Anda di halaman 1dari 4

AWANG HAD SALLEH GRADUATE SCHOOL

SCHOOL OF EDUCATION

POSTGRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION

SGDK4042

MICRO AND MACRO TEACHING

GROUP A1

TUGASAN:

PENYEDIAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Oleh:

NAMA NO. MATRIK

NURUL SHAHIRAH BINTI ROSDI 833040

DISEDIAKAN UNTUK:

DR. SAIFOLRUDIN KHALID BIN MAHZAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tingkatan : Tingkatan 2
Bilangan Murid : __ / 21 orang
Tarikh : 19/2/2024
Hari : Isnin
Masa : 3.00ptg – 3.40ptg
Tajuk / Tema : Bidang Akhlak (Menyemai Kasih Menuai Sayang)

Hasil Pembelajaran :
1. Murid dapat membezakan kasih sayang yang diredhai Allah S.W.T dan kasih sayang
yang dimurkai Allah S.W.T

Pada akhir pelajaran diharapkan murid dapat:


1. Mengaplikasi sifat kasih sayang (mahabah) yang diredhai Allah S.W.T dengan betul.
2. Menganalisis sifat mahabah serta mengamalkannya dengan betul.
3. Menjauhi sifat mahabah yang dimurkai oleh Allah S.W.T dengan meninggalkan
larangan dengan betul.

Standard Kandungan :
6.6- Merumus sifat mahabah dan mengamalkannya secara beradab dan istiqomah.

Standard Pembelajaran :
6.6.4- Menjelaskan sifat mahabah yang diredhai dan dimurkai Allah S.W.T beserta contoh.

Pengetahuan sedia ada :


i) Murid telah mengetahui maksud kasih sayang (mahabah) dari segi bahasa dan
istilah beserta dalil berkaitan.
ii) Murid pernah didedahkan dengan aktiviti berkumpulan (Hot Seat) berkaitan sifat
kasih sayang Rasulullah S.A.W

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan/BBM/EMK/


PAK21
Set induksi Guru menunjukkan i- Murid dipamerkan kuntuman bunga. BBM: Bunga
(5 minit) kuntuman bunga untuk ii- Sumbangsaran murid berkaitan bunga Nilai: Kasih sayang
mengaitkan tentang yang mereka lihat.
perasaan kasih sayang, iii- Guru memberi pujian kepada murid yang
bahagia. memberi pandangan yang betul.
iv- Daripada dapatan murid, guru
mengaitkan dengan topik yang akan
dipelajari.

Langkah I i- Apakah sifat kasih sayang i- Guru membahagikan 2 bahagian iaitu sifat BBM: Kertas
(15 minit) yang diredhai Allah S.A.W kasih sayang yang diredhai Allah s.a.w dan Warna/pen
sifat dimurkai Allah s.a.w di papan putih. Nilai: Kerjasama
ii- Apakah sifat kasih sayang ii- Guru sediakan kertas warna kepada murid PAK21: stick and win
yang dimurkai oleh Allah iii- Murid mencari jawapan
S.A.W iv- Murid menulis jawapan di kertas warna
Langkah II i- Membezakan sifat kasih i. Murid menampal jawapan di papan putih BBM: Kertas Warna/
sayang yang diredhai dan mengikut pembahagian yang disediakan oleh pen/magnet kertas
dimurkai Allah S.A.W guru dengan betul. Nilai: bertindak
ii- Murid bersama-sama berbincang dan mengikut
memberi pandangan terhadap jawapan di arahan/berani
papan putih. PAK21: stick and win

Langkah III Murid kenalpasti perbezaan i- Sesi soal jawab antara guru dan murid PAK21: Peta
kasih sayang yang diredhai berkaitan topik untuk memperkukuhkan pemikiran I-Think
dan dimurkai Allah S.A.W pengetahuan Nilai: Berfikiran
ii- Murid diminta untuk membina peta pokok terbuka
di dalam buku nota

Pengukuhan/ Guru membuat penilaian i- Murid bersama-sama menyemak jawapan PAK21: Checklist
Penilaian menggunakan PAK21 di papan putih sewaktu aktiviti yang Nilai: Rasional
diberikan.
ii- Berlangsung soal jawab untuk
mengukuhkan pengetahuan tentang topik

Kesimpulan Kognitif Guru dan murid bersoal jawab tentang


perbezaan kasih sayang yang diredhai Allah
S.W.T dan kasih sayang yang dimurkai Allah
S.W.T yang dipelajari.

Sosial Murid dapat membezakan kasih sayang yang


diredhai Allah S.W.T dan kasih sayang yang
dimurkai Allah S.W.T

Refleksi:
1. Sebelum pdp berakhir, guru mengedarkan exit card kepada setiap murid.
2. Murid diminta menulis “Apakah perkara baru yang mereka pelajari hari ini?” dalam buku latihan
3. Exit card ditampal di dalam buku latihan murid @ dimasukkan di dalam kotak kecik sebagai refleksi guru.
4. ___/21 orang murid telah mencapai objektif.
5. ___/21 orang murid tidak mencapai objektif dan memerlukan latihan pengukuhan.
Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing
