Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah

Mata Pelajaran Sejarah


Tahun 4 Kelisa
Bilangan Murid 33 orang murid
Tarikh/ Hari 1 Julai 2019
Masa 9:20 pagi – 10:20 pagi
Tema Sejarah Awal Negara
Tajuk 3. Zaman Prasejarah
Pengetahuan Sedia Murid-murid mengetahui dan memberikan satu ciri kehidupan manusia
Ada prasejarah
Fokus Standard Kandungan
3.1 Kehidupan Manusia Prasejarah
Standard Pembelajaran
3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.
3.1.2 Menyatakan maksud lokasi prasejarah

K 3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.


Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran
1. Menamakan sekurang-kurangnya satu maksud zaman prasejarah
dengan jelas.
2. Menyatakan sekurangnya-kurangnya dua daripada tiga lokasi
prasejarah Zaman Paleolitik, Zaman Mesolitik, Zaman Neolitik dan
Zaman Logam.
3. Menyenaraika sekurang-kurangnya dua daripada empat
kepentingan menghargai tinggalan sejarah dengan ringkas.
Elemen Merentas Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS):
Kurikulum (EMK) Elemen Asas Sejarah
Susunan Masa

Kemahiran Berfikir (KB):


Menjana idea, mengitlak, membuat kesimpulan, mengklasifikasi,
membuat gambaran
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT):
Mengaplikasi
Dimensi Kewarganegaraan:
Perkongsian Sejarah
Perkongsian Nilai
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, bersyukur, kerajinan, menghargai bahan tinggalan
sejarah
Sumber/ bahan Kertas mahjong, susunan kad, boneka Jari, skrip cerita
bantu mengajar
(BBM)
Penilaian TP1: Murid tahu tentang kehidupan manusia prasejarah.
Pengajaran dan
Pembelajaran TP2: Murid memahami tentang kehidupan manusia prasejarah.
DSKP
TP3: Murid boleh menerangkan tentang kehidupan manusia
prasejarah.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Set Induksi Boneka Jari 1. Guru memilih beberapa orang BBM:
(5 minit) murid untuk menjadi watak dalam Boneka Jari,
sebuah cerita.
Skrip cerita
2. Murid-murid melakonkan cerita
berdasarkan teks yang disediakan
KB:
oleh guru.
Membuat
3. Selepas penyampaian cerita gambaran
menggunakan boneka jari, guru
bertanya beberapa soalan kepada
soalan kepada murid-murid. Dimensi
Kewarganegar
a) Berdasarkan cerita tadi,
apakah tajuk pelajaran yang aan:
akan kita pelajari hari ini. Perkongsian
4. Guru mengaitkan jawapan murid Sejarah
yang betul dengan topik pengajaran Perkongsian
dan pembelajaran hari ini.
Nilai

Langkah 1 Maksud Zaman Aktiviti Round Table BBM: Loceng


(15 minit) Prasejarah
1. Guru menyampaikan maksud
Zaman Prasejarah kepada murid.
Zaman manusia yang
belum mempunyai tulisan 2. Murid-murid diberi masa untuk
memahami dan mengingat maksud
zaman prasejarah dalam lima minit.

3. Guru mengadakan permainan


Round Table yang melibatkan
setiap kumpulan.
4. Setiap kumpulan dikehendaki
menyatakan maksud zaman
prasejarah secara serentak
sebelum memilih kumpulan yang
lain.
Langkah 2 Lokasi Zaman Prasejarah Aktiviti Pilih, Lekat dan Sebut.
(20 minit)
1. Guru menunjukkan lokasi Zaman
BBM:
Prasejarah dalam kertas mahjong
Zaman Paleolitik Kertas
Kota Tampan, 2. Murid-murid mendapatkan bahan mahjong, kad
aktiviti dalam sampul surat.
Tingkayu, warna, sampul
Gua Niah 3. Murid-murid mengadakan surat
pembelajaran aktif untuk mencari
Zaman Mesolitik maklumat sendiri.

Jenderam Hilir 4. Selepas itu, guru memilih KPS:


Gua Madai beberapa orang murid untuk Elemen Asas
Gua Kepah menjalankan aktiviti pilih, lekat Sejarah
dan sebut.
Susunan Masa
Zaman Neolitik 5. Murid-murid yang lain sebagai
Bukit Tengkorak pemerhati untuk membantu KB:
rakannya yang menjawab salah.
Gua Cha Mengklasifikasi
Gua Badak 6. Guru menilai jawapan murid dan
mengukuhkan pemahaman KBAT:
Zaman Logam murid.
Mengaplikasi
Sungai Tembeling Nilai murni:
Lembah Bernam Bekerjasama
Gua Harimau Kerajinan
Langkah 3 Kepentingan menghargai Aktiviti Peta i-think (Peta Buih) KPS:
(15 minit) tinggalan sejarah Elemen Asas
I. Merupakan warisan 1. Murid-murid menjanakan idea Sejarah
negara kita untuk menyenaraikan kepentingan
menghargai tinggalan sejarah. KB:
II. Sebagai rujukan menjana idea
kepada generasi 2. Guru menuliskan jawapan murid
akan datang pada pada papan putih. Dimensi
Kewarganegar
III. Merupakan sumber 3. Murid-murid diberikan sekeping aan:
artifak yang amat kertas untuk mengisikan jawapan Perkongsian
berharga Sejarah
setelah membincang jawapan Perkongsian
IV. Menjadi bahan bukti dengan guru. Nilai
kewujudan zaman
prasejarah. Nilai murni:
Nilai
menghargai
bahan
tinggalan
sejarah
Penutup Rumusan 1. Guru membimbing murid-murid KB:
(5 minit) membuat imbas kembali dan Mengitlak,
menjalankan refleksi tentang apa membuat
yang dipelajari pada hari ini. kesimpulan

2. Guru mengulangi topik-topik yang


Nilai murni:
telah dipelajari untuk mengukuhkan
Nilai bersyukur
pemahaman murid.
Refleksi:

Seramai 33 daripada 33 orang murid berjaya menguasai dan mencapai objektif yang
ditetapkan oleh guru. Langkah 3 tidak dapat dilaksanakan akibat kesuntukan masa dan
sebahagian murid-murid yang tidak memberi kerjasama dengan guru ketika sesi
pengajaran dan pembelajaran diadakan. Langkah 1 dan 2 dapat dilaksanakan dengan
baik dan murid-murid mampu menyebut maksud zaman prasejarah dan mengenal pasti
lokasi zaman prasejarah. Saya akan memperbaiki kelemahan diri sendiri dan bertindak
lebih tegas ketika murid-murid mula membuat bising di dalam kelas.

Disediakan oleh:

………………………
(TING HUA JIAN)
Siswa Pendidik,
Institut Pendidikan Guru
Kampus Keningau.
