Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 4

Mata Pelajaran

: Pendidikan Jasmani

Tunjang

: Kemahiran

Kemahiran

: Olahraga lari berganti-ganti

Tajuk

: Pertukaran Baton

Tarikh

: April 2013

Masa

: 8.40 pagi 9.10 pagi

Tahun

: 4 Bersih

Bilangan Pelajar

: 30 0rang

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelaja ran, diharapkan murid-murid dapat :


1) PSIKOMOTOR : Murid-murid dapat melakukan ansur maju pertukaran baton menerusi teknik yang baik dan betul..
2 ) KOGNITIF

: Murid-murid dapat menyatakan pelbagai teknik untuk pertukaran baton semasa larian.
: Murid-murid dapat membezakan teknik pertukaran baton yang betul atau yang salah.

3) AFEKTIF
Pengalaman lepas

: Mampu melahirkan perasaan yakin terhadap keupayaan rakan sepasukan.

: 1 ) Murid-murid pernah menyertai acara larian berganti ganti dalam pasukan rumah rumah sukan di sekolah.
2 ) Murid-murid mengetahui serba sedikit teknik dan undang undang acara lari berganti - ganti.

Penerapan Nilai

: Bekerjasama

KBKK

: Membuat analisis

Penggabungjalinan

: Matematik membuat anggaran jarak

Alatan
Bil
1
2
3
4
5

Peralatan
Baton
Skitel
Bola getah
Gelung rotan
Wisel

Bahagian /

Aktiviti

Masa
Permulaan
(3 minit)

Kuantiti
6
20
30
10
1

Butiran Mengajar

Organisasi

Alatan / Catatan

Set Induksi

Aktiviti menaikkan

Memanaskan badan dengan berlari

Murid berlari setempat TKP

KDN

setempat.

secara bebas

- Kinestetik

Murid berbaris dalam

-Verbal Linguistik

empat barisan.

-Intrapersonal

Bermula

dengan

berlari

dengan

bebola kaki secara perlahan.

Kemudian

tambah kelajuan

larian

dengan bebola kaki.

Tali

diletakkkan

berbentuk zig zag

Ketiga, bawa berat badan ke hadapan

Murid

dalam

dan bersedia untuk lari ke hadapan.

akan

Murid

mengikut

akan

melompat

dengan

menggunakan kedua-dua belah kaki

barisan
melompat

masing-masing.

giliran

secara zig zag.

Lompat ketinggian

Secara

rawak

murid

akan melompat setinggi


mana yang mampu.

Perkembangan

Cara memegang

baton

Baton

boleh

beberapa

dipegang
cara

dalam

mengikut

baton hendaklah dalam

keselesaan pelari
Langkah 1

(10 minit)

Hayunan tangan

ketika
menghantar

keadaan V-shape.

Murid-murid melakukan hayunan

tangan dalam keadaan static.


dan

menerima baton

Seterusnya

Tangan yang menerima

murid-murid

ketika

masa

reaksi

penghantar

baton

haruslah

akan

memberi

diajar dua teknik hantaran baton

sebarang

isyarat

iaitu Upward dan Downward

kepada penerima baton


contoh :- up

Langkah 2
(10 minit)

Penghantaran

Penghantaran

baton

adalah

Pelari

terakhir

akan

baton secara

secara berselang- seli iaitu pelari

menjatuhkan baton dan

berlari

pertama

seterusnya

baton

memulakan
dengan

hantaran

akan

menggunakan

dipungut

tangan kanan dan diikuti dengan

pertama

pelari kedua menerima dengan

meneruskan larian.

tangan kiri, pelari ketiga akan


menerima semula dengan tangan

oleh

pelari
untuk

larian dalam jarak yang


ditentukan oleh guru.

kanan dan diakhiri dengan pelari

Baton

keempat dengan tangan kiri,

sentiasa berada pada

hendaklah

tangan pelari. Jika ia

Ini

bererti

kedudukan

tangan

terjatuh, larian pasukan

sepanjang larian ialah kiri kanan

itu dibatalkan.

kiri kanan, atau kanan- kiri


kanan

kiri.

Dalam

teknik

Setiap peserta mestilah

menukar baton ini, tangan peserta

berlari

sahaja

masing masing.

yang

bergerak

tanpa

pada

lorong

memandangnya.

ketika penghantaran baton, murid-

Segala

syarat

dan

murid menyebut up.

peraturan

Pelari pertama akan memegang

yang telah ditetapkan

baton dengan cara yang betul

perlu dipatuhi.

sebelum memulakan larian.

Pelari pertama membawa baton


dalam tangan kanan dan sambil
berlari

pelari

kedua

akan

membuka jarinya bentuk V dalam


posisi tapak tangan ke bawah.
Manakala pelari pertama akan
memberi baton dengan gerakan
upward atau downward.

perlumbaan

Pelari ketiga akan bersedia untuk


menerima baton daripada pelari
kedua

dengan

tangan

kanan

menggunakan
tanpa

menoleh

kebelakang dan hanya menerima


isyarat

dalam

zon

pertukaran

baton.

Bagi

pelari

merupakan

asset

keempat,
yang

ia
paling

utama dalam larian ini. Pelari akan


memecut dengan kelajuan yang
paling maksimum untuk sampai ke
garisan penamat.

Kemuncak

Pertandingan

(5 minit)

kecil

Gelung
Pelajar rotan

Pirate of

Murid

dibahagikan

kumpulan bertiga.

kepada

Caribean

Setiap kumpulan akan diberikan 1


gelung rotan dan 3 biji bola getah.

Pelajar berada di sekeliling gelung


rotan.

Bola getah diletakkan di dalam


gelung rotan.

Apabila wisel dibunyikan, seorang


pelajar akan mencuri bola dari
kumpulan

lain

manakala

dua

orang pelajar lagi akan mengawal


gelung rotan mereka agar bolah
getah tidak dapat dicuri pihak
lawan.

Apabila wisel ditiup kali kedua,


pelajar kembali ke gelung rotan
mereka.

Kumpulan yang dapat mengumpul


bola getah yang paling banyak
dikira pemenang.

Penutup
(2 minit)

Aktiviti Gerak
Kendur
a) Kaki

-Buka kaki mengikut keselesaan dengan

keadaan badan tegak dan mata pandang


ke depan
-kaki kanan di bawa ke kanan dengan
membengkokkan kaki ,kaki kiri di bawa ke
kiri secara bergilir-gilir dengan
membongkokkan badan
-dalam kiraan 8
-sebanyak 3 kali

b) Pinggang

- berdiri tegak dengan kaki di buaka


seluas bahu
-rapatkan kedua belah tangan lurus di
atas kepala
-tolak tangan ke atas setinggi yang boleh
sambil berdiri di atas hujung jari kaki
-dalam kiraan 8 ulangan sebanyak 3 kali

c) Tarik nafas
-Murid dalam keadaan
-tarik nafas perlahan-lahan dengan

berselerak di hadapan guru

menggunakan hidung

-Dalam bentuk U

-menjungkitkan kaki dan ankat tangan

lurus keatas
-hembus udara melalui mulut
-lakukan sebanyak tiga kali
-kali ketiga tahannafas lama sedikit dan
hembus ramai-ramai dengan
mengeluarkan suara.
Perbincangan dan
rumusan

-Guru memberi beberapa


Kepentingan menggunakan teknik

soalan dan murid memberi

menyangga yang betul dalam permainan

jawapan

bola tampar

-KBKK - Membuat analisis
