Anda di halaman 1dari 2

Contoh Rancangan Pengajaran Suku Kata KV

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tarikh : 27 Januari 2014
Hari : Isnin
Masa : 7.45am – 8.15 am
Bilangan Murid : 5 Orang
Tajuk : Membaca Suku Kata KV
Pengetahuan Sedia Ada:
 Murid mengenali huruf vokal dan huruf konsonan.
 Murid pernah melihat benda-benda di persekitaran mereka.
Masalah Murid:
 Murid tidak mengetahui cara menyebut suku kata KV.
 Murid tidak mengetahui cara mengeja nama benda-benda yang pernah dilihat
di persekitaran.
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
 Menyatakan nama benda di sekeliling mereka.
 Mengeja dan membunyikan suku kata KV dengan bimbingan guru.

Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Catatan
Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Nyanyian 1. Guru menayangkan 1. Murid Bahan bantu
lagu suku video lagu suku ditayangan mengajar: video
(3 minit)
kata. kata. video lagu suku lagu suku kata.
2. Guru menonton kata.
video lagu suku
2. Murid menonton
kata bersama
video tersebut
murid.
bersama guru.
3. Guru menyanyi
bersama murid. 3. Murid menyanyi
4. Guru menyoal bersama guru
berdasarkan video sambil
tersebut. menepuk
tangan.
4. Murid
menjawab
soalan.
Perkembangan Alam 1. Guru menyoal 1. Murid Alat bantu
1 Benda: Kad murid-murid. menyenaraikan mengajar:
Bergambar nama benda
(12 minit) a. Apakah nama kad bergambar
yang mereka
benda yang kamu yang
ketahui.
ketahui? mengandungi
2. Murid gambar benda.
2. Guru memberitahu
mendengar
murid tentang
penerangan
pembelajaran hari
guru mengenai
ini.
proses
3. Guru menunjukkan pembelajaran
kad bergambar hari ini.
yang mengandungi
3. Murid diimbas
gambar benda-
kad yang
benda
mengandungi
4. Guru menyoal gambar benda-
murid. benda.
a. Apakah nama 4. Murid menyebut
benda ini? dan mengeja
b. Apakah ejaan nama benda-
nama benda ini? benda tersebut.

Perkembangan Alam 1. Guru memberi 1. Murid Lembaran Kerja


2 Benda: lembaran kerja menerima
Latihan kepada murid- lembaran kerja
(10 minit)
murid. daripada guru.
2. Guru memberi 2. Murid
masa kepada murid menyiapkan
untuk menyiapkan latihan dalam
latihan tersebut. masa yang
diberi.

Penutup Imbas 1. Guru memilih 1. Murid membaca


kembali seorang murid untuk jawapannya
(5 minit)
memberi jawapan yang ditulis
yang telah ditulis pada lembaran
pada lembaran kerja.
kerja.
2. Murid bertepuk
2. Guru memberi tangan.
pujian kepada murid
yang mendapat
jawapan yang betul.
