( RPP )
A. Tujuan Pembelajaran
Setelah proses pembelajaran tentang Artikel/bahasan Budaya Sunda Peserta didik dapat :
1. Menentukan isi Artikel/bahasan secara garis besar dengan baik dan benar
2. Menentukan tema Artikel/bahasan secara tepat dan benar
3. Mendiskusikan amanat Artikel/bahasan dengan teliti dan benar
4. Menanggapi isi Artikel/bahasan berdasarkan hasil diskusi dengan baik dan benar.
5. Menyusun karangan Artikel/bahasan tema seni dan budaya dengan tepat dan benar.
C. Materi Pembelajaran
1. Fakta
Conto téks Artikel anu témana Budaya Sunda
2. Konsep
a. Wangenan artikel
b. Tujuan nulis artikel
c. Ciri-ciri karangan artikel
3. Prinsip
1
Wangun bahasan atawa artikel ngawengku dua bagian, nya éta:
1. Struktur téks artikel
2. Ngabandingkeun artikel jeung essai
4. Prosedur
Léngkah-léngkah nulis Artikel
D. Metode Pembelajaran
Pendekatan : scientific
Model : problem based learning
Metode : Langsung
Téknik : Ceramah, Diskusi, Tanya jawab
F. Sumber Belajar
G. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
2
(Artikel)Peserta didik menerima informasi
kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan
langkah-langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
Apersepsi (membimbing peserta didik
dalam kesatuan persepsi untuk
mengidentifikasi kaidah-kaidah carita
wayang) dan Motivasi (menumbuhkan
kepercayaan diri peserta didik agar mereka
terampil menganalisis teks carita wayang
serta mengemukakan temuan, pandangan,
dan pertanyaan-pertanyaan yang ingin
diajukan).
3
Antarpeserta didik dalam kelompok saling
mengkonfirmasi dan bertanya tentang
analisa isi, jenis dan tema teks Artikel
masing-masing untuk dibahas jika ada
perbedaan temuan.
Dari berbagai pertanyaan dan penyataan
yang muncul, kelompok melakukan
klasifikasi kaidah-kaidah carpon dan
mendefinisikan dasar temuannya.
Kelompok mengkonfirmasi hasil temuan
sementara dan menanyakan/berkonsultasi
kepada guru tentang sistematika dan
kaidah-kaidah penulisan yang benar.
Beberapa indikator pertanyaan peserta
didik di antaranya tentang ciri-ciri dan
unsur-unsur Artikel.
Peserta didik mencoba merumuskan
struktur teks Artikel yang dikajinya, dan
membahasnya seraya bertukar temuan
bersama anggota kelompok.
Menguraikan sistematika teks Artikel dari
naskah yang dikajinya, dengan bertukar
informasi atau melakukan konfirmasi
dengan kelompok lain.
Peserta didik mencoba menyimpulkan
atau melegitimasi atas temuan kajian
naskah yang dibahasnya.
Pertemuan Ke-2
4
Peserta didik menerima informasi tentang
keterkaitan pembelajaran sebelumnya
(karakteristik teorikal Artikel) dengan
pembelajaran yang akan dilaksanakan
(penyusunan Artikel).
Peserta didik menerima informasi
kompetensi, materi, tujuan, manfaat, dan
langkah pembelajaran yang akan
dilaksanakan.
Tanya jawab tentang evaluasi pembelajaran
sebelumnya, serta pemberian motivasi
untuk KBM yang selanjutnya.
5
Artikel
Masing-masing peserta didik memilih dan
memilah diksi serta kalimat-kalimat dalam
teks Artikel sesuai dengan kaidah-kaidah
kebahasaan yang benar.
Peserta didik menganalisis hasil
penyusunan teks baik dari segi tata bahasa,
sistematika, dan isi teks Artikel.
Peserta didik mengedit atau menyunting
teks masing-masing guna tahap
penyelasaian akhir (finishing).
Selama kegiatan berlangsung, guru
berperan aktif sebagai fasilitator dan
mediator pembelajaran peserta didik.
Peserta didik mengumpulkan hasil project
teks Artikel kepada guru.
Peserta didik mengkomunikasikan
pengalaman penyusunan teks Artikel di
antaranya berupa kesan-kesan, komentar,
permasalahan, ataupun hal-hal lainnya.
6
2. Menjelaskan langkah-
langkah membuat
Bahasan dengan cermat
dan banar
3. Menyimpulkan isi
Bahasan dan kaidah-
kaidah penulisan
Bahasan dengan teliti
dan benar
4. Menulis amanat
Bahasan dengan tepat
dan benar.
1.
Instrumen
1. Naon ari bahasan teh?
2. Naon wae lengkah-lengkah dina nyien bahasan?
3. Tuliskeun komentar hidep kana basa nu dipakena dina Artikel/bahasan
Basa,Kasenian,jeung Kahirupan Sunda.
Naha hese kaharti, babari kahartina, loba salahna, atawa samasakali teu kaharti
jeung teu nyaho lebah mana nu salahna?
4. Kumaha cara nepikeun (sistematika ) eusi dina bahasan Basa, Kasenian, jeung
Kahirupan Sunda,ngaguluyur (runtun ) atawa henteu? Cing tuduhkeun contona!
5. Merenah henteu judul eta bahasan teh? Upama teu merenah pek ganti,tapi
tuliskeun naon alesan hidep!
Jawaban:
No. Alternatif jawaban Skor
Artikel atawa bahasan, nya éta karya tulis nu mangrupa
1. bahasan hiji pasualan, nu ilahar dimuat dina media massa 2
Bubuka
2. Eusi 2
Panutup
3. Bebas kumaha kamandang Peserta didik sewang-sewangan 3
4. Gumantung Peserta didik 2
5. Gumantung Peserta didik 1
7
c. Tes Keterampilan:
Pek jieun hiji artikel bahasan Budaya anu aya di Jawa Barat hususna di kota Bandung
pidangkeun cing rapih ketik dina kertas A4!
LEMBAR PENGAMATAN PENILAIAN KETERAMPILAN
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/6
Tahun Pelajaran : 201472018
Waktu Pengamatan :
Indikator terampil menerapkan konsep/prinsip dan strategi pemecahan masalah yang relevan
yang berkaitan dengan bahasan budaya.
1. Kurang terampil jika sama sekali tidak dapat menganalisis teks bahasan budaya .
2. Terampil jika menunjukkan sudah dapat menganalisis teks bahasan budaya tetapi belum
tepat.
3. Sangat terampill, jika menunjukkan dapat menganalisis teks bahasan budaya kemudian
dapat menyajikan satu bahasan budaya karyanya sendiri.
Bubuhkan tanda √ pada kolom-kolom sesuai hasil pengamatan.
No Keterampilan
Menerapkan konsep/prinsip dan
Nama Peserta didik
strategi pemecahan masalah
(NPR) (NPJ) (NPO)
1
2
3
4
5
Keterangan:
NPR : Nilai Praktik
NPJ : Nilai Projek
NPO : Nilai Portofolio
8
Eusi a. pamahaman eusi Paham 6,0- 10,0
b. sistematika eusi Sistematis 6,0- 10,0
c. hubungan eusi Luyu 6,0- 10,0
Tehnik / a. pidangan bahan Ngaguluyur 6,0- 10,0
sikep
Jumlah
Penilaian Keterampilan terdiri atas: Nilai Praktik, Nilai Projek, dan Nilai Portofolio.
Penilaian Keterampilan dilakukan pada setiap akhir menyelesaikan satu KD.
Penghitungan nilai keterampilan diperoleh dari rata-rata Penilaian Praktik, Penilaian
Projek dan Penilaian Portofolio.
Rerata NPr + NPj+ NPo/3 contoh (80+75+80) : 3 = 235 : 3 = 78,33
Nilai Konversi = 78.33
...................................... .................................
9
Lampiran Materi Pembelajaran Artikel
Artikel atawa bahasan, nya éta karya tulis nu mangrupa bahasan hiji pasualan, nu
ilahar dimuat dina media massa. Artikel boga tujuan pikeun ngawawarkeun
(informatif), mangaruhan jeung ngayakinkeun (pérsuasif-arguméntatif), atawa
ngahibur (rékréatif). Artikel disebut ogé karangan mandiri lantaran bisa ditulis ku
saha waé tur topik naon waé. Waktu jeung tempat dijieunna bisa iraha waé jeung
dimana waé.
1) Bubuka, mangrupa dadaran atawa katerangan ngeunaan eusi artikel.
2) Eusi atawa pedaran, mangrupa inti tina naon-naon nu dicaritakeun atawa
dipedar ngeunaan hiji jejer (topik).
3) Panutup, mangrupa bagian artikel anu nyindekkeun atawa nyimpulkeun eusi
artikel.
Bubuka bahasan
Kacida mangpaatna ngajaga tutuwuhan anu aya di sabudeureun urang teh,
hususna awi. Lantaran awi teh mibanda ajen budaya nu di anggap sakral jeung
pohara rea mangpaatna pikeun wawangunan. Awi teh tutuwuhan anu kaitung sakral
jeung gede mangpaatna pikeun kahirupan manusa.
Keur ngungkab asal muasal awi, pantun sri sadana atawa sulandjana anu
dipantunkeun ku ki Atjeng Tamadipura ti Situraja, Sumedang, bisa dipake. Eta
carita pantun teh di bukukeun ku Ajip Rosidi (1970:78). Dina eta pantun
diebrehkeun awi teh asalna tina bagian bagian awak Sri pohaci sabada tilar dunya.
Indung leungeuna ngajadi tamiang pugur
Curuk ngajadi haur cucuk
Cingir ngajadi haur kuning
Pingping jadi awi surat
Bitis jadi awi btung
Ramo suku jadi awi tali nu gede nu leutik
...
10
Eusi bahasan
Ieu cutatan teh netelakeun pikeun masarakat Sunda mah awi teh tutuwuhan nu
di anggap sakral. Kasakralan awi leuwih eces katangen ku ayana kebon awi di Siti
Ciburuy. Eta situ ayana di Kampung Ciburuy, Desa Pamalayan, Kacamatan
Bayongbong, Kabupaten Garut. Baheulana, eta tempat teh skriptorium dina jaman
pra islam. Situs kabuyutan Ciburuy teh geus ngarekam miara, ngajaga, sarta
ngariksa budaya karuhun urang baheula dina mangsana.
Pikeun nandeskeun kasakralan awi, urang bisa tingali di baduy. Taun 2008
kuring minangka mahaPeserta didik program study sastra Sunda Unipversitas
Padjadjaran, miang pikeun kuliah kerja laopangan (KKL) di baduy. Harita
kabeneran bisa ningali upacara ngubaran pare. Ieu upacara teh mibanda tujuan
pikeun ngajauhkeun tatanen tina panarajang hama. Ieu upacara digelarna wanci
peuting. Angklung jadi musik pamirig nu utama.
Urang terang angklung teh alat musik nu dijieun tina awi. Angklung anu aya
di Baduy beda jeung angklung pintonan nu sering katingali sapopoe, saperti di
Saung Angklung Udjo. Angklung baduy mah di luhurna teh di rarawisan ku daun
hoe. Di baduy mah urang teh ngan bisa ningali pintonan angklung dina waktu waktu
nu geus di tangtunkeun bae, diantarana waktu upacara adat. Sapopoe mah tara aya
pintonan angklung.
Salian ti tutuwuhan nu di anggap sakral, awi ge bisa jadi pakakas fungsional
anu luhur ajenna. Salah sahijina awi teh biasa dimangpaatkeun pikeun jambatan
atawa sasak. Sasak awi sangkan kuat ditalian ku injuk, sasak awi mindeng ka
panggih di pilemburan.
11
Abdurachim, spk.(1994) awi kawilang kuat jeung elastis, ku kituna cocog
digunakeun pikeun tulang beton alternatif di pilemburan.
Nyieun jambatan tina beton teh merlukeun beusi keur tulang beton. Kiwari
besi beton hargana terus nerekel. Komo deui keur masarakat anu aya di pilemburan
mah harga beton teh kawilang mahal. Ku ayana awi masarakat bisa
ngamangpaatkeun sumber daya alam lokal pikeun kabutuhan maranehna, barijeung
teu ngurangan kwalitasna, kalawan ngirit waragad.
Panutup bahasan
Kacida mangpaatna ngajaga tutuweuhan anu aya di sabudeureun urang
hususna awi. Lantaran awi teh mibanda ajen budaya nu dianggap sakral jeung rea
mangpaatnapikeun wawangunan, sarta nilik deui kana kearifan lokal nu bisa
dilarapkeun dina kahirupan jaman kiwari jeung nu bakal datang.
Nu nulis, mahaPeserta didik Program Studi Sastra Sunda Unpad, nganjrek di Garut.
12
Téater Sunda Kiwari, pesertana bisa ngajaul ngaleuwihan targét panitia. Sabada
pendaptaran FDBS Pelajar ditutup, kacatet 49 grup téater rumaja nu miluan dina éta
féstival. Lain baé patandang ti Jawa Barat, da aya ogé peserta anu jolna ti Banten.
Basa Sunda henteu bisa dipisahkeun ku wilayah administratip. Komo deui Banten
mah kapan sidik Sunda pisan.
Sajabana ti FDBS Pelajar anu digelar ti tanggal 7 nepi ka 27 Fébuari, di
Gedong Kasenian Rumentangsiang ogé maneuh dipidangkeun rupaning kasenian
Sunda, kayaning tari tradisonal, sandiwara Sunda, longsér, jeung sajabana. Beuki
pikabungaheun basa nengetan personilna leuwih réa didominasi ku kaum rumaja.
Sandiwara Sunda mimiti neut-neutan deui, dipidangkeun sacara maneuh di
Rumentangsiang. Grup Sri Murni jeung Ringkang Gumiwang kaasup dua grup
sandiwara nu mindeng ngagelarkeun pintonan di Rumentangsiang.
Ku leuwih hirupna basa Sunda, boh di dunya maya atawa dina kahirupan
sapopoé, dipiharep mawa pangaruh hadé pikeun masarakat. Budaya Sunda tetep bisa
kajaga pikeun ngawangun kahirupan nu silih asah, silih asih, tur silih asuh.
Réréongan dina kahadéan, wanoh jeung baraya katut tatangga, muga leuwih natrat
deui. Urang Sunda bisa ngigelan kamekaran jaman, bari henteu kudu ngaleungitkeun
idéntitasna salaku urang Sunda. Pon kitu deui, taya salahna mikaresep kasenian
deungeun kalayan henteu kudu mopohokeun kasenian banda urang.
Dina mangsa globalisasi kiwari, taya deui pilihan iwal ti kudu wani aub tarung
dina persaingan. Urang Sunda kudu siap tandang makalangan sangkan henteu jadi
galandangan di lembur sorangan. Pangpangna mah nurutkeun data statistik, di lembur
sorangan ogé tétéla urang Sunda méh kaléléd ku para pendatang. Widang ékonomi,
pulitik, katut kasenian, ulah nepi ka kajadian jati kasilih ku junti. Urang Sunda kudu
bisa hirup kalayan walagri di lemah cai Sunda. Ironis kabina-bina mangsa nyaksian
urang Sunda nu teu kabagéan pacabakan tur teu mampuh mibanda pangiuhan. Di sisi
séjén, réa nu hirupna medah-meduh, malah ngarasa bingung kudu kumaha méakeun
raja kaya.
Dina kaayaan sarupa kitu, naha kamana atuh palsapah “silih asih” téh jeung
sasama téh? Naha urang bet téga ngantepkeun baraya nu katalangsara di sarakan
sorangan? Ku kituna, lain baé ngamumulé basana jeung kasenianna, tapi nu leuwih
utama mah miara ajén inajén jeung saripati kalinuhungan budayana pikeun
dipraktékeun dina kahirupan sapopoé. Lamun “silih asah, silih asih, jeung silih asuh”
13
geus bisa diterapkeun dina kahirupan sapopoé, tangtu beuki éndah Sunda téh. Éndah
alamna, éndah kahirupanana. Hirup basana, hirup kasenianna, tur hirup budayana.
Apan harti “Sunda” téh éndah. Rék ditarjamahkeun kana basa naon ogé, “Sunda” mah
salawasna éndah tur reumbeuy kahadéan
14