Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SMK

PEND SENI VISUAL TIINGKATAN 2


TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
BIDANG Sejarah dan Apresiasi Seni Visual
TAJUK Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat & Alat Domestik
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Eksplorasi maklumat daripada pelbagai sumber bagi pengukuhan
terhadap Seni Ragam Hias Pengangkutan, Alat Permainan Rakyat dan Alat
Domestik
1.3 Ekspresi Seni dalam Pakaian Tradisional dan Perhiasan Diri Penzahiran
idea dan konsep melalui pelbagai sumber dan teknologi dalam penjanaan
tugasan
STANDARD 1.2.1 Mengenal pasti tokoh seni ragam hias (i) Pengangkutan (ii) Alat
PEMBELAJARAN
permainan rakyat (iii) Alat domestik
1.2.2 Meneroka motif seni ragam hias: (i) Pengangkutan (ii) Alat
permainan rakyat (iii) Alat domestik
1.3.1 Menjana tugasan perkembangan seni ragam hias pengangkutan,
alat permainan rakyat dan alat domestik
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid akan :
1. Mengenal pasti tokoh seni ragam hias dari segi 1. Mengenal pasti tokoh seni ragam hias dari segi
pengangkutan, alat permainan rakyat dan alat pengangkutan, alat permainan rakyat dan alat
domestik domestic dengan betul
2. Menjana tugasan perkembangan seni ragam 2. Menjana tugasan perkembangan seni ragam hias
hias dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu.  Guru merangsang
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan mengadakan sesi kembali pelajaran
soal jawab dengan guru dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil pengetahuan sedia
2. Murid berbincang mengenai cara mencari maklumat tokoh kraf yang menggunakan ada murid.
seni ragam hias (Free Discussion)  Guru Menggunakan
3. Murid mencari maklumat tokoh kraf yang menggunakan seni ragam hias strategi pembelajaran
pengangkutan, alat permainan rakyat dan alat domestik berdasarkan bidang yang kolaboratif dan
dipilih koperatif dengan
4. Murid boleh menggunakan carian mengguankan internet, majalah dan surta khabar menerapkan PAK21
5. Murid menggunting tokoh yang dicari dan elemen
6. Murid susun dan tampal gambar serta maklumat yang diperolehi sekolahku sejahtera
7. Murid mendokumentasikan tokoh bersama sumbangannya supaya ada interaksi
8. Murid membina folio berkenaan dengan tokoh kraf yang menggunakan seni ragam antara murid dan
hias (Create Something) memotivasikan murid.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )  Menilai kefahaman
1. Murid diberi pujian kerana melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti pembelajaran murid tentang
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang eksplorasi dan ekspresi seni dalam seni pembelajaran hari ini
ragam hias dengan bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
ELEMEN 4C Critikal thinking BUKU AKTIVITI Halaman 8

ELEMEN SEKOLAHKU Etika , Empati PAK-21


Free Discussion (Perbincangan Bebas)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Konstruktivisme - PAK-21
Create Something (Bina Sesuatu)
Mencipta
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN Peta Pokok
EMK : NILAI PATRIOTISME Menjaga tradisi KB Merumuskan
EMK : ILMU & Pendidikan Seni Visual PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
