Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 4 Avvai
Bilangan Murid /32 orang
Tarikh / Hari 7 Ogos 2018 / Selasa
Masa 11.20 – 12.20 p.m. (60 minit)
Tajuk Zaman Prasejarah
Pengetahuan
Murid telah mengetahui tentang Zaman Air Batu
Sedia Ada
Standard Kandungan:
3.1 Kehidupan Manusia Prasejarah
Standard Pembelajaran:
Fokus 3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.
3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.
K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menghuraikan maksud prasejarah dengan betul.
Objektif
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 lokasi zaman prasejarah.
Pembelajaran
iii. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kepentingan menghargai
tinggalan sejarah.
KPS - Membuat Imaginasi
KBAT - Kajian Masa Depan
EMK Dimensi Kewarganegaraan – Perkongsian Sejarah
TMK - Belajar melalui TMK
ENT - Kreativiti dan inovatif
Penerapan Nilai Bertoleransi, berkerjasama, kreatif dan inovatif
Baju berciri zaman prasejarah, LCD, Laptop, Video, Kertas sebak,
Sumber/Bahan
Bantu Mengajar Peta i-Think dan lembaran kerja.
TP1 : Murid tahu tentang kehidupan manusia prasejarah.
TP2 : Murid memahami tentang kehidupan manusia prasejarah.
TP3 : Murid boleh menerangkan tentang kehidupan manusia
prasejarah dengan memberikan contoh.
Penilaian
TP4 : Murid boleh menguasai maklumat tentang kehidupan manusia
Pengajaran dan
prasejarah dan menghubungkaitkan dengan kehidupan masa kini.
Pembelajaran
TP5 : Murid boleh membuat penilaian tentang kehidupan manusia
DSKP
prasejarah dengan kehidupan masa kini.
TP6 : Murid boleh menzahirkan idea yang rasional untuk
menyelesaikan masalah dan cabaran pada masa depan.

1
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Fasa/Masa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Set Induksi 1. Guru memakai pakaian yang berciri zaman pra Kemahiran Berfikir
sejarah.
(5 minit) - Menjana Idea
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan
dengan pakaian tersebut.

Contoh soalan:

 Apakah pakaian yang dipakai oleh guru


pada hari ini?

 Siapakah akan memakai pakaian ini?

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk


pelajaran hari ini.

Langkah 1 1. Murid menonton tayangan video daripada EMK


filem Croods.
-TMK
(15 minit)
2. Murid menjawab beberapa soalan yang BBM
dikemukakan oleh guru berdasarkan video
- Video
tersebut.
KPS
3. Soalan :
-Elemen asas
 Apakah yang anda perhatikan dalam video Sejarah
tersebut ?
Teknik
 Apakah rupa tempat tinggal mereka? -Perbincangan
 Apakah aktiviti yang dilakukan dalam video Kaedah
tersebut? -Pembelajaran
4. Secara berkumpulan, murid akan Kooperatif
menyiapkan puzzle yang berkaitan dengan
- Penyelesaian
tempat tinggal zaman prasejarah.
masalah
Langkah 2 1. Murid diberi penerangan tentang tempat tinggal Nilai
manusia zaman prasejarah. -Bekerjasama
(20 minit) 2. Murid dibahagi kepada 6 kumpulan iaitu 5 orang
KB
dalam satu kumpulan.
a) Kumpulan 1 – Gua - Inkuiri
b) Kumpulan 2 – Pokok Kaedah
c) Kumpulan 3 – Sungai
- Konstruktif
d) Kumpulan 4 – Bukit
e) Kumpulan 5 – Gua
2
f) Kumpulan 6 - Sungai BBM
3. Setiap kumpulan perlu mencari sebab-sebab
manusia prasejarah tinggal di situ dan menulis - I-Think
sebab tersebut dalam bentuk i-Think.
4. Murid perlu membentang hasil kerja mereka dan
berkongsi jawapan yang betul bersama guru.

Langkah 3 1. Wakil kumpulan akan menampal lokasi zaman KB


prasejarah pada kertas sebak yang mengandungi -Menjana idea
peta Malaysia.
(15 minit) -Kemahiran berfikir
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan
dengan lokasi tersebut. aras tinggi
3. Murid diminta secara sumbangsaran untuk Nilai
menghuraikan kepentingan menghargai tinggalan
- Bertoleransi
sejarah.
4. Murid lain perlu mencatatkan jawapan yang telah Kaedah:
diberi dan tidak boleh memberikan jawapan yang Sumbangsaran
sama.
5. Guru akan memberi justifikasi dan memberi
maklum balas terhadap jawapan murid.

Penutup BBM
(5 minit) 1. Murid merumuskan kembali isi pelajaran pada
hari ini. -Lembaran kerja
2. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu melukis Kaedah
dan mewarna gambar suasana zaman
prasejarah kepada murid sebagai kerja rumah. -Pengukuhan

3
4
