RPH Contoh
RPH Contoh
Bahasa Melayu
Minggu
Tarikh
Kelas / Masa
Tajuk
Fokus Utama
Aras 1
(ii)
4.2
Fokus Sampingan
Aras 1
(i)
Objektif
Kemahiran
Bahasa
Sistem Bahasa
Pengisian
Kurikulum
Kemahiran
Bernilai Tambah
Langkah
Refleksi
Pendidikan Moral
Nilai:
Hormat-menghormati
ii. Langkah 1
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Minggu : 23
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
7 11 Julai 2014
Tarikh :
Bahasa Melayu
4 Adhara / 12.00pm-01.20pm
Tatabahasa Penggunaan peribahasa dalam buku teks
5.1
Berbicara dan merayu dengan menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang
dapat memberikan kesan memujuk untuk mendapatkan sesuatu
Aras 1
(i)
Memilih dan mengucapkan kata ungkapan dan ayat yang mesra serta dapat
menarik perhatian pihak yang ingin dipengaruhi
Fokus Utama
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
3.3
Aras 1
(v)
Elemen
Merentas
kurikulum
Sastera / P. Moral
i-Think
Nilai Murni
Langkah/
Aktiviti
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Refleksi
Minggu : 23
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
7 11 Julai 2014
4 Adhara / 10.40am-12.00pm
Komsas Prosa Tradisional Kepimpinan Melalui Teladan
Mengulas karya sastera dari aspek watak dan perwatakan, latar,plot, gaya
bahasa dan sudut pandangan
Fokus Utama
Aras 1
(iii)
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
Menulis sinopsis
Memberikan penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara terhadap isu yang
dikemukakan
2.7
Aras 1
(v)
Langkah/
Aktiviti
Refleksi
Bahasa Melayu
10.6
Fokus
Sampingan
Tarikh :
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Minggu : 16
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
28 2 MEI 2014
Tarikh :
Bahasa Melayu
4 Adhara / 12.00pm-01.20pm
Tatabahasa Menukar cakap pindah kepada cakap ajuk
9.1
Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata dan ayat yang tepat untuk
menyampaikan maklumat secara tersusun.
Fokus Utama
Aras 1
(i)
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
7.3
Aras 1
(ii)
Menentukan kata, istilah, frasa, rangkai kata dan pelbagai ragam ayat yang sesuai untuk
menyampaikan maklumat
Mengemukakan soalan untuk mendapatkan penjelasan lanjut.
Memahami dan menyatakan makna perkataan dan rangkai kata berdasarkan konteks.
i-Think
Nilai Murni
Kerajinan
i. Set Induksi
ii. Langkah 1
Langkah/
Aktiviti
Refleksi
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Minggu : 16
Mata Pelajaran
28 2 MEI 2014
Tarikh :
Bahasa Melayu
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Menggunakan kata, istilah, frasa, rangkai kata dan ayat yang tepat untuk
menyampaikan maklumat secara tersusun.
Fokus Utama
Aras 1
(i)
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
7.3
Aras 1
(ii)
Menentukan kata, istilah, frasa, rangkai kata dan pelbagai ragam ayat yang sesuai untuk
menyampaikan maklumat
Mengemukakan soalan untuk mendapatkan penjelasan lanjut.
Memahami dan menyatakan makna perkataan dan rangkai kata berdasarkan konteks.
i-Think
Nilai Murni
Kerajinan
i. Set Induksi
ii. Langkah 1
Langkah/
Aktiviti
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Refleksi
Tugas GPM
Tarikh :
Minggu : 23
Mata Pelajaran
Bahasa Melayu
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Fokus Utama
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
Aras 3
(i)
Menganalisis penggunaan diksi, istilah dan ayat dalam teks pelbagai laras
Memberikan penjelasan secara spontan tentang sesuatu perkara berkaitan dengan isu yang
dikemukakan.
2.5
Aras 3
(i)
Menjelaskan idea secara spontan dengan bahasa yang gramatis dan berkesan
Langkah/
Aktiviti
iii. Langkah 2
Murid diminta memberi sebab perlunya bertutur dengan bahasa yang betul
Murid diminta mengesan kesalahan istilah/tatabahasa dalam ayat
Perbincangan jawapan yang betul bagi kesalahan yang dinyatakan
iv. Langkah 3
Guru menerangkan fungsi tatabahasa seperti kata sendi dan ayat pasif
v. Rumusan /
Peneguhan
Refleksi
Tugas GPM
Tarikh :
Minggu : 8
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Bahasa Melayu
12.00pm-01.20pm
Komsas Sinopsis Bab 6 hingga Bab 8
10.4
Fokus Utama
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
Langkah/
Aktiviti
Aras 1
(i)
1.4
Aras 1
(v)
Menyatakan jenis, tema, ciri dan persoalan , pemikiran ,nilai dan pengajaran
Menyatakan makna kata dan ungkapan berdasarkan konteks untuk meningkatkan
apresiasi.
Bersoal jawab secaa bertatasusila tentang sesuatu perkara dengan menggunakan
pebagai soalan
Menyoal dengan menggunakan teknik lingkaran soalan pelbagai aras untuk
meneruskan perbualan
ii. Langkah 1
Membaca puisi
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
Refleksi
Tugas GPM
Tarikh :
Mata Pelajaran
Bahasa Melayu
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Menggunakan kata , istilah, frasa, rangkai kata, peribahasa dan ayat yang tepat untuk
menyampaikan maklumat secara tersusun
Fokus Utama
Aras 1
(i)
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
4.1
Aras 1
(ii)
Menentukan kata, istilah , frasa, rangkai kata dan pelbagai ragam ayat yang sesuai
untuk menyampaikan maklumat
Mengesan kecondongan pendapat dan menimbangkan pelbagai pilihan untuk
menyelesaikan masalah dan membuat keputusan
Menganalisis dan menentukan pilihan berdasarkan aspek yang tertentu
Langkah/
Aktiviti
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
Pembentangan individu
v. Rumusan /
Peneguhan
Refleksi
Tarikh :
(Ju
Minggu : 8
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Bahasa Melayu
12.00pm-01.20pm
Tatabahasa Kata ganda & kata banyak makna
9.1
Menggunakan kata , istilah, frasa, rangkai kata, peribahasa dan ayat yang tepat untuk
menyampaikan maklumat secara tersusun
Fokus Utama
Aras 1
(i)
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
4.1
Aras 1
(ii)
Menentukan kata, istilah , frasa, rangkai kata dan pelbagai ragam ayat yang sesuai
untuk menyampaikan maklumat
Mengesan kecondongan pendapat dan menimbangkan pelbagai pilihan untuk
menyelesaikan masalah dan membuat keputusan
Menganalisis dan menentukan pilihan berdasarkan aspek yang tertentu
Langkah/
Aktiviti
Refleksi
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
Pembentangan individu
v. Rumusan /
Peneguhan
Mata Pelajaran
Kelas / Masa
Tema /Tajuk
Bahasa Melayu
4 Adhara /0740-0900
Karangan Berdasarkan Bahan Ransangan.
7.1
Mengenal pasti dan menyatakan gambaran keseluruhan, idea utama dan isi
penting dan isi relevan tentang bahan yang didengar, dibaca dan ditonton.
Fokus Utama
Aras 1
(iii)
Fokus
Sampingan
Objektif
Kemahiran
Elemen
Merentas
kurikulum
i-Think
Nilai Murni
4.1
Aras 1
(ii)
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Menulis ayat gramatis berdasarkan isi yang telah diberikan
Kontrukstivisme berdasarkan pengetahuan & kemahiran yang ada
Berfikir secara kreatif dan kritis
Pendidikan Moral
Peta Buih
Nilai-nilai positif
i. Set Induksi
ii. Langkah 1
Langkah/
Aktiviti
iii. Langkah 2
iv. Langkah 3
v. Rumusan /
Peneguhan
sulimanhapson@gmail.com
Refleksi