Anda di halaman 1dari 19

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 02 JANUARI 2018 HARI : SELASA / TUESDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: KENALI SEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1.Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2.Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling, weather,
CONVERSATION day and date.
(20 MINIT) 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.
FIZIKAL SP : FK 1.1.1 Menjalankan pelbagai aktiviti yang MOD PEMBELAJARAN:
melibatkan penggunaan motor halus Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi
Lawatan Simulasi
respons secara bertatasusila terhadap: Perbincangan Lain2
(ii) arahan yang mudah ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF : Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menjalankan aktiviti menggentel dan Peta Peta Pokok
merenyuk kertas mengikut arahan Bulatan
yang Peta Peta Titi
diberi. Dakap
KBAT:
Mencipta Menaakul
AKTIVITI : Menilai Teknik
1. Murid dibawa keluar kelas Penyoalan
2. Murid dibahagikan kepada 2 Menganalisis Inkuiri
kumpulan Mengaplikasi Kreativiti
3. Murid diberikan kertas untuk mereka Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
menjalankan aktiviti menggentel dan
PROFIL MURID
merenyuk kertas. Berdaya Tahan Pemikir
4. Murid melakukan aktiviti mengikut Mahir Kerja
giliran. berkomunikas sepasukan
i
ABM : Kertas Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
NILAI Patriotik Lain - lain
 Mendengar arahan REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )
( 60 MINUTE )
SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek – MOD PEMBELAJARAN:
objek mengikut satu ciri. (i) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) sesuatu tugasan yang baharu. ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
SAINS DAN OBJECTIVE: Berganda
TEKNOLOGI At the end of learning, student able to: Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
 Recognise and distinguish the object by a Peta Peta Pokok
feature. (colour) Bulatan
Peta Peta Titi
Dakap
ACTIVITY:
KBAT:
1. Pupils name the colour shown by teacher
Mencipta Menaakul
then, recognise and isolate the LEGO by Menilai Teknik
colour. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 LEGO Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
VALUE
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri PROFIL MURID
REFLECTION: Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
SM(2)_____/25 berkomunikas sepasukan
i
BM(1)_____/25
Bersifat ingin Penyayang/
** Students who have not mastered the skills taught Tahu prihatin
will be guided up from time to time Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI Through scribbling, drawing lines and Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam Perbincangan Lain2
melaksanakan tugasan. ITHINK:
KOMUNIKASI OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Draw lines and pattern by join the dots.
Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Pupils draw lines and patterns in the Bulatan
worksheet given. Peta Peta Titi
2. Pupils colour the picture. Dakap
KBAT:
ABM :
Mencipta Menaakul
 worksheet Menilai Teknik
VALUE Penyoalan
 Keyakinan diri Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
REFLECTION: Penyelesaian masalah
TM(3) _____/25 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
SM(2)_____/25 PROFIL MURID
BM(1)_____/25 Berdaya Tahan Pemikir
** Students who have not mastered the skills taught will be Mahir Kerja
guided up from time to time berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui MOD PEMBELAJARAN:
aktiviti Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI menggambar.
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
KREATIVITI DAN At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
ESTETIKA  Produce creative work through drawing.
Alir
Peta Peta Pokok
ACTIVITY: Bulatan
1. Pupils do their own creative drawing. Peta Peta Titi
Dakap
KBAT:
ABM : Mencipta Menaakul
 Drawing paper Menilai Teknik
Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
VALUE Mengaplikasi Kreativiti
 Keyakinan diri Penyelesaian masalah

KEMAHIRAN ABAD KE 21:


PROFIL MURID
REFLECTION: Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
SM(2)_____/25 berkomunikas sepasukan
BM(1)_____/25 i
** Students who have not mastered the skills taught will be Bersifat ingin Penyayang/
guided up from time to time Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
BAHASA SP : BI 2.2.5 Recognise and sound out letters of the MOD PEMBELAJARAN:
INGGERIS alphabet Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin Perbincangan Lain2
ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Recognise and sound out 4/ 5 letters of the
Alir
alphabet. Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Gather real object or print them out and cut Dakap
KBAT:
them.
Mencipta Menaakul
2. Lay the real object or picture out on the floor Menilai Teknik
or a table. Penyoalan
3. Pupils say the name of the things based on the Menganalisis Inkuiri
display. Mengaplikasi Kreativiti
4. Put letters in a pile on the other side of the Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
room.
PROFIL MURID
5. Pupils match the letters with first words. Berdaya Tahan Pemikir
Apple – A , Book – B, Car – C, Doll – D, Ear – E Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
ABM : Bermaklumat Berprinsip
 Picture card Patriotik Lain - lain
 worksheet REFLECTION:
 stationery TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
VALUE ** Students who have not mastered
 Keyakinan diri the skills taught will be guided up
from time to time
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )


( 60 MINUTE )
SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek – MOD PEMBELAJARAN:
objek mengikut satu ciri. (i) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) sesuatu tugasan yang baharu. ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
SAINS DAN OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
TEKNOLOGI At the end of learning, student able to:
 Recognise and distinguish the object by a Alir
feature. (colour) Peta Peta Pokok
Bulatan
Peta Peta Titi
ACTIVITY: Dakap
1. Pupils name the colour shown by teacher KBAT:
then, recognise and isolate the LEGO by Mencipta Menaakul
colour. Menilai Teknik
Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
ABM : Penyelesaian masalah
 LEGO KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
VALUE
Mahir Kerja
 Keyakinan diri berkomunikas sepasukan
REFLECTION: i
TM(3) _____/25 Bersifat ingin Penyayang/
SM(2)_____/25 Tahu prihatin
BM(1)_____/25 Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
** Students who have not mastered the skills taught
will be guided up from time to time
SP : KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui MOD PEMBELAJARAN:
aktiviti Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI menggambar.
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
KREATIVITI DAN At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
ESTETIKA  Produce creative work through drawing.
Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Pupils do their own creative drawing. Bulatan
ABM : Peta Peta Titi
 Drawing paper Dakap
KBAT:
NILAI
Mencipta Menaakul
 Keyakinan diri Menilai Teknik
Penyoalan
REFLECTION: Menganalisis Inkuiri
TM(3) _____/25 Mengaplikasi Kreativiti
SM(2)_____/25 Penyelesaian masalah
BM(1)_____/25 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
** Students who have not mastered the skills taught will be PROFIL MURID
guided up from time to time Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI through Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN scribbling, drawing lines and patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) Perbincangan Lain2
KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam ITHINK:
BAHASA DAN melaksanakan tugasan. Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
At the end of learning, student able to:
Alir
 Draw lines and pattern by join the dots Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Pupils draw lines and patterns in the Dakap
KBAT:
worksheet given.
Mencipta Menaakul
2. Pupils colour the picture. Menilai Teknik
Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
ABM :
Mengaplikasi Kreativiti
 worksheet Penyelesaian masalah
NILAI
 Keyakinan diri

REFLECTION: KEMAHIRAN ABAD KE 21:


TM(3) _____/25 PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25 Mahir Kerja
** Students who have not mastered the skills taught will be berkomunikas sepasukan
guided up from time to time i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

TEACHERS NOTED:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 03 JANUARI 2018 HARI : RABU / WEDNESDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: UCAPAN BERTATASUSILA
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih
MAIN BEBAS/  Students do their on favorite activities or play, KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
FREE PLAY monitoring by teachers and PPM. Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
( 20 MINIT )
Skala kadar
Senarai semak
SP : KM 1.1.1 Bercerita tentang diri sendiri MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
Lawatan Simulasi
LEARNING Perbincangan Lain2
ACTIVITY OBJECTIVE: ITHINK:
( PENDEKATAN At the end of learning, student able to: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA )  Telling about theirself (eg name, age, gender, Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
race and hobbies).
Alir
( 40 MINIT ) ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Students see the teacher introduces himself Bulatan
and tells the story about hobbies and favorite Peta Peta Titi
foods. Dakap
KBAT:
2. Then the students introduced themselves in
Mencipta Menaakul
turn. Menilai Teknik
3. Colour the picture given. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Picture card Mengaplikasi Kreativiti
 worksheet Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 stationery PROFIL MURID
VALUE Berdaya Tahan Pemikir
 Keyakinan diri Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
REFLECTION: i
TM(3) _____/25 Bersifat ingin Penyayang/
SM(2)_____/25 Tahu prihatin
BM(1)_____/25 Bermaklumat Berprinsip
** Students who have not mastered the skills taught will be Patriotik Lain - lain
guided up from time to time
BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut MOD PEMBELAJARAN:
MALAYSIA abjad Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(iii) berkeyakinan ITHINK:
OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengecam dan menyebut bunyi a, i
Alir
dan u. Peta Peta Pokok
Bulatan
Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI: KBAT:
Mencipta Menaakul
1. Murid menyanyikan lagu “Abu Ada Ayam”. Menilai Teknik
2. Murid mengecam dan menyebut bunyi a, i Penyoalan
dan u. Menganalisis Inkuiri
3. Murid menulis abjad a, i dan u di udara. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
ABM :
PROFIL MURID
 Kad abjad Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
 Keyakinan diri i
Bersifat ingin Penyayang/
REFLEKSI:
Tahu prihatin
TM(3) _____/25 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/25 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang
diajar akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )


( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
ITHINK:
BAHASA DAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengkoordinasi mata dengan tangan
Alir
mengikut arah yang betul. Peta Peta Pokok
Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid menyambung titik dan mewarna Dakap
gambar. KBAT:
Mencipta Menaakul
ABM : Menilai Teknik
 lembaran kerja Penyoalan
NILAI Menganalisis Inkuiri
 kesabaran Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
REFLEKSI: KEMAHIRAN ABAD KE 21:
TM(3) _____/25 PROFIL MURID
SM(2)_____/25 Berdaya Tahan Pemikir
BM(1)_____/25 Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi i
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.4 Memadankan objek berdasarkan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI (i) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN (ii) Bentuk
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) (iii) saiz Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
SAINS DAN dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
TEKNOLOGI) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berdasarkan Peta Peta Pokok
warna/bentuk/saiz Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid memilih lembaran kerja ikut kefahaman Dakap
sendiri sama ada ingin memadankan objek KBAT:
Mencipta Menaakul
berdasarkan warna, bentuk atau saiz Menilai Teknik
ABM : Penyoalan
 lembaran kerja Menganalisis Inkuiri
NILAI Mengaplikasi Kreativiti
 Keyakinan diri Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
REFLEKSI:
Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25
Mahir Kerja
SM(2)_____/25
berkomunikas sepasukan
BM(1)_____/25
i
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
FIZIKAL dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui aktiviti menguntai. Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI: Dakap
1. Murid mengenalpasti kad yang mempunyai KBAT:
Mencipta Menaakul
bentuk dan warna yang sama,kemudian Menilai Teknik
menguntainya ke dalam tali yang sama. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Tali, kad pelbagai warna dan bentuk Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/25 berkomunikas sepasukan
SM(2)_____/25 i
BM(1)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Tahu prihatin
bimbingan susulan dari semasa ke semasa
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 04 JANUARI 2018 HARI : KHAMIS / THURSDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: PERATURAN SEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
(20 MINIT) 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.

FIZIKAL SP : FK 2.1.4 Melakukan pergerakan dalam laluan: MOD PEMBELAJARAN:


( i ) lurus (ii) melengkung Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) (iii) spiral (iv) Zig - Zag
Lawatan Simulasi
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi Perbincangan Lain2
respons secara bertatasusila terhadap: ITHINK:
(ii) arahan yang mudah Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF : Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Melakukan pergerakan dalam pelbagai laluan Peta Peta Pokok
seperti, lurus, melengkung, spiral dan zig - zag Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI : Dakap
1. Murid dibawa keluar kelas KBAT:
Mencipta Menaakul
2. Murid melakukan pergerakan dalam Menilai Teknik
pelbagai laluan mengikut kumpulan Penyoalan
secara bergilir. Menganalisis Inkuiri
ABM : Mengaplikasi Kreativiti
kon, tali, gelung, wisel Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
NILAI Berdaya Tahan Pemikir
 Mendengar arahan
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/25 berkomunikas sepasukan
i
SM(2)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang Bermaklumat Berprinsip
diajar akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke Patriotik Lain - lain
semasa

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU )


( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
OBJEKTIF: ITHINK:
BAHASA DAN Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI 1. Mengkoordinasi mata dengan tangan Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
mengikut arah yang betul.
Alir
AKTIVITI: Peta Peta Pokok
1. Murid menyambung titik dan mewarna Bulatan
gambar. Peta Peta Titi
ABM : Dakap
 lembaran kerja
NILAI
 kesabaran

REFLEKSI: KBAT:
TM(3) _____/25 Mencipta Menaakul
SM(2)_____/25 Menilai Teknik
BM(1)_____/25 Penyoalan
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Menganalisis Inkuiri
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.4 Memadankan objek berdasarkan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI (iv) Warna Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN (v) Bentuk
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) (vi) saiz Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
SAINS DAN dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
TEKNOLOGI) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berdasarkan Peta Peta Pokok
warna/bentuk/saiz Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid memilih lembaran kerja ikut kefahaman Dakap
sendiri sama ada ingin memadankan objek KBAT:
Mencipta Menaakul
berdasarkan warna, bentuk atau saiz Menilai Teknik
ABM : Penyoalan
 lembaran kerja Menganalisis Inkuiri
NILAI Mengaplikasi Kreativiti
 Keyakinan diri Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
REFLEKSI: Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
SM(2)_____/25 berkomunikas sepasukan
BM(1)_____/25 i
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Bersifat ingin Penyayang/
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang ITHINK:
FIZIKAL dikenalpasti Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui aktiviti menguntai. Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid mengenalpasti kad yang mempunyai Dakap
bentuk dan warna yang sama,kemudian KBAT:
Mencipta Menaakul
menguntainya ke dalam tali yang sama. Menilai Teknik
ABM : Penyoalan
 Tali, kad pelbagai warna dan bentuk Menganalisis Inkuiri
NILAI Mengaplikasi Kreativiti
 Keyakinan diri Penyelesaian masalah

REFLEKSI: KEMAHIRAN ABAD KE 21:


TM(3) _____/25 PROFIL MURID
SM(2)_____/25 Berdaya Tahan Pemikir
BM(1)_____/25 Mahir Kerja
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi berkomunikas sepasukan
bimbingan susulan dari semasa ke semasa i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

SP : KM 2.2.2 Mematuhi peraturan sekolah MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ KSP: BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respons
Lawatan Simulasi
LEARNING dengan bertatasusila terhadap (i) arahan Perbincangan Lain2
ACTIVITY ITHINK:
( PENDEKATAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA ) Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mematuhi peraturan sekolah.
Alir
( 60 MINIT ) AKTIVITI KELAS: Peta Peta Pokok
1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang kad Bulatan
gambar yang ditayangkan oleh guru. Peta Peta Titi
( Peraturan dalam kelas ). Dakap
2. Murid membuat simulasi mengikut arahan KBAT:
Mencipta Menaakul
guru tentang peraturan yang perlu dipatuhi Menilai Teknik
seperti minta kebenaran sebelum keluar Penyoalan
kelas. Menganalisis Inkuiri
AKTIVITI INDIVIDU: Mengaplikasi Kreativiti
1. Murid mewarna gambar yang menunjukkan Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
peraturan kelas yang perlu dipatuhi.
PROFIL MURID
ABM : Berdaya Tahan Pemikir
 Kad gambar Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
i
 Keyakinan diri Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
REFLEKSI: Bermaklumat Berprinsip
TM(3) _____/25 Patriotik Lain - lain
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa

PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.


R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 05 JANUARI 2018 HARI : JUMAAT / FRIDAY
TEMA : MINGGU ORIENTASI SUBTEMA: SAYA DAN PRASEKOLAH
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih
MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas
FREE PLAY KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
mengikut pilihan masing – masing dengan
Rekod Anekdot
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Rekod Berterusan
Skala kadar
Senarai semak

AKTIVITI SP : KM 2.2.3 Memerihal tentang sekolah MOD PEMBELAJARAN:


PEMBELAJARAN/ Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin
ACTIVITY Lawatan Simulasi
( PENDEKATAN OBJEKTIF: Perbincangan Lain2
ITHINK:
BERTEMA) Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Peta Buih Peta Buih
1. Memerihal tentang sekolah Berganda
( 40 MINIT ) Peta Alir Peta Pelbagai
AKTIVITI KUMPULAN: Alir
1. Murid dibawa melawat ke sekitar kawasan Peta Peta Pokok
Bulatan
sekolah untuk mengenali kawasan – kawasan Peta Peta Titi
tertentu yang terdapat dalam sekolah. Dakap
2. Murid perlu bergerak mengikut kumpulan KBAT:
Mencipta Menaakul
masing – masing. Menilai Teknik
Penyoalan
AKTIVITI INDIVIDU: Menganalisis Inkuiri
1. Murid diminta menyebut kawasan – kawasan Mengaplikasi Kreativiti
dan objek- objek yang mereka nampak Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
semasa lawatan.
PROFIL MURID
2. Murid diminta menceritakan pengalaman dan Berdaya Tahan Pemikir
berkongsi perasaan. Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
ABM : i
Bersifat ingin Penyayang/
 Kawasan sekitar sekolah ( bahan Maujud )
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
NILAI REFLEKSI:
 Keyakinan diri TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa

BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut MOD PEMBELAJARAN:


MALAYSIA abjad Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(iii) berkeyakinan ITHINK:
OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengecam dan menyebut abjad a, b, c,
Alir
d, e dan f Peta Peta Pokok
Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Murid menyanyikan lagu “abc”. Dakap
2. Murid mengecam dan menyebut abjad KBAT:
Mencipta Menaakul
a,b,c,d,e dan f. Menilai Teknik
3. Murid menulis abjad a,b, c, d, e dan f di udara. Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
ABM : Mengaplikasi Kreativiti
 Kad abjad Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
NILAI Berdaya Tahan Pemikir
 Keyakinan diri Mahir Kerja
REFLEKSI: berkomunikas sepasukan
TM(3) _____/25 i
SM(2)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI SP : KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu: MOD PEMBELAJARAN:


PEMBELAJARAN/ (iv) Tolong - menolong Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING KSP: BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi
Lawatan Simulasi
ACTIVITY respons secara bertatasusila terhadap: Perbincangan Lain2
(ii) arahan yang mudah ITHINK:
( PENDEKATAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
BERTEMA ) Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Menunjukkan sikap positif seperti tolong –
Alir
( 60 MINIT ) menolong. Peta Peta Pokok
AKTIVITI INDIVIDU: Bulatan
1. Murid diminta mengenalpasti kad gambar Peta Peta Titi
yang berkaitan dengan sekolah. Dakap
KBAT:
2. Murid diminta mewarna gambar tersebut Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
AKTIVITI KUMPULAN: Penyoalan
1. Murid diminta berkumpul mengikut kad Menganalisis Inkuiri
gambar yang diperolehi. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
2. Murid melakukan simulasi seperti dalam kad
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
gambar yang diperolehi. PROFIL MURID
3. Gotong- royong mengemas kelas. Berdaya Tahan Pemikir
ABM : Mahir Kerja
 Kad gambar berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
NILAI Tahu prihatin
 Keyakinan diri Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

REFLEKS
KELAS :
TARIKH :
HARI : I
SLOT/ NAMA CATATAN/REFLEKSI/TINDAKAN SUSULAN
AKTIVITI
1

2
3

10
*** diisi mengikut keperluan, sekiranya ada.

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ _________________________________
(GURU PRASEKOLAH ) (PENTADBIR/PEMANTAU/PENCERAP)

LAMPIRAN 1

KEMAHIRAN ABAD KE
21
