Anda di halaman 1dari 24

3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH : 15 JANUARI 2018 HARI : ISNIN / MONDAY
TEMA : DIRI SAYA SUBTEMA: ANGGOTA BADAN
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih

MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas


FREE PLAY KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
mengikut pilihan masing – masing dengan
Rekod Anekdot
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Rekod Berterusan
Skala kadar
Senarai semak

SP : MA 1.1.2 Memadankan objek berpasangan yang MOD PEMBELAJARAN:


MATEMATIK tidak sama Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AWAL
Lawatan Simulasi
KSP: PM3.1.4 Melaksanakan tugas yang Perbincangan Lain2
( 40 MINIT ) dipertanggungjawabkan di kelas. ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF : Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berpasangan Peta Peta Pokok
yang tidak sama. Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI : Dakap
1. Murid diminta menyebut objek – objek KBAT:
Mencipta Menaakul
yang terdapat pada kad gambar. Menilai Teknik
2. Murid memadankan objek berpasangan Penyoalan
yang tidak sama melalui aktiviti cari dan Menganalisis Inkuiri
padankan. Mengaplikasi Kreativiti
3. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
4. Menyiapkan lembaran kerja.
PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
ABM : kad gambar, lembaran kerja Tahan
Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
i
 Mendengar arahan
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa

BAHASA SP : BI 1.2.1 Listen to and recite nursery rhymes. MOD PEMBELAJARAN:


INGGERIS Kajian Projek
Eksperimen KBKK
KSP: KE 1.3.1 Melakukan pergerakan berdasarkan lirik
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) lagu Perbincangan Lain2
ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Listen to and recite nursery rhymes with
Alir
guidance. Peta Peta Pokok
ACTIVITY: Bulatan
1. Pupils listen to nursery rhymes, recite by Peta Peta Titi
teacher. Dakap
KBAT:
2. Pupils listen to and recite nursery rhymes
Mencipta Menaakul
(head, shoulder, knees and toes ) with Menilai Teknik
guidance. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Lyrics of “Head, Shoulder, knees and toes” Mengaplikasi Kreativiti
rhymes Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
VALUE
PROFIL MURID
 Keyakinan diri Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
REFLECTION: berkomunikas sepasukan
TM(3) _____/25 i
SM(2)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
** Students who have not mastered the skills taught will be Bermaklumat Berprinsip
guided up from time to time Patriotik Lain - lain
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

SP : BI 2.2.1 Recognise letters of the alphabet by their MOD PEMBELAJARAN:


(i) shape Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN/ KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
LEARNING sesuatu tugasan yang baharu. ITHINK:
ACTIVITY Peta Buih Peta Buih
OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
( PENDEKATAN At the end of learning, student able to:
Alir
MASTERI )  Recognise letters of the alphabet by their Peta Peta Pokok
shape. Bulatan
( 60 MINIT Peta Peta Titi
ACTIVITY: Dakap
KBAT:
1. Pupils are given an overview of the tasks that
Mencipta Menaakul
need to be made. Menilai Teknik
2. Pupils should find the letters of the alphabet Penyoalan
surrounding. Menganalisis Inkuiri
3. Pupils must attach the image into the form Mengaplikasi Kreativiti
given. ( ithink map). Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
ABM : Berdaya Tahan Pemikir
 Alphabetic card , ithink map, glue Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
NILAI i
Bersifat ingin Penyayang/
 Keyakinan diri
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLECTION:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
** Students who have not mastered
the skills taught will be guided up
from time to time
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

TEACHERS NOTE:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 16 JANUARI 2018 HARI : SELASA / TUESDAY
TEMA : DIRI SAYA SUBTEMA: ANGGOTA BADAN
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

FIZIKAL SP : FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus MOD PEMBELAJARAN:


melalui aktiviti yang melibatkan alatan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT )
Lawatan Simulasi
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi Perbincangan Lain2
respons secara bertatasusila terhadap: ITHINK:
(ii) arahan yang mudah Peta Buih Peta Buih
Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
OBJEKTIF :
Alir
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Peta Pokok
1. Menggunakan kemahiran motor halus melalui Bulatan
aktiviti membutang baju. Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI : KBAT:
Mencipta Menaakul
1. Murid dibawa keluar kelas Menilai Teknik
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan Penyoalan
dengan bimbingan guru. Menganalisis Inkuiri
3. murid melakukan aktiviti membutang baju. Mengaplikasi Kreativiti
4. Permainan kecil. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
ABM : kon, gelung, baju berbutang dan wisel Berdaya Pemikir
Tahan
NILAI Mahir Kerja
 Mendengar arahan berkomunikas sepasukan
i
REFLEKSI:
Bersifat ingin Penyayang/
TM(3) _____/25 Tahu prihatin
SM(2)_____/25 Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/25 Patriotik Lain - lain
**murid yang belum menguasai kemahiran yang
diajar akan diberi bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA TUNJANG )
( 60 MINUTE )
SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek – MOD PEMBELAJARAN:
objek mengikut satu ciri. (ii) saiz Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) sesuatu tugasan yang baharu. ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
SAINS DAN OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
TEKNOLOGI At the end of learning, student able to:
Alir
 Recognise and distinguish the object by a Peta Peta Pokok
feature. (size) Bulatan
Peta Peta Titi
Dakap
ACTIVITY:
KBAT:
1. Pupils name the shape shown by teacher Mencipta Menaakul
then, recognise and isolate the LEGO by Menilai Teknik
shape. Penyoalan
2. Colour the shapes ( worksheet ) Menganalisis Inkuiri
ABM : Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
 LEGO KEMAHIRAN ABAD KE 21:
VALUE PROFIL MURID
 Keyakinan diri Berdaya Tahan Pemikir
REFLECTION: Mahir Kerja
TM(3) _____/25 berkomunikas sepasukan
i
SM(2)_____/25
Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
** Students who have not mastered the skills taught Bermaklumat Berprinsip
will be guided up from time to time Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI through Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN scribbling, drawing lines and patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) Perbincangan Lain2
KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam ITHINK:
KOMUNIKASI melaksanakan tugasan. Peta Buih Peta Buih
OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
At the end of learning, student able to:
Alir
 Draw lines and pattern by join the dots Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Pupils draw lines and patterns in the Dakap
KBAT:
worksheet given.
Mencipta Menaakul
2. Pupils colour the picture. Menilai Teknik
Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 worksheet Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri PROFIL MURID
REFLECTION: Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
SM(2)_____/25 berkomunikas sepasukan
BM(1)_____/25 i
Bersifat ingin Penyayang/
** Students who have not mastered the skills taught
Tahu prihatin
will be guided up from time to time Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : FK 5.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan MOD PEMBELAJARAN:
anggota tubuh dengan betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
FIZIKAL At the end of learning, student able to: Berganda
 Give an opinion on how to take care our body Peta Alir Peta Pelbagai
with guidance. Alir
Peta Peta Pokok
ACTIVITY: Bulatan
1. Pupils choose the right picture card on how Peta Peta Titi
to take care our body. Dakap
2. Colour the picture. KBAT:
3. Show the picture in front of their friendsand Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
give a simple explanation with guidance.
Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Picture card. Mengaplikasi Kreativiti
VALUE Penyelesaian masalah
 Keyakinan diri
REFLECTION:
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
TM(3) _____/25 PROFIL MURID
SM(2)_____/25 Berdaya Tahan Pemikir
BM(1)_____/25 Mahir Kerja
** Students who have not mastered the skills taught berkomunikas sepasukan
i
will be guided up from time to time
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
BAHASA SP : BI 2.2.5 Recognise and sound out letters of the MOD PEMBELAJARAN:
INGGERIS alphabet Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin Perbincangan Lain2
ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
 Recognise and sound out 4/ 5 letters of the
Alir
alphabet. Peta Peta Pokok
ACTIVITY: Bulatan
1. Gather real object or print them out and cut Peta Peta Titi
them. Dakap
KBAT:
2. Lay the real object or picture out on the floor
Mencipta Menaakul
or a table. Menilai Teknik
3. Pupils say the name of the things based on the Penyoalan
display. Menganalisis Inkuiri
4. Put letters in a pile on the other side of the Mengaplikasi Kreativiti
room. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
5. Pupils match the letters with first words.
PROFIL MURID
Kite – K , Lamp – L, Mango – M, Nuts – N, Berdaya Tahan Pemikir
Orange – O Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
ABM : i
Bersifat ingin Penyayang/
 Picture card
Tahu prihatin
 worksheet Bermaklumat Berprinsip
 stationery Patriotik Lain - lain
REFLECTION:
NILAI TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
 Keyakinan diri BM(1)_____/25
** Students who have not mastered
the skills taught will be guided up
from time to time
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA TUNJANG )


( 60 MINUTE )
SP : KD 1.1.2 Menyatakan sesuatu yang disukai dan MOD PEMBELAJARAN:
yang tidak disukai. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI
PEMBELAJARAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sesuatu tugasan yang baharu. Perbincangan Lain2
ITHINK:
Peta Buih Peta Buih
KETRAMPILAN OBJECTIVE: Berganda
DIRI At the end of learning, student able to: Peta Alir Peta Pelbagai
 Say about what their like and dislike. Alir
Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY:
Peta Peta Titi
1. The student must declare what they like and Dakap
do not like, such as food, colors and games. KBAT:
2. There are some activities that can be chosen Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
to be performed by students. Penyoalan
i) coloring their favorite picture Menganalisis Inkuiri
ii) selecting images in magazines and pasting Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
them on plain paper
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
iii) draw what they like and dislike PROFIL MURID
ABM : Berdaya Tahan Pemikir
 Picture card, magazines Mahir Kerja
 worksheet berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
NILAI Tahu prihatin
 Keyakinan diri Bermaklumat Berprinsip
 bertanggungjawab Patriotik Lain - lain
REFLECTION:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
** Students who have not mastered
the skills taught will be guided up
from time to time
SP : KE 3.3.2 Menghasilkan karya kreatif melalui MOD PEMBELAJARAN:
aktiviti Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI menggambar.
Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(BERSEPADU) (iii)Berkeyakinan ITHINK:
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
KREATIVITI DAN At the end of learning, student able to: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
ESTETIKA  Produce creative work through drawing.
Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Pupils do their own creative drawing. Bulatan
ABM : Peta Peta Titi
 Drawing paper Dakap
KBAT:
VALUE
Mencipta Menaakul
 Keyakinan diri Menilai Teknik
Penyoalan
REFLECTION: Menganalisis Inkuiri
TM(3) _____/25 Mengaplikasi Kreativiti
SM(2)_____/25 Penyelesaian masalah
BM(1)_____/25 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
** Students who have not mastered the skills taught will be PROFIL MURID
guided up from time to time Berdaya Tahan Pemikir
Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : BI 3.1.3 Engage in hand – eye coordination MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI through Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN scribbling, drawing lines and patterns.
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) Perbincangan Lain2
KSP: PM 11.1.2 Mengamalkan sikap rajin dalam ITHINK:
BAHASA DAN melaksanakan tugasan. Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
At the end of learning, student able to: Alir
 Draw lines and pattern by join the dots Peta Peta Pokok
Bulatan
ACTIVITY: Peta Peta Titi
1. Pupils draw lines and patterns in the Dakap
KBAT:
worksheet given.
Mencipta Menaakul
2. Pupils colour the picture. Menilai Teknik
Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 worksheet Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
VALUE
 Keyakinan diri

KEMAHIRAN ABAD KE 21:


REFLECTION: PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25 Mahir Kerja
BM(1)_____/25 berkomunikas sepasukan
** Students who have not mastered the skills taught will be i
guided up from time to time Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLECTION:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
** Students who have not mastered
the skills taught will be guided up
from time to time
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 17 JANUARI 2018 HARI : RABU / WEDNESDAY
TEMA : DIRI SAYA SUBTEMA: ANGGOTA SAYA
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih

MAIN BEBAS/  Students do their on favorite activities or play,


FREE PLAY KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
monitoring by teachers and PPM
Rekod Anekdot
( 20 MINIT ) Rekod Berterusan
Skala kadar
Senarai semak

SP : SA 2.2.1 Membanding dan membezakan objek – MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI objek mengikut satu ciri. (iii) Tekstur Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/
Lawatan Simulasi
LEARNING KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
ACTIVITY sesuatu tugasan yang baharu. ITHINK:
( Belajar melalui Peta Buih Peta Buih
bermain ) OBJECTIVE: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
At the end of learning, student able to:
Alir
( 40 MINIT )  Recognise and distinguish the object by a Peta Peta Pokok
feature. (Teksture) Bulatan
Peta Peta Titi
ACTIVITY: Dakap
KBAT:
3. Pupils isolate the object according to their Mencipta Menaakul
teksture. Example ( smooth ), ( rough ) Menilai Teknik
Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
ABM : Mengaplikasi Kreativiti
 Picture card, Penyelesaian masalah
 worksheet KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
Berdaya Tahan Pemikir
VALUE
Mahir Kerja
 Keyakinan diri berkomunikas sepasukan
i
REFLECTION: Bersifat ingin Penyayang/
TM(3) _____/25 Tahu prihatin
SM(2)_____/25 Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/25 Patriotik Lain - lain
** Students who have not mastered the skills taught will be
guided up from time to time

BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut MOD PEMBELAJARAN:


MALAYSIA abjad Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(iii) berkeyakinan
OBJEKTIF:
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
1. Mengecam dan menyebut abjad m,n,o,p dan q
ITHINK:
AKTIVITI: Peta Buih Peta Buih
1. Murid menyanyikan lagu “abc”. Berganda
2. Murid mengecam dan menyebut abjad Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
m,n,o,p dan q
Peta Peta Pokok
3. Murid menulis abjad m,n,o,p dan q di udara. Bulatan
Peta Peta Titi
ABM : Dakap
 Kad abjad KBAT:
Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
NILAI Penyoalan
 Keyakinan diri Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
REFLEKSI: Penyelesaian masalah
TM(3) _____/25 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
SM(2)_____/25 PROFIL MURID
BM(1)_____/25 Berdaya Pemikir
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Tahan
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA TUNJANG )


( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
ITHINK:
BAHASA DAN OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
KOMUNIKASI Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengkoordinasi mata dengan tangan
Alir
mengikut arah yang betul.
Peta Peta Pokok
AKTIVITI: Bulatan
Peta Peta Titi
1. Murid menyambung titik dan mewarna Dakap
gambar. KBAT:
ABM : Mencipta Menaakul
 lembaran kerja Menilai Teknik
NILAI Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
 kesabaran
Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
REFLEKSI: KEMAHIRAN ABAD KE 21:
TM(3) _____/25 PROFIL MURID
SM(2)_____/25
Berdaya Pemikir
BM(1)_____/25
Tahan
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
Mahir Kerja
bimbingan susulan dari semasa ke semasa
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.1 Memadankan objek berpasangan yang MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI sama Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) KSP: BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respon Perbincangan Lain2
dengan bertatasusila terhadap
SAINS DAN (i) arahan
TEKNOLOGI)
ITHINK:
OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
1. Memadankan objek berpasanagn yang sama Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
Peta Peta Pokok
AKTIVITI:
Bulatan
1. Terdapat 3 jenis tugasan dibahagian ini. Murid Peta Peta Titi
perlu memilih tugasan yang ingin dibuat. Dakap
2. Dalam setiap tugasan murid perlu KBAT:
memadankan objek berpasangan yang sama. Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
Penyoalan
Jenis tugasan : Menganalisis Inkuiri
a) murid mewarna gambar Mengaplikasi Kreativiti
b) murid menampal gambar Penyelesaian masalah
c) murid melukis gambar KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
ABM :
Tahan
 lembaran kerja Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
 Keyakinan diri i
Bersifat ingin Penyayang/
REFLEKSI: Tahu prihatin
TM(3) _____/25 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/25 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa
SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: PM 9.1.2 menunjukkan sikap berani mencuba ITHINK:
FIZIKAL sesuatu tugasan yang baharu. Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui pelbagai aktiviti. Bulatan
Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI: KBAT:
1. Terdapat 2 tugasan atau aktiviti dibahagian Mencipta Menaakul
ini. Menilai Teknik
2. Murid perlu memilih tugasan yang ingin Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
dibuat:
Mengaplikasi Kreativiti
a) Menyambung titik dan mewarna.. Penyelesaian masalah
b) Menggunting mengikut bentuk dan KEMAHIRAN ABAD KE 21:
mewarna. PROFIL MURID
ABM : Berdaya Pemikir
 Lembaran kerja, gunting Tahan
Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
 Keyakinan diri i
Bersifat ingin Penyayang/
REFLEKSI: Tahu prihatin
TM(3) _____/25 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/25 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa

PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.


R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 18 JANUARI 2018 HARI : KHAMIS / THURSDAY
TEMA : DIRI SAYA SUBTEMA: ANGGOTA BADAN
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
(20 MINIT) 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.

FIZIKAL SP : FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor halus MOD PEMBELAJARAN:


melalui aktiviti yang melibatkan alatan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT )
Lawatan Simulasi
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi Perbincangan Lain2
respons secara bertatasusila terhadap: ITHINK:
(ii) arahan yang mudah Peta Buih Peta Buih
Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
OBJEKTIF :
Alir
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Peta Pokok
1. Menggunakan kemahiran motor halus melalui Bulatan
aktiviti mengikat tali kasut. Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI : KBAT:
1. Murid dibawa keluar kelas Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan Penyoalan
dengan bimbingan guru. Menganalisis Inkuiri
3. murid melakukan aktiviti mengikat tali kasut. Mengaplikasi Kreativiti
4. Permainan kecil. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
ABM : kon, gelung, kasut bertali dan wisel
Berdaya Pemikir
Tahan
NILAI Mahir Kerja
 Mendengar arahan berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA TUNJANG )
( 60 MINIT )
SP : BM 3.1.5 Mengkoordinasi mata dengan tangan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI mengikut arah yang betul. Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : (i)
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) sabar Perbincangan Lain2
OBJEKTIF: ITHINK:
KOMUNIKASI Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Buih Peta Buih
Berganda
1. Mengkoordinasi mata dengan tangan Peta Alir Peta Pelbagai
mengikut arah yang betul. Alir
AKTIVITI: Peta Peta Pokok
Bulatan
1. Murid menyambung titik dan mewarna Peta Dakap Peta Titi
gambar.
ABM : KBAT:
 lembaran kerja Mencipta Menaakul
NILAI Menilai Teknik
Penyoalan
 kesabaran Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
REFLEKSI: Penyelesaian masalah
TM(3) _____/25 KEMAHIRAN ABAD KE 21:
SM(2)_____/25 PROFIL MURID
BM(1)_____/25 Berdaya Pemikir
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Tahan
bimbingan susulan dari semasa ke semasa
Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
SP : MA 1.1.1 Memadankan objek berpasangan yang MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI sama Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) KSP: BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respon Perbincangan Lain2
dengan bertatasusila terhadap (i) ITHINK:
SAINS DAN arahan Peta Buih Peta Buih
TEKNOLOGI) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Memadankan objek berpasanagn yang sama Peta Peta Pokok
Bulatan
AKTIVITI: Peta Peta Titi
1. Terdapat 3 jenis tugasan dibahagian ini. Murid Dakap
KBAT:
perlu memilih tugasan yang ingin dibuat.
Mencipta Menaakul
2. Dalam setiap tugasan murid perlu Menilai Teknik
memadankan objek berpasangan yang sama. Penyoalan
Jenis tugasan : Menganalisis Inkuiri
a) murid mewarna gambar Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
b) murid menampal gambar
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
c) murid melukis gambar PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
ABM : Tahan
 lembaran kerja Mahir Kerja
NILAI berkomunikas sepasukan
i
 Keyakinan diri Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
REFLEKSI: Bermaklumat Berprinsip
TM(3) _____/25 Patriotik Lain - lain
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa
SP : FK 1.1.2 Menunjukkan koordinasi mata dan MOD PEMBELAJARAN:
AKTIVITI tangan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN dan kemahiran motor halus melalui
Lawatan Simulasi
(BERSEPADU) pelbagai aktiviti. Perbincangan Lain2
KSP: PM 9.1.2 menunjukkan sikap berani mencuba ITHINK:
FIZIKAL sesuatu tugasan yang baharu. Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
1. Menunjukkan koordinasi mata dan tangan Peta Peta Pokok
melalui pelbagai aktiviti. Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI: Dakap
1. Terdapat 2 tugasan atau aktiviti dibahagian
ini.
2. Murid perlu memilih tugasan yang ingin
dibuat:
a) Menyambung titik dan mewarna.. KBAT:
Mencipta Menaakul
b) Menggunting mengikut bentuk dan
Menilai Teknik
mewarna. Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Lembaran kerja, gunting Mengaplikasi Kreativiti
NILAI Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri, kesabaran
PROFIL MURID
REFLEKSI: Berdaya Pemikir
TM(3) _____/25 Tahan
SM(2)_____/25 Mahir Kerja
BM(1)_____/25 berkomunikas sepasukan
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi i
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
P.ISLAM
( 30 MINIT )
 Diajar oleh Ustazah Terlatih

REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

SP : MA 1.1.2 Memadankan objek berpasangan yang MOD PEMBELAJARAN:


AKTIVITI sama Kajian Projek
Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ Lawatan Simulasi
LEARNING KSP: BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respon Perbincangan Lain2
ITHINK:
ACTIVITY dengan bertatasusila terhadap (i)
Peta Buih Peta Buih
( PENDEKATAN arahan Berganda
PEMBELAJARAN OBJEKTIF: Peta Alir Peta Pelbagai
MASTERI ) Pada akhir pembelajaran murid boleh: Alir
1. Memadankan objek berpasanagn yang tidak Peta Peta Pokok
Bulatan
( 60 MINIT ) sama
Peta Peta Titi
Dakap
AKTIVITI: KBAT:
1. Terdapat 3 jenis tugasan dibahagian ini. Murid Mencipta Menaakul
perlu memilih tugasan yang ingin dibuat. Menilai Teknik
2. Dalam setiap tugasan murid perlu Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
memadankan objek berpasangan yang sama. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
Jenis tugasan : KEMAHIRAN ABAD KE 21:
a) murid mewarna gambar PROFIL MURID
b) murid menampal gambar Berdaya Pemikir
Tahan
c) murid melukis gambar
Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
ABM : i
 lembaran kerja Bersifat ingin Penyayang/
NILAI Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
 Keyakinan diri
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa

PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.


R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

TEACHERS NOTE:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 19 JANUARI 2018 HARI : JUMAAT / FRIDAY
TEMA : DIRI SAYA SUBTEMA: ANGGOTA SAYA
HADIR T.HADIR
L P L P
5 TAHUN
6 TAHUN
JUM.MURID
SEBAB TIDAK HADIR:
Sakit KEHADIRAN
Urusan keluarga MURID
Tanpa sebab
Lain - lain
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/
1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
EARLY 2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
CONVERSATION weather, day and date.
3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.

P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih

MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas


FREE PLAY KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
mengikut pilihan masing – masing dengan
Rekod Anekdot
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Rekod Berterusan
Skala kadar
Senarai semak

AKTIVITI SP : BM 1.2.4 Mendengar dan memberi respons MOD PEMBELAJARAN:


PEMBELAJARAN/ dengan Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING bertatasusila terhadap: (i) arahan
Lawatan Simulasi
ACTIVITY Perbincangan Lain2
KSP: KE 1.3.1 Melakukan pergerakan mengikut tempo ITHINK:
(BERMAIN Peta Buih Peta Buih
SAMBIL BELAJAR) OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Alir
( 40 MINIT ) 1. Mendengar dan memberi respons dengan Peta Peta Pokok
bertatasusila terhadap arahan Bulatan
Peta Peta Titi
AKTIVITI: Dakap
1. Murid bermain aktiviti “SAIMOND SAY” KBAT:
Mencipta Menaakul
2. Murid melakukan pergerakan mengikut Menilai Teknik
arahan, murid yang gagal melakukan dengan Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
betul akan didenda. ( menari, menyanyi,
Mengaplikasi Kreativiti
membaca) Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
ABM : PROFIL MURID
 muzik Berdaya Pemikir
Tahan
Mahir Kerja
NILAI
berkomunikas sepasukan
 Keyakinan diri i
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
REFLEKSI: Bermaklumat Berprinsip
TM(3) _____/25 Patriotik Lain - lain
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke semasa

BAHASA SP BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut MOD PEMBELAJARAN:


MALAYSIA abjad Kajian Projek
Eksperimen KBKK
Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(iii) berkeyakinan ITHINK:
OBJEKTIF: Peta Buih Peta Buih
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Mengecam dan menyebut abjad a-z
Alir
Peta Peta Pokok
AKTIVITI: Bulatan
1. Murid menyanyikan lagu “abc”. Peta Peta Titi
2. Murid mengecam dan menyebut abjad a- z . Dakap
3. Murid menulis abjad a-z di udara. KBAT:
Mencipta Menaakul
4. Lembaran kerja Menilai Teknik
Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Kad abjad, lembaran kerja Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
NILAI PROFIL MURID
 Keyakinan diri Berdaya Pemikir
Tahan
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/25 berkomunikas sepasukan
SM(2)_____/25 i
BM(1)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi Tahu prihatin
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA KEMAHIRAN )


( 60 MINIT )
AKTIVITI SP : KM 1.1.1 Bercerita tentang diri sendiri MOD PEMBELAJARAN:
PEMBELAJARAN/ KSP: PM 9.1.2 menunjukkan sikap berani mencuba Kajian Projek
Eksperimen KBKK
LEARNING sesuatu tugasan yang baharu
Lawatan Simulasi
ACTIVITY OBJEKTIF: Perbincangan Lain2
Pada akhir pembelajaran murid boleh: ITHINK:
( PENDEKATAN 1. Bercerita tentang diri sendiri dengan Peta Buih Peta Buih
BERTEMA ) bimbingan guru. Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
( 60 MINIT ) AKTIVITI KELAS: Peta Peta Pokok
1. Murid dan guru bersoal jawab tentang Bulatan
gambar yang diperlihatkan. Peta Peta Titi
2. Murid diminta bercerita tentang diri sendiri Dakap
dengan bimbingan guru. KBAT:
Mencipta Menaakul
3. Murid melukis diudara berdasarkan lagu yang Menilai Teknik
diperdengarkan iaitu: Penyoalan
Lagu: Bulatan Kecil Besar Menganalisis Inkuiri
Bulatan kecil, bulatan kecil Mengaplikasi Kreativiti
Bulatan besar Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
Tiga tambah tiga
PROFIL MURID
Sama dengan enam Berdaya Pemikir
Cikgu kata betul Tahan
Saya suka hati. Mahir Kerja
berkomunikas sepasukan
i
(Versi: ikut kreativiti guru)
Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
AKTIVITI INDIVIDU: Bermaklumat Berprinsip
1. Murid melukis tentang diri mereka sendiri. Patriotik Lain - lain
ABM :
 lembaran kerja

NILAI
 Keyakinan diri, keberanian REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai
kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
PENUTUP/CLOSE  Tidy up the classroom.
R  Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.

( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

TEACHERS NOTE:

KELAS :
REFLEKSI KESELURUHAN
TARIKH :
HARI :
SLOT/ NAMA CATATAN/REFLEKSI/TINDAKAN SUSULAN
AKTIVITI
1
2

9
10

*** diisi mengikut keperluan, sekiranya ada.

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ _________________________________
(GURU PRASEKOLAH ) (PENTADBIR/PEMANTAU/PENCERAP)

LAMPIRAN 1
KEMAHIRAN ABAD KE
21
