Anda di halaman 1dari 42

INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 10/4/2015 Hari: Selasa Masa: 9.00-9.30

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal a = ‫ا‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut vokal a = ‫ ا‬dengan pengalaman di Tadika.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi huruf vokal a = ‫ا‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal a = ‫ ا‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Bimbingan: Membaca Al-


Quran dan menulis hurufnya
(Murid maklum diberi pahala.
bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. Latihan:
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah
dengan tulisan kalam Allah. Nasihat: Tulisan jawi
dalam al-Quran membolehkan meneroka
untuk pelajaran Bahasa Arab dan ia
membolehkan adalah bahasa dalam syurga
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil
kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. Runding cara: Guru pemudah
memuliakan
teks jawi lalu meminta beberapa cara
tulisan jawi)
murid tampil kehadapan memerhati
persamaan atau perbezaannya. KBKK:

BBM: Kitab Al-Quran, buku


teks jawi.
Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan
sumber
(6 minit) Mengeja
1. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi menyebut kad imbasan yang secara kelas.
vokal a = ‫ا‬ mengandungi vokal a = ‫ ا‬dan Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.
‫دادا‬
2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru Latihan: Menggalakkan murid
‫جاال‬ mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan vokal
dipamerkan . a setiap hari dengan mencatat
‫الدا‬ di dalam buku latihan.

Nasihat:

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK:

BBM : kad imbasan


Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang ya= ‫ا‬secara beramai-ramai Kaedah: Pelaziman
(5 minit) Murid menyebut mengandungi vokal a = ‫ ا‬dengan dengan bimbingan guru .
semula Bimbingan:
betul.
perkataan yang - Mengeja, membaca dan
mengandungi menulis tulisan jawi dengan
vokal a = ‫ا‬ 2. Murid menunjukkan betul akan mendapat ganjaran
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja kesungguhan mereka pahala yang besar huruf al-
secara individu dengan dalam menyebut perkataan Quran.
bersungguh-sungguh. yang mengandungi vokal
a= ‫ا‬.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: sifat Sabar perlu ada


dalam diri kerana ia sifat yang
disukai oleh Allah dan rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK:
BBM : Kad imbasan

Langkah 3 Objektif 3: 1. Guru meminta murid duduk 1. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara:
-Guru pemudah cara
KBKK:

BBM : Kad imbasan


Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran lima 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal a = ‫ا‬ lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat:Tulisan jawi apabila


di tulis dikira pahala oleh
Allah

Runding cara:

KBKK:

BBM : kad imbasan

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing


..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 15/5/2015 Hari: jumaat Masa: 9.00-9.30

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal e = ‫ا‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut vokal e = ‫ ا‬dengan pengalaman di Tadika.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi hurup vokal e = ‫ ا‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal e = ‫ ا‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Bimbingan: Al-Quran kalam


Allah yang menulis hurufnya
(Murid maklum diberi pahala.
bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. Latihan:
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah
dengan tulisan kalam Allah. Nasihat: Tulisan jawi
dalam al-Quran membolehkan meneroka
untuk pelajaran Bahasa Arab dan ia
membolehkan adalah bahasa dalam syurga
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil
kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. Runding cara: Guru pemudah
memuliakan
teks jawi lalu meminta beberapa cara
tulisan jawi)
murid tampil kehadapan memerhati
persamaan atau perbezaannya. KBKK:

BBM: Kad imbasan


Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan
sumber
(6 minit) Mengeja
1. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi menyebut kad imbasan yang secara kelas.
vokal e = ‫ا‬ mengandungi vokal e = ‫ ا‬dan Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.
‫ را‬+ ‫د‬ Latihan: Menggalakkan murid
2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru
mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan yang
‫ نا‬+ ‫ك‬ mengandungi vokal setiap hari
dipamerkan .
dengan mencatat di dalam
‫ ال‬+ ‫ب‬ buku latihan.

Nasihat:

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK:

BBSP: kad imbasan


Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal e Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang = ‫ ا‬secara beramai-ramai / murid
(5 minit) Murid menyebut mengandungi vokal e = ‫ا‬dengan dengan bimbingan guru .
semula Kaedah: Pelaziman
betul.
perkataan yang
mengandungi Bimbingan:
vokal e = ‫ا‬ 2. Murid menunjukkan - Mengeja, membaca dan
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja kesungguhan mereka menulis tulisan jawi dengan
secara individu dengan dalam menyebut perkataan betul akan mendapat ganjaran
bersungguh-sungguh. yang mengandungi vokal pahala yang besar huruf al-
e= ‫ا‬. Quran.

- Mengeja, membaca dan


3. Guru menetapkan pasangan menulis tulisan jawi dengan
murid dan mengarahkan mereka 3. Murid menyemak dan betul akan terhindar daripada
menyemak sebutan pasangannya. membetulkan sebutan sebarang kejahatan.
pasangannya.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat:

Runding cara:
-Guru pemudah cara
KBKK: menyenarai

BBM: Kad imbasan

Langkah 3 Objektif 3: 1. Guru meminta murid duduk 1. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara:
-Guru pemudah cara
KBKK
BBM: kad imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran tiga 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal e = ‫ا‬ lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat:Menulis huruf jawi


mendapat pahala

Runding cara:

KBKK:

BBM : Kad imbasan

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing


..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 18/5/2015 Hari: Isnin Masa: 9.00-9.30

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal u = ‫و‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf hamzah di atas huruf alif melalui pembacaan iqra’ dan al-Quran.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi hurup vokal u = ‫ و‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal u = ‫ و‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Bimbingan: Tulisan jawi


berasaskan tulisan dalam al
(Murid maklum Quran membacanya akan
bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula
terhindar dari melakukan
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. kejahatan.
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah
dengan tulisan kalam Allah. Latihan:
dalam al-Quran
untuk Nasihat: Tulisan jawi
membolehkan membolehkan meneroka
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil pelajaran Bahasa Arab dan ia
memuliakan kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. adalah bahasa dalam syurga
tulisan jawi) teks jawi lalu meminta beberapa
murid tampil kehadapan memerhati Runding cara: Guru pemudah
persamaan atau perbezaannya. cara

KBKK:

BBM: Al-Quran @ Buku Jawi


Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan
sumber
(6 minit) Mengeja
2. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi menyebut kad imbasan yang secara kelas.
vokal u = ‫و‬ mengandungi vokal u = ‫و‬dan Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.
‫ كو‬+ ‫كو‬ Latihan: Menggalakkan murid
2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru
mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan yang
‫ سو‬+ ‫سو‬ mengandungi vokal setiap hari
dipamerkan .
dengan mencatat di dalam
‫ بو‬+ ‫بو‬ buku latihan.

Nasihat:

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: Membina ayat

BBSP: kad imbasan


Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal u Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang = ‫ و‬secara beramai-ramai / murid
(5 minit) Murid menyebut mengandungi vokal u = ‫و‬ dengan bimbingan guru .
semula Kaedah: Pelaziman
dengan betul.
perkataan yang
mengandungi Bimbingan:
vokal u = ‫و‬ 2. Murid menunjukkan - Mengeja, membaca dan
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja kesungguhan mereka menulis tulisan jawi dengan
secara individu dengan dalam menyebut perkataan betul akan mendapat ganjaran
bersungguh-sungguh. yang mengandungi vokal u pahala yang besar huruf al-
=‫و‬. Quran.

- Mengeja, membaca dan


menulis tulisan jawi dengan
betul akan terhindar daripada
sebarang kejahatan.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: sifat sabar perlu ada


dalam diri kerana ia sifat yang
disukai oleh Allah dan rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: Membina ayat

BBM : Kad imbasan

Langkah 3 Objektif 3: 2. Guru meminta murid duduk 2. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara: Guru pemudah


KBKK: Membina ayat

BBM : Kad imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran lima 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal u = lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
‫ و‬untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat:Sifat sabar perlu ada


dalam penulisan jawi

Runding Cara:Guru pemudah


cara

KBKK: Membina ayat

BBM :Kad imbasan


Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 22/5/2015 Hari: jumaat Masa: 9.50-10.50

Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal o = ‫و‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf hamzah di atas huruf alif melalui pembacaan iqra’ dan al-Quran.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi hurup vokal o= ‫ و‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal o = ‫ و‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/
Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

Bimbingan: Tulisan jawi


berasaskan tulisan dalam al
(Murid maklum Quran membacanya akan
bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula
terhindar dari melakukan
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. kejahatan.
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah
dengan tulisan kalam Allah. Latihan:
dalam al-Quran
untuk Nasihat: Tulisan jawi
membolehkan membolehkan meneroka
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil pelajaran Bahasa Arab dan ia
memuliakan kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. adalah bahasa dalam syurga
tulisan jawi) teks jawi lalu meminta beberapa
murid tampil kehadapan memerhati Runding cara: Guru pemudah
persamaan atau perbezaannya. cara

KBKK:

BBM: Al-Quran @ Kitab Jawi


Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan
sumber
(6 minit) Mengeja
3. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi menyebut kad imbasan yang secara kelas.
vokal o = ‫و‬ mengandungi vokal o = ‫و‬dan Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.
‫ ال‬+ ‫بو‬ Latihan: Menggalakkan murid
2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru
mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan yang
‫ تا‬+ ‫كو‬ mengandungi vokal o setiap
dipamerkan .
hari dengan mencatat di dalam
‫ دا‬+ ‫رو‬ buku latihan.

Nasihat: Sifat sabar perlu ada


dalam penulisan jawi disukai
Allah dan Rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: Membina ayat


BBSP: kad imbasan

Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal o Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang = ‫ و‬secara beramai-ramai / murid
(5 minit) Murid menyebut mengandungi vokal o = ‫و‬ dengan bimbingan guru .
semula Kaedah: Pelaziman
dengan betul.
perkataan yang
mengandungi Bimbingan:
vokal o = ‫و‬ 2. Murid menunjukkan - Mengeja, membaca dan
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja kesungguhan mereka menulis tulisan jawi dengan
secara individu dengan dalam menyebut perkataan betul akan mendapat ganjaran
bersungguh-sungguh. yang mengandungi vokal o pahala yang besar huruf al-
=‫و‬. Quran.

- Mengeja, membaca dan


menulis tulisan jawi dengan
betul akan terhindar daripada
sebarang kejahatan.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: sifat sabar perlu ada


dalam penulisan jawi kerana
disukai oleh Allah dan rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara
KBKK: Bina ayat

BBM :Kad imbasan

Langkah 3 Objektif 3: 3. Guru meminta murid duduk 3. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara:
-Guru pemudah cara
KBKK: membina ayat

BBM: kad imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran lima 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal o = lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
‫ و‬untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat:Perlu sabar dalam


menulis penulisan jawi

Runding cara:Guru pemudah


cara

KBKK:

BBM : Kad imbasan


Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................

INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 25/5/2015 Hari: Isnin Masa: 9.00-9.30


Mata Pelajaran : Jawi

Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal e =‫ي‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf hamzah di atas huruf alif melalui pembacaan iqra’ dan al-Quran.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi hurup vokal e = ‫ ي‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal e = ‫ ي‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan. sumber

Kaedah: Induktif

Bimbingan: Tulisan jawi


(Murid maklum berasaskan tulisan dalam al
bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula Quran membacanya akan
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. terhindar dari melakukan
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah kejahatan.
dengan tulisan kalam Allah.
dalam al-Quran Latihan:
untuk
membolehkan Nasihat: Tulisan jawi
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil membolehkan meneroka
memuliakan kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. pelajaran Bahasa Arab dan ia
tulisan jawi) teks jawi lalu meminta beberapa adalah bahasa dalam syurga
murid tampil kehadapan memerhati
persamaan atau perbezaannya. Runding cara: Guru pemudah
cara

KBKK:

BBM: Kitab Al-Quran @ Buku


Jawi
Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan
sumber
(6 minit) Mengeja
4. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi menyebut kad imbasan yang secara kelas.
vokal e =‫ي‬ mengandungi vokal e = ‫ي‬ Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.
‫ ذا‬+ ‫بي‬ Latihan: Menggalakkan murid
2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru
mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan
‫ ك‬+ ‫ري‬ mengandungi vokal setiap hari
dipamerkan .
dengan mencatat di dalam
‫ جا‬+ ‫بي‬ buku latihan.

Nasihat: Perlu ada sifat sabar


dalam menulis penulisan
jawi.

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: Membina ayat

BBSP: kad imbasan


Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal e = Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang ‫ ي‬secara beramai-ramai / murid
(5 minit) Murid menyebut mengandungi vokal e = dengan bimbingan guru .
semula Kaedah: Pelaziman
‫ي‬dengan betul.
perkataan yang
mengandungi Bimbingan:
vokal e = ‫ي‬ 2. Murid menunjukkan - Mengeja, membaca dan
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja kesungguhan mereka menulis tulisan jawi dengan
secara individu dengan dalam menyebut perkataan betul akan mendapat ganjaran
bersungguh-sungguh. yang mengandungi vokal e pahala yang besar huruf al-
=‫ي‬. Quran.

- Mengeja, membaca dan


menulis tulisan jawi dengan
betul akan terhindar daripada
sebarang kejahatan.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: sifat Sabar perlu ada


dalam diri kerana ia sifat yang
disukai oleh Allah dan rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK:
BBM: Kad imbasan

Langkah 3 Objektif 3: 4. Guru meminta murid duduk 4. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: membina ayat


BBM : Kad imbasan

Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran tiga 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal e = lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
‫ي‬untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat: Sentiasa
mengamalkan sifat sabar
dalam penulisan jawi

Runding cara:Guru pemudah


cara

KBKK:

BBM :Buku kerja

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing


..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................

INTEGRATED HOLISTIC EDUCATION SYSTEM (IHES)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN IHES

Kelas : 1 Ali Tarikh : 27/5/15 Hari: Rabu Masa: 9.00-9.30

Mata Pelajaran : Jawi


Tajuk : Pembentukan suku kata

Tajuk kecil : Vokal i = ‫ي‬

Pengetahuan sedia ada: Murid boleh menyebut huruf hamzah di atas huruf alif melalui pembacaan iqra’ dan al-Quran.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid-murid dapat :

Objektif 1: Mengeja perkataan yang mengandungi hurup vokal i = ‫ي‬dengan bimbingan guru.

Objektif 2: Menulis perkataan yang mengandungi huruf vokal i = ‫ي‬dengan betul.

Kemenjadian : Ilmu : Huruf –huruf jawi ini berasal dari tulisan Al-Quran .
Sikap : Murid lebih berminat untuk menulis huruf-huruf ini.
Perilaku : Sentiasa menyiapkan setiap kerja yang diberikan dalam tulisan jawi.

Kata-kata hati: Murid-murid meniatkan


“ Ya Allah berilah petunjuk agar tiada kesilapan dalam penulisan huruf-huruf al- Quran

“ Ya Allah mudah-mudahan aku belajar huruf-huruf jawi ini kerana Allah ”

Integrasi Ilmu: Bahasa Melayu ( teori penulisan )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/ Isi kandungan Aktiviti Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/


Masa Guru ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi Bacaan doa Guru meminta seorang murid Murid di dalam kelas Pendekatan: Berpusatkan
Penerang hati tampil ke hadapan untuk mengaminkan doa yang sumber
(4 minit ) membacakan doa. dibacakan oleh rakan.
Kaedah: Induktif

(Murid maklum Bimbingan: Tulisan jawi


bahawa tulisan 1. Guru meminta murid menjawab 1. Murid menyebut semula berasaskan tulisan dalam al
jawi ada soalan : Apakah Al-quran .Guru jawapan yang diberi oleh guru. Quran membacanya akan
persamaan memberi jawapan Al-Quran ialah terhindar dari melakukan
dengan tulisan kalam Allah. kejahatan.
dalam al-Quran Latihan:
untuk
membolehkan Nasihat: Tulisan jawi
mereka 2.Guru mempamerkan isi 2. Murid menyatakan hasil membolehkan meneroka
memuliakan kandungan Al-Quran dan buku pemerhatian mereka. pelajaran Bahasa Arab dan ia
tulisan jawi) teks jawi lalu meminta beberapa adalah bahasa dalam syurga
murid tampil kehadapan memerhati
persamaan atau perbezaannya. Runding cara: Guru pemudah
cara

KBKK:

BBM: Al-Quran @ Buku Teks


Jawi

Langkah 1 Objektif 1: Pendekatan: Berpusatkan


(6 minit) sumber
Mengeja 5. Guru mempamerkan dan 1. Murid mengikut sebutan guru
perkataan yang menyebut kad imbasan yang secara kelas. Kaedah: Pelaziman
mengandungi
mengandungi vokal i = ‫ي‬dan
vokal i = ‫ي‬ Bimbingan: Tulisan jawi
dengan menyebut kad imbasan satu berasaskan tulisan dalam al
bimbingan guru persatu. Quran membacanya akan
terhindar dari melakukan
kejahatan.

2. Guru meminta murid terpilih 2. Murid yang dipilih oleh guru Latihan: Menggalakkan murid
‫ تي‬+ ‫تي‬ mengeja contoh perkataan yang menyebut sebutan huruf menyebut tiga perkataan
dipamerkan . mengandungi vokal setiap hari
‫ دي‬+ ‫لي‬
dengan mencatat di dalam
buku latihan.
‫ جي‬+ ‫بي‬
Nasihat: Perlu ada sifat sabar
dalam menulis tulisan jawi

Runding cara:
-Guru pemudah cara

KBKK: Membina ayat

BBM: kad imbasan

Langkah 2 Objektif 2: 1. Guru mempamerkan dan 1. Murid menyebut vokal i = Pendekatan: Berpusatkan guru
menyebut kad imbasan yang ‫ ي‬secara beramai-ramai / murid
(5 minit) Murid menyebut mengandungi I = ‫ ي‬dengan
semula betul. dengan bimbingan guru . Kaedah: Pelaziman
perkataan yang
mengandungi Bimbingan:
vokal i = ‫ي‬ - Mengeja, membaca dan
dengan betul 2. Guru meminta murid mengeja 2. Murid menunjukkan menulis tulisan jawi dengan
secara individu dengan kesungguhan mereka betul akan mendapat ganjaran
bersungguh-sungguh. dalam menyebut perkataan pahala yang besar huruf al-
yang mengandungi vokal i = Quran.
‫ي‬.
- Mengeja, membaca dan
menulis tulisan jawi dengan
betul akan terhindar daripada
sebarang kejahatan.

Latihan: Menggalakkan murid


menulis perkataan-perkataan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: sifat berani perlu ada


dalam diri kerana ia sifat yang
disukai oleh Allah dan rasul.

Runding cara:
-Guru pemudah cara
-Guru membantu murid
membina jawapan yang betul

KBKK: menyenarai

BBM: Kad imbasan


Langkah 3 Objektif 3: 5. Guru meminta murid duduk 5. Murid duduk dalam Pendekatan: Berpusatkan guru
dalam kumpulan kemudian kumpulan dan mengeja / murid
(10 minit) menyebut dan mengeja secara kelas.
beramai-ramai. Kaedah: Pelaziman

Bimbingan: Sifat kerjasama


dan toleransi sangat penting
untuk membina atau mencapai
kejayaan dalam kumpulan atau
masyarakat.

Latihan: Menggalakkan murid


membina ayat dalam tulisan
jawi setiap hari dengan
mencatat di dalam buku latihan.

Nasihat: Tulisan jawi


membolehkan meneroka
pelajaran Bahasa Arab dan ia
adalah bahasa dalam syurga

Runding cara:
-Guru pemudah cara
-Guru membantu murid
membina jawapan yang betul

KBKK: membina ayat

BBM : Kad imbasan


Penutup 1. Guru mengingatkan murid 1. Murid berjanji untuk minat Pendekatan: Berpusatkan guru
supaya suka menyebut dan dalam menyebut dan menulis
(3 minit) menulis huruf2 jawi kerana huruf-huruf jawi
Kaedah: Pelaziman
mendapat pahala.
Bimbingan: Murid minat
membaca, mengeja dan
2.Guru memberi lembaran lima 2. Murid menerima menulis huruf jawi dengan
perkataan mengandungi vokal i = ‫ي‬ lembaran kerja rumah. sentiasa membawa buku cerita
untuk mereka salin didalam buku jawi .
latihan.
Latihan: Murid diambil aku janji
mereka.

Nasihat:

Runding cara:Guru pemudah


cara

KBKK:

BBM : Buku kerja

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
