Anda di halaman 1dari 4

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 10 Ogos 2022

Masa 10.00 - 11.00 pagi

Kelas 5 Senthamil

Bilangan Murid 34 orang

Tema : Integriti dalam kehidupan


Tajuk
Tajuk : Ketua Desa Bijaksana

Kemahiran/Fokus Seni bahasa

Kemahiran Sedia Ada Murid pernah membaca cerita

4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan

Standard Kandungan keindahan dan kesantunan bahasa serta


mempersembahkannya secara kreatif.
4.3.2 Mengubah suai cerita dengan bahasa yang indah

Standard Pembelajaran dan santun secara separa berpandu dan


mempersembahkannya secara kreatif.
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. mengubah suai isi cerita dengan frasa yang

Objektif Pembelajaran diberikan.


2. mempersembahkan cerita yang telah diubah suai
secara kreatif.
Bimbingan
Pentaksiran
*aspek seni bahasa tidak ditaksir

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) mengaplikasi

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) nilai murni (bekerjasama)

Penerapan Nilai keberanian, bertanggungjawab, rasional

Bahan Bantu Mengajar buku teks, kertas mahjong, pen marker


Seni dalam Pendidikan seni pergerakan (semasa lakonan)

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran sosial (kerja berpasukan)

Pedagogi Masa Ini(PMI): Didik hibur

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
Soalan
1. Siapakah yang
pernah mendengar
atau membaca Soal jawab
cerita? 1. Murid menjawab soalan
2. Apakah tajuk cerita yang ditanya oleh guru.
yang anda baca atau 2. Murid menceritakan
KI: Komunikasi
mendengar? cerita yang pernah
Set Induksi EMK: Nilai
membaca atau
(4 minit)
murni
Anggaran jawapan soalan 1 mendengar.
Nilai: Rasional
1. Pernah cikgu 3. Guru mengaitkan isi
pelajaran dengan fokus
Anggaran jawapan soalan 2 pembelajaran.
1. Cerita arnab dengan
kura-kura
2. Cerita Sang Kancil

Langkah 1 Cerita Ketua Desa Bijaksana Membaca cerita Ketua Desa BBM: teks
(7 minit)
Bijaksana. cerita Ketua
1. Murid membaca cerita Desa
Ketua Desa Bijaksana Bijaksana
secara senyap.
2. Guru menyatakan frasa
yang perlu diubahsuai
dalam cerita tersebut.
3. Murid-murid
mencatatkan frasa yang
perlu diubahsuai.

Mengubah suai isi cerita Ketua


Desa Bijaksana
1. Murid dibahagikan
BBM: Kertas
kepada 4 kumpulan.
mahjong, pen
2. Setiap kumpulan
marker
mengubah suai frasa
KI: kemahiran
dalam cerita dengan
komunikasi
panduan separa oleh
PMI:
Langkah 2 Ubah suai isi cerita Ketua
guru.
(18 minit) Desa Bijaksana Pembelajaran
1. Guru menyediakan
koperatif
kertas mahjong dan pen
EMK: Nilai
marker.
murni
2. Wakil kumpulan menulis
Nilai:
cerita yang telah diubah
Bekerjasama
suai dalam kertas
mahjong.

Melakonkan cerita Ketua Desa


Bijaksana
1. Guru menggunakan
roda impian bagi
PMI:
menentukan giliran
Pembelajaran
Lakonan cerita Ketua Desa kumpulan yang akan
Langkah 3 koperatif
(27 minit) Bijaksana berlakon.
Nilai:
2. Murid melakonkan cerita
Keberanian,
Ketua Desa Bijaksana
bekerjasama
yang telah diubah suai
secara kreatif.

KI:Kemahiran
Rumusan 1. Murid membuat
berkomunikasi
- Saya belajar tentang rumusan tentang
Penutup
(4 minit) cara mengubah suai pembelajaran yang
Nilai:
isi cerita. dijalankan.
Keberanian

Catatan Refleksi Pelajar:


Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang
teras/ elektif teras masing-masing.
