Anda di halaman 1dari 6

SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN DATO' AHMAD RAZALI, AMPANG, SELANGOR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 7 Januari 2019 HARI Isnin STRATEGI PdPc / PEMBELAJARAN ABAD KE-21
MASA : MULA 12.30 TGH AKHIR 1.10 TGH Aplikasi VLE FROG / Peta Minda -
TINGKATAN : 1 FITRAH MINGGU 1 Didik Hibur / Permainan -
MATA PELAJARAN : SEJARAH Kemahiran Berfikir Kritis dan Kreatif -
STANDARD KANDUNGAN : 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah Kreativiti dan Inovasi / Hands On -
STANDARD PEMBELAJARAN : 1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum. Pembelajaran Akses Kendiri -
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri -
ELEMEN KEWARGENARAAN : K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian. Pembelajaran Berasaskan Kajian Masa Depan -
Pembelajaran Koperatif / Kolaborasi / Team Wo -
K1.1.11 Menerangkan kepentingan mengaplikasikan ilmu Sejarah dalam Pembelajaran Secara Kontekstual -
kehidupan.
Simulasi / Sketsa / Main Peranan -
Teknologi Maklumat & Komunikasi / Foto -
Mana-mana aktiviti & tools PAK21 -
KRITERIA KEJAYAAN 1 Murid menyatakan pengertian sejarah Lesson Study -
2 Murid menyatakan mengikut 3 istilah bahasa asing Lain-lain (Nyatakan) : -
EMK : Patriotisme
KEM. PEMIKIRAN SEJARAH : Membuat Interpretasi
KBAT : Menganalisis / Mengaplikasi Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir PdPc pelajar akan dapat : PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
1 1.1.1.1 Menulis pengertian sejarah mengikut istilah Arab, Inggeris dan Yunani. Kajian Kes -
Projek -
2 Pembentangan -
Ujian -
3 Peperiksaan -
Latihan / Kerja Rumah / Modul -
4 Lembaran Kerja -
Pemerhatian -
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc : Set Induksi: Kuiz -
Murid diminta meneliti peta pada ms.4 Buku Teks. Lisan -
Murid menamakan kuasa imperialis Barat di Asia Tenggara. Tugasan -
Aktiviti: Think-Pair-Share Lain-lain (Nyatakan) : -
Murid berbincang secara berpasangan tentang pengertian sejarah
Murid dipilih secara rawak untuk menyatakan pandangan.
Murid menulis 5 kepentingan masa. Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan
Rumusan/Penutup
TAHAP PENGUASAAN
Murid membuat rumusan tentang kepentingan sejarah dalam kehidupan
Murid diminta membuat latihan pada ms.7 Buku Teks. TAHAP 1 - Tahu Perkara Asas -
Murid diminta melengkapkan modul #MAHIR SEJARAH pada ms 2-3. TAHAP 2 - Faham dan menterjemah
-
Pamer kefahaman pengetahuan tanpa situasi b
BAHAN BANTU BELAJAR (BBB) 1 Gambar TAHAP 3 - Menggunakan pengetahuan
2 Peta Menggunakan pengetahuan untuk menjelaskan -
3 Powerpoint situasi / perkara baharu
4 Bahan dari Internet TAHAP 4 - Melaksanakan secara sistematik
RUJUKAN/SUMBER 1 Buku Teks Sejarah Tingkatan 1 Mencerakin/mengumpul maklumat bagi -
2 DSKP Sejarah Tingkatan 1 memberi gambaran peristiwa atau fakta sejarah
3 Modul Sejarah Tingkatan 1 TAHAP 5 - Membuat penilaian
PETA I-THINK : Tandakan (✔) pada ruangan berkenaan Membuat pertimbangan dan keputusan dengan -
1 Peta Bulatan - 5 Peta Dakap - pengetahuan dsb untuk membuat justifikasi
2 Peta Buih ✔ 6 Peta Alir - TAHAP 6 - Melahirkan idea
3 Peta Buih Berganda - 7 Peta Pelbagai Alir ✔ Merancang, mencipta bagi menghasilkan
4 Peta Pokok - 8 Peta Titi - perkara/idea yang kreatif dengan -
menggabungkan pelbagai elemen
REFLEKSI :
Pentaksiran Bilik Darjah
MINGGU STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
1 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum.
2 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan seperti Herodatus, E.H. Carr, Ibn khaldun dan Mohd Yusuf Ibrahim.
3 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.3 Menghuraikan konsep masa silam dan ruang dalam sejarah
4 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.4 Membincangkan sumber sejarah.
5 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.5 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
6 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.6 Menjelaskan pentafsiran sejarah.
7 1.1 Pengenalan Ilmu Sejarah 1.1.7 Membincangkan kepentingan mempelajari sejarah.
8 2.1 Zaman Air Batu 2.1.1 Mengenali dunia kita.
9 2.1 Zaman Air Batu 2.1.2 Menyenaraikan Zaman Air Batu.
10 UJIAN SELARAS 1
11 2.1 Zaman Air Batu 2.1.3 Membina garis masa Zaman Air Batu.
12 2.1 Zaman Air Batu 2.1.4 Menjelaskan ciri-ciri Zaman Air Batu akhir.
13 2.1 Zaman Air Batu 2.1.5 Membincangkan perubahan Zaman Air Batu.
14 2.1 Zaman Air Batu 2.1.6 Menilai kesan perubahan di Asia Tenggara.
15 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.1 Menyatakan maksud Zaman Prasejarah & 3.1.2 Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah.
16 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.3 Membandingkan ciri- ciri kehidupan pada Zaman Prasejarah.
17 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.3 Membandingkan ciri- ciri kehidupan pada Zaman Prasejarah.
18 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.4 Menyatakan kesinambungan sumbangan Zaman Prasejarah kepada kemajuan kehidupan manusia.
19 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.4 Menyatakan kesinambungan sumbangan Zaman Prasejarah kepada kemajuan kehidupan manusia.
20 3.1 Zaman Prasejarah 3.1.5 Membincangkan bukti tinggalan Zaman Prasejarah di Malaysia.
21 LATIH TUBI / LATIHAN INTENSIF
22 PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
23 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.1 Menyatakan maksud tamadun mengikut bahasaYunani, bahasa Inggeris dan bahasa Arab.
24 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.2 Menerangkan konsep tamadun mengikut Barat dan Islam.
25 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.3 Menjelaskan ciri-ciri tamadun awal dunia.
26 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.4 Membincangkan empat lokasi pembentukan tamadun awal dunia.
27 4.1 Tamadun Awal Dunia dan Sumbangannya 4.1.5 Membandingkan sumbangan tamadun awal dunia.
28 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.1 Mengenal pasti empat lokasi peningkatan tamadun.
29 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.2 Membincangkan peningkatan tamadun Yunani dalam aspek pemerintahan dan pentadbiran.
30 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.3 Membincangkan peningkatan tamadun Rom dari aspek seni bina.
31 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.4 Membincangkan peningkatan tamadun India dari aspek perluasan kuasa.
32 4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya 4.2.5 Membincangkan peningkatan tamadun China dari aspek pendidikan.
33 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.1 Menyatakan latar belakang masyarakat Arab sebelum kedatangan Islam.
34 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.2 Menerangkan kemunculan tamadun Islam dan perkembangannya secara ringkas.
35 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.3 Menjelaskan ketokohan Nabi Muhammad SAW sebagai pemimpin yang unggul.
36 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.4 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang politik, ekonomi dan sosial.
37 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.4 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang politik, ekonomi dan sosial.
38 4.3 Tamadun Islam dan sumbangannya 4.3.5 Menganalisis sumbangan tamadun Islam dalam bidang seni bina.
39 KAJIAN KES SEJARAH
40 PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN
Hari Bulan HB Ting Kelas Masa Minggu
- Isnin Januari 20 1 1 AMANAH 7.30 PG 1
✔ Selasa Februari 2 2 2 BAKTI 8.10 PG 2
Rabu Mac 2019 3 3 CEKAL 8.50 PG 3
Khamis Apr-19 4 4 DEDIKASI 9.30 PG 4
Jumaat Mei 2019 5 5 EHSAN 10.10 PG 5
Sabtu Jun-19 6 FITRAH 10.50 PG 6
Ahad Julai 2019 7 11.10 PG 7
Ogos 2019 8 11.50 PG 8
Sep-19 9 12.30 TGH 9
Oktober 2 10 1.10 TGH 10
Nov-19 11 1.50 TGH 11
Disember 12 2.30 TGH 12
13 13
KEM. PEMIKIRAN SE 14 14
Memahami Kronologi 15 15
Meneroka Bukti 16 16
Membuat Interpretas 17 17
Membuat Imaginasi 18 18
Membuat Rasionalisa 19 BBB 19
20 Bahan dari Internet 20
21 Buku Cerita 21
22 Buku Teks 22
23 Carta / Graf 23
24 Gambar 24
25 Model / Replika Mini 25
26 Modul 26
27 Permainan 27
28 Peta 28
29 Powerpoint 29
30 Projektor 30
31 Radio / TV / Klip Video / MP4 31
32
AKTIVITI 33
Penglibatan 34
Penerokaan 35
Penerangan 36
Pengembangan 37
Penilaian 38
Pemula 39
Aktiviti 40
Penutupan 41
42
43
Kandungan Mata Pelajaran Refleksi
TAJUK SEJARAH …… semua murid menguasai o
STANDARD KANDUNGAN Sesi P&P telah mencapai objek
Murid-murid dapat menguasa
STANDARD PEMBELAJARAN Murid-murId dapat menguasa
FOKUS SAMPINGAN Murid-murid dapat menguasa
Murid-murid dapat menguasa
ILMU Murid-murid dapat menguasa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM 5 daripada 30 murid-murid tid
10 daripada 30 murid-murid ti
RINGKASAN AKTIVITI 5 daripada 30 murid-murid tid
AKTIVITI PEMBELAJARAN PdPc 10 daripada 30 murid-murid ti
Murid-murid telah menyertai a
Sebahagian murid-murid tidak
Murid-murid kelihatan tidak se
Sebahagian murid-murid kelih
Hanya sebahagian murid-muri
Sebahagian pelajar tiada di da
PdP ditangguhkan kerana men
PdP ditangguhkan kerana men
PdP ditangguhkan kerana men
Aktiviti P&P tidak dapat berjala
Sebahagian aktiviti P&P perlu

Nama Guru
…… semua murid menguasai objektif
Sesi P&P telah mencapai objektif/target yang diingini
Murid-murid dapat menguasai kesemua aras P&P
Murid-murId dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari
Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
Murid-murid dapat menguasai objektif pembelajaran dengan 10 daripadanya mencapai target
Murid-murid dapat menguasai aras satu dan dua daripada hasil pembelajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak mencapai objektif pengajaran
5 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 3 daripada hasil pembelajaran
10 daripada 30 murid-murid tidak menguasai aras 2 daripada hasil pembelajaran
Murid-murid telah menyertai aktiviti P&P dengan jayanya
Sebahagian murid-murid tidak terlibat dalam aktiviti P&P kerana kesuntukan masa
Murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Sebahagian murid-murid kelihatan tidak seronok kerana ketiadaan BBM yang menarik dan bersesuaian
Hanya sebahagian murid-murid yang mengikuti PdP, manakala bakinya tidak bersungguh-sungguh dalam PdP
Sebahagian pelajar tiada di dalam kelas kerana menghadiri aktiviti luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri mesyuarat / mesyuarat guru
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar kelas
PdP ditangguhkan kerana menghadiri program luar sekolah
Aktiviti P&P tidak dapat berjalan dengan sempurna pada tempoh yang ditetapkan atas sebab yang tidak dapat dielakkan
Sebahagian aktiviti P&P perlu diulang semula kerana murid2 tidak menguasai objektif pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni
Sains Dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Pendidikan Kewangan

KBAT
Menganalisis / Mengaplikasi
Menilai / Mencipta

dapat dielakkan
RUJUKAN
Buku Teks Sejarah Tingkatan 1
DSKP Sejarah Tingkatan 1
Informasi dari QR Scanner
Laman Web / Blog /
Modul Sejarah Tingkatan 1
