Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.


TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
Pembelajaran Masteri
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Pembelajaran Berasaskan Projek
TEMA KEMAHIRAN PUKUL DAN MEMADANG (KRIKET)
Pendekatan Teaching Games for √
TAJUK KRIKET Understanding (TGfU)
1.8 Melakukan kemahiran kriket dalam situasi perm ainan Pendekatan Bersepadu
STANDARD 5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan. Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
KANDUNGAN 5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti. Pembelajaran Secara Kontekstual
Pada akhir pelajaran , murid boleh :
1.8.1 Melakukan kemahiran memadang, posisi pemadang, boling dan menjaga
P wiket sebagai strategi mematikan pemukul (menyingkirkan pemukul) ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
dalam situasi permainan Bahasa
2.8.1 Mejelaskan kemahiran mamadang yang sesuai dalam situasi permainan Kelestarian Alam Sekitar
K 2.8.2 Melakarkan susunan posisi pemadang berdasarkan kemampuan pasukan sendiri Nilai Murni √
STANDARD
dan keupayaan pihak lawan Sains dan Teknologi
PEMBELAJARAN Patriotrisme
5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti
5.2.3 Mempamerkan keseronokan dan ekspresi diri semasa melakukan aktiviti fizikal Kreativiti dan Inovasi
A yang mencabar Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi √
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti.
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : STANDARD PRESTASI - TP
1.Melakukan kemahiran memadang , posisi memadang, boling dan menjaga wiket sebagai TP 1
OBJEKTIF strategi mematikan pemukul dengan teknik dan lakuan yang betul TP2
PEMBELAJARAN 2. Mejelaskan kemahiran memadang yang sesuai dalam situasi permainan TP3 √
3.Bekerjasama dan berinteraksi secara posotif demngan ahli kumpulan semasa melakukan TP4
aktiviti. TP5
Set Induksi TP6
1. Murid menonton video perlawanan kriket.
2. Soal jawab dan perbincangan kemahiran memadang berdasarkan video. KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Pembelajaran /Aktiviti: Mengaplikasi √
Menganalisis
1. Murid yang pernah terlibat dalam sukan kriket memberi penerangan dan demonstrasi
Menilai
cara melakukan kemahiran memadang
Mencipta
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan dan regangan.
3. Aktiviti berkumpulan: “fielding game” BAHAN BANTUAN MENGAJAR
 Pelajar dibahagi kepada kumpulan A dan B Buku Teks/Buku Rujukan
 Setiap kumpulam terdiri dari 6 palajar Modul/Buku Latihan
 Peralatan yang diperlukan ialah kayu pancang atau skitel dan bola Kertas Edaran / Lembaran Kerja
RINGKASAN  Setiap kumpulan akan mengambil giliran melontar bola dan memadang Kertas Manila/Kertas Sebak
AKTIVITI  Pelajar kumpulan A akan melontar dahulu manakala pelajar kumpulan B akan Poster /Gambar /Carta/Jadual
memadang LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
Internet / Frog Vle/Slaid
 Selepas melontar pelajar kumpulan A akan bergerak ke belakang. Pelajar seterusnya
Kon /Skitel √
dari kumpullan A akan melontar sehingga selesai giliran
Wisel
 Pelajar kumpulan B memadang di belakang kayu pancang atau skitel Pancang √
 Pasukan B kemudian mengambil giliran melontar Gelung √
 Pasukan yang paling banyak mengenai kaytu pancang atau skitel dikira pemenang Peralatan Kriket √
4. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan.
5. Sesi soal jawab dan perbincangan – murid menjelaskan strategi yang sesuai untuk
Penutup/Rumusan:
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari.
2. Murid diberi kerja rumah/aktiviti pengukuhan.

______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
…………………………………………………. PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Penyoalan secara Lisan
pemulihan Kuiz
REFLEKSI Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________
Senarai semak √
___________________________________________________________________________
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.


TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
Pembelajaran Masteri
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Pembelajaran Berasaskan Projek
TEMA KEMAHIRAN PUKUL DAN MEMADANG (KRIKET)
Pendekatan Teaching Games for √
TAJUK KRIKET Understanding (TGfU)
1.8 Melakukan kemahiran kriket dalam situasi permainan Pendekatan Bersepadu
STANDARD 5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan. Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
KANDUNGAN 5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti. Pembelajaran Secara Kontekstual
Pada akhir pelajaran , murid boleh :
1.8.2 Melakukan strategi memukul untuk mendapatkan larian dalam situasi
P
permainan kriket ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
STANDARD 2.8.4 Menghuraikan strategi pemukul mendapatkan larian semasa memukul dalam Bahasa
K
PEMBELAJARAN situasi permainan. Kelestarian Alam Sekitar
5.2.1 Melibatkan diri secara aktif semasa melakukan aktiviti. Nilai Murni √
A Sains dan Teknologi
5.2.2 Membuat keputusan untuk diri sendiri dan orang lain semasa melakukan aktiviti
Patriotrisme
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Kreativiti dan Inovasi
1.Melakukan kemahiran memukul untuk mendapatkan larian dalam situasi permainan kriket Keusahawanan
OBJEKTIF dengan teknik dan lakuan yang betul Teknologi Maklumat dan Komunikasi √
PEMBELAJARAN 2. Menghuraikan strategi pemukul mendapatkan larian semasa memukul dalam situasi
permainan
3. Melibatkan diri secara aktif semasa melakukan aktiviti STANDARD PRESTASI - TP
Set Induksi TP 1
1. Murid menonton video perlawanan kriket. TP2
2. Soal jawab dan perbincangan kemahiran memukul berdasarkan video. TP3
Pembelajaran /Aktiviti: TP4 √
1. Murid yang pernah terlibat dalam sukan kriket memberi penerangan dan demonstrasi cara TP5
TP6
melakukan kemahiran memukul
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan dan regangan.
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
3. Aktiviti berkumpulan: “permainan 6 sebelah” Mengaplikasi √
 Pelajar dibahagi kepada kumpulan A dan B Menganalisis
 Setiap kumpulam terdiri dari 6 palajar Menilai
 Peralatan yang diperlukan ialah kayu pancang atau skitel dan bola Mencipta
RINGKASAN  Setiap kumpulan akan mengambil giliran memukul, membaling bola, menjaga wiket
AKTIVITI dan memadang dahulu. BAHAN BANTUAN MENGAJAR
 Pasukan yang membaling akan membaling sebanyak 6 over. Buku Teks/Buku Rujukan
 Pasukan yang membuat larian terbanyak akan dikira pemenang. Modul/Buku Latihan
Kertas Edaran / Lembaran Kerja
4. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan
Kertas Manila/Kertas Sebak
5. Sesi soal jawab dan perbincangan – murid menjelaskan teknik yang sesuai untuk melakukan
Poster /Gambar /Carta/Jadual
pukulan. LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
Penutup/Rumusan: Internet / Frog Vle/Slaid
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari. Kon /Skitel √
2. Murid diberi kerja rumah/aktiviti pengukuhan. Wisel
Pancang √
Gelung √
Peralatan Kriket √

______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
………………………………………………….

___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

PENTAKSIRAN
REFLEKSI PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________ Latihan Bertulis
___________________________________________________________________________ Penyoalan secara Lisan
Kuiz
Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal
Senarai semak √
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.


TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
Pembelajaran Masteri
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Pembelajaran Berasaskan Projek
TEMA KEMAHIRAN PUKUL DAN MEMADANG (KRIKET)
Pendekatan Teaching Games for √
TAJUK KRIKET Understanding (TGfU)
1.8 Melakukan kemahiran kriket dalam situasi permainan Pendekatan Bersepadu
STANDARD 5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan. Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
KANDUNGAN 5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti. Pembelajaran Secara Kontekstual
Pada akhir pelajaran , murid boleh :
1.8.3 Merancang strategi memadang dan memukul serta menggunakan strategi
P
tersebut dalam situasi permainan ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
2.8.3 Memilih dan membuat justifikasi strategi yang sesuai digunakan untuk Bahasa
K
STANDARD mematikan pemukul dalam situasi permainan Kelestarian Alam Sekitar
PEMBELAJARAN 5.2.4 Membangunkan matlamat kendiri untuk meningkatkan prestasi dalam aktiviti Nilai Murni √
fizikal Sains dan Teknologi
A Patriotrisme
5.4.1 Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
mengambil bahagian dalam aktiviti Kreativiti dan Inovasi
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi √
1. Merancang strategi memadang dan memukul serta menggunakan strategi
tersebut dalam situasi permainan
OBJEKTIF
2. Memilih dan membuat justifikasi strategi yang sesuai digunakan untuk STANDARD PRESTASI - TP
PEMBELAJARAN
mematikan pemukul dalam situasi permainan TP 1
3.Bekerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa TP2
mengambil bahagian dalam aktiviti TP3
Set Induksi TP4 √
1. Murid menonton video perlawanan kriket. TP5
2. Soal jawab dan perbincangan mengenai strategi perlawanan yang digunakan dalam TP6
perlawanan tersebut.
Pembelajaran /Aktiviti: “Diamond Criket” KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
1. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan jumlah ahli pasukan tidak boleh welebihi 9 orang Mengaplikasi √
Menganalisis
2. Peralatan yang diperlukan ialah 4 kayu pancang atau skitel, 3 kayu pemukul dan sebiji bola
Menilai
getah.
Mencipta
3. Kayu pancang atau skitel akan diletakkan dalam bentuk “diamond” di sekeliling kawasan
permainan. Ianya akan berfungsi sebagai base BAHAN BANTUAN MENGAJAR
4. Ktua kumpulan akan mengundi untuk giliran memukul atau memadang dahulu Buku Teks/Buku Rujukan
RINGKASAN 5. Bagi pasukan pemadang, seorang akan bertindak sebagai pembaling dan seorang lagi Modul/Buku Latihan
AKTIVITI sebagai penjaga wiket Kertas Edaran / Lembaran Kerja
6. Balingan haruslah balingan bawah tangan Kertas Manila/Kertas Sebak
7.Undang-undang adalah seperti permainan softbol Poster /Gambar /Carta/Jadual
8.Permainan boleh dilangsungkan sebanyak beberapa inning bergantung kepada masa LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
9. PAsukan yang membuat larian terbanyak akan dikira pemenang. Internet / Frog Vle/Slaid
10.Murid melakukan aktiviti penyejukan badan Kon /Skitel √
5. Sesi soal jawab dan perbincangan – murid menjelaskan teknik yang sesuai untuk melakukan Wisel
Pancang √
pukulan.
Gelung √
Penutup/Rumusan:
Peralatan Kriket √
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari.
2. Murid diberi kerja rumah/aktiviti pengukuhan.

______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
………………………………………………….

___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
Penyoalan secara Lisan
REFLEKSI
Kuiz
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________ Pembentangan / Persembahan
___________________________________________________________________________ Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal
Senarai semak √
