2019
DAYAMENYELESAIKAN MASALAH
1. 4 biji epal berlabel W , X, Y dan Z masing-masing mempunyai berat 145g, 135g, 150g dan 140g. 2/5
bahagian daripada epal X dan Y di makan. Berapakah jumlah berat epal yang tinggal?
A. 399 g W = 145g ; X=135g ; Y=150g ;
B. 426g Z=104g
Epal yang tinggal = 5/5 – 2/5 = 3/5
C. 456g 3/5 * (135+150) = 171
171 + 145+140 = 456
D. 429g
2. Sebuah kedai serbaneka menjual 150 jenis barang. %55 adalah terdiri daripada barang jenis
plastik. Sebahagian lagi adalah jenis barang selain plastik termasuk %15 daripada bahagian
tersebut adalah barang kaca. Berapakah jenis barang kaca?
3. Sejumlah 2698 buah buku tersusun di atas rak G dan 2733 buah buku di atas rak H. Berapakah
bilangan buku yang perlu ditambah di atas rak G supaya bilangan buku itu lebih 135 buah
darpada biangan di atas rak H?
A. 35
Rak G =2698 ; Rak H = 2733
B. 135 Beza = H-G = 2733 – 2698 = 35
G LEBIH 135 DARI RAK H = 135 +35
C. 170
=170
D. 235
4) Jarak dari bandar P ke bandar Q ialah 165km dan jarak dari bandar Q ke bandar R ialah 3/5
jarak dari bandar P ke bandar Q. Berapakah jarak dari bandar P ke bandar R melalui Q?
6) Aminah berjalan kaki selama 43 minit 38 saat. Kemudian dia melakukan senaman ringan
selama 2 minit dan berjalan semula selama 30 minit 43 saat Berapakah keseluruhan masa
yang diambil untuk aktiviti tersebut?
7. 4 pasang kasut berharga RM272.00 dan 6 helai baju pula berhargaRM240.00.Berapakah harga bagi
3 pasang kasut dan 3 helai baju setelah harga dikurangkan sebanyak 5%.
8. Sebuah lori dipandu dari Bandar S ke Bandar T yang jaraknya 240km dalam masa 2jam 25mint.
Berapakah laju purata lori tersebut dipandu?
10. Purata pendapatan seorang pekedai sebulan bagi bulan Mei hingga Ogos 2019 ialah sebanyak
RM25,600 Pada bulan September tahun itu pendapatannya meningkat kepada RM28,000. Berapakah
jumlah keseluruhan pendapatannya bagi 5 bulan berkenaan?
11. Sebiji buah betik mengandungi 350 biji benih. Apabila biji benih tu disemai kebarangkalian
bilangan yang akan bertumbuh adalah 35%. Berapakah bilangan anak pokok boleh diperolehi
daripada 3 biji buah betik yang serupa?
C. 368
D. 683
12. Sebuah besen mengandungi 50 liter air. Kemudian 15 orang kanak-kanak mengisi air tersebut
ke dalam botol bersaiz 300ml setiap seorang. Berapakah isi padu air yang tinggal?
A. 0.5 liter
B. 5.0 liter 300 ml = 0.3liter
C. 45.0 liter 15 orang * 0.3 liter = 4.5 liter
Baki = 50 liter – 4.5 liter = 45.5 liter
D. 45.5 liter
13. F = 5 , F + 4= G dan H + 3= F . Oleh itu F + G + H = ?
A. 16
F = 5; G = 5+4 = 9 ; H = 5-3 = 2
B. 18 =5+9+2 =16
C. 19
D. 21
14. %50 daripada jumlah wang simpanan Remy diberikan kepada 5 orang anaknya. Setiap seorang
mendapat RM360.75.Berapakah jumlah keseluruhan wang simpanan Remy?
A. RM1803.75
50 % = 5 * 360.75 = 1803.75
B. RM2164.50 100% = 1803.75 *2 = 3607.50
C. RM3607.50
D. RM3675.00
15. 1.25 kg gula-gula akan diagihkan mengikut nisbah 2:3. Berat 20biji gula-gula tersebut adalah
100g. Berapakah bilangan gula-gula bagi bahagian yang lebih besar?
A. 100
1.25 kg = 1250 g
B. 150
1 biji gula-gula = 100g/20 = 5g
C. 250 Bahagian besar = 3/5 *1250g = 750 g
750 g = biji = 750g / 5 g = 150 biji
D. 300
18. Harga sebuah meja makan dan 6 buah kerusi berjumlah RM1733. Harga satu set tilam adalah
35% kurang daripada jumlah harga tersebut. Berapakah harga bagi set tilam ?
A. RM1126.45
1 TILAM = 35% kurang dari 1733
B. RM3379.35 1 tilam = 65 % * 1733 =1126.45
3 tilam = 3 * 1126.45 = 3379.35
C. RM1819.15
D. RM4592.45
19. Sebuah kilang mengeluarkan 58,900 bungkusan makanan ringan untuk di hantar sama banyak
ke 5 buah Pekan. Di pecan Q bungkusan itu diagihkan sama banyak juga kepada 18 buah kedai.
Berapakah baki bungkusan di Pekan Q yang tidak diagihkan?
A. 4
1 pekan = 58900/5 = 11780
B. 44
Pekan Q = 11780 / 18 Kedai =654.4444 (1 kedai)
C. 8 Baki tidak diagihkan = 11780 - (654 *18) = 8
Sama rat satu kedai dapat genab = 654
D. 10 Baki 8
20. Ramlah menjual 3 jenis buah-buahan iaitu 35% adalah limau, 55% buah tembikai dan selebihnya
adalah 50 biji buah jambu. Berapakah jumlah buah-buahan tersebut?
A. 500
Limau = 35%
B. 505 Tembikai =55%
C. 550 Jambu = 50 biji = (100% - 35% - 55%) = 10 %
10% = 50 biji
D. 555 1% = 5 biji
Total = 5 * 100% = 500