Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Matapelajaran Fizik
Bilangan Murid 30 orang
Bab BAB 6 : GELOMBANG
Subopik 6.4 Pembelauan Gelombang
Masa 60 minit
Objektif pembelajaran Memahami Pembelauan Gelombang
Murid dapat :
1. Menyatakan maksud fenomena pembelauan gelombang
2. Menghuraikan pembelauan gelombang dari segi panjang gelombang, frekuensi,
Hasil pembelajaran
laju, bentuk gelombang, tenaga dan amplitude.
3. Melukis gambarajah untuk menunjukkan pembelauan gelombang

Murid dapat :
1. Menghubungkaitkan antara lebar celah atau penghalaang dengan sebaran
gelombang.
2. Menyatakan maksud fenomena pembelauan gelombang
3. Bandingkan panjang geombang bagi gelombang terbelau dengan gelombang
Kriteria kejayaan
tuju.
4. Menyatakan frekuensi gelombang terbelau adalah sama dengan gelombang
tuju.
5. Bandingkan laju gelombang tuju dengan laju gelombang terbelau

1. Mengetahui maksud panjang gelombang dan frekuensi gelombang.


Pengetahuan Sedia
2. Formula laju gelombang, V=f
Ada Murid
3.
Aktiviti PdP (Rujuk lampiran)
 Kreativiti & inovasi  Sains dan teknologi  Keusahawanan  Bahasa
EMK  Pend. Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

STEM/ IBSE  Pengesahan  Berpandu  Berstruktur Terbuka

 Peta Bulatan  Peta Dakap  Peta Buih  Peta Alir


KBAT / iTHINK  Peta Buih Berganda  Peta Pelbagai Alir  Peta Pokok  Peta Titi

 Komputer , LCD, buku teks, buku rujukan, alat tulis  Lembaran kerja, slaid,
BBM  Contoh bahan telah siap, gambar berkaitan topik  Papan putih mini, pen marker

 Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian  Kuiz


Penilaian  Lisan  Drama  Tugasan  Projek

_____ /_____ murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Refleksi
_____ /_____ murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. Murid menyenaraikan pemerhatian Gambar menunjukkan beberapa
berdasarkan gambar yang ditayangkan. gelombang tuju dibelaukan melalui celah
2. Wakil kumpulan membentangkan hasil atau pengahalang.
pemerhatian dan
a. Bincangkan tentang corak
gelombang yang muncul dari
celah.
b. Hubungkaitkan antara lebar celah
atau penghalang dengan sebaran
gelombang.

Rujuk Lampiran 1 -

Pelibatan
(5 minit) Aktiviti : placemat
Soalan:
1. Bincangkan tentang corak
gelombang yang muncul dari
celah.
Gelombang akan terbelau melalui
celah atau pengahalang.

2. Hubungkaitkan antara lebar celah


atau penghalang dengan sebaran
gelombang
Semakin lebar celah atau pengahalang
semakin sikit belauan gelombang.

1. Guru akan menyediakan dan Soalan:


menyusun 2 set tangki riak dan Perhatikan muka gelombang yang terhasil
aksesori, stroboskop, penghalang dan dari celah atau penghalang.
kertas putih.
2. Murid akan melaras kedudukan Seorang murid dipanggil untuk menjalankan
penghalang untuk mendapatkan celah aktiviti tersebut.
lebar yang berlainan.
3. Murid akan membuat pemerhatian Perhatikan muka gelombang yang terhasil
pada sebaran gelombang bagi setiap dari celah atau penghalang.
lebar celah atau penghalang. - gelombang akan tersebar lebih banyak
Penerokaan 4. Berdasarkan pemerhatian, murid apabila melalui celah atau penghalang yang
(5 minit) diminta untuk membuat satu huraian kecil
tentang pembelauan gelombang dan -gelombang akan tersebar sedikit apabila
hubungkait antara lebar celah atau melalui celah atau penghalang yang besar
penghalang dengan sebaran
gelombang. Hubungkaitkan tentang hubungan antara
5. Setiap kumpulan diminta untuk lebar celah atau penghalang dengan
melukis muka gelombang yang sebaran gelombang.
diperhatikan dari celah atau Semakin banyak sebaran gelombang
penghalang. semakin kecil celah atau penghalang yang
Rujuk Lampiran 2 – melaluinya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. Murid menyatakan:- Ciri-ciri Pembelauan Gelombang
- Sebaran gelombang yang melalui 1. Panjang gelombang terbelau sama
celah atau penghalang dengan panjang gelombang tuju
merupakan gelombang terbelau. 2. Frekuensi gelombang terbelau
- Maksud pembelauan gelombang adalah sama dengan frekuensi
ialah sebaran gelombang yang gelombang tuju
terhasil apabila melalui celah atau 3. Laju gelombang terbelau adalah
penghalang. sama dengan frekuensi
- gelombang tuju
2. Murid menyatakan bagaimana faktor- 4. Bentuk gelombang terbelau
faktor ini mempengaruhi pembelauan bergantung kepada lebar celah
Penerangan gelombang. atau penghalang
(20 minit) - Panjang gelombang 5. Selepas belauan, tenaga perunit
- Frekuensi luas pada gelombang belauan
- Laju akan semakin kurang berbanding
- Bentuk gelombang gelombang tuju. Amplitud
- Amplitude dan tenaga per unit gelombang belauan pun semakin
luas. kecil berbanding gelombang tuju
- Guna Peta I-Think-peta dakap untuk
3. Dalam kumpulan, murid diminta huraian
membentangkan hasil perbincangan
dengan menggunakan Peta i-Think.

1. Contoh aplikasi pembelauan Aplikasi Pembelauan gelombang dalam


gelombang dalam satah air satah air
ditayangkan dan dibincangkan. 1. Tukun tiruan dan pembelauan:
2.
2. Dalam kumpulan, murid menerangkan Gelombang yang berlanggar dengan
aplikasi bagi pembelauan gelombang. terumbu buatan akan dipantul balik. Apabila
a. Tukun tiruan dan pembelauan gelombang bergerak melalui celah AB,
pembelauan berlaku. Tenaga gelombang
itu disebar untuk meliputi kawasan yang
Pengembangan lebih luas di belakang terumbu itu. Dengan
(25 minit) itu, air di kawasan C lebih tenang dan
sesuai untuk meletak bot.

3. Pembentangan oleh wakil kumpulan


bagi setiap aplikasi diikuti dengan
maklum balas bagi setiap
pembentangan.

Penilaian 1. Murid membuat kesimpulan tentang


(5 minit) maksud pembelauan gelombang dan
cirri-ciri yang mempengaruhi
pembelauan gelombang.
2. Murid menjawab soalan aplikasi
secara bertulis

Soalan :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
Rajah menunjukkan pantai agi satu Ciri-ciri Penerangan
kampong nelayan. Semasa musim Struktur konkrit, Boleh menahan
tengkujuh, saiz gelombang adalah besar. kukuh dan keras hentakan
Pada suatu tahun gelombang ini gelombang, tidak
menghakis pantai meruntuhkan jeti dan mudah retak
merosakkan bot-bot nelayan. Untuk Mempunyai celah Pembelauan
mengelakkan kerosakan yang serupa kecil berlaku, amplitude
berulang pada masa hadapan, nelayan- yang kecil bagi
nelayan itu bercadang untuk membina gelombang yang
banteng dan memindahkan jeti ke tempat terbelau
yang baru. menyebabkan laut
Buat cadangan selanjutnya tentang cara tenang
untuk membantu nelayan itu mengatasi Diletakkan di Untuk memastikan
masalah mereka dari segi reka bentuk dan tempat yang tinggi tiada limpahan
struktur banteng, lokasi jeti yang hendak gelombang
dibina dan saiz atau tenaga gelombang. Jeti baru dibina di Gelombang di
kawasan teluk dalam teluk adalah
lebih
tenang/amplitude
kecil
Tenaga Amplitude dan
gelombang saiz gelombang
mencapah di teluk adalah lebih kecil
dan menumpu di di teluk
tanjung
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

LAMPIRAN 1
PELIBATAN

1. Bincangkan tentang corak gelombang yang muncul dari celah atau penghalang.
2. Andaikan celah atau penghalang itu dilebarkan, apa yang akan berlaku pada gelombang yang keluar
dari celah atau penghalang itu.
3. Hubungkaitkan antara lebar celah atau penghalang dengan sebaran gelombang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

LAMPIRAN 2
PENEROKAAN

Dalam setiap rajah di bawah lukis dan lengkapkan corak gelombang air selepas melalui celah dengan saiz celah
yang semakin kecil.

Rajah 1a Rajah 1b Rajah 1c

Dalam setiap rajah di bawah lukis dan lengkapkan corak gelombang air selepas melalui penghalang dengan saiz
celah yang semakin kecil.

Rajah 2a Rajah 2b Rajah 2c


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

SENARAI KEPERLUAN BAHAN DAN RADAS


Semua bahan yang disenaraikan di bawah adalah untuk 1 kumpulan. Sekiranya membuat 10 kumpulan, maka
perlu menyediakan sebanyak 10 set.

PEMBELAUAN GELOMBANG DALAM SATAH AIR

BIL RADAS / BAHAN KUANTITI CATATAN

1 Komputer riba 1

2 Projektor LCD 1

3 Skrin 1

4 Buku Teks 1

5 Gambar Pembelauan gelombang 2

6 Bahan Bantu Mengajar 1 Powerpoint

7 Tangki riak dan aksesori lengkap 1

8 Air Untuk diisi di dalam botol

9 Pita Selofan 1

1 – sesi pelibatan
10 Kertas Mahjong 2 1 – sesi pengembangan
1 - sesi penialaian

11 Alat Tulis 1

12 Paku Tekan 4 Untuk sesi pembentangan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

SENARAI SEMAK KEMAHIRAN PROSES SAINS

INKUIRI : ARAS BERPANDU


TAJUK : PEMBELAUAN GELOMBANG
Arahan : Sila berikan penilaian anda kepada aktiviti yang dijalankan oleh peserta.

BIL Perkara Ada (√) Catatan


Tiada (x)
1 RANCANGAN MENGAJAR
1. objektif, hasil pembelajaran dan kriteria kejayaan adalah
jelas
2. aktiviti yang dirancang menunjukkan kaedah untuk
mencapai hasil pembelajaran
2 ISI KANDUNGAN
1. berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan
pelajaran terkini
3 SOALAN-SOALAN YANG DIKEMUKAKAN
1. mengemukakan soalan yang jelas maksudnya dan boleh
difahami
2. menyebarkab soalan ke seluruh kelas
3. memberi masa untuk murid berfikir
4. mencungkil jawapan daripada murid
5. memberi respons yang sesuai terhadap jawapan murid
4 KEBERKESANAN BAHAN BANTU MENGAJAR
1. menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang
relevan dan sesuai
2. kaedah penggunaan yang berkesan
5 PENGLIBATAN MURID
1. membuat catatan daripada pengajaran guru
2. menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru
berinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain
dan bahan
6 KAEDAH PENGAJARAN
1. menghubungkait pengajaran dengan kehidupan harian
murid
2. menjalankan aktiviti yang memperihalkan pemeringkatan
dan perkembangan pengajaran
3. menggunakan kaedah dan pendekatan yang berpusatkan
murid
7 PETA I-Think
1. Sesuai dengan konten pengajaran
8 PENILAIAN (UNSUR KBAT)
