Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Sejarah 5 Gemilang
Kelas
Tema/Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara
Tarikh/Masa/Hari 25 Jun 2019/ 8.10pg-8.40pg/ Jumaat
Standard Kandungan
7.2 Perjuangan Tokoh Tempatan Menentang British
Standard
Pembelajaran 7.2.2 Menyatakan peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British
K7.2.6 Menyatakan kepentingan mempertahankan kedaulatan
negara

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


1. Menulis peristiwa penentangan tokoh tempatan
terhadap British dalam peta i-think( carta alir )
2. Menyenaraikan kepentingan mempertahankan
kedaulatan negara melalui lisan

Aktiviti
1. Guru menunjukkan kad imbasan beberapa bendera
negeri di Malaysia
2. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan kad
imbasan tersebut
3. Dalam kumpulan, murid diminta untuk menulis peristiwa
penentangan tokoh tempatan terhadap British dalam
peta i-think( carta alir )

4. Murid diminta untuk bergerak daripada satu stesen ke


stesen yang lain dalam aktiviti Gallery Walk

5. Setiap murid diberikan satu cebisan kertas

6. Murid yang mendapat cebisan kertas yang bertanda


diminta untuk menjawab kepentingan mempertahankan
kedaulatan negara melalui lisan

EMK Nilai Murni – Kerjasama, Keyakinan diri,


Patriotik, Hormat-menghormati
bangga dengan sejarah negara
KPS - Meneroka bukti, Membuat
rasionalisasi
Dimensi Kewarganegaraan – Perkongsian sejarah, Keterikatan
emosi pada negara
ENT – Kreatif dan Inovasi
Kemahiran Berfikir - Menjana idea, Menghubungkait
Bahan Bantu Belajar Kertas A4, Kad Imbasan, Buku Teks Sejarah Tahun 5, Lembaran
kerja, Wisel

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
Refleksi

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah Aktiviti EMK Catatan

Set induksi 1) Guru menunjukkan kad imbasan Nilai Murni: BBB: Kad
beberapa bendera negeri di Keyakinan diri imbasan
(5 Minit) Malaysia.

2) Berdasarkan kad imbasan


tersebut, guru bersoal jawab
dengan murid :

i) Apakah nama negeri bagi


bendera-bendera tersebut?

ii) Siapa tokoh atau pejuang


tempatan yang terlibat di negeri-
negeri tersebut

iii) Jika tempat kamu diserang


oleh penjajah, apa yang ingin
dilakukan oleh kamu? Sila
nyatakan sebab.

3) Guru merumuskan jawapan murid


dengan mengaitkan pembelajaran
pada hari ini

Aktiviti 1 1) Murid diminta untuk membentuk 6 Nilai Murni: BBB:


kumpulan Kerjasama, Hormat- Wisel,
( 18 minit ) menghormati, lembaran
2) Setiap kumpulan diberikan patriotik kerja, Buku
lembaran kerja( Peta i-think carta KPS: Teks
Meneroka Sejarah
alir ) bukti
3) Berdasarkan lembaran kerja Dimensi Tahun 5
tersebut, murid diminta untuk Kewarganegaraan:
menulis peristiwa penentangan Perkongsian
Sejarah
tokoh tempatan terhadap British
ENT: Kreatif dan
4) Murid diberikan arahan oleh guru inovasi
di dalam aktiviti Gallery Walk :

i) Wakil kumpulan diminta


untuk berada di stesen masing- KB:
masing untuk menerangkan Menghubungkait
peristiwa penentangan tokoh
tempatan kepada British

ii) Murid diminta bergerak


daripada satu stesen ke satu
stesen yang telah ditetapakan

iii) Apabila wisel dibunyikan,


murid diminta untuk bergerak ke
stesen seterusnya

5) Murid diminta untuk merumuskan


pembelajaran mereka di aktiviti 1

6) Guru merumuskan hasil jawapan


murid

Aktiviti 2 1) Setiap murid mendapat secebis Nilai Murni: BBB:


kertas Bangga dengan Kertas A4
( 5 minit ) sejarah negara
2) Murid yang mendapat cebisan
KPS: Membuat
kertas yang bertanda diminta rasionalisasi
untuk menyenaraikan
kepentingan mempertahankan Dimensi
kedaulatan negara melalui lisan Kewarganegaraan:
Keterikatan emosi
3) Murid diminta untuk merumuskan kepada negara
pembelajaran mereka di aktiviti 2
KB: Menjana idea
4) Guru merumuskan hasil jawapan
murid

Penutup 1) Murid diminta untuk merumuskan KB: Merumus


( 2 minit ) pembelajaran mereka pada hari
ini

2) Guru merumuskan pembelajaran


pada hari ini
