Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

MINGGU 8(8)

Matapelajaran Sains Hari Ahad


Kelas 1 Futuris Tarikh 7/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 8.30-9.30

Tema Pembelajaran BAB 2 : SEL SEBAGAI UNIT ASAS HIDUPAN


Objektif pembeajaran : 2.1 Pelbagai Tisu Manusia dan Tisu tumbuhan

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
2.1.1 menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel bagi kedua-dua haiwan
dan tumbuhan.
2.1.2 membezakan jenis dan fungsi sel haiwan dan sel tumbuhan.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar jenis sel

2 Guru menerangkan menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel


bagi kedua-dua haiwan dan tumbuhan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Guru memberi Latihan kepada pelajar
 Latihan formatif 2.1 dalam buku teks
 Latihan 2.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi  18/20 pelajar menghadiri kelas Google Meet
/Catatan  12 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


AHAD 7/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
3.0 Pergerakan Bahan Merentasi 1. 3.1.1 Mewajarkan keperluan pergerakan
BIDANG
Membran Plasma bahan merentasi membran plasma.
PEMBELAJARAN 2. 3.1.2 Memerihalkan komponen membran
plasma dan fungsinya berdasarkan model
mozek bendalir.
3. 3.1.3 Melukis dan melabelkan komponen
membran plasma berdasarkan model mozek
STANDARD 3.1 Struktur Membran Plasma bendalir.
KANDUNGAN 4 3.1.4 Menghuraikan ketelapan membran
plasma

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI 1 Guru menunjukan video menarik tentang SOAL JAWAB
PERMULAAN membran plasma PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menerangkan mengenal pasti sel
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
khusus dalam organisma multisel
AKTIVITI Pelajar memberi inferens tentang GOOGLE MEET
UTAMA 2 kepadatan organel tertentu dengan fungsi TELEGRAM
sel khusus dalam organisma multisel Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 3.1 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 3.1 dalam buku modul

17/17 Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI 15 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

Matapelajaran Sains Hari Isnin


Kelas 1 Futuris Tarikh 8/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 7.30-8.30

Tema Pembelajaran BAB 2 : SEL SEBAGAI UNIT ASAS HIDUPAN


Objektif pembeajaran : 2.1 Pelbagai Tisu Manusia dan Tisu tumbuhan

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
2.1.1 menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel bagi kedua-dua haiwan
dan tumbuhan.
2.1.2 membezakan jenis dan fungsi sel haiwan dan sel tumbuhan.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar jenis sel

2 Guru menerangkan menjelaskan dengan contoh ciri organismaunisel dan multisel


bagi kedua-dua haiwan dan tumbuhan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Guru memberi Latihan kepada pelajar
 Latihan formatif 2.1 dalam buku teks
 Latihan 2.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi  18/20 pelajar menghadiri kelas Google Meet
/Catatan  12 orang pelajar menghantar tugasan di Google Classroom

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


ISNIN 8/3/2021 5 CENDEKIA 8.30 hingga 9.30

TEMA FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 20.0 Gerak Balas dalam 20.3.1 Mewajarkan penggunaan fitohormon dalam
PEMBELAJARAN Tumbuhan pertanian.
20.3.2 Mengeksperimen untuk membandingkan
kesan pemasakan buah dengan kehadiran
STANDARD fitohormon.
20.3 Aplikasi Fitohormon dalam Choose an item.
KANDUNGAN DAN
Pertanian
OBJEKTIF Choose an item.
PEMBELAJARAN
Choose an item.
Di akhir PDPc, murid akan dapat:
KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 SOAL JAWAB
Guru menunjukkan video fitohormon
PERMULAAN PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menghuraikan aplikasi fitohormon
1 dalam pertanian PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI
UTAMA 2 GOOGLE MEET
TELEGRAM
3
QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 5.3 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 5.3 dalam buku modul

23/23 Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI 18 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :

Matapelajaran Sains Hari Selasa


Kelas 1 Bitara Tarikh 9/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 12.30-1.30
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

Tema Pembelajaran BAB 2 : SEL


Objektif pembeajaran : 2.2 Respirasi sel dan Fotosintesis

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
2.2.1. berkomunikasi mengenai respirasi sel.
2.2.2 berkomunikasi mengenai proses fotosintesis.
2.2.3 membezakan antara proses respirasi sel dan fotosintesis.
2.2.4 menerangkan bagaimana proses respirasisel dan fotosintesis saling melengkapi.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan fotosintesis

2 Guru mengenai fungsi setiap struktur dalam sel dan membanding dan membezakan
sel haiwan dengan sel tumbuhan

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 2.2 dalam buku teks
 Latihan 2.2 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop

Refleksi
31/31 orang pelajar menghadiri kelas Google Meet
/Catatan

MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


SELASA 9/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
3.0 Pergerakan Bahan Merentasi 1. 3.3.1 Menjelaskan dengan contoh proses
BIDANG
Membran Plasma pengangkutan pasif dalam organisma.
PEMBELAJARAN 2. 3.3.2 Menjelaskan dengan contoh proses
pengangkutan aktif dalam organisma.
3. 3.3.3 Mendefinisikan larutan: hipotonik,
3.3 Pergerakan Bahan Merentasi hipertonik, dan isotonik
STANDARD Membran Plasma dalam 4 3.3.4 Mengeksperimen untuk mengkaji kesan
KANDUNGAN Organisma Hidup larutan yang berlainan kepekatan terhadap sel
haiwan dan sel tumbuhan.

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI
AKTIVITI 1 Guru menunjukan video menarik SOAL JAWAB
PERMULAAN pergerakan bahan PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menerangkan mengenal pasti sel
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
khusus dalam organisma multisel
AKTIVITI Pelajar memberi inferens tentang GOOGLE MEET
UTAMA 2 kepadatan organel tertentu dengan fungsi TELEGRAM
sel khusus dalam organisma multisel Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 2.4 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 2.4 dalam buku modul

17/17 Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI 15 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :

MATAPELAJARAN: BIOLOGI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

HARI TARIKH KELAS MASA


SELASA 9/3/2021 5 CENDEKIA 1.00 hingga 2.30
FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN
TEMA BERBUNGA KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 21.0 Pembiakan Seks dalam 21.1.1 Mengenal pasti struktur bunga.
PEMBELAJARAN Tumbuhan Berbunga
21.1.2 Membanding dan membezakan struktur
jantan dengan struktur betina dalam bunga.
21.3.3 Menerangkan persenyawaan ganda dua
STANDARD dalam pembentukan zigot diploid dan
KANDUNGAN DAN 21.1 Struktur Bunga pembentukan nukleus triploid.
OBJEKTIF 21.3.4 Mewajarkan kepentingan persenyawaan
PEMBELAJARAN ganda dua dalam kemandirian tumbuhan berbunga
Choose an item.
Di akhir PDPc, murid akan dapat:
KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 SOAL JAWAB
Guru menunjukkan video struktur bunga
PERMULAAN PERBINCANGAN
Choose an item.
1 Guru menghuraikan tentang tranlokasi PELANTAR / MEDIUM PDPC
AKTIVITI Pelajar mewajarkan keperluan translokasi GOOGLE MEET
2
UTAMA dalam tumbuhan. TELEGRAM
3 1pelajar mendefinisikan fitoremediasi. QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 6.1 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 6.1 dalam buku modul

23/23 Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI 18 Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

Matapelajaran Sains Hari Rabu


Kelas 1 Bitara Tarikh 10/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 12.30-1.30

Tema Pembelajaran BAB 3 : HOMEOSTASIS


Objektif pembeajaran : 2.1 Sel – struktur, fungsi, organisasi sel

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar homeostasis
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi
/Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)
MATAPELAJARAN: BIOLOGI

HARI TARIKH KELAS MASA


RABU 3/3/2021 5 CENDEKIA 1.00 hingga 2.30
FISIOLOGI TUMBUHAN STANDARD PEMBELAJARAN DAN
TEMA BERBUNGA KRITERIA KEJAYAAN
BIDANG 21.0 Pembiakan Seks dalam 21.2.2 Menghuraikan pembentukan pundi embrio
PEMBELAJARAN Tumbuhan Berbunga di dalam ovul.
21.2.2 Menghuraikan pembentukan pundi embrio
di dalam ovul.
STANDARD Choose an item.
21.2 Pembentukan Debunga dan
KANDUNGAN DAN
Pundi Embrio Choose an item.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN Choose an item.
Di akhir PDPc, murid akan dapat:

KATA KUNCI

NILAI MORAL BBM EMK


HORMAT GURU LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
SOPAN BUKU TEKS Choose an item. KREATIVITI DAN INOVASI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
RANGKA PENGAJARAN
AKTIVITI / PAK21
AKTIVITI 1 Guru menunjukkan slaid tentang SOAL JAWAB
PERMULAAN pembentukan debunga PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru
1 PELANTAR
menghuraikan pembentukan pundi embrio di dalam ovul. / MEDIUM PDPC
AKTIVITI GOOGLE MEET
UTAMA 2 TELEGRAM
QUIZIZZ
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 6.2 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 6.2 dalam buku modul

Orang murid menghadiri kelas Google Meet

IMPAK / REFLEKSI Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

Matapelajaran Sains Hari Rabu


Kelas 1 Futuris Tarikh 10/03/2021
Bilangan pelajar 20 Masa 11.00-12.00

Tema Pembelajaran BAB 3 : HOMEOSTASIS


Objektif pembeajaran : 2.1 Sel – struktur, fungsi, organisasi sel

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar homeostasis
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi
/Catatan

Matapelajaran Sains Hari Khamis


Kelas 1 Bitara Tarikh 11/03/2021
Bilangan pelajar 31 Masa 12.30-1.30
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

Tema Pembelajaran BAB 3 : HOMEOSTASIS


Objektif pembeajaran : 2.1 Sel – struktur, fungsi, organisasi sel

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembeljaran, pelajar dapat:
3.1.1 berkomunikasi maksud homeostasis.
3.1.2 menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam manusia dan
haiwan.
3.1.3.menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam tumbuhan.
3.1.4 menghargai kepentingan homeostasis kepada manusia dan benda hidup.

1 Set Induksi :
Guru menunjukkan gambar homeostasis
2 Guru menjelaskan dengan contoh sistem yangterlibat dengan homeostasis dalam
manusia dan haiwan.

3 Penutup :
Guru memuji pelajar yang dapat membuat tugasan dengan baik
Pelajar membuat soalan latihan yang diberikan
 Latihan formatif 3.1 dalam buku teks
 Latihan 3.1 dalam buku modul

EMK Hormat Guru, Sopan


ABM Power Point Presentation, Laptop
Refleksi
/Catatan

MATAPELAJARAN: BIOLOGI
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MINGGU 8(8)

HARI TARIKH KELAS MASA


KHAMIS 4/3/2021 4 BITARA 11.00 hingga 12.00

ASAS BIOLOGI STANDARD PEMBELAJARAN/


TEMA
KRITERIA KEJAYAAN
3.0 Pergerakan Bahan Merentasi 1. 3.4.1 Mengeksperimen untuk menentukan
BIDANG
Membran Plasma kepekatan sap sel tisu tumbuhan.
PEMBELAJARAN 2. 3.4.2 Menghubung kait kepekatan sap sel
suatu tisu tumbuhan dengan fenomena
kelayuan tumbuhan.
3. 3.4.3 Menghuraikan dengan contoh aplikasi
3.4 Pergerakan Bahan Merentasi konsep pergerakan bahan merentasi
STANDARD Membran Plasma dalam membran plasma dalam kehidupan harian.
KANDUNGAN Kehidupan Harian 4 3.3.4 Mengeksperimen untuk mengkaji kesan
larutan yang berlainan kepekatan terhadap sel
haiwan dan sel tumbuhan.

Di akhir PDPc, murid akan dapat:


KATA KUNCI Biologi sel haiwan dan sel Tumbuhan

NILAI MORAL BBM EMK


MENUMPU PERHATIAN LAPTOP Choose an item. NILAI MURNI
TANGGUNGJAWAB BUKU TEKS Choose an item. SAINS DAN TEKNOLOGI
Choose an item. POWERPOINT Choose an item. Choose an item.
RANGKA PENGAJARAN
Guru menunjukan video menarik tentang
AKTIVITI
AKTIVITI 1
pergerakan bahan merentasi membran SOAL JAWAB
PERMULAAN plasma dalam kehidupan harian PERBINCANGAN
Choose an item.
Guru menghuraikan keperluan pergerakan
1 PELANTAR / MEDIUM PDPC
bahan merentasi membran plasma.
AKTIVITI Pelajar melukis dan melabelkan komponen GOOGLE MEET
UTAMA 2 membran plasma berdasarkan model TELEGRAM
mozek bendalir. Choose an item.
3
Guru menyoal pelajar untuk melihat tahap
1
kefahaman
KEMAHIRAN PROSES SAINS
2 Pelajar menjawab soalan lisan dari guru
AKTIVITI
Guru memberi latihan kepada pelajar: BERKOMUNIKASI
PENUTUP  Latihan formatif 3.4 dalam buku Choose an item.
3 teks Choose an item.
 Latihan 3.4 dalam buku modul

Orang murid menghadiri kelas Google Meet.

IMPAK / REFLEKSI Orang murid menghantar tugasan di Google Classroom

PDPC DITANGGUHKAN kerana :
