Anda di halaman 1dari 5

Apliksi Model ASSURE Dalam Rancangan Mengajar Harian /

Rancangan Mengajar Harian (Mengikut Model ASSURE)


Nama Guru
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh & Hari
Masa
Bilangan / Kehadirn
Umur
Tajuk
KSSR / Standard
Kurikulum

Teo Wei Yee


Matematik
1 Murni
6 Oktober 2016 & Khamis
8.00 9.00 pagi
Murid 20/ 20 orang; 10 lelaki & 10 perempuan
7 tahun
Ruang
Standard Kurikulum
Hasil Pembelajaran / Objektif
Mengenal pasti bentuk
dua dimensi (2D).

ASPEK
BI MODEL
L ASSURE
Analyse
1
Learners
(Analisis
Pelajar)

(i) Menamakan bentuk segiempat


sama, segiempat tepat, segitiga
dan bulatan.
(ii) Memperihalkan garis lurus,
sisi, penjuru dan lengkung bagi
bentuk 2D.
HURAIAN

Ciri Umum
Pengetahuan
Gaya
Pelajar
Sedia Ada
Pembelajaran
1.Berlatar
1.Murid pernah melihat
1.Murid lebih
belakangkan
permukaan 2D dalam
cenderung ke arah
bentuk-bentuk yang
kehidupan harian.
gaya penemuan
ada di persekitaran
berpandu dan
mereka seperti di
koperatif.
rumah, sekolah,
tempat-tempat awam
dan sebagainya.
State Objective Di akhir pembelajaran diharapkan murid dapat:
(Nyatakan
objektif /
1.Kognitif
hasil
1.Murid dapat mengenal pasti bentuk dua dimensi berdasarkan huraian
pembelajaran) teks.
2.Murid dapat melabelkan ciri-ciri bentuk 2D
3.Murid dapat menyenaraikan bentuk-bentuk 2D yang diperlukan dalam

kehidupan harian.
2. Afektif
1.Murid menunjuk riak muka yang tersenyum semasa melihat video
Bahan 2D.
2.Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan dan
berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi perbincangan.
3. Psikomotor
1.Murid bangun dan menyanyikan sambil menggayakan perlakuan di
dalam video Bahan 2D.
3

Select
methods,
media and
materials (Pilih
kaedah, media
dan bahan
sumber)

Utilize media
and materials
(Menggunakan
media dan
bahan sumber)

Kaedah
Pengajaran dan
Pembelajaran
yang digunakan
Kuliah
Projek;
Konstruktivisme
Koperatif;
Perbincangan

Media yang digunakan

Bahan sumber pengajaran


dan pembelajaran yang
Digunakan

Tayangan video Bahan


2D
Media 1 (2D)
Bahan 2D-Foto
Media 2 (2D)
Bahan 2D Permukaan;
Gambar-gambar 2D

Komputer dan LCD


Gambar permukaan
2D
Gambar barangan; segi
empat sama, segi empat
tepat, segi tiga dan
bulatan

1.Penerangan ringkas tentang persediaan mengajar serta cara


penggunaan media dan bahan preview, sediakan bahan untuk
penggunaan dalam kelas, sediakan persekitaran.
2.Lagu Lagu berkaitan bentuk 2D
3.Video - Mengenai bentuk 2D
4.Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan berlangsung di dalam bilik
darjah. Pelajar diajar mengenal pasti ciri-ciri yang ada pada permukaan
berdasarkan pengetahuan mereka.
5. Murid kemudian diarahkan secara berkumpulan
menyelesaikan masalah menggunakan gambar bentuk 2D .
Require learner Senaraikan langkah-langkah pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran
participation
yang mesti meliputi yang berikut:
Langkah & Masa
Tajuk
Aktiviti P&P
(Libatkan
pelajar
Dalam
pembelajaran)

Set induksi
5 minit

1. Bahan
2D, 3D

Langkah 1
15 minit

2. Nama
permukaan
dan ciricirinya

Langkah 2
15 minit

3.Gambar
2D

Langkah 3
20 minit

4. Set
permukaan
;
Bahan 2D

Penutup
5 minit

5.video

1. Bahan 2D - Digunakan untuk set


induksi pengajaran dan
pembelajaran.
2. Guru mempaparkan gambar dan
murid melihat gambar tersebut.
3. Murid diminta memerhati ciri-ciri
yang ada pada gambar tersebut.
4. Bahan 3D Bahan 3D yang
digunakan ialah permukaan jam.
5. Berdasarkan permukaan 3D
tersebut, murid dikehendaki merasai
sendiri dan menyatakan ciri-ciri
yang ada pada permukaan jam.
1. Video nyayian - digunakan
semasa sesi perkembangan
pengajaran.
2. Guru akan memainkan video
supaya murid menumpukan
perhatian dan murid diminta
menyenaraikan nama-nama
permukaan dan ciri-cirinya.
1. Gambar 2D - murid dipamerkan
dengan gambar permukaan.
2. Sebagai tugasan, guru meminta
murid melabelkan bentuk 2D
berdasarkan gambar.
3. Kumpulan yang dapat melabelkan
dengan betul dikira sebagai
pemenang.
1. Bahan 2D - Bahan yang akan
digunakan ialah bentuk 2D.
2. Berdasarkan gambar 2D tersebut,
murid dikehendaki melengkapkan
jadual yang diberikan.
3.Selain itu, guru juga meminta
murid untuk menamakan bentuk
berdasarkan huraian yang diberi
berpandukan gambar yang diberi.
Penutup
Penutup sosial
kognitif

1. Guru
membuat
kesimpulan dan
rumusan
daripada
keseluruhan
pembelajaran
pada hari ini.

Evaluate
Revise
(Nilai
semak
semula)

and Aspek
1.Refleksi
dan

2.Penambahbaikan

3. Rumusan
maklumat instrumen
teknologi pendidikan
(borang penilaian
perlu disediakan oleh
guru)

1.Ucapan tahniah
/ cuba lagi kerana
inisiatif
melabelkan dan
menyelesaikan
masalah
menggunakan
bentuk 2D
tersebut.
2. Video cerita
murid menonton
video cerita
untuk
memperkukuhka
n pelajaran yang
telah dipelajari.
3.
Memberi
insentif
fizikal
seperti
hadiah
carta bintang dan
hadiah.

Huraian
1.Sesi pengajaran dan pembelajaran berkesan
tapi boleh diperkemaskan lagi.
2.Berkesan kerana banyak melibatkan murid.
Tetapi ada seorang murid yang intrapersonal
tidak mengambil bahagian dan hanya melihat
kawan-kawannya beraktiviti.
1.Guru perlu selalu memanggil nama murid
tersebut dan menggalakkan dia terlibat dalam
setiap aktiviti kelas.
1.Video; 20/20 murid fokus kepada klip video.
2. Bentuk 3D; Semua ahli kumpulan (4/4)
berusaha menggunakan deria sentuhan untuk
bentuk 2D kecuali seorang murid yang
intrapersonal.

Rujukan
Ame-lina. (Feb 12, 2015). RPT- Model Assure Mt Thn 2: Rancangan Mengajar Harian
(Mengikut Model ASSURE). Retrieved From http://documents.tips/documents/rpt-modelassure-mt-thn-2.html
