Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 17 SEPTEMBER 2018 HARI : ISNIN / MONDAY


TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA:HAIWAN LIAR
SEBAB TIDAK HADIR: HADIR T.HADIR
Sakit KEHADIRAN L P L P
Urusan keluarga MURID 5 TAHUN
Tanpa sebab 6 TAHUN
Lain - lain JUM.MURID
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.
(20 MINIT)
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih
MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
FREE PLAY mengikut pilihan masing – masing dengan Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Skala kadar
Senarai semak

Fokus: MA 5.0: KONSEP MASA DAN WAKTU MOD PEMBELAJARAN:


MATEMATIK SK: MA 5.1 Memahami waktu dalam konteks kehidupan Kajian Projek
seharian Eksperimen KBKK
AWAL
SP : MA 5.1.5 Menyatakan bulan dalam setahun Lawatan Simulasi
KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Perbincangan Lain2
( 40 MINIT ) ITHINK:
sesuatu tugasan yang baharu
Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF:
Berganda
Pada akhir pembelajaran murid boleh:
Peta Alir Peta Pelbagai
1. Menyatakan bulan dalam setahun Alir
AKTIVITI: Peta Peta Pokok
1. Murid diberi kefahaman konsep bulan. Bulatan
2. Murid diminta menyatakan bulan dalam setahun. Peta Peta Titi
3. Murid memegang kad nama bulan dan kad Dakap
nombor. Murid perlu mencari pasangan yang betul KBAT:
kemudian menyatakan bulan dalam setahun. Mencipta Menaakul
4. Lembaran kerja. Menilai Teknik
ABM : Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
 kad hari, lembaran kerja
Mengaplikasi Kreativiti
NILAI
Penyelesaian masalah
 Keyakinan diri
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
REFLEKSI:
PROFIL MURID
TM(3) _____/25
Berdaya Tahan Pemikir
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25 Mahir Kerja
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan diberi berkomunikasi sepasukan
bimbingan susulan dari semasa ke semasa Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
BAHASA FOCUS : BI 2.0 Reading MOD PEMBELAJARAN:
INGGERIS SK : BI 2.3 Demonstrate understanding of a variety texts in Kajian Projek
the form of print and non print materials. Eksperimen KBKK
SP : BI 2.3.2 Read familiar words printed surrounding Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) Perbincangan Lain2
KSP: PM 9.1.1 Menunjukkan sikap berani berinteraksi
ITHINK:
dengan orang lain.
Peta Buih Peta Buih
OBJECTIVE: Berganda
At the end of learning, student able to: Peta Alir Peta Pelbagai
 Read familiar words printed surrounding. Alir
ACTIVITY: Peta Peta Pokok
Bulatan
1. Children give an overview of task. Peta Dakap Peta Titi
2. Read the word card shown by teacher.
3. Find the words card surrounding and match it KBAT:
Mencipta Menaakul
with suitable picture card. ( wild animal) Menilai Teknik
4. Read familiar word surrounding. Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
5. Worksheet.
Mengaplikasi Kreativiti
ABM : Penyelesaian masalah
Picture card, tree maps, word card KEMAHIRAN ABAD KE 21:
PROFIL MURID
VALUE: Berdaya Tahan Pemikir
 Self - confident Mahir Kerja
REFLECTION: berkomunikasi sepasukan
TM(3) _____/25 Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
SM(2)_____/25
Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/25
Patriotik Lain - lain
** Students who have not mastered the skills taught will be
guided up from time to time
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )
SP : KD 3.2.2 Berkongsi alat dan bahan dengan orang MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
lain semasa melaksanakan aktiviti. Eksperimen KBKK
AKTIVITI Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN/ KSP: PM12.1.1 menunjukkan sikap bekerjasama dalam Perbincangan Lain2
ITHINK:
LEARNING melaksanakan tugasan. Peta Peta Buih
ACTIVITY Bulatan Berganda
OBJECTIVE: Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
( PENDEKATAN At the end of learning, student able to: Peta Buih Peta Pokok
BERTEMA )  Share tools and materials with others while Peta Dakap Peta Titi
performing activities .. KBAT:
Mencipta Menaakul
( 60 MINIT ACTIVITY: Menilai Teknik
1. Pupils give an overview of task. Penyoalan
2. Pupils do the activity in group. Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
3. Pupils share the things such as colour, scissor, Penyelesaian masalah
stationery, recognise the picture given and KEMAHIRAN ABAD KE 21:
categories it with correct group. PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
ABM :
Tahan
Picture card, worksheet Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
VALUE
Tahu prihatin
Keyakinan diri Bermaklumat Berprinsip
REFLECTION: Patriotik Lain - lain
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
** Students who have not mastered the skills taught
will be guided up from time to time

PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.


 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
( 10 MINIT )  Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do extra worksheet
for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and given remedial
training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 18 SEPTEMBER 2018 HARI : SELASA / TUESDAY
TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA: HAIWAN LIAR
SEBAB TIDAK HADIR: HADIR T.HADIR
Sakit KEHADIRAN L P L P
Urusan keluarga MURID 5 TAHUN
Tanpa sebab 6 TAHUN
Lain - lain JUM.MURID
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.
FIZIKAL FOKUS : FK 3.0 Kemahiran manipulasi MOD PEMBELAJARAN:
SK : FK 3.1 Melakukan pelbagai kemahiran manipulasi Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) SP : FK 3.1.3 Menangkap objek yang dilambung sendiri Lawatan Simulasi
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi Perbincangan Lain2
respons secara bertatasusila terhadap: ITHINK:
(ii) arahan yang mudah Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF : Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Alir
1. Menangkap objek yang dilambung sendiri Peta Peta Pokok
Bulatan
AKTIVITI : Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
1. Murid dibawa keluar kelas
Mencipta Menaakul
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan Menilai Teknik
dengan bimbingan guru. Penyoalan
3. Murid melakukan aktiviti melambung dan Menganalisis Inkuiri
menangkap pundi kacang. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
ABM : wisel, pundi kacang PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
NILAI Tahan
 Mendengar arahan Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
REFLEKSI:
Bersifat ingin Penyayang/
TM(3) _____/25 Tahu prihatin
SM(2)_____/25 Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/25 Patriotik Lain - lain
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
FOCUS : KE 3.0 Senivisual MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
SK : KE 3.1 Mengetahui unsur seni
Eksperimen KBKK
SP : KE 3.1.2 Menyatakan unsur seni yang terdapat pada objek Lawatan Simulasi
buatan manusia Perbincangan Lain2
KREATIVITI DAN KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan Sikap Berani mencuba ITHINK:
ESTETIKA Sesuatu tugasan Yang baharu. Peta Buih Peta Buih
Berganda
OBJECTIVE: Peta Alir Peta Pelbagai Alir
At the end of learning, student able to: Peta Bulatan Peta Pokok
 State the elements of art on man-made object. Peta Dakap Peta Titi
ACTIVITY: KBAT:
Mencipta Menaakul
1. Pupils learn about element of art such as, colour, line,
Menilai Teknik
art, design, fabric, space Penyoalan
2. Pupils find the element of art on man – made object suc Menganalisis Inkuiri
as toys. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
3. Pupils in group, must find element of art and draw the
element. KEMAHIRAN ABAD KE 21:
MATERIALS: PROFIL MURID
 Car toys, paper, stationery.. Berdaya Tahan Pemikir
Value: Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
 Self confidence Bersifat ingin Penyayang/
REFLECTION: Tahu prihatin
TM(3) _____/25 Bermaklumat Berprinsip
SM(2)_____/25 Patriotik Lain - lain
BM(1)_____/25
** Students who have not mastered the skills taught will be
guided up from time to time
BAHASA FOCUS : BI 2.0 Reading MOD PEMBELAJARAN:
SK : BI 2.3 Demonstrate understanding of a variety texts in Kajian Projek
INGGERIS Eksperimen KBKK
the form of print and non print materials. Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) SP : BI 2.3.3 Recognise and read high frecuency /sight Perbincangan Lain2
words.. ITHINK:
KSP: PM 9.1.1 Menunjukkan sikap berani berinteraksi Peta Buih Peta Buih
dengan orang lain. Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
OBJECTIVE: Alir
At the end of learning, student able to: Peta Peta Pokok
 Recognise and read high frecuency /sight words.. Bulatan
ACTIVITY: Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
1. Pupils recognise and read high frecuency /sight words.
Mencipta Menaakul
2. Pupils divided into a group after that they need to find Menilai Teknik
the words printed surrounding. Penyoalan
3. Read aloud the words in rotation. Menganalisis Inkuiri
ABM : Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
Picture card, word card.
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
VALUE: PROFIL MURID
 Self - confident Berdaya Pemikir
REFLECTION: Tahan
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/25
Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
** Students who have not mastered the skills taught will be Bermaklumat Berprinsip
guided up from time to time Patriotik Lain - lain
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN BERSEPADU ANTARA AKTIVITI)


( 60 MINUTE )
SP : KE 3.4.1 Menceritakan hasil kerja sendiri MOD PEMBELAJARAN:
KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba Kajian Projek
Eksperimen KBKK
AKTIVITI sesuatu tugasan yang baharu. Lawatan Simulasi
PEMBELAJARAN OBJECTIVE: Perbincangan Lain2
At the end of learning, student able to: ITHINK:
(BERSEPADU)
 Tell about their own creativity. Peta Buih Peta Buih
Berganda
ACTIVITY:
KREATIVITI 1. Pupils are given an overview of the tasks that need
Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
to be made. Peta Peta Pokok
2. Pupils create their own work. Bulatan
3. There are three activity: of three groups. Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
Activity 1 : puzzle
Mencipta Menaakul
Activity 2 : match the picture with suitable words. Menilai Teknik
Activity 3 : drawing Penyoalan
ABM : Menganalisis Inkuiri
 Puzzle, word card, picture card, drawing paper Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
Value
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri PROFIL MURID
REFLECTION: Berdaya Pemikir
TM(3) _____/25 Tahan
SM(2)_____/25 Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
BM(1)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
** Students who have not mastered the skills taught will be Tahu prihatin
guided up from time to time Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.
 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do extra worksheet for
enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 19 SEPTEMBER 2018 HARI : RABU / WEDNESDAY
TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA: HAIWAN LIAR
SEBAB TIDAK HADIR: HADIR T.HADIR
Sakit KEHADIRAN L P L P
Urusan keluarga MURID 5 TAHUN
Tanpa sebab 6 TAHUN
Lain - lain JUM.MURID
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih

MAIN BEBAS/  Students do their on favorite activities or play, KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
FREE PLAY monitoring by teachers and PPM Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
( 20 MINIT )
Skala kadar
Senarai semak
FOKUS : SA 3.0 Menyiasat Alam hidupan MOD PEMBELAJARAN:
SK : SA 3.3 Membuat penerokaan ke atas haiwan. Kajian Projek
AKTIVITI Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN/ SP : SA 3.3.1 Menamakan Haiwan Lawatan Simulasi
LEARNING KSP: KD 2.1.1Menunjukkan sikap positif iaitu : Perbincangan Lain2
(iii)Berkeyakinan ITHINK:
ACTIVITY
OBJECTIVE: Peta Buih Peta Buih
At the end of learning, student able to: Berganda
( Belajar melalui  Name the animals. ( Wild animal )
Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
bermain ) ACTIVITY: Peta Peta Pokok
1. Children give an overview of task Bulatan
( 40 MINIT ) 2. Children learn about wild animal. Peta Peta Titi
Dakap
3. Children name the wild animal.
KBAT:
4. Play game : Find the wild animal and name it Mencipta Menaakul
according to the sound. Menilai Teknik
5. Worksheet. (colour the picture given ) Penyoalan
MATERIAL : Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
 Picture card, word card, media Penyelesaian masalah
VALUE KEMAHIRAN ABAD KE 21:
 Keyakinan diri PROFIL MURID
REFLECTION: Berdaya Pemikir
TM(3) _____/25 Tahan
Mahir Kerja
SM(2)_____/25 berkomunikasi sepasukan
BM(1)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
** Students who have not mastered the skills taught will be Tahu prihatin
guided up from time to time Bermaklumat Berprinsip
Patriotik Lain - lain
BAHASA FOKUS : BM 2.0 Kemahiran Membaca MOD PEMBELAJARAN:
SK : BM 2.4 Membaca dan memahami frasa dan ayat Kajian Projek
MALAYSIA Eksperimen KBKK
SP : BM 2.4.1 Membaca frasa yang mengandungi perkataan Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) dengan suku kata terbuka Perbincangan Lain2
KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : ITHINK:
(iii) berkeyakinan Peta Buih Peta Buih
Berganda
OBJEKTIF: Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Alir
Peta Peta Pokok
1. Membaca frasa yang mengandungi perkataan dengan Bulatan
suku kata terbuka Peta Dakap Peta Titi
AKTIVITI: KBAT:
1. Murid dibimbing membaca frasa yang mengandungi Mencipta Menaakul
Menilai Teknik
suku kata terbuka seperti kaki meja, bola biru, baju
Penyoalan
baru Menganalisis Inkuiri
2. Murid mencari dan mengenalpasti frasa yang Mengaplikasi Kreativiti
mengandungi suku kata terbuka dan membacanya Penyelesaian masalah
dengan bimbingan.
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
3. Lembaran kerja. ( cantumkan suku kata terbuka agar PROFIL MURID
menjadi frasa ) Berdaya Pemikir
Tahan
Mahir Kerja
ABM : berkomunikasi sepasukan
 Kad suku kata, lembaran kerja. Bersifat ingin Penyayang/
NILAI Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
 Keyakinan diri
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
BM(1)_____/25
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN PROJEK )


( 60 MINIT )
TEMA: HAIWAN LIAR MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
AKTIVITI TAJUK: BUKU SKRAP HAIWAN LIAR Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN JANGKAMASA: 3 HARI Lawatan Simulasi
(PENDEKATAN TARIKH: 20 – 22 SEPTEMBER Perbincangan Lain2
ITHINK:
PROJEK) FASA 1 PERMULAAN: ( 20 SEPTEMBER 2017 ) Peta Buih Peta Buih
SP : BM 1.2.4 , BM1.4.6 , BM 3.2.3, BI 2.4.1, BI 1.3.2, BI Berganda
1.3.6 , KD 2.3.3, KD 3.2.2, KE 1.3.1 ,KE 3.2.2, KE 3.3.4, Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
MA 6.2.1 , SA 2.2.3, SA 3.3.1,SA 3.3.5, SA 3.3.6 Peta Peta Pokok
OBJEKTIF: Bulatan
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Peta Titi
Dakap
1. Mengenalpasti jenis – jenis haiwan liar KBAT:
2. Menyebut nama – nama haiwan liar Mencipta Menaakul
3. Bersoaljawab tentang haiwan liar. Menilai Teknik
Penyoalan
4. Mewarna gambar haiwan liar. Menganalisis Inkuiri
AKTIVITI: Mengaplikasi Kreativiti
1. Murid bersoal jawab tentang haiwan liar yang Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
mereka ketahui.
PROFIL MURID
2. Aktiviti permainan bola beracun. Murid yang Berdaya Pemikir
memegang bola semasa muzik berhenti perlu Tahan
Mahir Kerja
mengambil kad dan memadankan dengan berkomunikasi sepasukan
gambar yang betul. Bersifat ingin Penyayang/
3. Murid menamakan jenis – jenis haiwan liar Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
4. Melukis gambar haiwan liar.
Patriotik Lain - lain
REFLEKSI:
ABM : TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
 kad gambar, lembaran kerja BM(1)_____/25
NILAI **murid yang belum menguasai
 Kesabaran kemahiran yang diajar akan diberi
bimbingan susulan dari semasa ke
semasa
PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.
 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
( 10 MINIT )  Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
REFLECTION :
____ / _____ student can dominate the learning objectives and do
extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 20 SEPTEMBER 2018 HARI : KHAMIS / THURSDAY
TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA: HAIWAN LIAR
SEBAB TIDAK HADIR: HADIR T.HADIR
Sakit KEHADIRAN L P L P
Urusan keluarga MURID 5 TAHUN
Tanpa sebab 6 TAHUN
Lain - lain JUM.MURID
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
(20 MINIT) 4. Provide time and space for students to adapt.
FIZIKAL FOKUS : FK 3.0 Kemahiran manipulasi MOD PEMBELAJARAN:
SK : FK 3.1 Melakukan pelbagai kemahiran manipulasi Kajian Projek
Eksperimen KBKK
( 30 MINIT ) SP : FK 3.1.3 Menangkap objek yang dihantar oleh orang Lawatan Simulasi
lain Perbincangan Lain2
KSP:BM 1.2.3 Mendengar, memahami dan memberi ITHINK:
respons secara bertatasusila terhadap: Peta Buih Peta Buih
(ii) arahan yang mudah Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
OBJEKTIF : Alir
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Peta Pokok
1. Menangkap objek yang dihantar oleh orang lain Bulatan
AKTIVITI : Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
1. Murid dibawa keluar kelas
Mencipta Menaakul
2. Murid melakukan aktiviti pemanasan badan Menilai Teknik
dengan bimbingan guru. Penyoalan
3. Murid melakukan aktiviti menangkap objek yang Menganalisis Inkuiri
dihantar oleh orang lain. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
ABM : wisel, bola
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
NILAI PROFIL MURID
 Mendengar arahan Berdaya Pemikir
REFLEKSI: Tahan
TM(3) _____/25 Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/25
Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan Bermaklumat Berprinsip
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa Patriotik Lain - lain
AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN PROJEK )
( 60 MINIT )
TEMA: HAIWAN LIAR MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
AKTIVITI TAJUK: BUKU SKRAP HAIWAN LIAR Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN JANGKAMASA: 3 HARI Lawatan Simulasi
(PENDEKATAN TARIKH: 20 – 22 SEPTEMBER Perbincangan Lain2
ITHINK:
PROJEK) FASA 2 PERKEMBANGAN: ( 21 SEPTEMBER 2017 ) Peta Buih Peta Buih
SP : BM 1.2.4 , BM1.4.6 , BM 3.2.3, BI 2.4.1, BI 1.3.2, Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai Alir
BI 1.3.6 , KD 2.3.3, KD 3.2.2, KE 1.3.1 ,KE 3.2.2, KE Peta Bulatan Peta Pokok
3.3.4, MA 6.2.1 , SA 2.2.3, SA 3.3.1,SA 3.3.5, SA 3.3.6 Peta Dakap Peta Titi
OBJEKTIF: KBAT:
Mencipta Menaakul
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Menilai Teknik
1. Mengenalpasti jenis – jenis haiwan liar Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
2. Menyebut nama – nama haiwan liar Mengaplikasi Kreativiti
3. Bersoaljawab tentang haiwan liar. Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
4. Mewarna gambar haiwan liar. PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
AKTIVITI: Tahan
1. Murid menyambung tugasan mewarna dan Mahir Kerja
berkomunikasi sepasukan
menggunting gambar haiwan liar. Bersifat ingin Penyayang/
2. Setiap murid dalam kumpulan perlu Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
memainkan peranan dan ambil bahagian.
Patriotik Lain - lain
ABM :
 kad gambar, , warna, gam dan gunting
NILAI
 Kesabaran
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN PROJEK )


( 60 MINIT )
TEMA: HAIWAN LIAR MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
AKTIVITI TAJUK: BUKU SKRAP HAIWAN LIAR Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN JANGKAMASA: 3 HARI Lawatan Simulasi
(PENDEKATAN TARIKH: 20 – 22 SEPTEMBER Perbincangan Lain2
ITHINK:
PROJEK) FASA 2 PERKEMBANGAN: ( 21 SEPTEMBER 2017 ) Peta Buih Peta Buih
SP : BM 1.2.4 , BM1.4.6 , BM 3.2.3, BI 2.4.1, BI 1.3.2, Berganda
BI 1.3.6 , KD 2.3.3, KD 3.2.2, KE 1.3.1 ,KE 3.2.2, KE Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
3.3.4, MA 6.2.1 , SA 2.2.3, SA 3.3.1,SA 3.3.5, SA 3.3.6 Peta Peta Pokok
OBJEKTIF: Bulatan
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
1. Mengenalpasti jenis – jenis haiwan liar Mencipta Menaakul
2. Menyebut nama – nama haiwan liar Menilai Teknik
Penyoalan
3. Bersoaljawab tentang haiwan liar. Menganalisis Inkuiri
4. Mewarna gambar haiwan liar. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
AKTIVITI:
1. Murid menyambung tugasan.. KEMAHIRAN ABAD KE 21:
2. Setiap murid dalam kumpulan perlu PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
memainkan peranan dan ambil bahagian. Tahan
3. Murid memotong kad manila atau kotak Mahir Kerja
untuk dijadikan buku. berkomunikasi sepasukan
Bersifat ingin Penyayang/
4. Kemudian hasil lukisan perlu ditampal ke Tahu prihatin
dalam buku yg diperbuat daripada kotak atau Bermaklumat Berprinsip
manila kad tersebut. Patriotik Lain - lain

ABM :
 kad gambar, kad manila,kotak, warna, gam
dan gunting
NILAI
 Kesabaran
PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.
 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :

____ / _____ student can dominate the learning objectives and do


extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 21 SEPTEMBER 2018 HARI : JUMAAT / FRIDAY
TEMA : ALAM HIDUPAN SUBTEMA: HAIWAN LIAR
SEBAB TIDAK HADIR: HADIR T.HADIR
Sakit KEHADIRAN L P L P
Urusan keluarga MURID 5 TAHUN
Tanpa sebab 6 TAHUN
Lain - lain JUM.MURID
MASA SLOT CATATAN
PERBUALAN
AWAL/ 1. Students line up, say good morning, attendance,singing National anthem and recite prayers .
2. Sit together in half circle, then do a simple conversation. Such as, talk about their feeling,
EARLY weather, day and date.
CONVERSATION 3. The teacher tells the activity to be conducted today.
4. Provide time and space for students to adapt.
(20 MINIT)
P.ISLAM
( 30 MINIT )  Diajar oleh Ustazah Terlatih
MAIN BEBAS/  Murid melakukan aktiviti diluar kelas KAEDAH PEMERHATIAN GURU:
FREE PLAY mengikut pilihan masing – masing dengan Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
( 20 MINIT ) dipantau oleh guru dan ppm. Skala kadar
Senarai semak

AKTIVITI Fokus: KD 3.0 Membina Kemahiran Sosial MOD PEMBELAJARAN:


SK : KD 3.2 Menggunakan kemahiran social dalam Kajian Projek
PEMBELAJARAN/ Eksperimen KBKK
LEARNING hubungan orang lain. Lawatan Simulasi
ACTIVITY SP : KD 3.2.2 Berkongsi alat dan bahan dengan orang lain Perbincangan Lain2
semasa melaksanakan aktiviti.
KSP: PM 9.1.2 Menunjukkan sikap berani mencuba sesuatu ITHINK:
(bermain sambil tugasan yang baharu. Peta Buih Peta Buih
belajar) Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Alir
Ketrampilan diri 1. Berkongsi alat dan bahan dengan orang lain Peta Peta Pokok
semasa melaksanakan aktiviti. Bulatan
Peta Dakap Peta Titi
( 40 MINIT ) AKTIVITI:
1. Murid mengenalpasti jenis – jenis haiwan liar KBAT:
2. Murid berkongsi bahan untuk menghasilkan Mencipta Menaakul
topeng haiwan liar. Menilai Teknik
3. Murid mempamerkan hasil kerja dengan memakai Penyoalan
Menganalisis Inkuiri
topeng yang dihasilkan.
Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
ABM :
 Kad gambar, kad manila, tali, warna KEMAHIRAN ABAD KE 21:
NILAI : PROFIL MURID
Berdaya Pemikir
 Keyakinan diri Tahan
Mahir Kerja
REFLEKSI: berkomunikasi sepasukan
TM(3) _____/25 Bersifat ingin Penyayang/
Tahu prihatin
SM(2)_____/25
Bermaklumat Berprinsip
BM(1)_____/25 Patriotik Lain - lain
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
BAHASA FOKUS : BM 2.0 Kemahiran Membaca MOD PEMBELAJARAN:
SK : BM 2.4 Membaca dan memahami frasa dan ayat Kajian Projek
MALAYSIA Eksperimen KBKK
SP : BM 2.4.1 Membaca frasa yang mengandungi perkataan Lawatan Simulasi
( 30 MINIT ) dengan suku kata terbuka Perbincangan Lain2
KSP: KD 2.1.1 Menunjukkan sikap positif iaitu : ITHINK:
(iii) berkeyakinan Peta Buih Peta Buih
OBJEKTIF: Berganda
Peta Alir Peta Pelbagai
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Alir
1. Membaca frasa yang mengandungi perkataan Peta Peta Pokok
dengan suku kata terbuka Bulatan
AKTIVITI: Peta Dakap Peta Titi
1. Murid dibimbing membaca frasa yang
mengandungi suku kata terbuka seperti kaki meja,
bola biru, baju baru
2. Murid mencari dan mengenalpasti frasa yang
KBAT:
mengandungi suku kata terbuka dan membacanya Mencipta Menaakul
dengan bimbingan. Menilai Teknik
3. Lembaran kerja. ( cantumkan suku kata terbuka Penyoalan
agar menjadi frasa ) Menganalisis Inkuiri
Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
ABM :
 Kad suku kata, lembaran kerja. KEMAHIRAN ABAD KE 21:
NILAI PROFIL MURID
 Keyakinan diri Berdaya Pemikir
Tahan
REFLEKSI: Mahir Kerja
TM(3) _____/25 berkomunikasi sepasukan
SM(2)_____/25 Bersifat ingin Penyayang/
BM(1)_____/25 Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
**murid yang belum menguasai kemahiran yang diajar akan
Patriotik Lain - lain
diberi bimbingan susulan dari semasa ke semasa
REHAT REHAT
( 30 MINIT ) ( Makan dan Pengurusan diri )

AKTIVITI PEMBELAJARAN/ LEARNING ACTIVITY ( PENDEKATAN PROJEK )


( 60 MINIT )
TEMA: HAIWAN LIAR MOD PEMBELAJARAN:
Kajian Projek
AKTIVITI TAJUK: BUKU SKRAP HAIWAN LIAR Eksperimen KBKK
PEMBELAJARAN JANGKAMASA: 3 HARI Lawatan Simulasi
(PENDEKATAN TARIKH: 20 – 22 SEPTEMBER Perbincangan Lain2
ITHINK:
PROJEK) FASA 3 PENUTUP: ( 22 SEPTEMBER 2017 ) Peta Buih Peta Buih
SP : BM 1.2.4 , BM1.4.6 , BM 3.2.3, BI 2.4.1, BI 1.3.2, Berganda
BI 1.3.6 , KD 2.3.3, KD 3.2.2, KE 1.3.1 ,KE 3.2.2, KE Peta Alir Peta Pelbagai
Alir
3.3.4, MA 6.2.1 , SA 2.2.3, SA 3.3.1,SA 3.3.5, SA 3.3.6 Peta Peta Pokok
OBJEKTIF: Bulatan
Pada akhir pembelajaran murid boleh: Peta Dakap Peta Titi
KBAT:
1. Mengenalpasti jenis – jenis haiwan liar Mencipta Menaakul
2. Menyebut nama – nama haiwan liar Menilai Teknik
Penyoalan
3. Bersoaljawab tentang haiwan liar. Menganalisis Inkuiri
4. Mewarna gambar haiwan liar. Mengaplikasi Kreativiti
Penyelesaian masalah
KEMAHIRAN ABAD KE 21:
AKTIVITI: PROFIL MURID
1. Murid menyelesaikan tugasan menampal dan Berdaya Pemikir
menghias buku skrap tersebut. Tahan
Mahir Kerja
2. Setiap kumpulan mempamerkan hasil kerja berkomunikasi sepasukan
masing – masing. Bersifat ingin Penyayang/
3. Setiap murid diberi peluang menunjukkan Tahu prihatin
Bermaklumat Berprinsip
hasil kerja masing – masing. Patriotik Lain - lain
ABM : REFLEKSI:
 kad gambar, kad manila,kotak, warna, gam TM(3) _____/25
SM(2)_____/25
dan gunting BM(1)_____/25
NILAI **murid yang belum menguasai kemahiran
 Kesabaran yang diajar akan diberi bimbingan susulan
dari semasa ke semasa
PENUTUP/CLOSER  Tidy up the classroom.
 Students and techer talk about learning today. ( Question and answer )
 Students line up and say goodbye to the teacher and read a prayer to return home.
( 10 MINIT ) REFLECTION :
____ / _____ student can dominate the learning objectives and do
extra worksheet for enhancement / strengthening
____ / _____ student cannot dominate the learning objectives and
given remedial training
Learning not interactive and cannot attract student attention.
Teaching successfully and attract student attention
Teaching and learning activities cannot be carried out today because:
