Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN(SEKOLAH TRANSFORMASI)

PELAKSANAAN PDPR (20 SEPTEMBER-24 SEPTEMBER 2021)

Mata Pelajaran : Tema : Saya dan Sekolah Kelas : 3 Kreatif Tarikh : 21September 2021
Pendidikan Moral Topik :Rajin Terhadap Warga Masa : 2.00-3.00ptg Hari : Selasa
Sekolah
Kod Standard Pembelajaran : Nilai Murni : Hubungan Rentasan Kurikulum:
11.1 (KT) Keberanian,tanggungjawab
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identity
berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :

1. Menyenaraikan contoh perlakuan 1. Murid dapat memahami akan contoh perlakuan nilai
rajin di sekolah. rajin di sekolah.
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama : Bahan Bantu Belajar/ Sumber :
rajin ,warga sekolah, - Buku teks, lembaran kerja, video

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Pemula Semua murid
(Starter) 1 . Murid diberi arahan untuk membuka memahami akan
 Aktiviti untuk menarik bahan tugasan yang diberi di dalam pelaksanaan
minat murid arahan bagi bahan
 Memaklumkan kepada kumpulan whatsapp kelas moral 3 kreatif.
tugasan pdpr yang
murid tentang OP dan KK
diberi.
 Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti Utama 1. Murid-murid menonton video mengenai Murid memahami
(Main Activities) Nilai Rajin Terhadap warga sekolah. akan penerangan
 Penerangan kandungan mengenai nilai rajin
pembelajaran 2. Murid dikehendaki memahami akan contoh di video.
 Contoh dan tunjuk cara perlakuan rajin yang dipaparkan di video
 Peluang membuat latihan tersebut.
 Bimbingan dan maklum
balas berterusan
3. Setelah menonton video,murid diminta Setakat 24
 Beri pelbagai gaya
pembelajaran untuk mengisi maklumat di pautan link google September 2021,
 Cabaran bersesuaian form sebagai bukti murid telah menonton dan seramai 6 /7 orang
untuk semua murid memahami akan video tersebut. murid yang telah
 Peluang untuk belajar selesai menonton
secara kolaboratif 4. Semakan dan penilaian dibuat oleh guru video nilai rajin.
 Pentaksiran untuk dari semasa ke semasa.
pembelajaran (AFL )
Penutup (Plenary) Membuat pengisian laporan pdpr di link JPN Rekod PDPR
 Aktiviti penutup Selangor dan link google form sekolah. Selangor dan
sekolah telah
selesai di isi.
Tindakan susulan untuk murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
(Students task to follow up) (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
Refleksi
 Refleksi : Kajian dan penilaian pembelajaran 6/7 orang murid telah selesai menonton video
 Akan datang : Kenalpasti langkah-langkah dan memahami akan nilai rajin terhadap
warga sekolah.
Catatan : Catatan

1. 20 Sepetmber Makluman mengenai


pelaksanaan kelas di whatsapp.

2. 21 Septmber : Pelaksanaan PDPR bermula


pada jam 2.00-3.00 petang.

3. 24 September :Mengumpul maklumat bukti


penghantaran tugasan di pautan link google
form.

4. 27 September: Persediaan bahan untuk


PDPR seterusnya.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN(SEKOLAH TRANSFORMASI)
PELAKSANAAN PDPR (20 SEPTEMBER-24 SEPTEMBER 2021)

Mata Pelajaran : Tema : ALAM SEKITAR Kelas : 2 Kreatif Tarikh : 21 September 2021
Bahasa Melayu DAN TEKNOLOGI HIJAU Masa : 3.15-4.15Ptg Hari : Selasa
Topik : Mesrai Alam
Kod Standard Pembelajaran : Nilai Murni : Hubungan Rentasan Kurikulum:
5.3.1(KT) Patriotisme,kewarganegaraan
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identity
berfikir memimpin dwi bahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :

1. 5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan 1. Memahami dan menjawab 5/8 soalan kata ganda penuh
menggunakan ayat mengikut konteks; dan kata majmuk dengan betul di aplikasi Quizizz.
(i) Kata Ganda Penuh
(ii) Kata Majmuk
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama : Bahan Bantu Belajar/ Sumber :
Alam sekitar,teknologi,hijau - Buku teks, lembaran kerja, video,slide ppt

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Pemula Semua murid
(Starter) maklum dan
 Aktiviti untuk menarik 1 . Murid diberi makluman mengenai memahami akan
minat murid pelaksanaan kelas bagi subjek Bahasa arahan yang
 Memaklumkan kepada Melayu di kumpulan Whatsapp kelas. diberi.
murid tentang OP dan KK
 Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti Utama 1. Guru memberikan makluman dan arahan Murid diberi
(Main Activities) mengenai pelaksanaan PDPR BM di penerangan dan
 Penerangan kandungan kumpulan whatsapp kelas. penjelasan
pembelajaran mengenai
 Contoh dan tunjuk cara 2. Guru memulakan penerangan tajuk pembelajaran yang
 Peluang membuat latihan dengan meminta murid menonton dan dipelajari oleh
 Bimbingan dan maklum
memahami video bertajuk Kata Ganda Penuh murid.
balas berterusan
dan Kata Majmuk.
 Beri pelbagai gaya
pembelajaran Murid-murid dapat
 Cabaran bersesuaian 3. Seterusnya, murid dikehendaki mengisi memahami akan
untuk semua murid kehadiran di pautan link google form yang pembelajaran yang
 Peluang untuk belajar disediakan. dipelajari.
secara kolaboratif
 Pentaksiran untuk 4. Setelah itu,murid diminta untuk menjawab Murid begitu
pembelajaran (AFL ) soalan Quizizz bertajuk Kata ganda penuh seronok
dan kata majmuk. melaksanakan
quizizz.
5. Hasil kerja / latihan murid dihantar di
google classroom. Setakat 24
September
7.Semakan dan penilaian dilaksanakan oleh ,seramai 27 /41
guru. orang murid yang
telah selesai
menonton video
dan menjawab
soalan quizizz.
Penutup (Plenary) Guru menghantar rekod PDPR melalui google Rekod PDPR
 Aktiviti penutup form yang disediakan oleh sekolah dan laporan Selangor dan
PDPR JPN. sekolah telah
selesai di isi.
Tindakan susulan untuk murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
(Students task to follow up) (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)
Refleksi
 Refleksi : Kajian dan penilaian pembelajaran Seramai 27 /41 orang murid telah selesai
 Akan datang : Kenalpasti langkah-langkah menonton video dan menjawab soalan quizziz
dengan betul.

Catatan: Catatan

1. 20 September Makluman mengenai


1. Setakat 24 September 2021, Jumlah pelaksanaan kelas bm di whatsapp kelas.
keseluruhan yang telah memberi respon adalah
seramai 27/41 orang murid. 2. 21 September : Pelaksanaan PDPR
bermula pada jam 2.00-3.00 petang.

3. 24 September :Mengumpul maklumat bukti


penghantaran tugasan di pautan link google
form.

4. 27 September: Persediaan bahan untuk


PDPR seterusnya.
