Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SMK

PEND SENI VISUAL TIINGKATAN 1


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 1 HARI Ahad KELAS
BIDANG Sejarah dan Apresiasi Seni Visual
TAJUK Perkembangan Seni Visual di Malaysia
STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi Seni Pemahaman terhadap perkembangan Seni Visual di
Malaysia
-
STANDARD 1.1 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis 1.1.1 Seni Halus i. Sejarah
PEMBELAJARAN
dan perkembangan ii. Tokoh dan karya iii. Pertubuhan dan persatuan iv.
Institusi Seni
1.2 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis 1.2.1 Seni Reka i. Sejarah dan
perkembangan ii. Tokoh dan karya iii. Pertubuhan dan persatuan iv.
Institusi Seni
1.3 Menggalurkan Perkembangan Seni Lukis 1.3.1 Seni Kraf i. Bidang ii.
Adiguru dan Produk iii. Institusi: a. Kraftangan Malaysia b. Institut Kraf
Negara
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid akan :
1. Menjelaskan sekurang-kurannya 2 1. Menjelaskan perkembangan seni lukis dan seni
perkembangan seni lukis dan seni reka di reka di Malaysia sama ada seni halus, seni reka
Malaysia
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan mengadakan sesi kembali pelajaran
soal jawab dengan guru dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil pengetahuan sedia
2. Murid mendengar penerangan guru tentang aktiviti hari ini ada murid.
3. Murid mendengar dan melihat dengan teliti penerangan guru (Watch And Listen)  Guru Menggunakan
4. Murid bersoal jawab selepas mendengar penerangan guru strategi pembelajaran
5. Murid diminta berbincang dalam kumpulan tajuk yang diberikan seperti sejarah kolaboratif dan
dan perkembangan seni halus, seni reka dan seni kraf, sumbangan tokoh seni koperatif dengan
halus, seni reka atau seni kraf, pertubuhan dan persatuan seni reka, seni menerapkan PAK21
halus dan seni kraf serta peranan pertubuhan, persatuan dan institusi seni dan elemen
halus, seni reka atau seni kraf sekolahku sejahtera
6. Murid mencatat hasil perbincangan kumpulan di atas kertas mahjung supaya ada interaksi
7. Murid mencatat nota menggunakan peta minda (Mind Map) antara murid dan
8. Murid memaparkan kertas mahjung pada papan kenyataan memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid diberi pujian kerana melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran murid tentang
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang persepsi seni dalam perkembangan seni pembelajaran hari ini
visual di Malaysia dengan bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Collaboration BUKU AKTIVITI Halaman 3

ELEMEN SEKOLAHKU Rasional PAK-21


Watch & Listen (Lihat & Dengar)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Konstruktivisme - PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
Mengembangkan idea
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN Peta Pokok
EMK : NILAI PATRIOTISME Semangat KB Menjanakan idea
Bermasyarakat
EMK : ILMU & Pendidikan Seni Visual PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
