Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 4 Inovatif
Bilangan Murid 36 orang
Tarikh / Hari 11 Jun 2019 / Selasa
Masa 12.10 – 1.10 petang
Tajuk Perjuangan Kemerdekaan Negara
Pengetahuan Sedia Murid telah mengetahui beberapa buah negeri yang terdapat di
Ada Malaysia
Standard Kandungan:
Fokus 7.1 Penjajahan dan campurtangan kuasa luar

Standard Pembelajaran:
7.1.1 Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan
campurtangan di negara kita.
7.1.2 Menyatakan negeri-negeri yang berada dibawah
penjajahan dan campurtangan British.
7.1.3 Menyatakan penjajahan dan campurtangan British
dalam pentadbiran dan ekonomi.
K7.1.5 Menyatakan kepentingan memelihara kedaulatan dan
kemakmuran negara kita.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Pembelajaran (Hasil
pembelajaran)
i. Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan
campurtangan di negara kita.
ii. Menyatakan negeri-negeri yang berada dibawah
penjajahan dan campurtangan British.
iii. Menyatakan dua kepentingan memelihara kedaulatan dan
kemakmuran negara kita.

Permulaan – set
induksi

Sumber Pengajaran
dan pembelajaran

Strategi pengajaran
dan pembelajaran

EMK KPS - Elemen asas sejarah


KBAT - Menyatakan negeri-negeri yang
dijajah di Tanah Melayu mengikut
kronologi.
Dimensi Kewarganegaraan – berbangga dengan sejarah asal-
usul negara.
TMK – belajar melalui TMK
ENT - keusahawanan dan kreativiti
Penerapan Nilai Bersyukur, kasih sayang , kerjasama, patriotik
dan menghargai

Sumber/Bahan Bantu - Komputer, internet, klip video, gambar, kertas


Mengajar
sebak,peta.

Penilaian Pengajaran TP1 : Murid mengetahui tentang penjajahan dan campur


dan Pembelajaran tangan kuasa luar di negara kita.
DSKP
TP2 : Murid memahami tentang penjajahan dan campur
tangan kuasa luar di negara kita.

TP3 : Murid boleh menerangkan tentang penjajahan dan


camput tangan kuasa luar di negara kita.

Amalan Pedagogi - Kompetensi 4C/6C (Kreativ, Kritikal, Kolaborasi,


Masa Kini Komunikasi, Karakter, Kewarganegaraan.
- Pembelajaran Koperatif
- Pembelajaran Berasaskan Otak (KBAT)
- Pembelajaran Berasaskan Penyelesaian Masalah
- Pembelajran Kontekstual Terarah
- Pembelajaran Terarah Kendiri
- Pembelajaran Inkuiri-Penemuan
- Pembelajaran Penerokaan
(Pilih 1 kompetensi 4C atau 6C dan 1 mana-mana kaedah
yang sesuai)
Kemahiran Insaniah - Kemahiran Komunikasi
- Pemikiran Kritis dan Kemahiran Penyelesaian
masalah
- Kemahiran sosial – Kerja Berpasukan
- Pembelajaran Sepanjang Hayat dan Pengurusan
Maklumat
- Kemahiran Keusahawan
- Etika dan Moral Profesional
- Kemahiran Kepimpinan
(Mana-mana 1 atau 2 Kemahiran Insaniah – 1 pun tak apa
tapi mesti tulis)
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Fasa/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Persediaan Menonton tayangan video klip Menonton tayangan video
(Permulaan – klip
BBM
set induksi) 1. Murid menonton
tayangan video klip .
-Klip Video
(5 minit)
2. Guru bertanyakan
soalan kepada murid - Komputer riba,
berkaitan klip video yang -LCD
Video mengenai penjajahan ditayangkan:
British di Tanah Melayu.
a) Siapa tahu apakah
Senarai nama negeri-negeri peristiwa ini?
yang pernah dijajah. Murid menjawab
Nilai
soalan guru secara
lisan
b) Sebutkan negeri- - bersyukur
negeri yang dijajah - patriotik
oleh British. EMK
Murid menjawab
secara lisan -TKP

3. Guru mengaitkan -TMK


jawapan murid dengan
tajuk pelajaran hari ini.
KB

-Menjana Idea
menghubung kait

Perkembangan Kuasa-kuasai luar yang pernah BBM


pengajaran menjajah negara kita. 1. Guru membahagikan - Kertas
Imaginasi i. Siam murid-murid kepada 6 sebak
kumpulan. Kumpulan- Edaran nota
(15 minit) ii. Portugis (1511-1641)
kumpulan diberikan nota
EMK
iii Belanda (1641-1824)
yang berkaitan dengan
keusahawanan
IV. British (1786) Kuasa –kuasa luar yang
Nilai
V. James Brooke (1841) pernah menjajah negara
Kerjasama
secara kronologi.
Vi. Syarikat Bornro Utrara KB
British (1881) -menjana idea
Vii. British (1874) 2. Murid-murid berbincang -menghasilkan
dalam kumpulan masing- idea baru
Viii. Jepun (1941-1945)
masing dan menghasilkan
iX. British (1946-1957 dan
satu peta I-Think tentang
1963 )
negeri-negeri yang dijajah
oleh kuasa Luar.
Perkembangan 1.Guru menunjukkan peta
i Negeri-negeri Selat yang berkaitan dengan
(20 minit) campur tangan British di Nilai
- Pulau Pinang, Melaka Tanah Melayu, Sabah dan -bekerjasama
Sarawak
dan Singapura.
2. Murid bersoal jawab
(Pemerintah ialah
dengan guru berkenaan
Gabenor). tentang peta yang
ditunjukkan. KB
ii. Negeri-negeri Melayu
3. Guru meminta murid
Bersekutu.
menyenaraikan negeri -Kemahiran
negeri yang berada di sebab dan akibat
- Perak, Selangor,
bawah pentadbiran
Negeri Sembilan dan
- Negeri-negeri Selat
Pahang.(Pentadbiran
- Negeri-negeri Melayu
dibawah Residen)
Bersekutu
Menjana Idea
iii. Negeri-negeri Melayu _ Negeri-negeri Melayu
Tidak Bersekutu.(Penasihat Tidak Bersekutu
British) - Sarawak
- Bornro Utara Kemahiran
- Kedah, kelantan, 4. Guru meminta setiap membuat
Terengganu, Perlis dan ketua kumpulan untuk kronologi
Johor. membentangkan hasil
KBAT
perbincangan di hadapan
iv . Sarawak (dikuasai oleh
kelas.
keluarga Brooke).
5. Guru merumuskan
V. Borneo Utara (dikuasai
pembentangan murid dan
oleh Syarikat Borneo Utara
mengaitkannya dengan
British)
tajuk.

6. Guru meminta murid


memberi pendapat
tentang kepentingan
memelihara kedaulatan
dan kemakmuran negara.

7. Murid memberikan
pelbagai jawapan.
8. Guru memberikan
pengukuhan dan
memberikan jawapan
yang paling tepat tentang
penjajahan British.

Tindakan Isi berkaitan kepentingan Menyatakan dua


memelihara kedaulatan dan kepentingan memelihara BBM
(15 minit) kedaulatan dan
kemakmuran negara kita kemakmuran negara kita. -Gambar
KB
i. Negara berdaulat 1. Guru menunjukkan -menjana idea
gambar yang berkaitan
ii. Kestabilan Ekonomi dengan kesan penjajahan Nilai
iii. Sosial di Tanah Melayu. -menghargai

2. Murid berbincang di kedaulatan


dalam kumpulan negara
mengenai kesan
penjajahan di Tanah
Melayu

3. Murid akan
membentangkan jawapan
mereka dan guru akan
memberi maklum balas

Penutup Kesan penjajahan British di 1.Guru menayangkan BBM


koleksi gambar yang
(5 minit) Tanah Melayu.
berkaitan dengan -
penjajahan British. Koleksi
Gambar
2.Guru mempamerkan
hasil kerja murid di sudut
Sejarah.

3.Guru merumuskan isi-isi Nilai


penting dalam pelajaran
hari ini. -Bersyukur

Refleksi (guna kertas __ orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif Pd P.
berwarna biru seperti Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
soalan peperiksaan
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
untuk Sejarah – tulis
dalam 1 muka surat
