Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 6 Excellent

3. Bilangan Murid : 39 orang / 39 orang

4. Tarikh : 9 Ogos 2022

5. Hari : Selasa

6. Masa : 9.40 Pagi – 10.40 Pagi

7. Tema : Tema 5 Kebudayaan Kesenian dan Estetika

8. Unit : Unit 13 Warisan Budaya Kekal Terpelihara

9. Tajuk : Perkahwinan Orang Asli


10. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

11. Standard Kandungan


2.1 Asas membaca dan memahami

12. Standard Pembelajaran


2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan bukan sastera.

13. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:


i. Menyenaraikan tiga budaya yang terdapat dalam masyarakat Malaysia dengan
betul.
ii.Menjelaskan tiga perwatakan watak yang terdapat dalam teks dengan betul.

14. Sistem Bahasa

● Sebutan dan intonasi: jelas dan betul

15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Nilai Murni: mematuhi arahan, berani

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 Kemahiran Berfikir: menghubungkait pengalaman, menjana idea,
 Strategi: Berpusatkan murid dan bahan
 Teknik: Soal jawab, perbincangan
 Belajar Cara Belajar: mengumpul maklumat dan memproses maklumat
 Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, Verbal Linguistik
 Penekanan 5P: penggabungjalinan

17. Kemahiran Insaniah:


 Pemikiran kritis dan kreatif

 Kemahiran berkomunikasi

18. Pedagogi Masa Kini (PMK):


 Pembelajaran Konstektual : meminta murid menceritakan pengalaman
mereka berkawan dengan pelbagai bangsa.
 Komunikasi dan kolaboratif

 Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT)

 Kompentensi 6C

19. Bahan Bantu Mengajar (BBM)


Bil Jenis Jumlah

1. Gambar makanan, pakaian, dan tarian tradisional 5


2. Lembaran kerja 39
3. Pelekat ganjaran 39
4. Teks PdP 10
5. Marker pen 16

20. Pengetahuan Sedia Ada

 Murid memiliki berkawan dengan pelbagai jenis kaum di Malaysia.


Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Gambar masyarakat BBM
Set Induksi majmuk di Malaysia.
1. Murid menonton  Gambar
(5 minit)
tayangan video
Strategi:
animasi yang
 Berpusatkan
bertajuk “Video iklan
bahan dan murid
rasuah animasi Pak
Abu - Ogos 2012 Teknik
Coy” dan “Hentikan  Soal jawab
Soalan:
rasuah 3 - video
1. Berapakah kaum utama di
integriti”. Kecerdasan
Malaysia?
Jangkaan jawapan: tiga, 2. Murid dikehendaki Pelbagai

Melayu, Cina, dan India. meneliti inti pati  Verbal linguistik


video agar dapat
2. Selain daripada tiga kaum melakukan sesi soal Nilai Murni

utama tersebut, jawab bersama  Berani

senaraikan tiga kaum lain guru.


Kemahiran berfikir
yang ada di Malaysia.
3. Murid bersoal jawab  Mengenal pasti
Jangkaan jawapan: kadazan,
bersama guru
bajau, singh.
tentang perbuatan Pedagogi Masa
rasuah dan Kini (PMK):
3. Berikan 1 adat atau
kesannya.  Pembelajaran
budaya yang kamu
Konstektual: guru
ketahui daripada 4. Murid
selain memahami
menanyakkan
yang telah kamu pelajari perkaitan video
kepada murid-
tadi. dengan isi pelajaran
murid adakah
Jangkaan jawapan: hari ini.
mereka pernah
Makan pakai tangan atau 5. Murid diperkenalkan
memberikan
chopstik. dengan objektif seseorang
Mempersembahkan pencak pembelajaran yang sesuatu demi
silat ketika orang ingin dicapai mendapatkan
berkahwin dan
pertolongan
sebagainya.
mereka.
Guru mengaitkan jawapan
murid dengan isi pelajaran.
Adat dan budaya 1. Guru BBM
masyarakat Malaysia. memperkenalka  Gambar
n murid dengan
adat dan Kemahiran Berfikir
budaya
 Mengenal pasti
masyarakat
Malaysia
berdasarkan Kecerdasan
Langkah 1 gambar yang Pelbagai
(15 Minit) ditunjukkan.
 Interpersonal
2. Murid
dikehendaki
membaca Teknik
bahan yang
 Perbincangan
diberikan oleh
guru secara
mekanis.
Strategi:
3. Kemudian, guru
 Berpusatkan
akan
murid
memberikan
beberapa
soalan kepada
Belajar Cara Belajar
Dari segi: murid.
- Pakaian: baju
Melayu, 4. Murid  Mengumpul
yang
baju kurung, cheongsam, maklumat
dapat
samfu, sari, Dhoti, dan menjawab
sebagainya. Pedagogi Masa Kini
soalan dengan
- Tarian: tarian zapin, tarian (PMK):
betu akan
naga, tarian kollatam, diberikan
tarian sewang.  Komunikasi
ganjaran
- Makanan: nasi lemak, pelekat bintang.
lemang, roti
canai, 5. Murid Penilaian
yang
murukku, yee sang, kuih Objektif (1)
tidak dapat
bulan, dan sebagainya. menjawab akan
dibimbing oleh
guru untuk
menjawab
soalan tersebut.
Membaca petikan daripada 1. Murid BBM
buku teks di muka surat 99. dikehendaki  Buku Teks
membuka buku  Lembaran kerja
teks pada muka
surat 99. Kemahiran
Berfikir
Langkah 2 2. Murid perlu  Menjana idea
membaca teks
(20 minit)
drama dengan
sebutan dan Strategi:

intonasi yang
 Berpusatkan
betul.
murid dan bahan

3. Guru
menanyakan
Perkahwinan Orang Asli Teknik
murid beberapa
Watak: Tok Batin Bidi dan  Perbincangan
soalan bagi
Tijah.
mengukuhkan
lagi Kemahiran Insaniah:
Perwatakan:
pemahaman
Tok Batin Bidi: Beliau seorang  Pemikiran kritis
murid terhadap
tok batin dan ayah yang
bahan yang
bertanggungjawab.
telah dibaca. Penilaian Objektif
(2)
Tijah: Merupakan anak
4. Kemudian,
kepada Tok Batin Bidi. Beliau
murid perlu
sangat mencintai dan
menjelaskan
menjaga adat budaya.
watak dan
perwatakan
yang terdapat
dalam teks
tersebut
berdasarkan
pemahaman
mereka.
1. Murid akan diberikan BBM
latihan dan perlu  Lembaran kerja

Aktiviti Pengukuhan: menyiapkannya pada Kemahiran

Menjawab lembaran kerja waktu yang Berfikir

yang guru berikan. ditetapkan.  Mengumpul


 Menjana idea
2. Setelah murid selesai
menjawab, guru akan Strategi:
memeriksa jawapan
 Berpusatkan
murid bersama-sama.
murid dan bahan

3. Murid akan dipanggil Teknik


secara rawak ke  Perbincangan
hadapan untuk
Kemahiran Insaniah:
membaca jawapan
Pemikiran kritis
Pengayaan: Menjawab mereka.
lembaran kerja yang guru 4. Murid yang dapat
berikan. menjawab dengan
betul akan diberikan
pelekat ganjaran.
1. Kognitif 1. Isi pelajaran Strategi
dirumuskan • Berpusatkan murid
 Merumus isi pelajaran. oleh guru
kepada murid- Kemahiran Berfikir
Penutup 2. Sosial murid. • Merumus
(5 minit)  Memberi pelekat.
2. Guru Nilai Murni:
 Pujian dan tepukan
memberi pujian • Bekerjasama
atas usaha dan
atas sikap
kejayaan
murid yang Kecerdasan
bekerjasama Pelbagai
semasa aktiviti ● Verbal linguistik
berkumpulan. ● Intrapersonal

3. Murid akan
diberikan
pelekat bagi
untuk
dikumpulkan
sehingga akhir
bulan.

21. Refleksi

Berdasarkan RPH yang telah dibina, saya mendapati bahawa 30/39 orang murid memberi
tumpuan yang penuh sepanjang PdPc yang dijalankan kerana PdPc kurang menarik minat
murid-murid. Selain itu, Bahan Bantu Mengajar yang digunakan sangat biasa dan murid
sukar melihat di hadapan. Hal ini memerlukan saya untuk berjalan di sekeliling mereka bagi
membolehkan mereka melihat gambar tersebut. Hari saya menjalankan RPH ini merupakan
hari pertama saya mengajar dalam masa praktikum. Bagi kawalan kelas, tiada masalah
yang berlaku kerana murid-murid sangat mendengar arahan yang guru berikan dengan baik.
Namun, saya perlu menambahbaik dari aspek soal jawab kerana saya memilih murid yang
sukarela untuk menjawab menyebabkan murid yang pendiam tidak dapat terlibat secara
aktif. Murid banyak melibatkan diri dalam sesi soal jawab bersama guru pelatih. Namun,
terdapat beberapa murid yang masih tidak dapat menjawab soalan daripada guru pelatih
dan memerlukan guru pelatih untuk membimbingnya. Pengurusan masa juga agak tidak
sesuai dan menyebabkan murid hanya dapat menjawab satu soalan daripada dua soalan
yang diberikan. Hal ini menunjukkan bahawa saya perlu menguruskan masa dengan lebih
baik dan mencipta aktiviti yang menyeronokkan.

22. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah
