Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 6

Tarikh
Masa 120 minit
Kelas
Bidang Membuat Corak dan Rekaan
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Pasu Hiasan
Aktiviti Pualaman
Gabungan Teknik Tiupan serta lipatan dan guntingan

Standard 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi Kreatif 2.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran 2.1.1 Unsur Seni 2.2.1 Media 2.3.1 2.4.1
2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.2.1.1 2.3.2 2.4.2
2.1.1.3, 2.1.1.4 2.3.3 2.4.3
2.2.2 Teknik dan 2.3.4 2.4.4
2.1.2 Prinsip Proses 2.3.5
Rekaan 2.2.2.1 Teknik-
2.1.2.1, 2.1.2.2, Campuran
2.1.2.3
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran
1. membuat persepsi dan memahami bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan,
warna, kontra serta ritma dan pegerakan yang terdapat pada alam semula jadi,
objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan corak dan rekaan
pada pualaman dengan gabungan aktiviti tiupan serta lipatan dan guntingan.
2. mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam penghasilan corak dan rekaan pada
pualaman.
3. menzahirkan idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan
corak dan rekaan pada pualaman.
4. mengappresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, sejarah seni dan budaya.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
 Guru menunjukkan contoh pualaman, tiupan serta lipatan dan guntingan.
 Guru menyatakan definisi cetakan pualaman, tiupan serta lipatan dan
guntingan

Aplikasi Seni
 Guru memperkenalkan media yang digunakan.
 Guru meminta murid menyatakan media lain yang boleh digunakan.
 Guru menunjuk cara menghasilkan corak pualaman.
 Guru menunjuk cara menghasilkan pualaman

Ekspresi Kreatif
 Murid menghasilkan karya pualaman mengikut kreativiti dengan bimbingan
guru.

Apresiasi Seni
 Murid mempamerkan karya.
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya serta memberi
ulasan.

EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi


Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat pualaman berdasarkan
empat standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : gunting, besin atau alatan lain yang sesuai
Belajar 2. Bahan : Kertas lukisan, cat kilat, gam atau bahan lain yang sesuai
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil pualaman, tiupan lipatan dan guntingan
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.
