Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN LIMA

MINGGU 9 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP KP - Verbal-linguistik EMK : ILMU Nilai Murni


KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Berhati-hati
Menggambarkan
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA Keselamatan STANDARD KANDUNGAN 1.3

UNIT Beringat Sebelum Terkena

TAJUK Usah Panik

STANDARD 1.3.1 Bercerita dengan sebutan yang betul, intonasi dan gaya yang sesuai
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN
Bercerita lima ayat dengan sebutan yang betul, intonasi dan gaya yang sesuai

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca sekurang-kurangnya lima frasa
2. Menggunakan sekurang-kurangnya lima frasa.
3. Bercerita sekurang-kurangnya tiga ayat menggunakan frasa.

SUMBER Buku teks hlmn 63

ABM/BBM - - -
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja)
PAK-21 Story Books (Buku Cerita)
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual tentang keselamatan di lif.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu

1. Murid meneliti gambar dan frasa 1. Murid menulis cerita yang dibina.
diberikan.
2. Murid berbincang membina ayat
menggunakan frasa.
3. Murid dipilih untuk bercerita mengenai
gambar dan frasa.

Penutup

Murid merumuskan isi pelajaran tentang usah panik dengan bimbingan guru.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid bercerita menggunakan dua Murid bercerita menggunakan tiga Murid bercerita menggunakan lima
gambar dan frasa. gambar dan frasa. gambar dan frasa.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN LIMA

MINGGU 9 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Belajar Cara Belajar EMK : ILMU Pendidikan Keselamatan


Jalan Raya
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Berhati-hati
Menunjukkan
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA Keselamatan STANDARD KANDUNGAN 2.3

UNIT Beringat Sebelum Terkena

TAJUK Jangan Pandang Ringan

STANDARD 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera
PEMBELAJARAN
dengan pelbagai bentuk penyampaian
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan karya bukan sastera dengan
pelbagai bentuk penyampaian

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca sekurang-kurangnya dua perenggan
2. Melafazkan sekurang-kurangnya dua rangkap gurindam
3. Mempersembahkan sekurang-kurangnya dua jenis penyampaian

SUMBER Buku teks hlmn 64-65

ABM/BBM - - -
PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang)
PAK-21 Perform Well (Cuba yang Terbaik)
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual tentang kit kecemasan kereta dan berkongsi pengalaman menggunakannya jika ada.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu

1. Murid membaca petikan dengan gaya 1. Murid berlatih mempersembahkan bacaan.


penyampaian yang sesuai.
2. Murid menyanyikan gurindam dengan
sebutan dan intonasi yang sesuai.
3. Murid mempersembahkan kit dengan
petikan dan gurindam dengan pelbagai
bentuk penyampaian.

Penutup

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Murid merumuskan isi pelajaran tentang jangan pandang ringan dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid membaca dua perenggan Murid membaca empat perenggan Murid mempersembahkan petikan
petikan. petikan dan empat gurindam. dan gurindam

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN LIMA

MINGGU 9 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Belajar Cara Belajar EMK : ILMU Keselamatan


KBAT Menganalisis - Mengesan EMK: NILAI Berhati-hati
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA Keselamatan STANDARD KANDUNGAN 3.3

UNIT Beringat Sebelum Terkena

TAJUK Keselamatan Siber Dalam Percutian

STANDARD 3.3.2 Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan, tanda baca,
PEMBELAJARAN
penggunaan imbuhan, penggunaan kata, dan struktur ayat
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Mengedit dan memurnikan empat perenggan dari aspek ejaan, tanda baca, penggunaan
imbuhan, penggunaan kata, dan struktur ayat

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca sekurang-kurangnya dua perenggan
2. Mengenal pasti sekurang-kurangnya tiga kesalahan
3. Memurnikan sekurang-kurangnya tiga kesalahan

SUMBER Buku teks hlmn 66

ABM/BBM - - -
PAK-21 Read and Highlight (Baca dan Tanda)
PAK-21 Swipe that (Tukarkannya)
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual mengenai keselamatan siber.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu

1. Murid membaca perenggan bergilir-gilir 1. Murid menulis dan memurnikan artikel.


dalam kumpulan berempat.
2. Murid mencari dan menggariskan
kesalahan di dalam petikan yang dibaca
mereka.
3. Murid berbincang tentang kesalahan
yang dikenal pasti dan mencari jika ada
kesalahan lain.

Penutup

Murid merumuskan isi pelajaran tentang keselamatan siber dalam percutian dengan bimbingan guru.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid menyenaraikan kesalahan Murid menulis tiga perkataan yang Murid menulis enam perkataan
yang dikenal pasti. selalu dieja dengan salah yang selalu dieja dengan salah

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN LIMA

MINGGU 9 TARIKH / HARI 1/1/2022

KELAS MASA

STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Keselamatan


Kontekstual
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Berhati-hati
Menggunakan
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA Keselamatan STANDARD KANDUNGAN 5.2

UNIT Beringat Sebelum Terkena

TAJUK Buli Siber

STANDARD 5.2.1(i) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan mengikut


PEMBELAJARAN
konteks

5.2.1(ii) Memahami dan menggunakan kata berimbuhan akhiran mengikut


konteks
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Menggunakan empat kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran mengikut
konteks

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca sekurang-kurangnya empat kata berimbuhan
2. Membina sekurang-kurangnya dua ayat menggunakan kata berimbuhan
3. Membacakan sekurang-kurangnya dua ayat yang dibina dan menyatakan jenis
kata berimbuhan.

SUMBER Buku teks hlmn 67

ABM/BBM - - -
PAK-21 Constructivism (Konstruktivisme)
PAK-21 List It Out (Senaraikannya)
AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid berbual tentang buli siber menggunakan kata berimbuhan.

Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu

1. Murid membaca wawancara. 1. Murid membina dan menulis ayat menggunakan


2. Murid menyenaraikan dan menggariskan kata berimbuhan.
kata berimbuhan awalan dan akhiran
dalam wawancara tersebut.
3. Murid memilih sekurang-kurangnya dua
berimbuhan awalan dan akhiran dan

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

membina ayat menggunakan perkataan


tersebut.
4. Murid dipilih untuk membaca ayat yang
dibina.

Penutup

Murid merumuskan isi pelajaran tentang buli siber dengan bimbingan guru.

PENTAKSIRAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

Murid menyenaraikan kata Murid membina peta pokok kata Murid membina ayat
berimbuhan awalan dan akhiran. berimbuhan awalan dan akhiran. mengggunakan kata berimbuhan
awalan dan akhiran.
Murid membina draf dan membina Murid membaca dan merumuskan
karangan. bahan. Murid menceritakan pengalaman
berdasarkan situasi dengan
intonasi dan sebutan yang sesuai.

Murid melengkapkan teks dengan kata pemeri, kata bantu serta kata berimbuhan awalan dan akhiran.

Murid membaca petikan yang diberikan.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2022 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2022.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://inculkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my
Tutorial : https://inculkate.my/order/form/faq

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
