Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

MINGGU 10(10)

Matapelajaran Sains Hari Ahad


Kelas 1 Futuris Tarikh 21/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 12.30-1.30

Tema Pembelajaran BAB 3 : KOORINASI DAN GERAK BALAS


Objektif pembeajaran : 3.1 Homeostasis dalam Manusia

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar homeostasis
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi 16/20 menghadiri kelas Google Meet


/Catatan Pelajar kurang data internet
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


AHAD 21/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
3.0 Pergerakan Bahan Merentasi 1. 3.4.1 Mengeksperimen untuk menentukan
BIDANG
Membran Plasma kepekatan sap sel tisu tumbuhan.
PEMBELAJARAN 2. 3.4.2 Menghubung kait kepekatan sap sel
suatu tisu tumbuhan dengan fenomena
kelayuan tumbuhan.
3. 3.4.3 Menghuraikan dengan contoh aplikasi
3.4 Pergerakan Bahan Merentasi konsep pergerakan bahan merentasi
STANDARD Membran Plasma dalam membran plasma dalam kehidupan harian.
KANDUNGAN Kehidupan Harian 4 3.4.4 Berkomunikasi tentang proses osmosis
berbalik dalam penulenan air.

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI 1 Guru menunjukan video menarik tentang SOAL JAWAB
PERMULAAN membran plasma PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menerangkan mengenal pasti sel
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
khusus dalam organisma multisel
AKTIVITI Pelajar memberi inferens tentang GOOGLE MEET
UTAMA 2 kepadatan organel tertentu dengan fungsi TELEGRAM
sel khusus dalam organisma multisel Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 3.4 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 3.4 dalam buku modul

34/35 Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI 15 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

Matapelajaran Sains Hari Isnin


Kelas 1 Futuris Tarikh 22/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 7.30-8.30

Tema Pembelajaran BAB 3 : KOORDINASI DAN GERAK BALAS


Objektif pembeajaran : 3.1 Homeostasis dalam Tuumbuhan dan Haiwan

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
2.1.1 menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel bagi kedua-dua haiwan
dan tumbuhan.
2.1.2 membezakan jenis dan fungsi sel haiwan dan sel tumbuhan.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar jenis sel

2 Guru menerangkan menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel


bagi kedua-dua haiwan dan tumbuhan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Guru memberi Latihan kepada pelajar
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi  15/20 pelajar menghadiri kelas Google Meet
/Catatan  12 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


ISNIN 22/3/2021 5 CENDEKIA 8.30 hingga 9.30

TEMA FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

BERBUNGA KRITERIA KEJAYAAN


BIDANG 21.0 Pembiakan Seks dalam 21.2.2 Menghuraikan pembentukan pundi embrio
PEMBELAJARAN Tumbuhan Berbunga di dalam ovul.
21.3.1 Memerihalkan pendebungaan.

STANDARD Choose an item.


21.2 Pembentukan Debunga dan
KANDUNGAN DAN Choose an item.
Pundi Embrio
OBJEKTIF
Choose an item.
PEMBELAJARAN
Di akhir PDPc, murid akan dapat:

KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 Guru menunjukkan video pembentukan SOAL JAWAB
PERMULAAN debunga PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menghuraikan aplikasi fitohormon
1 dalam pertanian PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI
UTAMA 2 GOOGLE MEET
TELEGRAM
3
QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 5.3 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 5.3 dalam buku modul

23/23 Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI 15 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :

Matapelajaran Sains Hari Selasa


Kelas 1 Bitara Tarikh 23/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 7.30-8.30

Tema Pembelajaran BAB 3 : KOORDINASI DAN GERAK BALAS


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

Objektif pembeajaran : 3.1 Homeostasis dalam Tumbuhan dan Haiwan

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
2.2.1. berkomunikasi mengenai respirasi sel.
2.2.2 berkomunikasi mengenai proses fotosintesis.
2.2.3 membezakan antara proses respirasi sel dan fotosintesis.
2.2.4 menerangkan bagaimana proses respirasisel dan fotosintesis saling melengkapi.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan homeostasis dalam Tumbuhan dan manusia

2 Guru mengenai fungsi setiap struktur dalam sel dan membanding dan membezakan
sel haiwan dengan sel tumbuhan

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 2.2 dalam buku teks
 Latihan 2.2 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi 28/31 pelajar menghadiri kelas Google Meet


/Catatan 22 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


SELASA 23/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

BIDANG 4.0 Komposisi Kimia dalam Sel 1. 4.1.1 Memerihalkan sifat molekul air.
PEMBELAJARAN 2. 4.1.2 Menghubung kait sifat air dengan
kepentingannya dalam sel.
3. 4.2.1 Menyenaraikan unsur dalam
karbohidrat.
STANDARD 4.1 Air 4 4.2.2 Menjelaskan jenis karbohidrat:
KANDUNGAN
monosakarida, disakarida, dan polisakarida

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI 1 Guru menunjukan video menarik SOAL JAWAB
PERMULAAN pergerakan bahan PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menerangkan mengenal pasti sel
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
khusus dalam organisma multisel
AKTIVITI Pelajar memberi inferens tentang GOOGLE MEET
UTAMA 2 kepadatan organel tertentu dengan fungsi TELEGRAM
sel khusus dalam organisma multisel Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 2.4 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 2.4 dalam buku modul

38/39 Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI 17 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana : guru bertugas menjaga SPM

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


SELASA 23/3/2021 5 CENDEKIA 1.00 hingga 2.30

TEMA FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 21.0 Pembiakan Seks dalam 21.1.1 Mengenal pasti struktur bunga.
PEMBELAJARAN Tumbuhan Berbunga
21.1.2 Membanding dan membezakan struktur
jantan dengan struktur betina dalam bunga.
21.3.3 Menerangkan persenyawaan ganda dua
STANDARD dalam pembentukan zigot diploid dan
KANDUNGAN DAN 21.1 Struktur Bunga pembentukan nukleus triploid.
OBJEKTIF 21.3.4 Mewajarkan kepentingan persenyawaan
PEMBELAJARAN ganda dua dalam kemandirian tumbuhan berbunga
Choose an item.
Di akhir PDPc, murid akan dapat:
KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 SOAL JAWAB
Guru menunjukkan video struktur bunga
PERMULAAN PERBINCANGAN
Choose an item.
1 Guru menghuraikan tentang tranlokasi PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI Pelajar mewajarkan keperluan translokasi GOOGLE MEET
2
UTAMA dalam tumbuhan. TELEGRAM
3 1pelajar mendefinisikan fitoremediasi. QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 6.1 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 6.1 dalam buku modul

23/23 Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI 16 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana : GURU BERTUGAS SPM

Matapelajaran Sains Hari Rabu


Kelas 1 Bitara Tarikh 24/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 12.30-1.30
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

Tema Pembelajaran BAB 4 : PEMBIAKAN


Objektif pembeajaran : 4.1 Pembiakan seks dan Pembiakan Aseks

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar jenis-jenis pembiakan
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 4.1 dalam buku teks
 Latihan 4.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi 15/20 pelajar menghadiri kelas Google Meet


/Catatan 12 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


RABU 24/3/2021 5 CENDEKIA 1.00 hingga 2.30
FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN
TEMA BERBUNGA KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 21.0 Pembiakan Seks dalam 21.3.1 Memerihalkan pendebungaan.
PEMBELAJARAN Tumbuhan Berbunga
21.3.2 Menghuraikan pembentukan tiub debunga
STANDARD 21.3 Pendebungaan dan dan pembentukan gamet jantan.
KANDUNGAN DAN Persenyawaan 21.3.3 Menerangkan persenyawaan ganda dua
OBJEKTIF dalam pembentukan zigot diploid dan
PEMBELAJARAN pembentukan nukleus triploid.
21.3.4 Mewajarkan kepentingan persenyawaan
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

Choose an item.
Di akhir PDPc, murid akan dapat:
KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 Guru menunjukkan slaid tentang SOAL JAWAB
PERMULAAN persenyawaan dalam tumbuhan PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru
1 PELANTAR
menghuraikan pembentukan pundi embrio di dalam ovul. / MEDIUM PDPC
AKTIVITI GOOGLE MEET
UTAMA 2 TELEGRAM
QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 6.2 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 6.2 dalam buku modul

23/23 Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI 15 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :

Matapelajaran Sains Hari Rabu


Kelas 1 Futuris Tarikh 24/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 11.00-12.00

Tema Pembelajaran BAB 3 : HOMEOSTASIS


Objektif pembeajaran : 3.1 Homeostasis dalam Tumbuhan

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar homeostasis
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi 16/20 pelajar menghadiri kelas Google Meet


/Catatan 9 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

Matapelajaran Sains Hari Khamis


Kelas 1 Bitara Tarikh 25/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 12.30-1.30

Tema Pembelajaran BAB 4 : PEMBIAKAN


Objektif pembeajaran : 4.2 Sistem Pembiakan Manusia

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi tentang system pembiakan manusia
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan system pembiakan manusia

2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam


manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 4.2 dalam buku teks
 Latihan 4.2 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi 28/31 pelajar menghadiri kelas Google Meet


/Catatan 13 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


KHAMIS 25/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 4.0 Komposisi Kimia dalam Sel 1. 4.2.1 Menyenaraikan unsur dalam
PEMBELAJARAN karbohidrat.
STANDARD 4.2 Karbohidrat 2. 4.2.2 Menjelaskan jenis karbohidrat:
KANDUNGAN monosakarida, disakarida, dan polisakarida
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 10(10)

3. 4.2.3 Mengkonsepsikan pembentukan dan


penguraian: disakarida dan polisakarida
4 4.2.4 Menulis dan menerangkan persamaan
perkataan bagi pembentukan dan penguraian
disakarida.

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI 1 Guru menunjukan video menarik tentang SOAL JAWAB
PERMULAAN karbohidrat PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menghuraikan keperluan pergerakan
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
bahan merentasi membran plasma.
AKTIVITI Pelajar melukis dan melabelkan komponen GOOGLE MEET
UTAMA 2 membran plasma berdasarkan model TELEGRAM
mozek bendalir. Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 4.2 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 4.2 dalam buku modul

38/39 Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI 21 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :
