Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran : Modul : Kelas : 5 Ikhlas Tarikh : 25 / 07 /2019


Pendidikan Muzik Penghasilan muzik Masa : 8:40am – 9:10am Hari : Khamis
Standard Kandungan : Nilai Moral : Hubungan Rentasan
2.1 Menghasilkan idea muzikal kreatif Kerjasama, berdisiplin Kurikulum : Kreativiti dan
2.1.2 Mencipta corak irama mudah. Invovasi
2 3
- meter
4 4 KBAT :
Mencipta

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


Pada akhir pelajaran, murid Tahun 5 Ikhlas dapat : 1. Murid Tahun 5 Ikhlas dapat mencipta corak
1. Mencipta corak irama dalam meter tiga empatan irama menggunakan simbol jenis not minim,
menggunakan simbol not untuk mengiring lagu krocet, kuaver atau tanda rehat dalam meter
‘Adikku Sayang’ dengan menggunakan alat perkusi. tiga empatan mengiring lagu ‘Adikku Sayang’
dengan tamborin, kayu tik-tok atau loceng.

Fokus/ Konsep Muzik : Bahan Bantu Belajar :


Irama (corak irama) 1. Kad simbol not
2. Dadu
3. Kereta kadbod
4. Kad muzik

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


Aktiviti Permulaan 1. Murid akan berduduk mengikut kumpulan
( 8 mins ) masing-masing dalam bentuk bulatan.
 Guru mengimbas 2. Guru menceritakan kepada murid
kembali apa menggunakan bahan bantu yang dibina.
yang telah 3. Satu keluarga ingin pergi berkelah di tepi
belajar dengan pantai. Kereta tersebut hanya boleh
murid. menampung seramai 3 orang dewasa.
Walaubagaimanapun, tempat bagi seorang
dewasa boleh digantikan dengan 2 orang
budak atau satu bag Tetapi tempat bagi
satu tikar akan mengambil tempat dua
orang dewasa.
4. Sementara itu, guru akan menunjukkan
kepada murid not yang boleh menampung
tempat kereta dengan melekatkan kad di
tepi tingkap.
Not krocet – orang dewasa
Not kuaver – dua orang kanak-kanak
Not krocet rehat – bag
Not minim – tikar

Aktiviti Utama 1. Satu buah dadu dengan simbol jenis not


(12 mins) disediakan.
 Murid mencipta 2. Setiap kumpulan akan melontar dadu untuk
corak irama mendapatkan sampul surat yang
dengan disediakan.
menggunakan 3. Kumpulan boleh menyusun not-not
kad simbol not mengikut kreativiti kumpulan.
yang dapat 4. Guru akan membimbing murid untuk
melalui lontaran menyusun not-not.
dadu. 5. Jika kumpulan dapat menepuk dengan
tepat not-not yang disusun berpandukan
corak irama, maka guru akan menilai
berdasarkan prestasi murid.
6. Guru akan mengedarkan alat perkusi
kepada setiap kumpulan, murid akan
berlatih dalam kumpulan masing-masing
menggunakan corak irama yang telah
dicipta.
7. Guru akan memasangkan lagu dan murid
akan memainkan corak irama yang dibina
untuk mengiringi lagu.
Aktiviti penutup 1. Guru akan menampal hasil semua kerja
( 10 mins ) murid di papan putih.
 Murid menilai 2. Kumpulan secara bergilir akan bertepuk
ciptaan rakan hasil ciptaan mereka.
serta permainan 3. Semua murid diberikan satu stiker seorang.
ciptaan mereka 4. Murid dikehendaki memberikan stiker
dengan kepada kumpulan yang mereka rasa
menggunakan mempunyai prestasi yang paling baik
alat perkusi. daripada ciptaan dan juga permainan
ciptaan kumpulan.

Kerja Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


1. 1. 1.

Refleksi
