Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI

MINGGU: 15 HARI: isnin TARIKH: 15/9/2018

TINGKATAN 2a5 dan 2a6 Masa : 5.40ptg-6.40ptg

MATA PELAJARAN Pendidikan jasmani

Tajuk/Bab Kategori serangan : Bola baling


Kemahiran menghantar dan menerima

STANDARD STANDARD KANDUNGAN


KANDUNGAN / 1.3 Melakukan kemahiran asas bola baling dengan lakuan yang betul.
STANDARD 2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas bola baling.
PEMBELAJARAN 5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti fizikal.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.3.1 Melakukan pelbagai kemahiran menghantar bola dalam situasi permainan.
1.3.2 Melakukan pelbagai kemahiran menerima bola dalam situasi permainan.
2.3.1 Memerihalkan penggunaan daya semasa menghantar bola pada pelbagai jarak dan kelajuan.
5.3.2 Mempamerkan keseronokan semasa melakukan aktiviti.

OBJEKTIF Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Melakukan sekurang-kurangnya 3 kemahiran menghantar iaitu hantaran aras dada, hantaran atas kepala
dan hantaran lantun sekurang- kurangnya 4 daripada 6 kali percubaan dengan teknik yang betul semasa
menyerang dalam situasi permainan.
2. Mengaplikasikan kemahiran menerima bola dengan pelbagai arah (kiri, kanan) dan aras (bawah, tinggi)
sekurang-kurangnya 4 daripada 6 kali percubaan dengan teknik yang betul dalam situasi permainan.
3. Pelajar dapat membezakan penggunaan daya semasa fasa persediaan, fasa lakuan dan fasa ikut lajak
dalam kemahiran menghantar dan menerima iaitu hantaran aras dada, hantaran atas kepala dan hantaran
lantun dengan betul dan tepat.
4. Menunjukkan semangat seronok dan kesukanan yang tinggi di sepanjang proses pembelajaran.

MOD
PEMBELAJARAN Perbincangan / pembentangan
Eksperimen
Simulasi /
Projek
Pembelajaran luar bilik darjah / lawatan /
Integrasi teknologi maklumat
Lain-lain (nyatakan)

AKTIVITI Fasa Pembahagian kumpulan dan set induksi tentang pembelajaran


PEMBELAJARAN Pengenalan
DAN
PEMUDAHCARAAN Fasa Situasi permainan 1:
(PdPc) Perkembangan Mengaplikasi kemahiran hantaran aras dada, aras kepala, hantararan lantun dan menerima
hantaran pelbagai aras dalam situasi permainan dalam gelanggang yang disediakan.
Situasi permainan 2:
Melakukan hantaran dan menangkap bola baling secara bergandingan mengikut giliran.
Situasi permainan 3:
Pentaksiran standard prestasi

Fasa Situasi permainan 4:


Kemuncak Permainan kecil
Fasa Penutup Gerak kendur, penyejukan badan dan refleksi.
BAHAN BANTU poster fasa lakuan kemahiran menghantar dan menangkap, bola baling, kon, marker, bib
BELAJAR(BBB)

RUJUKAN / I. Buku teks


SUMBER II. DSKP

REFLEKSI Kehadiran: _______ Bil Tidak Hadir: ___


_______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
_______ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Catatan: _____orang murid tidak dapat melaksanakan aktiviti kerana masalah kesihatan
Tangguh: Aktiviti PdPc tidak : Mesyuarat Kursus Program Sekolah Cuti Rehat/Cuti Sakit
dapat dijalankan kerana Aktiviti Luar Guru Pengiring

KEMAHIRAN INSANIAH / ELEMEN ARAS PEMBELAJARAN / TAHAP


MERENTAS KURIKULUM (EMK) PEMIKIRAN (HOTS)
bahasa Mengingat (remembering)
Kelestarian alam sekitar
Mmemahami (Understanding) /
Nilai murni
Mengaplikasi (Applying)
Sains dan teknologi
Menganalisis (Analysing)
Patrionalisme
Menilai (Evaluating)
Kreativiti dan inovasi /
keusahawanan Mencipta ( Creating) /
Teknologi maklumat komunikasi
(TMK)
Pembelajaran sepanjang hayat
PETA PEMIKIRAN I-THINK / I-THINK
TOOLS MAPS
Bulatan ( circle )
PETA PEMIKIRAN I-THINK / I-THINK Buih ( bubble)
TOOLS MAPS Buih Berganda ( Double Bubble )
Bulatan ( circle ) Pokok ( Tree )
Buih ( bubble) Dakap ( Braces )
Buih Berganda ( Double Bubble ) Alir ( Flow )
Pokok ( Tree )
Dakap ( Braces )
Alir ( Flow )

TINDAKAN SUSULAN MURID


PEMULIHAN

PENGKUHAN

LAIN-LAIN (NYATAKAN)
LAMPIRAN A

FASA PENGENALAN FASA PERKEMBANGAN

SET INDUKSI DAN PEMANASAN BADAN AKTIVITI 1 (10MINIT)


TEKNIK MENGHANTAR ARAS DADA,ARAS KEPALA, LANTUN
a) Pembahagian kumpulan DAN MENERIMA BOLA DENGAN PELBAGAI ARAH.
b) Guru bertanyakan kepada pelajar berkaitan
pembelajaran hari ini iaitu kemahiran menghantar
dan menerima dalam bola baling dan otot-otot  Guru membincangkan kemahiran menghantar dan
yang terlibat dalam kemahiran ini. menerima melalui teknik hantaran aras bahu dalam
permainan sebenar.
 Mengapakah pelajar perlu mengunakan teknik kemahiran
aras bahu untuk menghantar .
Contoh Jawapan: Hantaran paras bahu, satu hantaran yang
kuat, cepat dan untuk jarak yang tidak begitu jauh.

TEKNIK MENGHANTAR ARAS DADA


Fasa persediaan
 Kedudukan badan dalam keadaan sedia.
 Pegang bola dengan kedua belah tangan
 Pegang bola di bahagian dada

Memanaskan badan (touch the cone)


a) Bahagikan pelajar kepada 4 kumpulan, setiap
kumpulan mengandungi 3 atau 4 orang pelajar Fasa lakuan
b) Setiap kumpulan verada di kon dalam gred 10m  Menolak kedua-dua tangan ke hadapan
c) Setiap kumpulan mempunyai 2 kon  Sehingga kedua-dua siku diluruskan
d) Satu kon di garisan permulaan, manakala satu lagi
di garisan penamat
e) Hanya seorang pelajar sahaja dibenarkan berlari
pada satu-satu masa.
Fasa ikut lajak
f) Kumpulan yang berjaya menghabiskan lariab dikira
 Lepaskan bola dan dan tangan yang memegang bola
pemenang
diluruskan ke hadapan

TEKNIK MENGHANTAR ATAS KEPALA


Fasa persedian
 Tegakkan kedudukan badan, dengan kedua dua belah kaki
dijarakkan.
 Pegang bola dengan sebelah tangan di belakang kepala
sambil fleksikan siku.

Fasa lakuan
 Ayun tangan yang memegang bola dari belakang ke
Reganggan Badan hadapan melintasi kepala.
Bermula daripada anggota bahagian atas hingga bahagian
bawah badan.
FASA KEMUNCAK Fasa ikut lajak
 Lepaskan bola dan ikut lajak hayunan.
Situasi Permainan (7 minit)
Aplikasi kesemua kemahiran iaitu hantaran aras bahu,
hantaran atas kepala dan hantaran lantun dalam
permainan kecil.
 Mengaplikasi kesemua kemahiran iaitu
hantaran aras bahu, hantaran atas kepala
dan hantaran lantun.dalam situasi
permainan
 Melakukan kesemua teknik menhantar
dipermainan sebenar dalam situasi permainan
 Pelajar perlu menjatuhkan kon untuk mendapatkan
mata. APLIKASI TEKNIK MENGHANTAR LANTUN
Pelajar yang mendapat mata yang tinggi akan Fasa persediaan
di kira sebagai pemenang.  Kedudukan badan dalam keadaan sedia.
 Tangan yang memegang bola berada di bahagian sisi
badan.

Fasa lakuan
 Pegang bola dengan kedua dua belah tangan pada aras
pinggang.
 Mata sentiasa memandang arah sasaran bola.
 Tolak bola ke bawah untuk melantun ke hadapan atau sisi.

Fasa ikut lajak


 Lepaskan bola dan ikut lajak hayunan.
 Tangan yang membuat balingan bergerak ke hadapan bagi
mengelakkan kecederaan
KEMAHIRAN MENERIMA BOLA DENGAN PELBAGAI ARAH
(KIRI, KANAN) DAN ARAS (BAWAH, TINGGI)

 Kemahiran menangkap bola boleh dilakukan sama ada


dengan kedua dua belah tangan atau sebelah tangan dari
pelbagai aras. Tujuan menangkap bola adalah untuk
mengawal dan menguasai permainan.
 Menangkap Bola dengan Kedua dua Belah Tangan

Fasa persediaan
 Melihat situasi samaada bola berada di aras yang mana
 Kedudukan badan dalam keadaan sedia.
 Kedua dua tapak tangan dibuka dan dihulurkan ke arah
bola.
Fasa lakuan
 Sentiasa memandang arah laluan bola
 Memegang bola dengan kedua belah tangan
Fasa ikut lajak
 Serkap dan bawa bola rapat ke dada untuk serap daya.
 Imbangkan kedudukan badan.

AKTIVITI 2 LATIH TUBI/DRILL

KEMAHIRAN MENGHANTAR ARAS BAHU,ARAS KEPALA DAN


LANTUN DAN MENERIMA BOLA DENGAN PELBAGAI ARAH.

Secara berpasangan murid melakukan kemahiran menghantar dan


menangkap sebanyak enam percubaan dalam jarak yang berbeza.

x x x x

x x x x

Petunjuk :

G : Guru

X : pelajar

: arah pergerakan bola


AKTIVITI 3 (pentaksiran standard prestasi)

Guru meminta pelajar untuk merancang dan mengenal pasti strategi


semasa menyerang dan bertahan dengan menggunakan kemahiran
hantaran aras kepala, lantun dan han taran aras bahu

“Tahap penguasaan 5”
 Boleh merancang dan mengenal pasti strategi semasa
menyerang dan bertahan dengan menggunakan
kemahiran bola baling dalam situasi permainan.
 Boleh berkomunikasi dan bekerjasama merancang
strategi dalam melakukan serangan dan bertahan semasa
bermain.

Setiap kumpulan akan memberikan contoh di hadapan sebagai bukti


mereka merancang strategi permainana.

Contoh Jawapan: Pemain bijak membuat teknik hantaran aras kepala


atau lantunan supaya dapat mengelirukan pihak lawan.

FASA PENUTUP

Reganggan Badan
Bermula daripada anggota bahagian bawah hingga bahagian atas
badan.
Refleksi
i. Guru membuat refleksi pembelajaran kepada murid berkaitan
teknik lakuan kemahiran hantaran aras kepala, lantun dan aras bahu
dalam bola baling dan juga kesan penggunaan daya semasa
membuat hantaran
ii. Sesi soal jawab antara guru dan murid dilakukan.
