGAJARAN

Set Induksi

Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi pelajaran yang lalu.

Langkah 1

Guru menayangkan carta dalil naqli beserta maksud di hadapan kelas.

Langkah 2

Guru menayangkan slide tanda-tanda al-Hasiib Allah.

Langkah 3

Gerak kerja berkumpulan. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil untuk sesi
perbincangan kumpulan dan pembentangan. Guru mengedarkan lembaran kerja
untuk diselesaikan sebagai kerja rumah.

Penilaian

Guru menyoal murid tentang isi pelajaran.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN:
LANGKAH ISI PELAJARAN
AKTIVITI CATATAN
(NILAI / ABM /
KBKK)
GURU MURID
Pendahuluan
(2 minit)
Salam dan Doa
1. Guru memberi salam
semasa memasuki kelas.
2. Guru meminta murid
membaca doa dan guru
menulis hari, tarikh dan
matapelajaran.
1. Murid berdiri dan
menjawab salam.
2. Murid membaca doa.

Set nduksi
(! minit)
Guru memberikan soalan
rangsangan kepada murid"
i. Siapa #ang masih ingat
maksud al$%asiib.
ii. Sebutkan ciri$ciri &llah
#ang Maha Menghitung.
Guru mengaitkan jawapan
dengan pelajaran hari ini.
1. Guru memberikan soalan
rangsangan.
2. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pelajaran.
1. Murid mendengar
'engan teliti dan
menjawab soalan #ang
dikemukakan.

(angkah 1
(1) minit)
'alil na*li dari al$%asiib"

) !$# | >$|s9$#

(Surah al$mran a#at !)

+,ujuk (ampiran
1. Guru meminta murid
membacakan dalil na*li dan
maksudn#a secara kelas,
kumpulan dan indi-idu.
2. Guru memperjelaskan
takri. kepada murid.
!. Guru membuat penilaian
membaca dalil.

1. Murid membaca dalil
al$%asiib secara kelas,
kumpulan dan indi-idu.
2. Murid diminta
membacakan dalil na*li
al$%asiib secara indi-idu
dengan mengangkat
tangan.

(angkah 2
(2) minit)
/anda$tanda al$%asiib &llah0

i. Adana !a"a"an amalan
ol#$ Malai%a" Ra&i' dan
A"id.
ii. Adana $a(i
)#m'ala*an.
iii. Tiada )#('+a"an
man+*ia an, a%an
"#l#)a* da(i)ada $i"+n,an
Alla$.
i-. Bala*an di'#(i%an
'#(da*a(%an !a"a"an
amalan

+,ujuk (ampiran
1. Guru mena#angkan slide
tanda$tanda al$%asiib &lla
S1/.
2. Guru meminta murid
membaca mengikut
kumpulan2indi-idu.
!. Guru memberi tanda$
tanda al$%asiib.
3. Guru meminta murid
mengulang baca dari slide
#ang dita#angkan.
1. Murid membaca slide
#ang dita#angkan guru
berdasarkan arahan.
2. Murid mendengar dan
bersoal jawab tentang
tanda$tanda al$%asiib.
!. Murid menjawab
soalan$soalan guru.


(angkah !
(2) minit)
G#(a% %#(.a '#(%+m)+lan
dan )#m'#n"an,an/

1. Guru membahagikan
murid kepada beberapa
kumpulan.
1. Murid berada di dalam
kumpulan #ang
ditetapkan.

4epentingan berlaku adil.
i. Menghasilkan kerja #ang
berkualiti.
ii. Mendapat keredhaan
&llah.
iii. Mengelakkan
perselisihan.
i-. Melahirkan mas#arakat
#ang harmoni.

(embaran kerja.
+,ujuk lampiran.
2. Guru mengedarkan
lembaran kerja untuk
dibincangkan secara
kumpulan.
!. Guru mengarahkan murid
membentangkan hasil
perbincangan.
3. Guru mengedarkan
lembaran kerja sebagai
kerja rumah.
2. Murid berbincang dan
melengkapkan jadual
#ang dibekalkan.
!. Murid membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan.
Penutup
(5 minit)
Penilaian. (Soal jawab).
i. &pa #ang #ang
dimaksudkan dengan al$
%asiib.
ii. Sebutkan tanda al$%asiib
&llah S1/.
iii. &pakah kepentingan
berlaku adil dalam
kehidupan6
1. Guru membuka soalan
berkenaan tajuk untuk
dijawab oleh murid.
2. Guru meminta murid
mengamalkan keadilan
dalam kehidupan secara
konsisten.
1. Murid menjawab soalan
secara indi-idu dan
berkumpulan.



REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN:

1. Adakah objektif pengajaran saya dicapai? Bagaimana saya tahu?

Objektif pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sesi pengajaran ini
mendapati 23 dari 26 murid dapat menguasai isi pelajaran dengan baik.
Manakala selebihnya memerlukan pengukuhan. Ini berdasarkan pertanyaan
saya diakhir sesi pengajaran dan pembelajaran (sesi penutup) dimana murid-
murid ini tidak dapat memberikan 3 tanda al-hasiib secara tepat.

2. Adakah murid melibatkan diri secara aktif? Bagaimana saya tahu?

Sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid telah melibatkan
diri dengan aktif dengan menjawab pertanyaan dan mengemukakan beberapa
soalan semasa sesi berlangsung terutama sewaktu perbincangan kumpulan dan
penutup.

3. Adakah saya mengubah rancangan pengajaran saya semasa pengajaran
saya? Mengapa?

Sepanjang pengajaran saya tidak mengubah apa-apa strategi atau
langkah pengajaran

4. Apakah bantuan tambahan, sokongan dan/atau sumber lain yang dapat
pertingkatkan pelajaran ini lagi?

Bantuan dari sumber lain boleh diadaptasikan di dalam sesi ini. Sebagai contoh
guru boleh memaparkan tanda al-Hasiib yang lebih meluas agar murid dapat
melihat dengan jelas bahawa Allah SWT Maha Menghitung.

5. Jika saya berpeluang untuk mengajar pelajaran ini sekali lagi untuk kumpulan
murid yang sama, apakah yang akan saya buat secara berbeza? Mengapa?

Seandainya pelajaran ini perlu diulang untuk kumpulan murid yang sama,
saya akan memberikan penekanan berkenaan tanda-tanda al-Hasiib agar murid
dapat melihat dalam skop yang lebih luas.

Kesimpulannya sesi pengajaran dan pembelajaran ini mencapai objektif dan
tidak perlu diulang semula. Namun beberapa penambahbaikan boleh dilakukan
keatas strategi pengajaran dan pembelajaran dengan menambahkan lagi tanda
al-Hasiib Allah SWT.
