Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 34

10.09.2018 (Ahad ) - 13.09.2018 (Khamis)

Sila buat satu RPH untuk satu kelas yang diajar.


Mata Pelajaran Bab 5 : Aplikasi
Ting 1 Alfa 3 Tarikh 12/9/2018
Teknologi

Reka Bentuk dan 5.2 Reka Bentuk


Topik Masa 1.15-2.15 Hari Rabu
Teknologi Fesyen

Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
5.2.5 Menganalisis 1. Kerjasama
Moral
elemen dalam reka Ilmu melakar KBT kreatif
bentuk fesyen.

Aspirasi Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran / Etika dan / Identiti /


murid berfikir memimpin dwi kerohanian nasional
bahasa

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid berjaya jika :

Aras 1 : merangka dua lakaran reka bentuk 1.menghasilkan dua lakaran menggunakan
fesyen dengan mengaplikasikan elemen garisan, pensel gred B tanpa menggunakan pembaris.
bentuk dan warna.
2.melabel 3 elemen pada lakaran yang dilakar.
Aras 2 : menganalisis tiga elemen dalam reka
bentuk fesyen mengikut prosedur. ( bentuk, tekstur, garisan)

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Majalah fesyen , objek sebenar

Lakaran 2D dan lakaran 3D Buku lakaran

Elemen reka bentuk Pensel Gred B, pemadam, pen berwarna

Handout – contoh lakaran dan label elemen

Handout – soalan subjektif ( bahagian B)


Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi

Set Induksi 1. Paparan grafik / objek sebenar( 5 minit) : 3 orang murid


Murid membandingbezakan penggunaan memberi respon
● Aktiviti untuk menarik minat
murid fesyen bagi 2 orang wanita. yang paling cepat
● Memaklumkan kepada dan betul.
murid tentang OP dan KK 2. Murid kaitkan dengan elemen-elemen
● Merangsang ingatan
yang telah dipelajari. 8 orang murid
terhadap pembelajaran
terdahulu berjaya menyebut 3
elemen dengan
tepat.

5 orang murid perlu


menulis 7 elemen
yang telah dipelajari.

Aktiviti utama 1.Tunjuk cara ( 10 minit) : Murid 6 kumpulan murid


mempelajari 2 contoh lakaran 2D dan 3D berjaya melakar
● Penerangan kandungan
pembelajaran dengan menggunakan pensel gred B dengan tanpa menggunakan
● Contoh dan tunjuk cara bimbingan. pembaris.
● Peluang membuat latihan
● Bimbingan dan
2. Think Pair share ( 30 minit) : Murid 3 kumpulan perlu
maklumbalas berterusan
● Beri pelbagai gaya dibahagi secara berpasangan. setiap membuat kekemasan
pembelajaran kumpulan diberi 1 kad nama. Setiap kerja untuk
● Cabaran bersesuaian untuk
semua murid
pasangan dikehendaki melakarkan bentuk mendapat lakaran
● Peluang untuk belajar fesyen dalam bentuk 2D dan 3D. Murid harus yang jelas.
secara kolaboratif
berkongsi idea dengan pasangan.
● Pentaksiran untuk
pembelajaran (AFL)
(Kemahiran KBAT: Kemahiran kreativiti dan
inovasi)

Guru memilih kad nama secara rawak dan


murid menunjukkan lakaran pada kertas
lakaran dan keluar kehadapan.

2. Round Table ( 15 minit) : Setiap ahli


kumpulan dikehendaki melabel satu elemen 4 kumpulan berjaya
yang digunakan dalam lakaran tersebut melabel elemen
dengan menggunakan pen berwarna yang
berbeza.

Aktiviti Penutup 1.Exit Ticket (8 minit): Murid menyebut


elemen bagi setiap lakaran.
● Aktiviti penutup

2.Murid memilih lakaran yang paling baik.


Guru memberi ganjaran.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Memperbaiki nota i think- Elemen Lembaran kerja – 1


murid lakaran dengan reka bentuk fesyen soalan bahagian B
bimbingan guru ( format PT3)

Refleksi

● Kajian dan penilaian 10/15 orang murid berjaya melakar dan melabel dengan baik.
pembelajaran
● Akan datang: kenalpasti 5orang murid perlu dibimbing kerana tidak memahami arahan guru.
langkah-langkah
Penglibatan rakan memimpin dilaksanakan, murid berjaya
seterusnya
menyiapkan tugasan dengan bimbingan rakan sebaya.

Tidak Hadir : 5/10

Chai bin qian, chong jun wei, adam danish, suhana, adila

Tanda tangan guru Tanda tangan Pengetua / Penolong Kanan / Guru Kanan Mata
Pelajaran
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 34

10.09.2018 (Ahad ) - 13.09.2018 (Khamis)

Sila buat satu RPH untuk satu kelas yang diajar.


Mata Pelajaran Bab 5 : Aplikasi
Ting 1 Beta 2 Tarikh 12/9/2018
Teknologi

Reka Bentuk dan 5.2 Reka Bentuk


Topik Masa 2.15-3.15 Hari Rabu
Teknologi Fesyen

Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran

5.2.7 Menghasilkan Nilai 1. Kerjasama


reka bentuk fesyen Moral 2. berusaha
berdasarkan Ilmu menjahit KBT kreatif
lakaran yang
dipilih.

Aspirasi Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran / Etika dan / Identiti /


murid berfikir memimpin dwi kerohanian nasional
bahasa

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid berjaya jika :

Aras 1 : Menghasilkan reka bentuk fesyen 1.menyiapkan satu reka bentuk fesyen.
dengan mengaplikasikan pengetahuan dan
kemahiran sedia ada. 2.menambahbaik reka bentuk fesyen dengan
idea kreativiti sendiri.
Aras 2 : Menghasilkan reka bentuk fesyen
dengan mengaplikasikan pengetahuan dan 3. Membimbing rakan sebaya menggunakan
kemahiran sedia ada yang mempunyai nilai alatan mereka bentuk fesyen
tambah dan membimbing.

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Majalah fesyen , objek sebenar

Reka bentuk fesyen dari bahan yang tidak Alatan mengukur, alatan menjahit
digunapakai.
Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi

Set Induksi 1. Paparan grafik / objek sebenar( 5 minit) : 3 orang murid


Murid membandingbezakan penggunaan memberi respon
● Aktiviti untuk menarik minat
murid fesyen bagi 2 orang wanita. yang paling cepat
● Memaklumkan kepada dan betul.
murid tentang OP dan KK
● Merangsang ingatan
5 orang murid
terhadap pembelajaran 2. Murid kaitkan dengan elemen-elemen
terdahulu berjaya menyebut 3
yang telah dipelajari. elemen dengan
tepat.

orang murid perlu


menulis 7 elemen
yang telah dipelajari.

Aktiviti utama 1. Peta I think ( 10 minit) : murid memilih 2 orang murid tidak
susunan atur mereka bentuk mengikut mengikut langkah
● Penerangan kandungan
pembelajaran langkah-langkah dalam penghasilan reka yang betul
● Contoh dan tunjuk cara bentuk fesyen.
● Peluang membuat latihan
● Bimbingan dan
2. Tunjuk cara ( 10 minit) : Murid
maklumbalas berterusan
mempelajari 2 teknik cantuman dengan 4 kumpulan berjaya
● Beri pelbagai gaya
pembelajaran mencantum bahan
bimbingan guru.
● Cabaran bersesuaian untuk dengan menjahit
semua murid
● Peluang untuk belajar
tangan.
secara kolaboratif
● Pentaksiran untuk 3. Gallery Walk ( 40 minit) : setiap murid
pembelajaran (AFL) mereka bentuk fesyen mengikut idea dan
9 orang murid masih
kreativiti masing-masing. Murid menampal
hasil kerja dan rakan-rakan lain memberi tidak dapat
komen dengan menampal sticker pada reka menyiapkan tugasan
bentuk yang dilihat.

(Kemahiran KBAT: Kemahiran kreativiti dan


inovasi)

Aktiviti Penutup 1.Exit Ticket (8 minit): murid menyebut


teknik cantuman yang telah digunakan
● Aktiviti penutup
semasa mereka bentuk

Tindakan susulan untuk Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


murid
Memperbaiki nota i think- Elemen Lembaran kerja – 1
lakaran dengan reka bentuk fesyen soalan bahagian B
bimbingan guru ( format PT3)

Refleksi

● Kajian dan penilaian 2/11 orang murid berjaya menyiapkan tugasan mengikut waktu yang
pembelajaran
ditetapkan.
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah
9 orang murid perlu dibimbing oleh rakan sebaya untuk menyiapkan
seterusnya
tugasan. Pdpc disambung pada kelas berikutnya.

Tidak Hadir : 1/12

Ridhwan fahmi

Tanda tangan guru Tanda tangan Pengetua / Penolong Kanan / Guru Kanan Mata
Pelajaran
RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 34

10.09.2018 (Ahad ) - 13.09.2018 (Khamis)

Sila buat satu RPH untuk satu kelas yang diajar.


Mata Pelajaran Bab 5 : Aplikasi
Ting 1 Alfa 2 Tarikh 12/9/2018
Teknologi

Reka Bentuk dan 5.2 Reka Bentuk


Topik Masa 4.05-5.05 Hari Rabu
Teknologi Fesyen

Kod Standard
Hubungan Merentas Kurikulum
Pembelajaran
Nilai
5.2.5 Menganalisis 1. Kerjasama
Moral
elemen dalam reka Ilmu melakar KBT kreatif
bentuk fesyen.

Aspirasi Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran / Etika dan / Identiti /


murid berfikir memimpin dwi kerohanian nasional
bahasa

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Murid berjaya jika :

Aras 1 : merangka dua lakaran reka bentuk 1.menghasilkan dua lakaran menggunakan
fesyen dengan mengaplikasikan elemen garisan, pensel gred B tanpa menggunakan pembaris.
bentuk dan warna.
2.melabel 3 elemen pada lakaran yang dilakar.
Aras 2 : menganalisis tiga elemen dalam reka
bentuk fesyen mengikut prosedur. ( bentuk, tekstur, garisan)

Konsep utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Mengajar:

Majalah fesyen , objek sebenar

Lakaran 2D dan lakaran 3D Buku lakaran

Elemen reka bentuk Pensel Gred B, pemadam, pen berwarna

Handout – contoh lakaran dan label elemen

Handout – soalan subjektif ( bahagian B)


Rancangan Pengajaran Impak / Refleksi

Set Induksi 1. Paparan grafik / objek sebenar( 5 minit) : 3 orang murid


Murid membandingbezakan penggunaan memberi respon
● Aktiviti untuk menarik minat
murid fesyen bagi 2 orang wanita. yang paling cepat
● Memaklumkan kepada dan betul.
murid tentang OP dan KK 2. Murid kaitkan dengan elemen-elemen
● Merangsang ingatan
yang telah dipelajari. 8 orang murid
terhadap pembelajaran
terdahulu berjaya menyebut 3
elemen dengan
tepat.

5 orang murid perlu


menulis 7 elemen
yang telah dipelajari.

Aktiviti utama 1.Tunjuk cara ( 10 minit) : Murid 6 kumpulan murid


mempelajari 2 contoh lakaran 2D dan 3D berjaya melakar
● Penerangan kandungan
pembelajaran dengan menggunakan pensel gred B dengan tanpa menggunakan
● Contoh dan tunjuk cara bimbingan. pembaris.
● Peluang membuat latihan
● Bimbingan dan
2. Think Pair share ( 30 minit) : Murid 2 kumpulan perlu
maklumbalas berterusan
● Beri pelbagai gaya dibahagi secara berpasangan. setiap membuat kekemasan
pembelajaran kumpulan diberi 1 kad nama. Setiap kerja untuk
● Cabaran bersesuaian untuk
semua murid
pasangan dikehendaki melakarkan bentuk mendapat lakaran
● Peluang untuk belajar fesyen dalam bentuk 2D dan 3D. Murid harus yang jelas.
secara kolaboratif
berkongsi idea dengan pasangan.
● Pentaksiran untuk
pembelajaran (AFL)
(Kemahiran KBAT: Kemahiran kreativiti dan
inovasi)

Guru memilih kad nama secara rawak dan


murid menunjukkan lakaran pada kertas
lakaran dan keluar kehadapan.

2. Round Table ( 15 minit) : Setiap ahli


kumpulan dikehendaki melabel satu elemen 5 kumpulan berjaya
yang digunakan dalam lakaran tersebut melabel elemen
dengan menggunakan pen berwarna yang
berbeza.

Aktiviti Penutup 1.Exit Ticket (8 minit): Murid menyebut


elemen bagi setiap lakaran.
● Aktiviti penutup

2.Murid memilih lakaran yang paling baik.


Guru memberi ganjaran.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Tindakan susulan untuk Memperbaiki nota i think- Elemen Lembaran kerja – 1


murid lakaran dengan reka bentuk fesyen soalan bahagian B
bimbingan guru ( format PT3)

Refleksi

● Kajian dan penilaian 12/15 orang murid berjaya melabel elemen pada lakaran reka bentuk
pembelajaran
dan menghasilkan lakaran dengan bimbingan guru.
● Akan datang: kenalpasti
langkah-langkah
3 orang murid masih perlu dibimbing untuk melakar dengan lebih
seterusnya
baik.

Tidak Hadir : 1/ 16

Aina adriana

Tanda tangan guru Tanda tangan Pengetua / Penolong Kanan / Guru Kanan Mata
Pelajaran
