Anda di halaman 1dari 36

RPH Bahasa Melayu Tahun 3

Rancangan Pelajaran Harian`


Bahasa Malaysia Tahun 3

Tarikh : 28 Febuari 2013 (Khamis)


Masa : 0830 0930 pagi
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : Tahun 3 Merah
Bilangan Murid : 40 orang
Tema : Keselamatan di luar rumah
Tajuk : Menunggang Basikal dan Membonceng Motorsikal
Fokus utama :

Standard Kandungan
2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang
terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.
Standard Pembelajaran
2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mengandungi ayat dengan
betul.

Objektif pembelajaran :
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
i. Membaca dan memahami 3 bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul.

Sistem bahasa:
Kosa kata : Cermin pandang sisi , jaket pemantul cahaya.

Pengisian kurikulum
Ilmu : Peraturan jalan raya (JKJR)
Nilai : Patuh kepada undang undang , kerjasama , kerajinan
EMK :

Kemahiran bernilai tambah (KBT):


Kemahiran berfikir : Menjana idea
Kemahiran belajar cara belajar :
Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik,
interpersonal, intrapersonal

n sedia ada : Murid-murid pernah menunggang basikal dan membonceng motorsikal.

u mengajar : Gambar tanda di jalan raya, motorsikal , basikal, jaket pemantul cahaya, topi
kaledar, petikan Panduan Menunggang basikal , dan lembaran kerja.

Langkah/
masa Isi pelajaran Aktiviti P&P Catatan
(P n P dijalankan di
Dewan Terbuka SKAKG)1. Guru membawa motorsikal Bahan bantu
Contoh soalan: 2. Guru bertanya apakah kenderaan mengajar:
Apakahbenda ini? ini. Motorsikal
3. Murid menjawab soalan tentang
Andaian jawapan
Set induksi motorsikal berdasarkan pengalaman
-motorsikal. Kemahiran
(7 minit) Siapakah pernah sedia ada
membonceng motorsikal? 4. Guru mengaitkan soal jawab tadi berfikir:
murid dengan tajuk P&P hari ini menjana idea.
Peraturan membonceng
motorsikal.
(Lampiran 1) Bahan bantu
1. Murid akan duduk berkumpulan.
mengajar:
2. Murid melihat tunjuk cara guru
-Guru menunjukkan tunjuk motorsikal. Topi
membonceng motorsikal dan
cara cara membonceng kaledar
memakai topi kaledar dengan betul.
motorsikal dan memakai 3. Murid dipilih untuk melakukan
topi kaledar. semula tunjuk cara yang telah Kecerdasan
-mengenalpasti bahagian ditunjukan guru. pelbagai:
4. Murid ditunjukan bahagian
motorsikal seperti lampu Intrapersonal
motorsikal. Guru menulis bahagian
isyarat membelok , brek , Nilai:
Langkah 1 di dalam kad manila dan memilih
lampu utama dan cermin -bekerjasama
( 15 minit) murid membaca nama nama
pandang sisi. dalam kumpulan
bahagian motorsikal.
- patuh pada
5. Guru membetulkan bacaan murid.
undang-undang.

Lampiran kerja 1. Murid diberikan lampiran kerja Bahan bantu


Rujuk lampiran 1 menamakan bahagian bahagian mengajar:
Kosa kata motorsikal. -motorsikal
2. Murid terpilih akan membacakan
cermin pandang sisi -Buku Kosa kata
jawapan
-cermin yang terdapat Kecerdasan
3. Guru bersoal jawab dengan murid.
Langkah 2 pada kenderaan darat 4. Guru menerangkan kosa kata dan pelbagai:
(10 minit) untuk melihat belakang. ayat yang menggunakan kosa kata Verbal-linguistik
. yang sama.
2. Jaket pemantul cahaya
- baju keselamatan yang
mengeluarkan cahaya
apaabila disinari.
1. Guru telah meminjam basikal murid.
Menunggang basikal
2. Murid diminta melakukan aksi
dengan selamat. Bahan bantu
menunggang basikal.
-Penerangan mengenai 3. Murid terpilih diminta melakukan mengajar:
cara cara menunggang aksi menunggang basikal semasa Basikal , jaket
basikal dengan selamat pergi ke sekolah pemantul cahay ,
4. Murid diminta menerangkan apakah
dengan mengunaan topi tanda jalan raya.
Langkah 3 tanda jalan raya ditunjukkan guru.
kaledar , jaket pemantul Kecerdasan
( 10 minit) 5. Murid diminta meneka bahagian
cahaya dan alat pemantul pelbagai:
motorsikal dan peralatan tambahan
cahaya di basikal. interpersonal
untuk keselamatan semasa
(Rujuk lampiran 1 dan 2)
menunggang basikal.
1. Murid murid diminta membuat
lampiran kerja dan dibimbing oleh
Lampiran Kerja
guru. Bahan bantu
(rujuk lampiran 2)
2. Murid-murid menjawab soalan mengajar:
Pengayaan
mengikut kumpulan pengayaan dan lembaran kerja
Langkah 4 (rujuk lampiran 3)
kumpulan pemulihan.
(12 minit) Pemulihan
3. Guru membincangkan jawapan
(Rujuk lampiran 4)
bersama-sama dengan murid.

Rumusan kognitif:
Menamakan nama
bahagian motorsikal dan 1. Murid-murid diminta merumus
kegunaanya tentang kemahiran bahasa yang
Nilai:
Penutup Rumusan Sosial: dipelajari
Patuh pada
(6 minit) Harus patuh peraturan di 2. Guru meminta murid patuh pada
jalan raya agar selamat undang - undang
undang undang dan peraturan
dan sejahtera untuk diri jalan raya.
sendiri dan orang lain.

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3


(Kemahiran Menulis)
Tarikh : 03 April 2013
Hari : Rabu
Bilangan Murid : 31 orang (Lelaki-15, Perempuan-16)
Masa : 10.20 11.20 pagi (60 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Keselamatan
Tajuk : Jaga Keselamatan
Fokus Utama
Standard Kandungan : 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai
genre dengan betul.
Standard Pembelajaran : 3.7.2 Menghasilkan penulisan kreatif berbentuk imaginative dan
deskriptif secara berpandu dengan betul.
Fokus Sampingan
Standard Kandungan : 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard Pembelajaran : 2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi
pelbagai jenis pola ayat dengan lancar, sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat:
1) Menghasilkan sebuah karangan pendek bertajuk
Saya Sebagai Tali Pinggang Keledar.
2) Membaca dengan kuat petikan teks bertajuk Tali Pinggang Keledar dengan sebutan yang
betul dan intonasi yang tepat.
3) Murid lemah mengisi tempat kosong karangan bertajuk Saya Sebagai Tali Pinggang
Keledar dan menulis semula dalam buku latihan.

Pengisian Kurikulum : Nilai bekerjasama, bertanggungjawab, berhati-hati


Ilmu - peraturan-peratutan di jalan raya
TMK - Murid mencari maklumat dari internet sebagai
persedian kuiz.

Kemahiran Bernilai Tambah: KP- verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal


KB- Menghubungkait, membuat keputusan,
mengenalpasti, merumus.
ICT
Sistem bahasa : 1) Tatabahasa sintaksis (membina ayat)
2) sebutan dan intonasi

Bahan Bantu Belajar : Gambar, power point, petikan teks, lembaran kerja
Pengalaman Sedia Ada : Murid-murid pernah menulis karangan pendek
Strategi/
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Kaedah/
Masa Nilai/ BBB/
KBT
Set Gambar: - Memaparkan -Murid melihat BBB:
Induksi -Kereta Gambar. gambar yang -gambar, power
(5 minit) berlanggar dipertontonkan. Point
- Meminta murid -Murid
- Akibat tidak Menyatakan menyatakan KP:
memakai situasi gambar yang -verbal
tali pinggang berdasarkan dilihat dan linguistik
keledar. gamba yang meneka punca
dilihat dan situasi tersebut KB:
meneka punca berlaku. -
situasi tersebut Jangkaan jawapan: menghubungkai
berlaku. Situasi: t
1) kemalangan
2) kereta Nilai:
berlanggar -berhati-hati
3) pemandu -mematuhi
terbuang keluar peraturan di
jalan raya
Punca:
1) Memandu
dengan laju
2) Tidak memakai
tali pinggang
keledar
3) jalan raya licin
kerana hujan

Kuiz -Guru -Murid mendengar BBB:


Langkah 1 -Peraturan Menerangkan penerangan guru -Power point
(15 minit) Kuiz peraturan kuiz dengan teliti.
KP:
-pilih kategori -Meminta wakil -Seorang wakil -Verbal
dari setiap dari setiap linguistik
kumpulan untuk kumpulan -Kinestetik
memilih salah memilih
satu perkataan/ frasa
perkataan/frasa. yang
yang mengandungi
mengandungi soalan kuiz.
soalan kuiz.
-Murid-murid
-Membaca - Meminta membaca soalan
Pernyataan/ seorang murid kuiz secara
soalan kuiz. menekan kumpulan.
kekunci
-menentukan jawapan -Murid-murid KB:
sama ada dan seorang lagi berbincang dalam -membuat
pernyataan pencatat markah kumpulan keputusan
yang dibaca sebelum
betul atau menjawab soalan
salah. kuiz dalam masa
5 saat.
-Jawapan yang
betul
diberikah
satu
markah.
-Guru -Murid-murid BBB:
Langkah 2 -Petikan mengedarkan menerima - petikan teks
(8 minit) petikan teks Petikan bertajuk
Jawapan: bertajuk Tali Tali Pinggang KP:
1) tali Pinggang Keledar -verbal
pinggang Keledar linguistik
keledar -interpersonal
2) kemalangan -Meminta murid -Murid-murid KB:
3) mengurang- berbincang berbincang dalam -Mengenalpasti
kan dalam kumpulan kumpulan untuk
4) anak-anak untuk melengkapkan
5) keselamatan melengkapkan petikan dengan
petikan tersebut jawapan yang
dengan jawapan sesuai.
yang sesuai.

-Guru meminta -Setiap kumpulan Nilai:


murid menyebut memberi satu -bekerjasama
jawapan yang jawapan. -bertanggung-
ditulis. jawab.
-berhati-hati
-Guru -Murid-murid
memastikan memberi tepukan
jawapan yang kepada kumpulan
diberi adalah yang memberi
betul. jawapan dengan
betul dan
membuat
pembetulan jika
jawapan diberi
kurang tepat.
-Meminta murid- -Murid-murid
murid membaca petikan
membaca teks yang telah
petikan teks dilengkapkan
yang telah dengan betul.
dilengkapkan.

Simulasi -Memint semua -Murid-murid KP:


Langkah 3 murid menutup menutup mata -Verbal
(7 minit) -Membayang- mata dan dan Linguistik
kan diri membayangkan membayangkan
sebagai Tali diri sebagai tali diri sebagai tali
pinggang pinggang. pinggang keledar.
keledar.
-Meminta murid -Murid-murid KB:
- bertanya menyatakan apa menyatakan apa -menghubung-
tentang yang telah yang sedang kait
warna, mereka dibayangkan.
fungsi, dan bayangkan Jangkaan Nilai:
situasi yang semasa menjadi jawapan: -berhati-hati
berkaitan. tali pinggang 1) warna kelabu
keledar. 2)berada dalam
kereta Myvi
3)seseorang sedang
memakainya
4) berlaku
kemalangan

-Karangan -Guru meminta -Murid-murid BBB:


Langkah 4 jenis murid-murid boleh berbincang -lembaran kerja
(20 minit) autobiografi menghasilkan dalam kumpulan -buku latihan
Aku Sebagai sebuah karangan dan menghasilkan -buku aktiviti
Tali Pinggang pendek bertajuk karangan pendek
Keledar. Aku Sebagai masing-masing.
Tali Pinggang
Keledar KP:
-Guru -intrapersonal
membimbing
murid membina -Murid yang telah KB:
perenggan. menyiapkan -menghubung-
karangan pendek kait
-Meminta murid tampil ke
yang telah hadapan
menyiapkan kelas dan Nilai:
karangan membaca hasil -berhati-hati
pendek penulisannya. -menjaga
membaca hasil keselamatan
penulisan di -Murid-murid lain diri
hadapan kelas. mendengar dan
memberi tepukan.

Aktiviti -Murid-murid
Pemulihan: mengisi tempat
-Meminta dan kosong dalam
membimbing karangan yang
murid lemah diberikan dengan
atau lambat jawapan yang
mengisi tempat sesuai.
kosong dengan
jawapan yang
sesuai untuk
melengkapkan
karangan
bertajuk Aku
Sebagai Tali
Pinggang
Keledar.

Aktiviti
Pengayaan:
- Meminta murid
menjawab -Murid-murid yang
latihan dalam telah menyiapkan
buku aktiviti karangan pendek
muka surat 56. diminta
menjawab latihan
dalam buku
aktiviti muka
surat 56.
-Main -Meminta murid -Beberapa orang KP:
Penutup peranan/ melakonkan murid melakonkan -kinestik
(5 minit) lakonan situasi yang situasi yang bakal
bakal terjadi terjadi kepada KB:
-Murid kepada pemandu yang -membanding-
memahami pemandu memakai tali Beza
isi yang memakai pinggang keledar
pelajar yang tali pinggang dan yang tidak
diajar. keledar dan memakai tali Nilai:
yang tidak pinggang keledar -berhati-hati
memakai tali apabila berlaku
pinggang kemalangan.
keledar apabila
berlaku
kemalangan.
Lembaran Kerja

Nama :_____________________________________
Kelas : _____________________________________
Tarikh : ______________________________________

Lengkapkan petikan di bawah dengan jawapan yang sesuai

keselamatan kemalangan anak-anak

Tali pinggang keledar mengurangkan


Tali Pinggang Keledar

(1) ____________________________________________ merupakan satu


alat keselamatan yang perlu dipakai semasa menaiki kenderaan.
Tali pinggang keledar berada di tempat duduk pemandu dan
penumpang. Ianya direka dengan sempurna bagi memastikan tubuh
penumpang berada di tempat duduk jika berlaku (2)
______________________________. Ini secara tidak langsung dapat
(3)___________________________________ risiko pemandu dan penumpang
tercampak keluar dari kereta.

Selain daripada itu, tali pinggang keledar dapat mengelakkan penumpang


belakang terhumban ke hadapan jika pemandu membrek secara
mengejut. Ibu bapa bertanggungjawab menerapkan kepentingan
memakai tali pinggang keledar kepada(4) __________________________ sejak
kecil lagi. Pemakaian tali pinggang keledar adalah demi (5)
____________________________ dan bukan kerana takut disaman oleh pihak
berkuasa.

Lembaran Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun Tiga.


(Kumpulan Pemulihan)

Nama: _________________________________

Kelas : ________________________________

Tarikh :_________________________________

Lengkapkan tempat kosong dengan jawapan yang sesuai.

penumpang kelabu tercampak


terhumban kecederaan pemandu

Hai, kawan-kawan! Saya sebagai tali pinggang keledar. Warna saya


__________________________. Saya berada di tempat duduk pemandu dan
penumpang.

Tahukah kawan-kawan akan fungsi saya? Saya dipakai oleh


______________________ dan penumpang kereta supaya mereka tidak
__________________________ ke luar kereta jika berlaku kemalangan.

Kawan-kawan jangan tersilap, saya tidak dapat mengelakkan


kemalangan daripada berlaku tetapi saya dapat mengurangkan risiko
___________________________ semasa kemalangan.

Ingat tu kawan-kawan, bukan pemandu sahaja yang perlu memakai


saya tetapi ____________________________ belakang pun wajib memakai saya
supaya tidak _______________________ ke hadapan jika pemandu membrek
secara mengejut. Pakailah saya demi keselamatan anda.

RPH Bahasa Malaysia Tahun 3

RPH Bahasa Malaysia Tahun 3

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


Kelas : 3 Dinamik
Tema : 2 Keselamatan
Tajuk : Berwaspada Selalu
Standard Kandungan : 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat
secara
mekanis dengan betul dan kemas.
Standard Pembelajaran : 3.2.6 Menulis ayat majmuk secara mekanis dengan betul
dan kemas.
Kemahiran Literasi : 6.6 Membina dan menulis ayat berdasarkan bahan
rangsangan.
Objektif Pembelajaran : Murid berkeupayaan untuk:
Menguasai : 1. Menulis dan menyusun perkataan menjadi ayat majmuk
dengan
betul dan kemas.
Tidak Menguasai : 1. Menyusun dan menulis ayat majmuk berpandukan
gambar dan
perkataan.
Elemen Merentas Kurikulum: Ilmu Sains dan Pendidikan Kesihatan
Nilai Murni : Menjaga keselamatan, bekerjasama dan bersyukur.
BBB/Media : Pelbagai alatan maujud { gunting, garpu, gelas, botol
plastik,
mangkuk plastik
Pentaksiran : B3 TD1 E1
Membina dan menulis pelbagai jenis ayat.

Langkah Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Cat

Set Induksi Menayangkan slaid dan menyanyi - lagu Im For U. BBB:


Cadangan masa: Guru menunjukkan sebuah kotak yang mengandungi objek di dalamnya. Slaid lagu da
{ 5 minit) Guru menggoncang kotak tersebut hingga berbunyi. Pelbagai alat
{ gunting, ga
Murid diminta mendengar bunyi tersebut dan meneka objek di dalamnya.
botol plastik,
Beberapa orang murid diminta mengeluarkan objek-objek di dalam kotak mangkuk pla
dan menunjukkan kepada kelas satu persatu.
Semua murid diminta memerhati dan mengelas objek-objek tersebut kepada Teknik:
dua kumpulan iaitu objek yang selamat dan tidak selamat. Soal jawab
Langkah 1 Murid dibimbing membaca lembaran petikan yang diedarkan oleh guru BBB:
Cadangan masa dengan nada dan intonasi yang betul. Petikan
( 10 minit ) Murid membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul secara
kelas dan individu. Teknik:
Guru bersoal jawab dengan murid tentang petikan yang telah dibaca. Soal jawab, t
Murid dipilih secara rawak untuk membaca dan menulis perkataan yang
berwarna merah dalam petikan.

{Keutamaan kepada kumpulan murid yang Tidak


Menguasai}
Langkah 2 Murid diminta mengenalpasti dan menggariskan ayat majmuk yang terdapat BBB:
Cadangan masa dalam petikan. Kad perkataa
( 20 minit ) Murid dipilih secara rawak untuk membacakan ayat majmuk yang telah
dikenalpasti. Tatabahasa:
Guru mempamerkan ayat majmuk yang betul dalam bentuk kad imbasan di Kata kerja, k
papan tulis. tanda baca.
Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Contoh:
Setiap kumpulan diberikan sampul surat yang mengandungi kad-kad dan, sambil,
perkataan dan gambar.
Murid diminta menyusun kad-kad dan gambar-gambar tersebut supaya
menjadi ayat majmuk yang betul.
Wakil setiap kumpulan diminta menulis semula ayat majmuk yang dibina di
papan tulis.
Murid menyusun kad-kad perkataan yang disebut oleh guru untuk membina
ayat majmuk yang betul.
{ keutamaan kepada murid yang tidak menguasai}

Langkah 3 Guru menayangkan slaid power point sebagai aktiviti menguji kefahaman
Cadangan masa murid.
( 20 minit ) Guru mengedarkan lembaran kerja berdasarkan keperluan dan kemahiran
murid.

Murid yang tidak menguasai


Murid membina ayat majmuk dengan berpandukan bahan rangsangan.
Murid yang telah menguasai
Murid menyusun dan menulis perkataan semula dengan betul menjadi ayat
majmuk menggunakan kata hubung
Murid membina dan menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas
menggunakan kata hubung.

Penutup Murid menyanyikan rangkaian lagu bersama guru berdasarkan lirik lagu Nilai Murni
Cadangan masa yang dilekatkan di papan tulis. Menjaga kes
( 5 minit }

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


Tarikh : 23.4.2013
Masa : 3.25 4.25
Tahun : 3 Bestari
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 3
Tema : TEMA 3 KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
Tajuk : Aktiviti di Padang Sekolah

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


Murid membaca teks dan mengenal pasti perkataan berimbuhan awalan.
Murid mengambil imlak frasa dan ayat yang dibacakan oleh guru dalam buku tulis.
Standard kandungan :
2.2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
yang betul.
3.4. Menulis imlak dengan tepat.
Standard pelajaran :
2.2.1. Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat
daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.
3.4.2. Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan dengan tanda baca
dan ejaan yang tepat.
Sistem bahasa : Imbuhan.
Penerapan ilmu : Kbt :- KB Mengenal pasti

Kontekstual - Menghubungkaitkan
Nilai : Kesihatan
BBM : Power point, LCD, Lembaran kerja.

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti P& P Catatan


Langka
h

Set Power point, 1.Guru BBM


Induksi LCd menayangkan slaid Power point dan LCD.
(5 1 murid 1 sukan
minit) dan gambar murid Kbt :- KB Mengenal
sedang bersenam di pasti
padang. Kontekstual -
2 . Murid bercerita Menghubungkaitkan
mengenai slaid dan Nilai : Kesihatan
gambar yang
ditanyangkan oleh
guru.

1. Guru mengaitkan
Langka Power point. set induksi dengan Kemahiran Lisan
h1 LCD tajuk pada hari ini. Kbt: Menjana idea
(10 1. Murid
minit) diperlihatkan
gambar-gambar
kegiatan aktiviti di
padang sekolah.
2. Murid bercerita
mengenai gambar
yang mereka lihat.
Langka Power point, 1.Murid membaca Kemahiran menaakul
h2 LCD, teks. teks yang
(10 ditayangkan. BBM : LCD dan power point
minit) 2. Murid mengenal Nilai: Kesihatan
pasti perkataan
berimbuhan awalan
dan akhiran yang
terdapat dalam
petikan.
Langka Imbuhan 1 Guru BBM : LCD dan power point
h3 menerangkan dan Kbt :- KB Mengenal
(15 memberikan contoh- pasti
minit) contoh imbuhan. Sistem bahasa:
2.Murid menyebut Imbuhan
perkataan
berimbuhan dalam
Ayat petikan seterusnya
tunggal dan menyatakan Kemahiran mendengar.
ayat imbuhan dan kata
majmuk. akarnya.
3.Murid
melengkapkan teks Menjana idea
dengan perkataan
berimbuhan awalan
dan akhiran.
4. Murid membaca
petikan yang telah
dilengkapkan.

5. Murid diminta
membina ayat
dengan
menggunakan
perkataan
berimbuhan
kemudian
membacanya.
(5 Frasa dan 1. Murid Kemahiran mendengar
minit) ayat mengambil imlak
frasa dan ayat yang
dibacakan oleh guru
dalam buku tulis.
2. Murid membaca
frasa dan ayat yang
telah diimlakkan.
Penutup -Rumusan 1.Guru merumuskan BBM: LCD dan power point.
(5 isi P&P dengan sesi
minit) soal jawab bersama Nilai : Kesihatan
murid tentang
aktiviti yang telah
dipelajari.

RPH & Refleksi P&P Bahasa Melayu Tahun 3

Kelas: Tahun 3
Tarikh : 11 Ogos 2011
Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 24 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Pendidikan Jasmani & Kesihatan
Tajuk : Jagalah Kebersihan

Hasil Pembelajaran:
Fokus Utama
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2
i. Melengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.

Fokus Sampingan
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
lancar, serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2
i. Membaca lancar teks bahan bacaan sastera dengan sebutan, intonasi dan gaya
penyampaian yang betul.
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang
baik dan jelas.
Aras 3
i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan gaya
penyampaian
yang sesuai.

Objektif Pelajaran:
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1. Menyatakan 3 aspek tentang Penjagaan Kebersihan Diri secara lisan.
2. Membaca lancar teks Cara Menjaga Kebersihan Diri pada kadar sekurang-
kurangnya 80% sebutan dan intonasi yang betul
3. Membina 5 ayat majmuk tentang Pengurusan Sampah berdasarkan perkataan
yang diberi

Sistem Bahasa :
Tatabahasa : ayat tunggal dan ayat majmuk
Kosa kata : Sampah, Sisa, Produk, Pepejal, Tersumbat.

Pengisian Kurikulum:
Ilmu : Pendidikan Jasmani Kesihatan (PJK), Teknologi
Nilai : bekerjasama, keberanian, kebersihan
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mengimbas kembali, menganalisis,
meringkaskan
Belajar Cara Belajar : bacaan secara luncuran, perbincangan, mendengar aktif,
bercerita
Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, Intrapersonal

Bahan Bantu Belajar:


Sabun mandi, tuala mandi, video klip Denggi, petikan Cara Menjaga Kebersihan
Diri

Pengetahuan Sedia Ada:


Murid mengetahui faedah menjaga kebersihan diri

Langkah Pengajaran.

Isi Strategi Catatan


Set Induksi (5 minit)
Gambaran 1.Guru membawa sabun mandi dan KB :
Tentang tajuk tuala ke Menghubungkaitkan
pembelajaran dalam kelas BCB : mendengar aktif
2.Guru meminta murid meneka tentang BBB : sabun mandi dan
rutin harian menjaga kebersihan diri tuala mandi
3.Guru mengaitkan aktiviti set induksi Ilmu: PJK
dengan tajuk pelajaran yang hendak
diajar.
Langkah 1 (15 Minit)
Video klip 1.Guru memasang video klip tentang KB: Mengimbas
mengisahkan keburukan apabila tidak menjaga kembali,
penyakit kebersihan. Guru meminta murid menghubungkaitkan
Denggi akibat menghayati video klip tersebut. Nilai: kebersihan
Tidak BBB: video klip
membuang Denggi
Sampah BCB : bercerita dan
dengan cara berbincang
yang betul. Ilmu: PJK

2. Dalam kumpulan berlima, murid


Aspek berbincang tentang apa yang mereka
Penjagaan ketahui tentang Penjagaan Kebersihan
Kebersihan Diri: Diri berdasarkan gambar yang
1. Mandi ditunjukkan. Murid mencatat hasil
2. Pakaian perbincangan mereka dengan
3. Gigi menggunakan komputer.
4. Tangan 3.Guru meminta wakil daripada setiap
kumpulan menyatakan apa yang telah
mereka bincangkan tentang aspek KB : Mengimbas
Aspek Penjagaan Kebersihan Diri. Wakil akan kembali,
Penjagaan membentangkan hasil di hadapan kelas menghubungkaitkan
Kebersihan dengan menggunakan sebutan yang BCB : bercerita
Diri: jelas. KP : verballinguistik,
1. Mandi Nilai: keberanian
2. Pakaian 4. Murid dapat menyatakan 3 aspek
bersih tentang
3. Memberus Penjagaan Kebersihan Diri secara
Gigi lisan.
4. Mencuci [2.1 Aras 3 (i)]
Tangan
Langkah 2 (15 minit)
Teks bacaan 1.Guru memberikan teks bertajuk Cara Menjaga Kebersihan
Kumpulan 1: Menjaga Kebersihan Diri kepada setiap Diri
Mandi murid dalam kumpulan. Murid membaca BCB: Membaca secara
Kumpulan 2: petikan secara mentalis atau membaca luncuran, perbincangan
Pakaian bersih secara senyap. KP : Intrapersonal.
Kumpulan 3: 2.Guru meminta murid berbincang KB: menganalisis,
Memberus Gigi dalam meringkaskan
Kumpulan 4: kumpulan untuk mencari isi penting Ilmu: PJK
Mencuci tentang Cara Menjaga Kebersihan Diri
Tangan mengikut kumpulan masing-masing. Sistem bahasa: Ayat
Murid menggaris dan mencatatkan isi-isi tunggal
penting. Nilai: Kerjasama
3.Wakil murid diminta membacakan
hasil kerja mereka. Guru memberikan Sistem bahasa:
ulasan tentang kelancaran sebutan Ayat tunggal
murid dan ketepatan isi yang dinyatakan Nilai: keberanian
oleh mereka.
4.Murid dapat membacakan teks Cara
Menjaga Kebersihan Diri dengan lancar
dan intonasi yang betul.
5.2 Aras 2 (i)]

Langkah 3 (20 minit) Sistem bahasa:


Bahan daripada 1.Guru meminta murid melayari bahan Ayat tunggal
Internet yang telah guru muat turun daripada Nilai :Bekerjasama
Kosa kata : Internet yang menerangkan tentang KB: Menjana idea
1. Sampah Pengurusan Sampah BBB: Petikan teks
2. Sisa 2. Guru meminta murid berbincang Pengurusan Sampah
3. Produk tentang 2 cara lain yang boleh mereka Sistem bahasa:
4. Pepejal lakukan untuk menguruskan sampah. Ayat tunggal dan ayat
5. Tersu Murid juga diminta untuk mencari majmuk
makna kata dan berbincang mengenai BCB : Berbincang
pembinaan ayat majmuk berdasarkan
perkataan yang diberi.
3.Murid dapat membina sekurang
kurangnya 5 ayat majmuk tentang
Pengurusan Sampah berdasarkan
perkataan yang diberi
8.1 Aras 2 (i)]
Penutup (5 minit)
Kognitif:
1.Guru membuat rumusan tentang apa
yang
murid telah pelajari.
Sosial:
1.Guru mengucapkan tahniah kepada
murid
kerana telah berjaya mengikuti
pelajaran hari ini.
2.Murid-murid akan menyanyikan lagu
Kebersihan Diri

9:22 PTG |

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Minggu : ke 38
Tarikh : 16 Oktober 2012
Hari : Selasa
Masa : 0730-830 pagi (60 minit)- 2 masa diperuntukkan
Tema : Amalan Hidup Sihat
Unit 10 : Jagalah Kesihatan Diri
Tajuk : Badan Sihat Otak Cerdas

Fokus Utama:
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aras 3(1) Membaca lancar teks pelbagai laras bahasa dengan sebutan dan intonasi
yang betul.

Fokus Sampingan :
6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk
yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internat.
Aras 1(1) Mencari makna perkataan dan meneliti ejaan.

Pengisian Kurikulum : Pendidikan Moral, Pendidikan Jasmani dan


kesihatan.
Kosa Kata ( rujuk petikan) : bersenam,cergas,cerdas,pemakanan,berkhasiat
menyerang,penting,dijangkiti,sempurna,ceria,
menjamin,mengamalkan
Nilai murni : sentiasa menjaga kebersihan diri
Strategi pengajaran : pembelajaran secara kontekstual
Kecerdasan pelbagai : verbal linguistik
Konsep 5P : pengukuhan,pemulihan dan pengayaan

Bahan sumber pengajaran Buku teks Bahasa Malaysia tahun tiga,


Pembelajaran : Komputer( persembahan power point),lembaran kerja
bercetak,Internat
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
i) Membaca teks dengan sebutan dan intonasi dengan betul.
ii) Menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan
berpandukan teks yang telah dibaca.
iii) Memadankan makna perkataan sekurang-kurangnya 8 daripada 12
perkataan yang terdapat dalam petikan.
iv) Memilih jawapan yang sesuai berdasarkan dalam slaid yang
ditunjukkan.
Set Induksi (8 minit)
Guru memperdengarkan lagu dan murid menyanyi bersama-sama.
a. Guru menunjukkan gambar yang terdapat pada slaid yang ditunjukkan.( lampiran I )
Guru berinteraksi bersama murid dengan mengemukakan soalan yang berkaitan dengan
slaid yang telah ditayangkan tadi.

Proses Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah 1 (8 minit)
a. Guru mengaitkan gambar slaid tadi dengan tajuk pelajaran .Gambar slaid yang
ditayangkan pelbagai jenis makanan dan buah-buahan.
- Selain menjaga kebersihan diri kita perlu juga menjaga kebersihan
dalam rumah dan kawasan sekeliling rumah kita.
Langkah 2 (15 minit)
a Guru menunjukkan petikan dalam slaid .Murid diminta membaca petikan secara senyap.
( rujuk lampiran II )
b Murid-murid dibimbing oleh guru membaca petikan secara kelas.Murid-murid membaca
petikan secara individu dan kumpulan.
Langkah 3 (15 minit)
a Guru mengajak murid berbincang mengenai petikan yang telah dibaca.
b Murid-murid diminta untuk menyebut perkataan berwarna yang ditunjukkan
dalam slaid. ( kosa kata ) ( rujuk lampiran III )
( latihtubi menyebut dan mengeja perkataan sepertimana yang dipamerkan dalam slaid
Guru memilih murid secara rambang untuk memberi respon bagi perkataan yang
sama maksud berdasarkan slaid yang yang ditunjukkan.
d Guru menjelaskan bahawa betapa pentingnya kita sentiasa menjaga kebersihan diri
untuk menjamin badan sentiasa sihat dan otak cergas.
Langkah 4 ( 14 minit)
a. Latihan /pengukuhan ( lampiran IV dan V )
(i) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid untuk dijadikan latihan dalam kelas.
(ii) Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid yang telah siap
menyiapkan lembaran kerja 1.( pengukuhan )
Langkah 5 ( 8 minit)
Penutup
a Guru menegaskan sekali lagi bahawa kecergasan otak adalah bergantung
kepada badan yang sihat.
kesihatan diri dengan betul. Di samping itu, 85% daripada murid yang diminta untuk
membaca petikan secara individu telah dapat membaca dan memahami petikan
dengan baik. 85% peratus daripada murid-murid juga telah dapat membina ayat
berdasarkan pengurusan sampah dengan baik.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 3 Panglima

Tarikh : 20 April 2012

Masa : 9.10 9.40 Pagi (30 minit)

Tema/tajuk : Mari Bertani

Subtopik : Alatan Berkebun.

Bil pelajar : 26 orang

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:

1 Menyatakan nama empat


alatan berkebun.

2 Menyatakan kegunaan
empat alatan berkebun.

3 Menbina empat ayat tunggal


atau ayat majmuk

menggunakan nama alatan


berkebun.

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui suasana kebun


sayur.

Konsep : Kegiatan pertanian.

Alat bantu mengajar : Lagu Pak Mamat, Video berkebun,


Slaidpower point

Kad imbasan, dan lembaran


kerja
Nilai murni : - Berkerjasama dalam setiap tugasan
yang diberikan

- Menggunakan bahasa yang


sopan dalam perbualan

- Mengetahui berusaha
bersungguh-sungguh

akan membawa kejayaan.

Kemahiran : 1. Menjelaskan isi pelajaran

2.Membina ayat tunggal dan


ayat majmuk.

Langkah/Masa Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
/mencungkil 1. Lagu 1. Guru minta 1. Murid Teknik:Ny
idea( 5 minit ) Pak Mamat murid mendengar mendengar Berikan n
lagu Pak Mamat lagudan nyatakan
sambil menyanyi. diketahu
menyanyikannya.

2. Mencungkil
2 .Murid
idea murid
memberi
dengan menyoal
respon
murid mengenai
terhadap
kebun sayur.
soalanyang
diberi oleh
guru.

Perkembangan1 1. Video 1. Guru 1. Murid Strateg


(10 minit) berkebun. menayangkan memerhati video d
- Alat video berkebun tayangan Nila
berkebun dan meminta video secara
murid lenyap.
memerhatikannya
. Strate
2. Murid menggu
2. Guru menyoal
menjawab
murid nama alat
soalan guru
yang digunakan
untuk berkebun
berpandukan
video yang
3. Murid
dipaparkan.
menyenaraika
n alatan
3. Guru
berkebun
menyatakan fokus
pembelajaran yang mereka
adalah mengenai ketahui.
alatan berkebun
dan meminta
murid
menyenaraikan 4. Murid
nama alatan lain menyemak
untuk berkebun. jawapan.

4. Guru
menayangkan
5. Murid
slaid alatan
mendengar
berkebun untuk
penerangan
menyemak
guru dan
jawapan murid
menjawab
yang telah
soalan-soalan
disenaraikan.
guru.

5.
Gurumenerangkan
6. Murid
nama alatan
mendengar
berkebun dan
soalan dan
kegunaannya.
menjawab
soalan yang
diaju oleh
guru.
6. Guru meminta
murid menamakan
alatan berkebun
yang dipaparkan
oleh guru.

Debriefing:Murid
yang telah
menguasai maju
ke fasa aplikasi
sementara yang
masih keliru
diberi penerangan
oleh guru dalam
kumpulan kecil.
Strategi:
Perkembangan2 1. 1.Guru 1. Murid perbinca
(10 minit) Membina menerangkan mendengar
ayat contoh ayat bagi penerangan
setiap alatan guru.
berkebun dengan
menayangkan
slaid power point.
2. Murid
2. Guru meminta
membentuk
murid membina
kumpulan dan
ayat dalam
menjalankan
kumpulan.
perbincangan.

3.
3. Guru meminta
Membentangk
murid
an hasil
membentangkan
perbincangan.
hasil
perbincangan
dalam kelas.

4. Guru 4.
membetulkan ayat Mendengarka
murid/menyemak n ulasan guru
hasil dan membuat
pembentangan pembetulan
murid jika jawapan
salah.

Penutup(5 Rumusan, 1. Murid Strate


1. Guru
mendengar
minit) nyanyian menerangkan ulasan
penerangan
dan latihan. alatan berkebun guru. k
adalah untuk berkeb
memudahkan
kerja bercucuk
tanam sambil
menyoal murid
2. Murid
mengenainya.
mengambil
Guru juga
lembaran
menerangkan
kerja dan
alatan berkebun
menyiapkan
adalah tajam dan
tugasan.
perlu berhati-hati
jika
menggunakannya.

3. Murid
menyanyikan
2. Guru
lagu Pak
mengedarkan
Mamat ada
lembaran kerja
kebun.
rumah dan
meminta murid
menyiapkannya di
rumah.

3. Guru
memainkan lagu
Pak Mamat bagi
menutup sesi P&P.
Contoh RPH Bahasa melayu tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun :3
Bilangan Murid : 30 orang
Tema : Mari Bersukan
Tajuk : Sukan Permainan
Tarikh : 4 Mei 2011
Masa : 9.15 pagi 9.45 pagi (30 Minit)
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Memberikan maklumat tentang sukan permainan berdasarkan gambar.
2. Menyenaraikan lima kata kerja yang terdapat dalam bahan rangsangan.
3. Membina lima ayat tunggal yang mengandungi kata kerja.
4. Membaca ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Hasil pembelajaran :
Fokus Utama:

Mendengar dan Bertutur


3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata,
istilah, frasa , ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.

Aras 3 (i) Menyampaikan maklumat yang diperoleh secara jelas dan tersusun.

Menulis
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Membina ayat tunggal daripada perkataan yang diberi dengan tulisan yang
cantik.

Fokus Sampingan:
Membaca
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami
perkara yang dibaca.
Aras 2 (i) Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi
berdasarkan tanda baca.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar, bertutur, menulis dan membaca
Sistem Bahasa : Kata kerja
Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Nilai : kerjasama, berani dan toleransi
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Banding beza, menghubung kait,
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, menjana idea dan melaporkan
Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal dan emosi
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa melihat dan bermain sukan permainan
BBB : Kad gambar, kad imbasan, lembaran kerja, alat tulis

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota


Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/ Murid 1. Bersoal jawab 1. Murid memberi Alatan sukan.docx


Mencungkil ditayangkan dengan murid untuk respons dan Strategi/
idea beberapa gambar mengetahui menyatakan nama Teknik:
(5 minit) alatan sukan pengetahuan sedia alatan sukan Menyoal seluruh
permainan. ada murid dan permainan yang kelas menggunakan
(rujuk lampiran mencungkil idea mereka ketahui. kad gambar.
1) murid tentang
alatan KB:
Soalan : sukan permainan. Menghubung kait,
1. Apakah nama
alatan sukan ini? 2. Guru menjelaskan BCB:
Jawapan : tujuan aktiviti dan
Bola sepak, tajuk pengajaran memerhati dengan
bola jaring, yang akan diajar. aktif

bola rakbi,
bola takraw,
bola golf,
jersi, raket
badminton,
raket tenis
dan
bola tenis,
kayu hoki,
bib
bola jaring,
tiang gol bola
sepak dan
tiang gol bola
jaring.

Menstruktur Paparan gambar 1. Guru memaparkan 1. Murid sukan


/ sukan permainan tujuh keping gambar memerhatikan permainan.docx
Menstruktur (rujuk lampiran sukan permainan. gambar dengan Strategi/
semula 2) teliti. Teknik:
(10 minit) 2. Guru Aktiviti inkuiri
Soalan: mengemukakan 2. Murid menjawab dalam kumpulan
1. Apakah soalan kepada murid secara lisan.
nama berkaitan dengan Sikap saintifik dan
permainan gambar tersebut. nilai murni:
ini? 3. Murid berada Penglibatan aktif
3. Murid duduk dalam dalam kumpulan Menghargai masa,
Jawapan : kumpulan dan dan memilih satu bekerjasama
Permainan memilih satu gambar.
bola gambar Strategi:
sepak, bola sukan permainan. 4. Murid berbincang Perbincangan
jaring, bola dalam kumpulan. kumpulan
tampar, rakbi, 4. Guru mengedarkan Mengenal pasti
badminton, kad imbasan dan dan menulis kata Sumber pengajaran:
takraw, hoki. pen kerja yang dapat Kad gambar, kad
marker. Dalam dikaitkan dengan imbasan
2. Adakah ini kumpulan murid gambar .
permainan berbincang tentang
padang atau sukan permainan
permainan yang terdapat dalam KB:
gambar dan menghubungkaitkan,
gelanggang? mengenal pasti kata menjana idea

BCB:
Jawapan: kerja yang dapat Memproses
Permainan dikaitkan dengan maklumat dan
padang dan gambar. melaporkan
Permainan maklumat.
gelanggang 5. Guru membantu
dan KP:
Contoh membimbing intrapersonal,
Kata kerja: murid. interpersonal,
- menendang, visual, verbal
berlari, linguistik
menyepak,
mengelecek,
memukul,
menampar,
membaling,
melontar,
melompat,
menangkap,
menyambut,
memegang.

Aplikasi Melakukan 1. Guru 1. Murid Strategi:


Idea tugasan mengikut membahagikan melakukan Penyoalan
(10 minit) kumpulan. murid kepada tiga tugasan mengikut keseluruhan kelas
kumpulan. kumpulan
1. Kumpulan 1 Kumpulan 1: masing-
membina ayat. Murid Cemerlang masing. BCB: mengumpul,
2. kumpulan 2 Kumpulan 2: memproses,
mengisi Murid sederhana mencatat .
tempat Kumpulan 3:
kosong. Murid pemulihan KB: menjana idea,
3. kumpulan 3 Menghubung kait
memadankan 2. Kumpulan 1
perkataan diminta KP:
dengan membina lima ayat intrapersonal,
gambar yang mengandungi interpersonal,
kata kerja
visual, verbal
3. Kumpulan 2 linguistik
diminta
mengisi tempat Nilai: bekerjasama,
menghargai.
kosong dengan
perkataan yang
diberi.

4. Kumpulan 3
diminta
memadankan
perkataan dengan
gambar yang diberi.
5. Guru memantau
kerja
murid dan memberi
pujian.

Refleksi/ Rumusan 1. Guru menyuruh 1. Wakil setiap Nilai: Berani,


Penutup pengajaran yang seorang murid kumpulan bertangg
(5 minit) telah diajar dan daripada setiap membacakan
penerapan nilai. kumpulan untuk ayat
membacakan ayat serta hasil yang
Memberi pujian serta hasil yang telah lengkap.
dan motivasi. telah
lengkap. 2. Murid
mengaitkan
2. Guru bertanya semula apa yang
kepada murid apa telah dipelajari
yang telah
dipelajari 3. Murid
pada hari ini. digalakkan
supaya
3. Guru membuat mengumpul
rumusan isi maklumat
pengajaran dan tambahan
pembelajaran serta daripada
penerapan nilai. bahan bahan
lain
bagi
menambah
pengetahuan.

Murid murid juga


menyatakan nilai
nilai murni yang
telah dipelajari pada
hari tersebut.
