Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.


TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
TEMA UNIT 4 KATEGORI JARINGAN ( 7.1 TENIS )
Pembelajaran Berasaskan Projek
TAJUK TENIS Pendekatan Teaching Games for /
1.7 Melakukan kemahiran tenis dalam situasi permainan Understanding (TGfU)
STANDARD 2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakkan dan strategi dalam permainan tennis Pendekatan Bersepadu
KANDUNGAN 5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
Pembelajaran Secara Kontekstual

Pada akhir pelajaran , murid boleh :


1.7.1 Melakukan kombinasi kemahiran asas tenis yang sesuai digunakan sebagai
P
STANDARD strategi menyerang dalam situasi permainan ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
PEMBELAJARA 2.7.1 Menjelaskan kombinasi kemahiran tenis yang sesuai digunakan sebagai strategi Bahasa /
K Kelestarian Alam Sekitar
N serangan dalam situasi permainan
A 5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti Nilai Murni /
Sains dan Teknologi
OBJEKTIF Patriotrisme
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARA Kreativiti dan Inovasi
1. Boleh melakukan kombinasi kemahiran asas dalam situasi permainan Keusahawanan
N
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Set Induksi
1. Menguji pengetahuan pelajar dengan soal jawab tentang peralatan tenis yang akan
ditunjukkan STANDARD PRESTASI
TP 1 /
Pembelajaran /Aktiviti: TP 2
1. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan dan regangan. TP 3
 Menimbang bola tenis menggunakan raket TP 4
TP 5
2. Penerangan tujuan dan format permainan
TP 6
3. Aktiviti berkumpulan:
RINGKASAN
 Pelajar dibahagiakan dengan satu pasukan 4orang. KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
AKTIVITI
 Satu permainan 2 pasukan akan bertanding. Mengaplikasi /
 TGFU – semasa permainan guru memperbetulkan kesalahan kemahiran asas. Menganalisis
 Setiap perlawanan akan dirakamkan. Menilai
4. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan. Mencipta
5. Sesi soal jawab dan perbincangan.
BAHAN BANTUAN MENGAJAR
Penutup/Rumusan: Buku Teks/Buku Rujukan /
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari. Modul/Buku Latihan
Kertas Edaran / Lembaran Kerja
Kertas Manila/Kertas Sebak
Poster /Gambar /Carta/Jadual
______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
pengayaan / pengukuhan. Internet / Frog Vle/Slaid
…………………………………………………. Kon /Skitel /
Wisel /
___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Tilam / Yoga Mat
pemulihan Gelung
Bola Tampar
Jaring Bola Tampar
Alatan tenis /
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________
___________________________________________________________________________

REFLEKSI

PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
Penyoalan secara Lisan
Kuiz
Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal /
Senarai semak
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.
TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
TEMA UNIT 4 KATEGORI JARINGAN
Pembelajaran Berasaskan Projek
TAJUK 7.1 TENNIS Pendekatan Teaching Games for /
1.7 Melakukan kemahiran tennis dalam situasi permainan Understanding (TGfU)
STANDARD 2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakkan dan strategi dalam permainan tennis Pendekatan Bersepadu
KANDUNGAN 5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
Pembelajaran Secara Kontekstual

Pada akhir pelajaran , murid boleh :


1.7.3 Melakukan pelbagai formasi permainan bergegu berdasarkan situasi
P
permainan ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
STANDARD Bahasa /
2.7.3 Menjelaskan formasi yang sesuai yang digunakan oleh beregu berdasarkan
PEMBELAJARA K Kelestarian Alam Sekitar
kedudukan dan jenis pukulan yang digunakan oleh beregu pihak lawan
N Nilai Murni /
5.4.1 Berkerjasama dan berinteraksi secara positif dengan ahli kumpulan semasa
A Sains dan Teknologi
mengambil bahagian dalam aktiviti.
Patriotrisme
OBJEKTIF Kreativiti dan Inovasi /
Pada akhir pembelajaran, murid dapat : Keusahawanan
PEMBELAJARA
1. Menganalisis dan merancang strategi dalam situasi permaiana Teknologi Maklumat dan Komunikasi
N
Set Induksi
1. Menunjukkan video permainan pdpc sebelum ini. STANDARD PRESTASI
TP 1
Pembelajaran /Aktiviti: TP 2
1. Murid diberikan tayangan video sepenuhnya dan diberikan helaian kertas TP 3 /
gelanggang tenis TP 4
2. Pelajar duduk didalam kumpulan yang sama seperti pdpc yang sebelum ini TP 5
TP 6
RINGKASAN 3. Penerangan tujuan dan format permainan
AKTIVITI 4. Aktiviti berkumpulan:
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
 Pelajar merancang stategi perlawanan Mengaplikasi
 Pelajar melakukan strategi di dalam gelanggang didalam kumpulan Menganalisis /
6. Sesi soal jawab dan perbincangan. Menilai
Mencipta
Penutup/Rumusan:
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari. BAHAN BANTUAN MENGAJAR
Buku Teks/Buku Rujukan /
Modul/Buku Latihan
______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Kertas Edaran / Lembaran Kerja /
Kertas Manila/Kertas Sebak
pengayaan / pengukuhan.
Poster /Gambar /Carta/Jadual
………………………………………………….
LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video /
Internet / Frog Vle/Slaid
___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Kon /Skitel /
pemulihan Wisel /
Tilam / Yoga Mat
Gelung
Bola Tampar
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________ Jaring Bola Tampar
___________________________________________________________________________ Alatan tenis /

REFLEKSI

PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
Penyoalan secara Lisan
Kuiz
Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal /
Senarai semak
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.


TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
TEMA UNIT 4 KATEGORI JARINGAN
Pembelajaran Berasaskan Projek
TAJUK 7.1 TENNIS Pendekatan Teaching Games for /
1.7 Melakukan kemahiran tenis dalam situasi permainan Understanding (TGfU)
STANDARD 2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakkan dan strategi dalam permainan tennis Pendekatan Bersepadu
KANDUNGAN 5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
Pembelajaran Secara Kontekstual

Pada akhir pelajaran , murid boleh :


1.7.3 Melakukan pelbagai formasi permainan bergegu berdasarkan situasi
P
STANDARD permainan ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
PEMBELAJARA 2.7.3 Menjelaskan formasi yang sesuai yang digunakan oleh beregu berdasarkan Bahasa /
K Kelestarian Alam Sekitar
N kedudukan dan jenis pukulan yang digunakan oleh beregu pihak lawan.
A 5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti Nilai Murni /
Sains dan Teknologi
Patriotrisme
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Kreativiti dan Inovasi /
PEMBELAJARA 1. Boleh melakukan kombinasi kemahiran asas serangan dan bertahan mengikut strategi di Keusahawanan
N rancang dalam situasi permainan Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Set Induksi
1. Mengimbas kembali format permainan yang akan dipertandingkan STANDARD PRESTASI
TP 1
Pembelajaran /Aktiviti: TP 2
1. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan dan regangan. TP 3
 Menimbang bola tenis menggunakan raket TP 4 /
TP 5
2. Aktiviti berkumpulan:
TP 6
 Pelajar dibahagiakan dengan satu pasukan 4orang mengikut kumpulan pdpc sebelum
RINGKASAN ini KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
AKTIVITI  TGFU – setiapa perlawanan guru memperbetulkan kesalahan membimbing kesalahan Mengaplikasi /
strategi yang tidak boleh dilakukan dalam permainan sebenar Menganalisis
 Pelajar yang tidak terlibat dalam permainan membuat penilaian perlawanan Menilai
3. Murid melakukan aktiviti penyejukan badan. Mencipta
4. Sesi soal jawab dan perbincangan.
BAHAN BANTUAN MENGAJAR
Penutup/Rumusan: Buku Teks/Buku Rujukan /
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari. Modul/Buku Latihan
Kertas Edaran / Lembaran Kerja
Kertas Manila/Kertas Sebak
Poster /Gambar /Carta/Jadual
______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
pengayaan / pengukuhan. Internet / Frog Vle/Slaid
…………………………………………………. Kon /Skitel /
Wisel /
___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Tilam / Yoga Mat
pemulihan Gelung
Bola Tampar
Jaring Bola Tampar
Alatan tenis /
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________
___________________________________________________________________________

REFLEKSI

PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
Penyoalan secara Lisan
Kuiz
Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal /
Senarai semak
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU SUBJEK PENDIDIKAN JASMANI Tandakan (√) pada ruangan berkenaan.
TARIKH & HARI MASA STRATEGI PdPc
TINGKATAN KEHADIRAN Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
TEMA UNIT 4 KATEGORI JARINGAN ( 7.1 TENNIS )
Pembelajaran Berasaskan Projek
TAJUK 7.1 TENNIS Pendekatan Teaching Games for /
1.7 Melakukan kemahiran tennis dalam situasi permainan Understanding (TGfU)
STANDARD 2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakkan dan strategi dalam permainan tennis Pendekatan Bersepadu
KANDUNGAN 5.5 Memahami dan mengaplikasikan etika dalam sukan semasa melakukan aktiviti fizikal Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai(TKP)
Pembelajaran Secara Kontekstual

Pada akhir pelajaran , murid boleh :


1.7.3 Melakukan pelbagai formasi permainan bergegu berdasarkan situasi
P
permainan ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)
STANDARD Bahasa /
2.7.3 Menjelaskan formasi yang sesuai yang digunakan oleh beregu berdasarkan
PEMBELAJARA K Kelestarian Alam Sekitar
kedudukan dan jenis pukulan yang digunakan oleh beregu pihak lawan
N Nilai Murni /
5.5.1 Menerima cabaran, kemenangan dan kekalahan dalam permainan secara positif
A Sains dan Teknologi
dan reflektif.
Patriotrisme
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
Kreativiti dan Inovasi
PEMBELAJARA 1. Menganalisis dan merancang strategi dalam situasi permainan beregu Keusahawanan
N Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Set Induksi
1. Menunjukkan lakaran gelanggang tenis dan menerangkan cara permaian tenis
sebenar. STANDARD PRESTASI
TP 1
Pembelajaran /Aktiviti: TP 2
1. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan dan regangan. TP 3
 Menimbang bola tenis menggunakan raket Penerangan tujuan dan TP 4
TP 5 /
format permainan
TP 6
2. Aktiviti berkumpulan:
RINGKASAN
 Pelajar dipecahkan mengikut kumpulan dan setiap kumpulan 2 orang. KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
AKTIVITI
 Pelajar diberikan masa untuk merancang stategi perlawanan Mengaplikasi
 Melakukan perlawanan secara beregu Menganalisis
 Pelajar yang tidak terlibat menilai setiap perlawanan Menilai
 Guru membuat penambahbaikan setiap perlawanan dan strategi yang dihasilkan Mencipta /
3. Sesi soal jawab dan perbincangan.
BAHAN BANTUAN MENGAJAR
Penutup/Rumusan: Buku Teks/Buku Rujukan /
1. Murid membuat rumusan dan refleksi diri terhadap topik/aktiviti yang dipelajari. Modul/Buku Latihan
Kertas Edaran / Lembaran Kerja /
Kertas Manila/Kertas Sebak
Poster /Gambar /Carta/Jadual
______ / ______ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan LCD /Komputer/Projektor/Radio/Video
pengayaan / pengukuhan. Internet / Frog Vle/Slaid
…………………………………………………. Kon /Skitel /
Wisel /
___ / ______ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan Tilam / Yoga Mat
pemulihan Gelung
Bola Tampar
Jaring Bola Tampar
Alatan tenis /
PdPc ditangguhkan kerana _____________________________________________________
___________________________________________________________________________

REFLEKSI

PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis
Penyoalan secara Lisan
Kuiz
Pembentangan / Persembahan
Demonstrasi / Lakonan
Permainan / Aktiviti Fizikal /
Senarai semak
