Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

SAINS TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas / Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Pemikir
Tajuk Teknologi
Standard Kandungan 10.1 Kerja sepasukan
Standard
10.1.1, 10.1.2
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Mengenal pasti aktiviti yang mampu dilakukan dan tidak mampu
Bermaklumat
dilakukan oleh otak, deria dan anggota badan dengan menjalankan
aktiviti Penyayang / Prihatin
Objektif Pembelajaran
2. Mengitlak manusia mempunyai had keupayaan dalam melakukan
aktiviti Patriotik

Strategi Pengajaran dan


Had Keupayaan Manusia (Buku Teks – Halaman 166) Pembelajaran

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan 5P


kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengenal pasti aktiviti yang mampu dilakukan dan tidak / Penyelesaian masalah
Ringkasan Aktiviti mampu dilakukan oleh otak, deria dan anggota badan dengan
Pembelajaran berasaskan
menjalankan aktiviti
projek
3. Murid mengitlak manusia mempunyai had keupayaan dalam
melakukan aktiviti. Pembelajaran kooperatif
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Kemahiran Belajar Cara
Pemerhatian Belajar
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Kajian Masa Depan
Lisan
Tugasan
Pembelajaran Akses
Projek Kendiri
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Luar Bilik
Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang.
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Murid
Catatan Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Strategi Pengajaran dan
Aktiviti luar Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Round Table
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis
Ulasan Pentadbir
Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 4

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari Pemikir
Tajuk Teknologi
Standard Kandungan 10.1 Kerja sepasukan
Standard
10.1.3 Bersifat ingin tahu
Pembelajaran
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
1. Menjelaskan melalui contoh alat yang digunakan untuk mengatasi Bermaklumat
Objektif Pembelajaran
had keupayaan manusia melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media Penyayang / Prihatin

Alat Mengatasi Had Keupayaan (Buku Teks – Halaman 169) Patriotik

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan


kaitannya dengan tajuk pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menjelaskan melalui contoh alat yang digunakan untuk Pembelajaran
mengatasi had keupayaan manusia melalui pemerhatian menerusi
5P
pelbagai media
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. / Penyelesaian masalah
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
projek
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kooperatif

Pembelajaran kecergasan
Lembaran kerja pelbagai
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran
Lisan
Tugasan Konstruktivisme
Projek Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Pada akhir pengajaran;
Kajian Masa Depan
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Akses
dalam sesi akan datang. Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

Ulasan Pentadbir / Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
/ Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Tajuk Teknologi Pemikir
Standard Kandungan 10.1 Kerja sepasukan
Standard
10.1.4, 10.1.5
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Menyatakan teknologi merupakan salah satu aplikasi pengetahuan
Objektif Pembelajaran sains untuk mengatasi had keupayaan manusia. Bermaklumat
2. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau
Penyayang / Prihatin
lisan
Patriotik
Mari Lakukan – Terima kasih, Teknologi (Buku Teks – Halaman 170)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid menyatakan teknologi merupakan salah satu aplikasi
Ringkasan Aktiviti pengetahuan sains untuk mengatasi had keupayaan manusia. 5P
3. Murid menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
atau lisan. / Penyelesaian masalah
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
Pembelajaran berasaskan
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
projek

Pembelajaran kooperatif
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran Kontekstual
Pemerhatian Pembelajaran
Pentaksiran dan
Kuiz Konstruktivisme
Penilaian
Lisan
Tugasan Kemahiran Belajar Cara
Projek Belajar

Kajian Masa Depan


Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Akses
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kendiri
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang. Pembelajaran Luar Bilik
Darjah

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Masteri


Mesyuarat / Kursus
Pendekatan Modular
Program Sekolah
Catatan Mengiringi murid keluar / Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti luar Murid
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table

/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
Ulasan Pentadbir
Menganalisis

Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
/ Berdaya tahan
Masa
Mahir berkomunikasi
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Tajuk Teknologi Pemikir
Standard Kandungan 10.2
Kerja sepasukan
Standard
10.2.1
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Memerihalkan perkembangan teknologi dalam bidang :
 Pertanian Bermaklumat
Objektif Pembelajaran  Pengangkutan Penyayang / Prihatin
 Pembinaan
 Komunikasi Patriotik
 Perubatan

Perkembangan Teknologi (Buku Teks – Halaman 171) Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. 5P
2. Murid memerihalkan perkembangan teknologi dalam bidang :
/ Penyelesaian masalah
 Pertanian
Ringkasan Aktiviti  Pengangkutan Pembelajaran berasaskan
 Pembinaan projek
 Komunikasi
 Perubatan Pembelajaran kooperatif
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai

Pembelajaran Kontekstual
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran
Konstruktivisme
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Kemahiran Belajar Cara
Pemerhatian Belajar
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Kajian Masa Depan
Lisan
Tugasan Pembelajaran Akses
Projek Kendiri

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang. Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Murid
Catatan Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Strategi Pengajaran dan
Aktiviti luar Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Round Table
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis
Ulasan Pentadbir
Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
/ Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Tajuk Teknologi Pemikir
Standard Kandungan 10.2 Kerja sepasukan
Standard
10.2.1, 10.2.2
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Memerihalkan perkembangan teknologi dalam bidang :
 Pertanian Bermaklumat
 Pengangkutan Penyayang / Prihatin
Objektif Pembelajaran  Pembinaan
 Komunikasi Patriotik
 Perubatan
2. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Mari Lakukan -Perkembangan Teknologi Kini (Buku Teks – Halaman
5P
179)
/ Penyelesaian masalah
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran berasaskan
2. Murid memerihalkan perkembangan teknologi dalam bidang : projek
 Pertanian
Ringkasan Aktiviti  Pengangkutan Pembelajaran kooperatif
 Pembinaan
 Komunikasi Pembelajaran kecergasan
 Perubatan pelbagai
3. Murid menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
Pembelajaran Kontekstual
atau lisan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Belajar

Kajian Masa Depan


Lembaran kerja Pembelajaran Akses
/ Hasil kerja Kendiri
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran Luar Bilik
Penilaian
Lisan Darjah
Tugasan
Projek Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Pada akhir pengajaran;
/ Pendekatan Berpusatkan
Refleksi ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Murid
murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi akan datang.
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Round Table
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar / Think, Pair, Share
Catatan
Aktiviti luar
Hot seat
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Permainan
Cuti Rehat / Cuti Sakit
3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

Menilai
Ulasan Pentadbir Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 4

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
/ Berdaya tahan
Masa Mahir berkomunikasi
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Tajuk Teknologi Pemikir
Standard Kandungan 10.3 Kerja sepasukan
Standard
10.3.1, 10.3.2, 10.3.3
Pembelajaran Bersifat ingin tahu
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Berperinsip
1. Menjana idea kebaikan dan keburukan teknologi melalui
pemerhatian menerusi pelbagai media. Bermaklumat
Objektif Pembelajaran 2. Memerihalkan keperluan penciptaan teknologi baru dalam Penyayang / Prihatin
meneruskan kesejahteraan kehidupan manusia sejagat.
3. Menaakul kepentingan menggunakan bahan secara berhemah Patriotik
dalam penghasilan teknologi.

Kebaikan dan Keburukan Teknologi (Buku Teks – Halaman 179) Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. 5P
2. Murid menjana idea kebaikan dan keburukan teknologi melalui
pemerhatian menerusi pelbagai media. / Penyelesaian masalah
Ringkasan Aktiviti 3. Murid memerihalkan keperluan penciptaan teknologi baru dalam Pembelajaran berasaskan
meneruskan kesejahteraan kehidupan manusia sejagat. projek
4. Murid menaakul kepentingan menggunakan bahan secara
berhemah dalam penghasilan teknologi. Pembelajaran kooperatif
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran kecergasan
pelbagai

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis Pembelajaran Kontekstual

Pembelajaran
Konstruktivisme
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Kemahiran Belajar Cara
Pemerhatian Belajar
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Kajian Masa Depan
Lisan
Tugasan Pembelajaran Akses
Projek Kendiri

Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Luar Bilik


Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas Pembelajaran Masteri
dalam sesi akan datang.
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Murid
Catatan Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Strategi Pengajaran dan
Aktiviti luar Pembelajaran Abad Ke-21
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Round Table
Cuti Rehat / Cuti Sakit
/ Think, Pair, Share

Hot seat

Permainan

3 stray and 1 stay

Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk

Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis
Ulasan Pentadbir
Menilai

Mencipta

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)

Bahasa

Kelestarian Alam Sekitar

/ Nilai Murni

Sains dan Teknologi

Patriotisme

Kreativiti dan Inovasi

Keusahawanan

Teknologi Maklumat dan


Komunikasi (TMK)
