Anda di halaman 1dari 7

IPG KAMPUS TEMENGGUNG IBRAHIM

JOHOR BAHRU, JOHOR

PPG KOHORT 1 SIRI 2011/2015

TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


(EDU 3105)

TAJUK : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama / No Matrik / : ROZANA BT. SANIN @ MD. TAIB

No Kad Pengenalan 1CBM1106082


670628015172

Kumpulan/Unit : Pengajian Bahasa Melayu


(BM 1)

Nama Pensyarah : En. Kamaludin bin Ahmad

Tarikh Serahan : 20 April 2013


Mata Pelajaran : Bahasa Melayu / PKJR
Kelas / Tahun : 2 Biru
Bilangan Murid : 30 orang
Tarikh / Hari : 15 April 2013 / Isnin
Masa : 7.50 pagi 8.50 pagi
Masa : 60 minit
Tema : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya
Tajuk : Keselamatan dan Amalan di Jalan Raya

Fokus Utama:
Aras 1
1.5 : Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat
menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

1.5.1 : Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk.

Fokus Sampingan:
Aras 2
2.4 : Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada
pelbagai bahan untuk member respons dengan betul.

2.4.3 : Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dengan tepat daripada
bahan multimedia yang sesuai.
Objektif:

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat :

i. Membaca perkataan dan frasa dengan sebutan yang jelas.


ii. Menyatakan kepentingan mematuhi papan tanda, isyarat dan penanda jalan.
Kemahiran Bahasa:
Membaca dan bertutur

Sistem Bahasa:
Tatabahasa : Kata tanya, ayat majmuk,ayat penyata
Kosa Kata: penunggang motosikal, pembonceng, pemandu, papan tanda, isyarat,
penanda jalan.

Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Kajian Tempatan dan Pendidikan Moral
Nilai: Berjimat-cermat, berdisiplin, berhati-hati.
Kemahiran Bernilai Tambah( KBT): Menjanakan idea, mentafsir, membandingkan dan
membezakan

Pengetahuan Sedia Ada:


Murid-murid kenal dan biasa melihat papan tanda di jalan raya.

Bahan Bantu Mengajar:


Video Muzik,
Slaid gambar
Aktiviti pengajaran dan
Langkah/masa Isi Pelajaran Catatan
pembelajaran

Set induksi Kemahiran 1. Guru menayangkan BBM: video


(5 minit) mendengar dan video .
bertutur:
2. Murid-murid
diberikan beberapa Ilmu:
soalan menguji Kajian Tempatan
minda. Pendidikan Moral

Contoh soalan : Nilai:


Apakah yang Menghargai
perlu dilakukan Bekerjasama
semasa kita
melintas jalan? KBT:
KP-Verbal
Apakah alatan Lingusitik
keselamatan yang
perlu digunakan
semasa
menunggang dan
membonceng
motosikal?

Mengapakah kita
perlu
menggunakan
jejantas semasa
melintas jalan?

Langkah 1 Kemahiran 1. Guru menunjukkan BBM:


(10 minit) mendengar dan beberapa gambar Gambar
bertutur tentang keselamatan
jalan raya. Ilmu:
Kajian Tempatan
2. Bimbing murid
bercerita tentang Nilai:
gambar. Prihatin
Kesyukuran
3. Guru minta murid
bercerita tentang KBT:
gambar dengan ayat Kreativiti
sendiri.

Langkah 2 Kemahiran 1. Guru membimbing BBM


(10 minit) membaca dan murid membaca teks Slaid gambar
bertutur bacaan daripada
slaid. Ilmu:
Kajian Tempatan
2. Murid membaca teks
bacaan tentang cara- Nilai:
cara menjaga Kerjasama
keselamatan jalan
raya secara individu KBT:
dan kumpulan Kreativiti
dengan sebutan yang
betul.

3. Guru memberi
penerangan tentang
cara-cara menjaga
keselamatan jalan
raya.

4. Murid diminta
bercerita semula
bagaimana menjaga
keselamatan di jalan
raya.
Langkah 3 Kemahiran 1. Murid-murid diminta BBM:
(15 minit) membaca membaca semula - slaid cerita
teks tentang menjaga
keselamatan di jalan
raya. Ilmu:
Kajian Tempatan
2. Secara berkumpulan Sains
murid diminta
berbincang tentang Nilai:
soalan dan mencari Kerjasama
jawapan bersama- Keyakinan diri
sama.
Sistem Bahasa:
3. Secara rawak, guru Sebutan dan
memilih beberapa intonasi
orang wakil
kumpulan membaca
dialog jawapan
kepada soalan
dengan gaya dan
intonasi.

Langkah 4 Kemahiran 1. Murid diminta BBM:


(15 minit) Mendengar menjawab soalan Slaid teks
pemahaman
Pentaksiran berdasarkan latihan. ILMU:
Keyakinan diri
Semua pelajar
diberikan aktiviti KBT:
menjawab soalan. Kemahiran Belajar
Cara Belajar
Kemahiran
Menulis

Sistem Bahasa:
Kosa kata

Penutup Rumusan isi


(5 minit) pelajaran dan nilai 1. Minta murid
murni. menyatakan cara-
cara menjaga KBT:
keselamatan di jalan Kecerdasan
raya. pelbagai verbal
linguistik
2. Guru merumuskan isi
dan nilai pelajaran Sistem Bahasa:
hari ini. Kosa kata
Rujukan :

1) Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah


Tahun 2

2) Buku Panduan Guru BM SK Tahun 2 KSSR

3) Dokumen Standard Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR)


Tahap 1

4) Rancangan Tahunan

5) http://kssr.bpk.my/dokumen_kurikulum/tahap_i/modul_teras_asas/bah
asa_malaysia

6) http://www.moe.gov.my/bpk/dmdocuments/sp_bm_kbsr.pdf
7) http://lagubestbest.blogspot.com/2011/08/suasana-hari-raya-upin-
ipin-lirik-lagu.html#ixzz25PLEw71O

8) chrome://newtabhttp//dmserunding.blogspot.com/2010/07/makanan-
tradisional-melayu.html

9) https://docs.google.com/open?id=0BzbH2xhcWTcTRjRraHFKY3pDZEk
