Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENGGAL : 2 MINGGU KE : 29
STRATEGI PdPc
Mulai : 30/07/2018 Hingga : 03/08/2018
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Hari : ISNIN Tarikh : 30/07/2018
Pembelajaran Berasaskan Masalah
MATA PELAJARAN SEJARAH
Penggunaan Teknologi
TINGKATAN 3A
MASA 8:00 pagi – 9:00 pagi
PdPc ABAD 21
TEMA CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA BARAT Entry card / Exit Card
STANDARD KANDUNGAN 7.1 : Kedatangan Kuasa Barat Brainstorming
STANDARD 7.1.2 : Menghuraikan faktor kedatangan kuasa Barat ke negara kita Gallery Walk
PEMBELAJARAN K7.1.6 : Menghuraikan kepentingan bekerjasama dalam menjamin
kemakmuran negara Games
x Stay, y Stray
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :
Group Prensentation
1. Menyatakan secara umum 4 faktor kedatangan kuasa Barat ke
negara kita Role Play
2. Menerangkan 3 kepentingan bekerjasama dalam menjamin Traffic Light
kemakmuran negara
AKTIVITI PEMBELAJARAN a) Set Induksi (5 minit) PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
DAN PEMUDAHCARAAN  Guru menunjukkan beberapa keping gambar tokoh penjajah yang
Mendefinisi (Peta Bulatan)
(PdPC) pernah menjajah negara kita.
 Contph soalan : Menerangkan (Peta Buih)
1. Namakan tokoh-tokoh penjajah ini Banding Beza (Peta Buih Berganda)
2. Apakah perkaitan peristiwa antara tokoh-tokoh penjajah ini
Mengkelaskan (Peta Pokok)
dengan negara kita?
3. Mengapakah tokoh-tokoh ini menjajah negara kita pada suatu Nyata Hubungan (Peta Dakap)
masa dahulu? Membuat Urutan (Peta Alir)
Nyatakan Sebab Akibat (Peta Pelbagai Alir)
b) Aktiviti 1 (25 minit)
Membuat Analogi (Peta Titi)
 Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan
 Setiap kumpulan berbincang tentang faktor-faktor kedatangan
kuasa Barat ke negara kita dari segi : KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
i. Faktor penolakan Mengaplikasi
ii. Faktor penarik
 Setiap kumpulan melakar jawapan dalam bentuk peta iThink di Menganalisis
atas kertas sebak seterusnya membentangkan hasil perbincangan Menilai
 Guru dan murid bersoal jawab mengenai pembentangan pelajar Mencipta
tersebut

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM (EMK)


c) Aktiviti 2 (20 minit)
Bahasa
 Guru memberikan penyataan soalan KBAT kepada semua
kumpulan. Patriotrisme
i. Contoh soalan : Semangat bekerjasama amat penting dalam Kreativiti dan Inovasi
masyarakat bagi menjamin kemakmuran negara. Bincangkan. Sikap positif
 Murid berbincang secara berkumpulan tentang penyataan soalan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
KBAT
 Murid membentangkan secara lisan pendapat tentang penyataan Sains dan teknologi
soalan KBAT
 Guru mengulas jawapan setiap kumpulan PENILAIAN PdP
Latihan Bertulis
d) Rumusan/Penutup (10 minit)
 Guru meminta pelajar menyatakan kembali faktor-faktor Lisan
kedatangan kuasa Barat ke negara kita Kuiz
BAHAN BANTU MENGAJAR Pembentangan
(BBM)/ Pemerhatian
RUJUKAN Buku Teks Glob/Atlas
Tugasan
Peta pemikiran Modul Projek
Lain-lain (Nyatakan) :
Powerpoint/LCD Graphboard
TANDATANGAN TANDATANGAN PENTADBIR
Internet/VLE Frog Gambar GURU

Model Majalah/akhbar
..............................................
Kertas sebak Lain-lain: ..............................

_______________
NILAI
Baik Hati Kejujuran Keadilan
Berdikari Kerajinan Kebebasan
Hemah Tinggi Kesyukuran Kerjasama
Rasional Patriotisme Keberanian

Hormat-Menghormati
Kesederhanaan
Kasih Sayang
Semangat Bermasyarakat
Lain-lain : _________________________________
IMPAK Kedatangan : _____/_____
Semua murid dapat menguasai kemahiran sejarah yang
dipelajari dan mencapai objektif PdPc pada hari ini

Murid menguasai Objektif dan diberi latihan pengayaan

Murid tidak menguasai objektif dan diberi latihan pemulihan

PdPc hari ini ditangguhkan kerana :
