Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 39 Tarikh 11/23/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
9. Beringat sebelum Kemahira
Tema 3. Keselamatan Unit Menulis
Terkena n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.2 Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan,
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, dan
struktur ayat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan, 1. Mengedit dan memurnikan perenggan.
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata,
dan struktur ayat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Keselamatan Siber dalam Percutian 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 66) situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Secara GM, Murid diminta bercerita 4. Murid mengedit dan memurnikan
tentang gambar dengan bimbingan perenggan dari aspek ejaan, tanda
guru. baca dan imbuhan dengan
2. Murid mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem Ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Keselamatan Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 40 Tarikh 9/30/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
9. Beringat sebelum Kemahira
Tema 3. Keselamatan Unit Tatabahasa
Terkena n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata berimbuhan
konteks. mengikut konteks;
(i) kata berimbuhan awalan
(ii) kata berimbuhan akhiran
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan menggunakan kata berimbuhan awalan 1. Mengenal pasti dan membina ayat dengan menggunakan
dan kata berimbuhan akhiran mengikut konteks. kata berimbuhan awalan dan kata berimbuhan akhiran.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Buli Siber (Buku Teks: 67) 2. Murid membaca dan memahami 5. Murid mendengar guru membuat
1. Secara Google Meet, Murid situasi secara kendiri dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 3. Murid memahami dan
dengan tajuk pelajaran. menggunakan kata berimbuhan
awalan dan kata berimbuhan
akhiran dengan bimbingan guru.
4. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Keselamatan Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 41 Tarikh 10/7/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
10. Memupuk Kemahira Mendengar dan
Tema 4. Perpaduan Unit
Perpaduan n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, 1.3.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton
ditonton dan dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. dan dibaca dengan sebutan yang betul dan intonasi serta gaya
yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton 1. Menceritakan maklumat yang didengar, ditonton dan
dan dibaca dengan sebutan yang betul dan intonasi serta dibaca.
gaya yang sesuai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Detik Perpaduan (Buku Teks: 74 - 75) 2. Murid bercerita tentang sesuatu 4. Murid mendengar guru membuat
1. Secara GM, Murid mendengar perkara yang didengar, ditonton kesimpulan tentang isi pelajaran.
penerangan guru tentang isi dan dibaca dengan sebutan yang
pelajaran dan kaitannya dengan betul dan intonasi serta gaya yang
tajuk pelajaran. sesuai dengan bimbingan guru.
3. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kecerdasan
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Pelbagai
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 42 Tarikh 10/14/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
10. Memupuk Kemahira
Tema 4. Perpaduan Unit Membaca
Perpaduan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi pelbagai bahan sastera dan 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan
bahan bukan sastera. karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk penyampaian.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan 1. Membaca teks dengan gaya penyampaian yang sesuai.
karya bukan sastera dengan pelbagai bentuk
penyampaian.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Semarak Perpaduan (Buku Teks: 76 - 3. Murid membaca secara mentalis 5. Murid mendengar guru membuat
77) dan memahami situasi dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Secara Maya (GM) Murid bercerita bimbingan guru.
tentang gambar dengan bimbingan 4. latihan yang diberi oleh guru.
guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 43 Tarikh 11/21/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
10. Memupuk Kemahira
Tema 4. Perpaduan Unit Menulis
Perpaduan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.2 Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan,
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, dan
struktur ayat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan, 1. Mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, kata dan struktur ayat.
dan struktur ayat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kem Perkhemahan Muhibah (Buku 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid melengkapkan latihan yang
Teks: 78) situasi dengan bimbingan guru. diberi oleh guru.
1. Murid bercerita tentang gambar 4. Murid mengenal pasti kesalahan 7. Murid mendengar guru membuat
dengan secara GM bimbingan penggunaan kata dan struktur ayat kesimpulan tentang isi pelajaran.
guru. dalam teks dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru a. PKJR: Peraturan dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya Undang-undang Jalan
dengan tajuk pelajaran. Raya (Buku aktiviti: 12)
5. Murid memahami dan
mengaplikasikan peraturan dan
undang-undang jalan raya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
HP PKJR: 3.1.7 Mengaplikasikan peraturan dan undang-undang jalan raya :
 Pejalan kaki - terutama apabila melintas jalan
 Penumpang
 Penunggang basikal
 Pemandu
Pembonceng basikal
Sistem Bahasa Sistem Ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Koperatif Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN

Pada akhir sesi PDPR :-


_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh 11/28/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
10. Memupuk Kemahira
Tema 4. Perpaduan Unit Seni Bahasa
Perpaduan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
dalam bahan sastera. peribahasa dan bahasa yang santun.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi 1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
peribahasa dan bahasa yang santun. peribahasa dan bahasa yang santun.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Indahnya Kemesraan (Buku Teks: 79) 3. Murid bercerita dan mengujarkan 5. Murid mendengar guru membuat
1. Secara GM, Murid bercerita tentang dialog yang mengandungi kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. peribahasa dan bahasa yang
2. Murid mendengar penerangan guru santun dengan bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Internet

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pendekatan Didik Hibur Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PdPR
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh 11/11/2021 Hari Khamis
Kelas 5 ZAMRUD Masa 08.00AM-10.00AM Kehadiran
10. Memupuk Kemahira
Tema 4. Perpaduan Unit Tatabahasa
Perpaduan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut 5.2.1 Memahami dan menggunakan kata berimbuhan
konteks. mengikut konteks;
(iii) kata berimbuhan apitan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan menggunakan kata berimbuhan apitan 1. Memahami dan menggunakan kata berimbuhan apitan.
mengikut konteks.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kita Tetap Bersahabat (Buku Teks: 80) 3. Murid memahami situasi dengan 6. Murid mendengar guru membuat
1. Secara GM,Murid bercerita tentang bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid memahami, melengkapkan
2. Murid mendengar penerangan guru kata berimbuhan apitan dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya membina ayat mengikut konteks
dengan tajuk pelajaran. dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Internet

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


. Pada akhir sesi PDPR :-

_____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas
dalam sesi PdPR akan datang.
