Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : Cekal (BP)

Minggu : 27

Hari : Jumaat

Tarikh : 2.8.2019

Masa : 11.20 am – 12.20 pm (1 Jam)

Bilangan Murid : 8 orang

Matapelajaran : Bahasa Melayu

Tajuk : Suku kata terbuka (Kemahiran membaca)

Standard Kandungan : 2.1 Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka.

Standard Pembelajaran : 2.1.1 Membina dan menulis suku kata yang mengandungi KV+KV
Butiran:

Perkara Kefungsian Sederhana

Nama 1. Farah 5. Parvatha


2. Hanizah 6. Hafiz
3. Yusra 7. Ram Kumar
4. Aishah

Kemahiran Murid boleh menulis dengan bimbingan guru.

Pengetahuan sedia ada Murid boleh menyatakan suku kata melalui gambar
murid
Objektif i. Murid boleh mengeja suku kata KV+KV dengan sebutan yang betul.
ii. Murid boleh mengenal pasti suku kata berdasarkan gambar dengan betul.
iii. Murid boleh membina dan menulis suku kata dengan bimbingan guru.

Hasil pembelajaran Kognitif


i. Murid boleh mengeja suku kata KV+KV dengan sebutan yang betul.
ii. Murid boleh mengenal pasti suku kata berdasarkan gambar dengan betul
iii. Murid boleh membina dan menulis suku kata dengan bimbingan guru.

Afektif
Murid memberi tumpuan dan mendengar arahan guru selama 40 minit semasa sesi pembelajaran.
Nilai murni: Bekerjasama, ketekunan, kepekaan, mematuhi arahan.

Bahan bantu mengajar: Kertas A4, kad board, laptop, video

Strategi Pengajaran dan Pemudahcaraan: Pengajaran berpusatkan guru dan murid

Elemen merentas kurikulum: Sains sosial

KBKK: Mengenal pasti

KBAT: Mengkategori

Pentaksiran: Bertulis dan lisan

Langkah/masa Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Murid BBM/Nilai/Catatan

Set Induksi Tayangan video i. Guru menayangkan video i. Murid melihat video yang BBM:
(5 minit) kepada murid. ditayangkan. Video, laptop

ii. Guru menyoal murid bekaitan ii. Murid menjawab soalan


kandungan video tersebut. guru.

iii. Guru mengaitkan video tersebut


dengan topik pengajaran pada
hari ini.

Langkah 1 Penerangan suku i. Guru menunjukkan contoh suku i. Murid memberi tumpuan BBM:
(10 minit) kata kata kepada murid. kepada guru. Gambar, suku kata, power
point.
ii. Guru menunjukkan gambar dan ii. Murid menyebut bunyi suku
suku kata. kata bersama guru. Nilai:
Kepekaan, mematuhi arahan
iii. Guru meminta murid menyebut
bunyi suku kata yang
ditunjukkan bersama guru.

Langkah 2 Aktiviti mengenal i. Guru menunjukkan gambar i. Murid melihat dengan BBM:
(10 minit) pasti suku kata kepada murid. teliti gambar yang Gambar
berdasarkan ditunjukkan oleh guru.
gambar. ii. Guru meminta murid mengenal Strategi/kaedah/teknik:
pasti gambar tersebut. ii. Murid mengenal pasti Latihan terbimbing
gambar dan
iii. Guru meminta murid padankan menulis/menyambung Catatan:
suku kata mengikut gambar. suku kata. Murid dibimbing oleh guru
untuk menyiapkan tugasan.
iv. Guru meminta murid mengeja iii. Murid mengeja dan
dan menyebut suku kata menyebut semula suku Pentaksiran:
tersebut. kata tersebut. Murid dinilai melalui aktiviti
dan tugasan lembaran kerja.
v. Murid diberi lembaran kerja. iv. Murid menyiapkan
lembaran kerja yang
vi. Guru membimbing murid diberi.
menyiapkan lembaran kerja.

Langkah 3 Aktiviti membina i. Guru menyediakan kad suku i. Murid mencantum kad BBM:
(10 minit) suku kata kata dan gambar tubuh badan suku kata menjadi satu Kad suku kata, gambar,
manusia. perkataan bermakna. straw, kad board

ii. Guru meminta murid Stategi/kaedah/teknik:


mencantumkan kad tersebut Belajar sambil bermain
menjadi satu perkataan berkaitan
anggota badan manusia. Catatan:
Tema bertujuan memudahkan
murid mengenal perkataan
dan membentuk suku kata.

Pentaksiran:
Murid dinilai melalui aktiviti
susun kad dan menamakan
bahagian anngota badan.

Penutup Rumusan i. Guru bersoal jawab dengan i. Murid bersama-sama guru


(5 minit) pengajaran murid. mengimbas kembali
pelajaran hari ini.
ii. Guru mengimbas semula tentang
topik yang dipelajari pada hari
ini kepada murid.

Refleksi
