Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI

MINGGU: 8 HARI: isnin TARIKH: 27/8/2018

TINGKATAN 2A5/2A6 Masa : 5.40-6.40ptg

MATA PELAJARAN Pendidikan jasmani

Tajuk/Bab Kriket : Kemahiran tuju junam ( boling )

STANDARD STANDARD KANDUNGAN


KANDUNGAN / 1.6 Melakukan kemahiran asas kriket dengan lakuan yang betul.
STANDARD 2.6 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas kriket.
PEMBELAJARAN 5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.6.5 Melakukan pelbagai kemahiran boling dalam situasi permainan.
2.6.5 Menjelaskan kepentingan ketinggian pelepasan bola semasa boling.
5.4.1 Bekerjasama melaksanakan aktiviti dalam kumpulan.

OBJEKTIF Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Pelajar menerangkan secara lisan cara pegangan asas bola kriket untuk kemahiran balingan lencongan luar
dan dalam dengan teknik yang betul dan tepat.
2. Pelajar dapat menghuraikan fasa persediaan, lakuan dan ikut lajak pilihan kemahiran memboling balingan
lencongan luar atau dalam serta sudut yang sesuai ketika melakukan pelepasan bola semasa strategi
memboling dalam situasi permainan dengan betul secara bertulis.
3. Pelajar dapat membezakan ketinggian sudut pelepasan semasa strategi boling dalam situasi permainan
secara lisan.
4. Melakukan sekurang-kurangnya dua kemahiran memboling iaitu balingan lencongan luar atau dalam dengan
teknik yang betul serta dapat melepaskan bola pada sudut ketinggian yang betul dan tepat kena pada sasaran
pada fasa pelepasan dalam situasi permainan
5. Dapat melakukan pilihan kemahiran memboling sekurang kurangnya 3 daripada 6 kali percubaan serta kena
pada sasaran dalam situasi permainan
6. Menunjukkan semangat seronok dan kesukanan yang tinggi di sepanjang proses pembelajaran.

MOD
PEMBELAJARAN Perbincangan / pembentangan
Eksperimen
Simulasi
Projek
Pembelajaran luar bilik darjah / lawatan
Integrasi teknologi maklumat
Lain-lain (nyatakan)

AKTIVITI Fasa Pembahagian kumpulan dan set induksi tentang pembelajaran


PEMBELAJARAN Pengenalan
DAN
PEMUDAHCARAAN Fasa Situasi permainan 1:
(PdPc) Perkembangan Mengaplikasi pilihan taktik boling sama ada balingan lencongan luar atau dalam dan ketinggian
sudut pelepasan secara statik untuk menjatuhkan stamp di wiket semasa strategi memboling
dalam situasi permainan.
Situasi permainan 2:
Mengaplikasi kemahiran memboling sama ada balingan lencongan luar atau dalam dan
ketinggian sudut pelepasan sambil berlari dalam situasi permainan serta menggunakan kon
besar dijadikan wiket dan bola tenis sebagai stamp.
situasi permainan 3:
Mengaplikasi kemahiran memboling sama ada balingan lencongan luar atau dalam dan
ketinggian sudut pelepasan sambil berlari dalam situasi permainan dan jarak kawasan pitch
ditambah serta wiket yang sebenar digunakan.
Fasa : Aktiviti 4 ( permainan kecil )
Kemuncak
Fasa Penutup Gerak kendur, penyejukan badan dan refleksi dari kalangan murid tentang pembelajaran.

BAHAN BANTU Video gambaran kemahiran memboling, gambar fasa lakuan kemahiran boling, set kriket, kon, marker, bib, bola
BELAJAR(BBB) tenis.

RUJUKAN / I. Buku teks


SUMBER II. DSKP

REFLEKSI Kehadiran: 27/27 Bil Tidak Hadir: -


25/27 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/pengukuhan
2/27 orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Catatan: ___orang murid tidak dapat melaksanakan aktiviti kerana masalah kesihatan
Tangguh: Aktiviti PdPc tidak : Mesyuarat Kursus Program Sekolah Cuti Rehat/Cuti Sakit
dapat dijalankan kerana Aktiviti Luar Guru Pengiring

KEMAHIRAN INSANIAH / ELEMEN ARAS PEMBELAJARAN / TAHAP


MERENTAS KURIKULUM (EMK) PEMIKIRAN (HOTS)
bahasa Mengingat (remembering)
Kelestarian alam sekitar
Mmemahami (Understanding)
Nilai murni
Mengaplikasi (Applying)
Sains dan teknologi
Menganalisis (Analysing)
Patrionalisme
Menilai (Evaluating)
Kreativiti dan inovasi
Mencipta ( Creating)
keusahawanan
Teknologi maklumat komunikasi
(TMK)
Pembelajaran sepanjang hayat
PETA PEMIKIRAN I-THINK / I-THINK
TOOLS MAPS
Bulatan ( circle )
PETA PEMIKIRAN I-THINK / I-THINK Buih ( bubble)
TOOLS MAPS Buih Berganda ( Double Bubble )
Bulatan ( circle ) Pokok ( Tree )
Buih ( bubble) Dakap ( Braces )
Buih Berganda ( Double Bubble ) Alir ( Flow )
Pokok ( Tree )
Dakap ( Braces )
Alir ( Flow )
TINDAKAN SUSULAN MURID
PEMULIHAN

PENGKUHAN

LAIN-LAIN (NYATAKAN)
LAMPIRAN A

FASA PENGENALAN FASA PERKEMBANGAN

SET INDUKSI DAN PEMANASAN BADAN AKTIVITI 1 (10MINIT) ( MENGAPLIKASI KEMAHIRAN


MENGHANTAR DAN MENERIMA)
a) Pembahagian kumpulan
b) Set induksi dengan tayangan video tentang teknik- teknik Mengaplikasi pilihan taktik boling sama ada balingan lencongan luar
memboling dalam permainan kriket atau dalam dan ketinggian sudut pelepasan secara statik untuk
menjatuhkan stamp di wiket semasa strategi memboling dalam
c) Guru menerangkan sedikit tentang
situasi permainan. serta menggunakan kon besar dijadikan wiket dan
d) peraturan kriket bola tenis sebagai stamp.

Pemanasan badan dengan strategi peralatan diikuti oleh


rengangan badan  Pelajar mengaplikasikan apa yang diajar dalam situasi permainan
kecil 4 lawan 4
i. 4 buah padang dibuat sama besar
 Pembahagian kumpulan satu kumpulan terdiri daripada 3 ii. 2 kumpulan dalam satu padang
orang pelajar. iii. Guru menerangkan peraturan didalam padang iaitu
 Terdiri daripada 8 kumpulan mengamalkan permainan bersih dan mengutamakan
 Setiap kumpulan diberi masa 2 min untuk namakan keselamatan
kumpulan serta mencipta sorakan untuk lebih bersemangat. iv. Setiap pasukan perlulah menjatuhkan bola tenis di atas kon yang
 Pemanasan badan dilakukan dengan pelajar berlari dari digantikan sebagai wiket boling secara statik
point A ke point B dengan mengikut pergerakan guru. v. Setiap seorang perlu membuat balingan seorang akan menjadi
 Aktiviti regangan dengan diketuai oleh guru dan dikuti penjaga wiket
dengan aktiviti strategi peralatan ( juggling dan ball feeling) vi. Seorang akan menjadi pemukul.
vii. Selebihnya akan menjadi pemadang

Teknik balingan lencongan luar

Teknik Balingan lencongan dalam


AKTIVITI 2 (LATIH TUBI/DRILL )

FASA KEMUNCAK Mengaplikasi kemahiran memboling sama ada balingan lencongan


luar atau dalam dan ketinggian sudut pelepasan sambil berlari dalam
Situasi Permainan (7 minit) (standard prestasi) situasi permainan 3 lawan 3 serta menggunakan kon besar dijadikan
wiket dan bola tenis sebagai stamp.
 Boleh melakukan kemahiran larian antara wiket,
menjaga wiket, memukul dan menahan bola dalam
permainan kriket.  Guru membincang dengan murid tentang fasa-fasa ansur maju
 Boleh menerangkan serapan daya semasa dalam kemahiran boling dalam permainan kriket
melakukan kemahiran menahan bola.  Murid melakukan latihan kemahiran memboling balingan lencongan
 Boleh menyatakan posisi yang sesuai menjaga luar (outswinger) dalam permainan kriket
wiket dan kepentingan kelajuan semasa berlari  Pelajar mengaplikasikan apa yang diajar dalam situasi permainan
antara wiket.
sebenar
Mengaplikasi kemahiran memboling sama ada balingan FASA LARIAN
lencongan luar atau dalam dan teknik pilihan kemahiran  Kedudukan bersedia
dalam situasi permainan dengan wiket sebenar seperti
 Mulakan dengan langkah kecil dahulu diikuti langkah yang lebih
situasi permainan 3.
besar

i) 4 buah padang dibuat sama besar


ii) 2 kumpulan dalam satu padang
iii) Guru menerangkan peraturan didalam padang
iaitu mengamalkan permainan bersih dan
mengutamakan keselamatan
iv) setiap pasukan perlulah menjatuhkan stumped di
wiket boling sambil berlari
v) Setiap seorang perlu membuat balingan
vi) Seorang akan menjadi penjaga wiket, seorang
akan menjadi pemukul FASA LAKUAN/PELEPASAN
vii) Selebihnya akan menjadi pemadang  Fokus dan target
 Pastikan badan seimbang
 Luruskan siku semasa melepaskan bola
 Lepaskan bola pada sudut ketinggian yang sesuai

FASA IKUT LAJAK


 Lepaskan bola mengikut ketinggian yang sesuai untuk tuju junam
bagi menjatuhkan target
 Badan dibengkokkan kehadapan
 Kawal badan supaya seimbang
 Lakuan tangan ikut lajak
AKTIVITI 3 (7 minit)/Aplikasi kemahiran balingan lencongan
dalam ( inswinger )

Mengaplikasi kemahiran memboling sama ada balingan lencongan


luar atau dalam dan ketinggian sudut pelepasan sambil berlari dalam
situasi permainan dan jarak kawasan pitch ditambah serta wiket yang
sebenar digunakan.

FASA LARIAN
 Kedudukan bersedia
 Mulakan dengan langkah kecil dahulu diikuti langkah yang lebih
besar

FASA LAKUAN/PELEPASAN
 Fokus dan target
 Pastikan badan seimbang
 Luruskan siku semasa melepaskan bola
 Lepaskan bola pada sudut ketinggian yang sesuai.

FASA IKUT LAJAK


 Lepaskan bola mengikut ketinggian yang sesuai untuk tuju junam
bagi menjatuhkan sasaran
 Badan dibengkokkan kehadapan
 Kawal badan supaya seimbang
 Lakuan tangan ikut lajak

FASA PENUTUP

Reganggan Badan
Bermula daripada anggota bahagian bawah hingga bahagian atas
badan.
Refleksi
i. Guru membuat refleksi pembelajaran kepada murid berkaitan
teknik lakuan kemahiran dan juga kesan penggunaan daya semasa
boling dilakukan.
ii. Sesi soal jawab antara guru dan murid dilakukan.
