Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek Pendidikan Jasmani dan Kesihatan


Tarikh 4 April 2023
Masa 3:30 pm – 4:30 pm
Kelas 1 Claderia
Bil Pelajar
Topik Kecergasan fizikal
Kemahiran Senaman kelenturan
Standard Kandungan 3.2, 4.2, 5.2
Standard Pembelajaran 3.2.1 Melakukan senaman meningkatkan kelenturan berdasarkan prinsip FITT.
4.2.1 Mengenal pasti prinsip FITT yang digunakan untuk meningkatkan kelenturan.
5.2.2 Menetapkan matlamat kendiri dalam melakukan aktiviti.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat:
1. Melakukan senaman meningkatkan kelenturan berdasarkan prinsip FITT dengan betul.
2. Mengenal pasti prinsip FITT yang digunakan untuk meningkatkan kelenturan dalam kehidupan seharian.
3. Mempunyai matlamat kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal.
EMK Kreativiti, Inovasi
KBAT Mengaplikasi
BBM Buku Teks, Kertas A4
FASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN CATATAN

Pengenalan  Guru menunjukkan kepada murid bahagian otot


SET INDUKSI 1. Bahagian otot dan badan yang terlibat dan badan yang terlibat semasa melakukan
(5 minit) semasa melakukan senaman kelenturan senaman kelenturan
 Pectoralis/Dada  Guru meminta pendapat murid tentang contoh
 Trapezius/Belakang Badan senaman kelenturan yang mudah dilakukan
 Quadrisep/Peha  Guru memperkenalkan topik yang akan dipelajari
 Groin pada hari ini iaitu senaman kelenturan
2. Sesi soal jawab
Soalan:
1. Apakah contoh senaman kelenturan yang
mudah dilakukan di mana mana sahaja?

Pelajaran 1  Guru memberi penerangan kepada murid tentang  BBM : Buku Teks
1. Maksud senaman kelenturan apa yang dimaksudkan dengan senaman
FASA  Keupayaan otot, tendon, dan kelenturan
PERKEMBANGAN ligament untuk membenarkan sendi  Guru memberi contoh aktiviti senaman
(35 minit) anggota badan bergerak pada julat kelenturan asas yang mudah untuk dilakukan
pergerakan yang maksimum  Murid akan melakukan aktiviti senaman
2. Contoh aktiviti senaman kelenturan asas kelenturan mengikut learning cues daripada guru
 Regangan Pectoralis
 Regangan Belakang Badan
 Regangan Quadrisep
 Regangan Groin
3. Guru menunjukkan lakuan senaman
kelenturan

 Guru menerangkan kepada murid tentang prinsip


FITT
Pelajaran 2
 Guru mengaitkan prinsip FITT yang perlu
1. Prinsip FITT
digunakan untuk melakukan senaman kelenturan
 Frequency (Kekerapan)
 Guru bertanyakan kepada murid tentang nilai
 Intensity (Tahap Intensiti)
murni yang terdapat apabila mengikut prinsip
 Time (Masa)
FITT dengan betul
 Type (Jenis)
2. Nilai murni yang terdapat apabila
mengikut prinsip FITT dengan betul
Soalan:
1. Apakah nilai murni yang kita perolehi
apabila mengamalkan prinsip FITT
ketika melakukan senama kelenturan?

Aktiviti  Murid akan bermain permainan yang dinamakan  BBM : Buku Teks,
FASA 1. Permainan ‘kertas beracun’ sebagai ‘kertas beracun’ Kertas A4
KEMUNCAK Prosedur:
(10 minit) I. Murid akan dibahagikan kepada
beberapa kumpulan kecil
II. Bekas yang berisi kertas soalan akan
bergilir-gilir pergi ke arah setiap
kumpulan sambil muzik dimainkan
III. Kumpulan yang terakhir memegang
bekas setelah muzik berhenti perlu
menghantar wakil untuk mencabut kertas
di dalam bekas tersebut
IV. Wakil kumpulan tersebut perlu untuk
menjawab soalan atau membuat aktiviti
berdasarkan arahan di atas kertas yang
dicabut
Soalan:
1. Apakah yang anda faham tentang
senaman kelenturan?
2. Berikan contoh aktiviti senaman
kelenturan
3. Sila tunjukkan kepada rakan-rakan anda
dua contoh senaman kelenturan berserta
prosedur
4. Apakah yang anda faham tentang prinsip
FITT?
FASA PENUTUP 1. Sesi soal jawab  Guru akan bertanyakan beberapa soalan kepada
(5 minit) Soalan: pelajar bagi melihat tahap kefahaman mereka
1. Apakah senaman kelenturan?
2. Lakukan contoh senaman kelenturan
3. Jelaskan prinsip FITT

REFLEKSI
