Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TAHUN 5)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Sejarah

Tarikh 15/8/2022 (Khamis)

Masa 10.50am - 11.50am (1 jam)

Kelas 5E

Bilangan Murid 32 orang

Tajuk 4: Perjuangan Kemerdekaan Negara


Tajuk

Standard Kandungan 4.1 Campur Tangan dan Penjajahan Kuasa Asing

4.1.2 Menyenaraikan kuasa asing yang campur tangan


dan menjajah di negara kita.
K4.1.5 Menyatakan kepentingan jati diri yang tinggi
Standard Pembelajaran
dalam kalangan generasi muda.
K4.1.6 Menerangkan kepentingan semangat patriotisme
dalam mempertahankan kedaulatan negara.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh cara menyemarakkan semangat
patriotik (Pengetahuan).
Objektif Pembelajaran
2. Menunjukkan semangat cintakan negara
(Sosioemosi).
3. Menyayikan lagu patriotik Malaysia (Tindakan)

Pentaksiran Soal Jawab, Penilaian rakan sebaya

KBAT- Menyenaraikan tiga cara untuk mengelakkan


Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)
campur tangan asing.
 Patriotisme
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
 TMK

Penerapan Nilai Budi bahasa, patriotik, keberanian, kerjasama

Bahan Bantu Mengajar Video Lagu “Saya Anak Malaysia”, Smart Board, Slaid
Pembentangan, Pen Marker, Traffic Light,

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran Komunikasi, Kemahiran Kerja Pasukan

Pembelajaran kontekstual, pembelajaran koperatif dan


Pedagogi Masa Kini(PMK):
pembelajaran abad ke-21

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
Tayangan video “The Fall of
Melacca”

Soalan:
G: Apa yang kamu dapat
daripada video ini?
1. Murid menonton
M: Malacca diserang oleh video “The fall of
kuasa luar. Malacca” secara
beramai-ramai.
G: Siapa menyerang kota
Set Induksi Melaka? 2. Murid bersoal jawab
(5 minits) dengan guru
10:50am- M: Portugal mengenai video
10:55am tersebut.
Pada pendapat anda, apa
yang terjadi jika Malaysia 3. Guru mengaitkan
diserang oleh negara lain. jawapan murid
dengan tajuk
M: Jawapan yang munasabah pembelajaran hari
diterima. ini.

Langkah 1 Istilah campur tangan, 1. Murid mendengar BBM: Slaid


(12 minits) penjajahan dan naungan. penjelasan tentang garis pembentangan
10:55am- masa negara kita dijajah
11:07am Menyenaraikan kuasa asing oleh negara asing. KI: Kemahiran
yang campur tangan dan komunikasi dan
kemahiran insaniah
2. Murid bersoal jawab
dengan menyenaraikan
kuasa asing yang
EMK: Patriotisme,
menjajah di negara kita. campur tangan dan
Kreatif
menjajah di negara kita
bersama bimbingan
Nilai: Patriotik,
guru.
kerjasama, Berani,
rajin, tekun

TKP

- Verbal

1. Setiap kumpulan - Interpersonal


2.
- Kinestetik
3. Seluruh kelas akan
membuat penilaian
berdasarkan
Aplikasi I-think penghasilan Peta I- BCB:
think.
Langkah 3
- Kemahiran bertutur
(33 minits)
4. Murid akan memberi
11:07am-
tepukan kepada - Kemahiran
11:40am
murid yang mendengar
menghasilkan Peta I-
think yang betul dan Nilai:
menarik.
- Patriotisme

5. Guru menilai Peta I- - Kerjasama


think setiap murid.

EMK:
- Patriotisme

- Kreativiti

- Nyanyian lagu “Saya BBM: Video lagu “Saya


Anak Malaysia” Anak Malaysia”
- Sesi soal jawab 1. Murid menyanyikan https://www.youtube.co
Penutup lagu “Saya Anak m/watch?
(10minits) Soalan: Malaysia” secara v=tYQEfTLye1Y ,
11:40-11:50 1. Cubakan beramai-ramai. Smart Board.
menyenaraikan kuasa
luar yang menjajah 2. Berdasarkan lirik
dan campur tangan di “Saya Anak EMK: Nilai Murni,
negara kita?
Malaysia” , guru
membimbing murid
Jangkaan jawapan:
menyenaraikan
1. Belanda, Inggeris,
kuasa luar yang Patrotisme,
Portugis.
menjajah dan
campur tangan di TMK: Video lagu “Saya
negara kita. Anak Malaysia”

3. Guru memuji semua Nilai: Budi bahasa


murid atas
kerjasama dan Kemahiran Abad Ke-21:
Penutup kognitif:
kesungguhan murid Patriotik
Rumusan isi pelajaran
dalam proses
pengajaran dan
Penutup sosial:
pembelajaran.
Ulasan positif

Catatan Refleksi Pelajar:


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_-
____________________________________________________________________________
