Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1 Mata pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Bidang Pembelajaran Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran : Matematik : 1 Dedikasi : : 2.10 3.10 petang : 27 orang : Runag dan Bentuk : Ruang : 9.2 : 9.2.1 Mengenal pasti bentuk dimensi 2D

Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan

9.2.2

Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung bagi bentuk 2D

9.2.3 9.2.4 Objektif Pembelajaran a)

Menyusun bentuk 2D mengikut pola Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D

: Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat,

Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan dengan betul dan tepat

b)

Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan betul.

Pentaksiran a) b)

Guru memberi penerangan tentang bentuk 2D dengan pengajaran papan putih/hitam Semasa melakukan aktiviti perkumpulan, guru memantau jawapan penyelesaian yang diberikan oleh pelajar

c)

Pemerhatian berterusan terhadap respon pelajar sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran dengan penyoalan

d)

Hasil kerja rumah pelajar digunakan sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid telah mempelajari nama bentuk dua dimensi semasa belajar Matematik Tahun 1 dan mereka juga mengetahui bentuk-bentuk bagi sesuatu objek dalam kehidupan harian mereka.

Elemen Merentas Kurikulum a) b)

Kemahiran berfikir menklasifikasi dan membanding beza Nilai-nilai murni kerjasama, patuh arahan : Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi, Membanding dan Membezakan.

Kemahiran proses matematik

Bahan, peralatan dan bahan sumber i. ii. Set bongkah 2D 2 set Lembaran kerja

LANGKAH PENGAJARAN

FASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN 1.

NOTA / CATATAN

Murid menonton video klip BBM : Video klip

tentang bentuk tiga dimensi (2D) Set induksi ( 5 minit ) Mengenal bentuk 2D Mengenali bucu sisi dan dengan sepenuh perhatian. 2. dengan Murid menyanyi bersama video muzik yang Strategi / Teknik : Penyoalan kelas Penglibatan yang aktif murid seluruh

dipaparkan. 3. Murid dikehendaki mengingat

lirik lagu tersebut untuk menjawab soalan latihan selepas itu.

1. Langkah 1 ( 10 minit ) Menamakan bentuk 2D

Murid menyatakan nama Strategi / Teknik : Penyoalan kelas dan seluruh aktiviti

bentuk 2D yang dilukis oleh guru dipapan hitam. 2.

Murid dikendaki menyebut pelajar BBM :

dengan kuat nama bentuk 2D mengikut gambar yang dilukiskan. 3.

Murid mengeja nama bentuk Kad gambar dan perkataan, plastesin 2D tersebut 4. Murid disoal secara rawak KBKK : Pemikiran kreatif

tentang pengenalan bentuk 2D (KB) Kecerdasan Visual Ruang

1. Langkah 2 ( 5 minit ) Menerangkan bentuk 2D 2.

Penerangan berkaitan ciri-ciri BBM :

bentuk 2D menggunakan kaedah Lembaran kerja ciri penemuan Murid membuat latihan KBKK : lembaran kerja Membina konsep,

berdasarkan diberikan. 3.

Pemikiran kritis

Murid membina konjektur

Aktiviti Berkumpulan Langkah 3 ( 6 minit ) (KB) Interpersonal Menyenaraikan ciri-ciri 1. bentuk 2D

Strategi / Teknik :

Berdasarkan bentuk 2D yang Aktiviti kumpulan, murid membilang

dilukiskan,

bilangan sisi, sisi melengkung dan Perbincangan bucu bagi setiap bentuk. 2. Murid merekodkan hasil BBM : Papan hitam Nilai Murni : Bekerjasama KBKK : Mengelaskan Murid penilaian. menyiapkan latihan BBM: Lembaran kerja ( pembelajaran masteri )

dapatan mereka di dalam jadual 3. Murid menyemak hasil

perbincangan mereka tadi.

Langkah 4 ( 3 minit )

Memperihalkan penggunaan bentuk 2D dalam seharian kehidupan

Murid mendengar penerangan guru Strategi / Teknik dengan teliti dan menjawab soalan Penutup ( 3 minit ) Teka- teki 2D teka-teki Apakah bentuk bagi Teka -teki

Menamakan bentuk 1.

permukaan meja? 2. Apakah bentuk bagi

permukaan dadu?
