Anda di halaman 1dari 2

MINGGU 13 28/128 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : BAHASA MELAYU (PdPR) Darjah : 5 Uukkam


Tarikh / Hari : 22 April 2021 ( Khamis ) Masa : 8.50 pagi hingga 9.50 petang
TEMA : Keluarga Tercinta Kehadiran Murid :
UNIT : Riangnya Keluargaku
TAJUK : Keluarga Adiputera
/ 24
KANDUNGAN ASAS KANDUNGAN PELENGKAP
Standard Kandungan Standard Kandungan
1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan
yang didengar, ditonton dan dibaca dengan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
sebutan dan intonasi yang betul. Standard Pembelajaran
Standard Pembelajaran 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog
1.3.1 Bercerita dengan sebutan dan intonasi yang mengandungi peribahasa dan bahasa
dan gaya yang sesuai. yang santun.

Objektif Pembelajaran dan Pemudahcaraan


Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan ini, murid dapat:
- bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dengan bahasa yang
santun.
Set Induksi :
- Murid meneliti gambar cerita Keluarga Adiputera dan menyatakan tajuk pelajaran hari
ini.
Aktiviti Pembelajaran dan Pemudahcaraan
KUMPULAN PERTAMA : KUMPULAN KEDUA :
a) Murid meneliti gambar dan berbual a) Murid menonton video nota.
mengenai situasi gambar. b) Murid belajar pelajaran hari ini
b) Murid membaca teks cerita dan berdasarkan nota pelajaran.
menyatakan isi teks cerita. c) Murid memilih peribahasa yang sesuai
c) Murid menyenaraikan peribahasa. berdasarkan situasi.
d) Murid membincangkan maksud d) Murid menjawab soalan pentaksiran.
peribahasa berpandukan nota video.
e) Murid memilih peribahasa yang sesuai
berdasarkan situasi.
f) Murid menjawab soalan pentaksiran
dan menulis maksud kosa kata.
Sistem Bahasa - TATABAHASA - KOSA KATA - PERIBAHASA
- SISTEM EJAAN - SEBUTAN &
INTONASI
Nilai berusaha
PAK 21 - KOMUNIKASI - PEMIKIRAN - PERWATAKAN
- KOLOBORASI KRITIS - KREATIVITI

Pembelajaran - LEMBARAN KERJA - KUIZ - TUGASAN


Berasaskan Sekolah - PEMERHATIAN - LISAN - PROJEK
- HASIL KERJA - LAKONAN - MODEL
(PBS)
Bahan Bantu - BUKU TEKS - LCD - GAMBAR /
Mengajar (BBM) - POWERPOINT - VLE FROG CARTA
- INTERNET - BUKU CERITA - MODEL
- LAIN-LAIN
…………………….
Elemen Merentas - KEUSAHAWANAN - PATRIOTISME - KREATIVITI DAN
Kurikulum - BAHASA - TMK INOVASI
- SAINS DAN - PENDIDIKAN
TEKNOLOGI ALAM SEKITAR

KBAT / - PETA BULATAN - PETA ALIR - PETA POKOK


I-Think - PETA DAKAP - PETA - PETA TITI
- PETA BUIH PELBAGAI - PETA BUIH
ALIR BERGANDA
Pentaksiran Bilik Dajah :
- Murid memilih peribahasa yang sesuai berdasarkan situasi yang diberi.
Impak dan Refleksi :
daripada orang murid dapat
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
daripada orang murid
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AKTIVITI PENGAYAAN
AKTIVITI PEMULIHAN AKTIVITI PENGUKUHAN

Murid membaca
peribahasa dan Murid menulis ayat Murid menulis cerita
maksudnya. mudah berdasarkan mudah berdasarkan
peribahasa. peribahasa.
