Anda di halaman 1dari 12

ASSIGNMENT/ TUGASAN

________________________________________________________________________
_
HDPS3403
SENI DAN KREATIVITI KANAK-KANAK/
ART AND CREATIVITY FOR CHILDREN
JANUARY 2024 SEMESTER

SPECIFIC INSTRUCTION/ ARAHAN KHUSUS

1. Answer in Malay or English. /


Jawab dalam Bahasa Melayu atau Bahasa Inggeris.

2. Number of words: 2500 – 3000 words excluding references /


Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Submit your assignment ONCE only in a MULTIPLE file. /


Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam PELBAGAI fail.

4. Submit your assignment ONLINE. /


Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Submission date : 10 March 2024


Tarikh penghantaran : 10 Mac 2024

6. This assignment accounts for 60% of the total marks for the course. /
Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% dari jumlah markah kursus.

1
SOALAN TUGASAN

TUJUAN:
Objektif tugasan ini adalah untuk menilai kefahaman dan pengetahuan pelajar mengenai
perkembangan kreativiti kanak-kanak, khususnya memberi tumpuan kepada peranan
bercerita sebagai aktiviti yang menarik untuk kanak-kanak. Selain itu, ia menekankan
faedah pendidikan bercerita, seperti meningkatkan kemahiran dan keupayaan bahasa
dalam kalangan kanak-kanak.

BAHAGIAN 1
SOALAN 1: RANCANGAN PENGAJARAN DAN RAKAMAN VIDEO (30 MARKAH)
a) Pilih SATU buah cerita yang sesuai untuk kanak-kanak berumur antara 4-6 tahun.
Buku cerita yang dipilih hendaklah dari jenis yang berbeza iaitu cerita rakyat,
bersejarah, keagamaan atau fantasi.
b) Sediakan SATU rancangan pengajaran untuk cerita tersebut. Rancangan pengajaran
hendaklah mengikut format berikut.
 Kelas:
 Kumpulan umur kanak-kanak:
 Fokus:
 Masa/ Tarikh:
 Tempoh:
 Bahan pembelajaran:
 Objektif pembelajaran:
Pelaksanaan
 Set induksi:
 Pengenalan:
 Aktiviti pembelajaran:
 Pengukuhan dan kesimpulan:
c) Jalankan sesi bercerita dengan sekumpulan kanak-kanak berumur 4 hingga 6 tahun
menggunakan buku cerita yang dipilih. Pastikan tempoh sesi bercerita anda TIDAK
melebihi 20 minit. Rakam sesi bercerita anda dan video tersebut (saiz tidak melebihi
400MB) mesti dimuat naik secara berasingan dari tugasan Soalan 1 di dalam sistem
myINSPIRE.

2
SOALAN 2: LAPORAN (20 MARKAH)
Berdasarkan pengalaman mengajar di Soalan 1 anda dikehendaki menulis SATU laporan.
Laporan anda hendaklah merangkumi aspek berikut:
a) Latar belakang buku cerita yang dipilih dari segi rupa, bentuk, warna dan gambar
kulit hadapan. Sertakan gambar-gambar buku yang dipilih.
b) Perbincangan yang jelas mengenai tema, kandungan, plot cerita, watak, bahasa dan
ilustrasi kedua-dua buku cerita.
c) Huraian mengenai pengajaran yang diperolehi daripada cerita yang dipilih.
d) Laporan mengenai reaksi, maklum balas dan tingkah laku kanak-kanak terhadap
buku berserta gambar-gambar berkaitan. (Gambar perlu disertakan dengan
kebenaran sekolah dan ibu bapa). Pastikan gambar muka kanak-kanak tidak
kelihatan.
e) Kesimpulan.

BAHAGIAN II
PENYERTAAN KELAS DALAM TALIAN (10 MARKAH)
Bincangkan topik berkenaan di dalam forum dan hantar bukti penglibatan forum
dalam perbincangan dalam talian.
a) Sejauh manakah pentingnya peranan pemerhatian berterusan dalam mengenali
dan memupuk bakat unik dan kebolehan kreatif kanak-kanak?
b) Bagaimanakah teknologi boleh dimanfaatkan untuk menilai dan meningkatkan
potensi dan kreativiti kanak-kanak dalam era digital?
Bincangkan topik di atas di dalam forum, pilih LIMA posting terbaik anda dan sertakannya
di dalam tugasan anda.

[Jumlah: 60 Markah]

3
ASSESSMENT QUESTION

PURPOSE:
The objective of this assignment is to assess learners' comprehension and knowledge
regarding the development of children's creativity, specifically focusing on the role of
storytelling as an engaging activity for children. Additionally, it emphasises the
educational benefits of storytelling, such as enhancing language skills and capabilities in
children.

PART I
QUESTION 1: LESSON PLAN AND VIDEO RECORDING (30 MARKS)
a) Choose ONE story suitable for children aged between 4 to 6 years. The selected
storybooks should be of different types, i.e., folklore, historical, religious, or fantasy.
b) Prepare ONE lesson plan for the story. The lesson plan should follow the following
format.
 Class:
 Children’s age group:
 Focus:
 Date/ Time:
 Duration:
 Learning materials:
 Learning objectives:
Implementation
 Set induction:
 Introduction:
 Learning activities:
 Reinforcement and conclusion:
c) Conduct a storytelling session with a group of children aged 4 to 6 using the selected
storybook. Please ensure the total duration of your storytelling should NOT be more
than 20 minutes. Record your storytelling, and the video (size not exceeding 400MB)
must be uploaded separately from your Question 1 assignment in the myINSPIRE
submission system.

QUESTION 2: REPORT (20 MARKS)

4
Based on your teaching experience in Question 1, you are required to write a report.
Your report should include the following aspects:
a) Background of the storybook selected in terms of their appearance, shape, colour
and cover art. Include images of the selected books.
b) Clear discussion of the themes, content, storylines, characters, languages, and
illustrations of the storybook.
c) A description of the lessons learned from the selected story.
d) A report on the children's reactions, responses, and behaviour to the storybook and
provide related pictures. (Pictures taken must have prior permission from the school
and parent). Make sure the children's faces are not visible.
e) Conclusion.

PART II
ONLINE CLASS PARTICIPATION (10 MARKS)

Discuss the following topic in the forum and submit proof of your participation in the
online discussions:
a) How important is the role of continuous observation in recognizing and nurturing
children's unique talents and creative abilities?
b) How can technology be leveraged to assess and enhance children's potential and
creativity in the digital age?
Discuss the above topic in the forum, pick your best FIVE postings, and paste them into
your assignment for submission.

[Total: 60 Marks]

5
ATTACHMENT
ASSIGNMENT RUBRICS

HDPS3403 SENI DAN KREATIVITI UNTUK KANAK-KANAK/ JANUARY 2024


BAHAGIAN 1/ PART I
SOALAN 1/ QUESTION 1: (30%)
Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/
*QN/ Criteria/ Weight/ Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Max
CLO
*NS Kriteria Pemberat Marks
4 3 2 1 0
Pendahuluan Pengenalan yang jelas dan Pengenalan yang jelas. Pengenalan yang Pengenalan yang Tiada pengenalan
komprehensif. Perbincangan tujuan ringkas dengan ringkas tanpa yang diberikan.
Perbincangan tujuan tugasan yang jelas perbincangan tujuan perbincangan tujuan
tugasan yang terperinci. tugasan yang ringkas. tugasan.
1 2 0.5 2
Introduction A clear and comprehensive A clear introduction. A brief introduction A brief introduction No introduction
introduction. A clear discussion on the with a brief discussion with no discussion on was provided.
A detailed discussion on the purpose of the on the purpose of the the purpose of the
purpose of the assignment. assignment. assignment. assignment.
Tempoh Pemilihan tempoh sangat Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Pemilihan tempoh Tiada tempoh
berpatutan dan bersesuaian bersesuaian dengan tidak berapa tidak berpatutan dan dinyatakan.
dengan pembelajaran dan pembelajaran aktiviti bersesuaian dengan tidak bersesuaian
aktiviti bermain. bermain. pembelajaran dan langsung.
aktiviti bermain.
1 2 0.5 2
Duration The duration selection is The selection of duration The selection of The selection of No duration was
very appropriate and is suitable for learning duration is not really duration is not mentioned.
suitable for learning and and play activities. appropriate for appropriate and not
play activities. learning and play suitable at all.
activities.
Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Objektif pembelajaran Tiada objektif
adalah khusus, sejajar, adalah khusus, dan adalah ringkas, dan tidak sejajar dengan pembelajaran
relevan dan boleh diukur. sejajar tetapi tidak boleh sejajar tetapi tidak aktiviti. diberikan.
diukur. boleh diukur.
1 2 1.0 4
Learning objectives The learning objectives were The learning objectives The learning objectives The learning objectives No learning
specific, relevant, and were specific and aligned were brief and aligned were not aligned with objective was
measurable but not measurable but not measurable. the activity. given.

1
Bahan pembelajaran Pemilihan bahan adalah Pemilihan bahan adalah Pemilihan bahan tidak Pemilihan bahan tidak Tiada bahan
baik dan sangat bersesuaian dengan berapa bersesuaian sesuai dengan aktiviti dinyatakan.
bersesuaian dengan aktiviti aktiviti pembelajaran dengan aktiviti pembelajaran dan
pembelajaran dan bermain. dan bermain. Semua pembelajaran dan bermain.
Semua bahan adalah bahan adalah bermain.
bersesuaian dengan bersesuaian dengan
pembelajaran dan pembelajaran dan
perkembangan kanak- perkembangan kanak-
1 2 0.5 kanak. kanak. 2

Learning materials The selection of materials is The selection of The selection of The selection of No material was
good and very appropriate materials is appropriate materials is not really materials is mentioned.
for learning and play for learning and play appropriate for inappropriate for
activities. All materials are activities. All materials learning and play learning and play
suitable for children’s are suitable for children’s activities. activities.
learning and development. learning and
development.
Aktiviti pembelajaran Aktiviti yang dijalankan Aktiviti tersebut Aktiviti yang Aktiviti tersebut tidak Tiada aktiviti.
adalah terperinci, kreatif, dinyatakan dengan jelas, dijalankan adalah relevan dan tidak dapat
relevan dan mampu relevan dan mampu ringkas, relevan dan mencapai hasil
mencapai hasil mencapai hasil mampu mencapai pembelajaran
pembelajaran. pembelajaran. hasil pembelajaran
1 2 1.0 4
Learning activities The activities were detailed, The activities were The activities were The activities were not No activities.
creative, relevant, and able clearly stated, relevant, brief, relevant, and relevant and could not
to achieve the learning and able to achieve the able to achieve the achieve the learning
outcome. learning outcome. learning outcome. outcome.

Rancangan pengajaran: Memastikan murid faham Melakukan penutupan Pengukuhan dan Pengukuhan dan Tiada
Pengukuhan dan kesimpulan dan melakukan penutupan dengan efektif untuk kesimpulan kesimpulan pengukuhan dan
dengan efektif untuk mengukuhkan objektif. tidak jelas dan tidak tidak jelas dan tidak kesimpulan.
mengukuhkan objektif. berkaitan dengan lengkap.
objektif.
1.0 4
Lesson plan: Check understanding and Provides effective The reinforcement and The reinforcement and There was no
Reinforcement and provide effective closure to closure to reinforce conclusion were not conclusion were neither reinforcement or
conclusion reinforce objectives objectives. clear and not related clear nor complete. conclusion
to the objectives.

2
Jalankan sesi bercerita Menggunakan pelbagai Mengaplikasikan teknik Menunjukkan teknik Menunjukkan Kurang teknik
dengan sekumpulan kanak- teknik penceritaan yang penceritaan yang baik, bercerita asas dengan penggunaan teknik penceritaan yang
kanak berumur 4 hingga 6 berkesan, seperti modulasi walaupun kadangkala kepelbagaian atau penceritaan yang penting,
tahun menggunakan buku suara, gerak isyarat dan terdapat kesilapan kreativiti yang terhad. minimum, memberi menjadikan sesi
cerita yang dipilih. ekspresi muka, dalam menggunakan kesan kepada membosankan
meningkatkan pengalaman teknik tertentu secara keberkesanan dan kurang
keseluruhan. konsisten. keseluruhan. menarik.
1 2 2.5 10
Conduct a storytelling session Utilises a variety of effective Applies good storytelling Demonstrates basic Shows minimal use of Lacks essential
with a group of children aged storytelling techniques, such techniques, though there storytelling techniques storytelling techniques, storytelling
4 to 6 using the selected as voice modulation, may be occasional lapses with limited variety or impacting the overall techniques,
storybook. gestures, and facial in using certain creativity. effectiveness. making the
expressions, enhancing the techniques consistently. session
overall experience. monotonous and
less engaging.
Conclusion Memastikan murid faham Melakukan penutupan Pengukuhan dan Pengukuhan dan Tiada
dan melakukan penutupan dengan efektif untuk kesimpulan tidak jelas kesimpulan tidak jelas pengukuhan dan
1 2 0.5 dengan efektif untuk mengukuhkan objektif. dan tidak berkaitan dan tidak lengkap. kesimpulan. 2
mengukuhkan objektif. dengan objektif.

Conclusion Check understanding and Provides effective The reinforcement and The reinforcement and No reinforcement
provide effective closure to closure to reinforce conclusion are not conclusion are neither or conclusion.
reinforce objectives. objectives. clear and not related clear nor complete.
to the objectives.

Total 7.5 30
*QN = Question Number/ *NS = Nombor Soalan

3
SOALAN 2/ QUESTION 2: (20%)
Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/
*QN/ Criteria/ Weight/ Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Max
CLO
*NS Kriteria Pemberat Marks
4 3 2 1 0
Menyatakan pendahuluan Pendahuluan sangat jelas Pendahuluan jelas dan Pendahuluan yang Pendahuluan tidak Tiada
and objektif tugasan. dan menyatakan objektif menyatakan objektif ringkas dan tidak menyatakan struktur pendahuluan
tugasan dengan baik. tugasan. menyatakan objektif dan objektif tugasan. diberikan.
tugasan.
2 3 0.5 2
State the introduction and The introduction is very The introduction is clear Brief introduction and The introduction does No introduction
objective of the assignment. apparent and mentions the and mentions the does not mention the not mention the was given.
objective of the assignment objective of the objective of the structure and objective
clearly. assignment. assignment. of the assignment.

Latar belakang buku cerita Menghuraikan latar Menghuraikan latar Menyediakan Penerangan latar Tiada percubaan
belakang buku cerita yang belakang buku cerita penerangan asas belakang adalah atau penerangan
dipilih dengan jelas dan yang dipilih dengan tentang latar belakang minimum, kurang latar belakang
teliti, memberikan butiran butiran yang relevan, tetapi tidak terperinci dan yang tidak
bernas tentang pengarang, meliputi aspek seperti mempunyai mendalam. mencukupi
konteks penerbitan dan pengarang dan konteks kedalaman dan sepenuhnya.
elemen tematik. penerbitan. pemahaman tentang
latar belakang
2 3 1.5 pengarang atau 6
konteks penerbitan.
Background of the storybook Clearly and thoroughly Describes the Provides a basic The description of the No attempt or a
describes the background of background of the description of the background is minimal, completely
the selected storybook, selected storybook with background but lacks lacking detail and inadequate
providing insightful details relevant details, covering depth and insight into insight. description of the
about the author, aspects such as the the author's background.
publication context, and author and publication background or
thematic elements. context. publication context.
2 3 Nilai murni yang dipelajari 1.0 Menunjukkan pemahaman Menunjukkan Mempamerkan Menunjukkan Gagal 4
daripada buku cerita yang mendalam tentang pemahaman yang jelas pemahaman asas pemahaman terhad menunjukkan
nilai yang dipelajari tentang nilai yang tentang nilai yang tentang nilai yang pemahaman
daripada buku cerita, dipelajari daripada buku dipelajari daripada dipelajari daripada tentang nilai yang
mengenal pasti dan cerita, memberikan buku cerita, dengan buku cerita, dengan dipelajari
menerangkannya dengan penjelasan dan contoh beberapa ketidak ketidaktepatan atau daripada buku

4
tepat. yang tepat. tepatan atau kesilapan yang ketara. cerita.
kekurangan
kedalaman.
Values learned from the Demonstrates a profound Shows a clear Displays a basic Shows limited Fails to
storybook understanding of the values understanding of the understanding of the understanding of the demonstrate an
learned from the storybook, values learned from the values learned from values learned from the understanding of
accurately identifying and storybook, providing the storybook, with storybook, with the values learned
explaining them in-depth. accurate explanations some inaccuracies or significant inaccuracies from the
and examples. lack of depth. or oversights. storybook.
Laporan reaksi kanak-kanak Analisis komprehensif Analisis yang baik Analisis tindak balas, Analisis cetek dengan Kurang analisis
terhadap buku cerita tentang tindak balas, tindak terhadap reaksi, tindak tindak balas dan cerapan minimum dan pemahaman
balas dan tingkah laku balas dan tingkah laku tingkah laku kanak- tentang reaksi, tindak tentang reaksi,
kanak-kanak dengan kanak-kanak, dengan kanak yang balas dan tingkah laku tindak balas dan
cerapan yang kaya dan pemerhatian yang jelas mencukupi, dengan kanak-kanak. tingkah laku
terperinci. dan sedikit mendalam. pemerhatian asas dan kanak-kanak.
kedalaman terhad.
1.5 6
Report on children's reactions Comprehensive analysis of Good analysis of Adequate analysis of Superficial analysis with Lacks analysis and
to the storybook children's reactions, children's reactions, children's reactions, minimal insights into understanding of
responses, and behaviour responses, and responses, and children's reactions, children's
with rich and detailed behaviour, with clear behaviour, with basic responses, and reactions,
insights. observations and some observations and behaviour. responses, and
depth. limited depth. behaviour.

Kesimpulan Kesimpulan sangat baik, Kesimpulan adalah baik, Kesimpulan Tidak kesimpulan yang Tiada kesimpulan
menyimpulkan semua menyimpulkan semua memuaskan tetapi jelas. Penulisan akhir diberikan.
bahagian pengenalan, bahagian pengenalan, tidak menyimpulkan begitu sahaja.
kandungan dan kandungan dan bahagian pengenalan
diringkaskan dengan baik. diringkaskan dengan dan kandungan.
baik.
2 3 0.5 2
Conclusion The conclusion is very The conclusion is good The conclusion is There is no definite. The No conclusion was
excellent and links the and links the satisfactory but does writing ends abruptly. provided.
introduction, content and is introduction, content not link with the
well summarised. and is well summarised. introduction and
content.

Total 5.0 20
*QN = Question Number/ *NS = Nombor Soalan

5
ARAHAN BAGI TATACARA PENGHANTARAN SEBAGAI BUKTI AKTIVITI ONLINE CLASS PARTICIPATION (10%) PADA
BAHAGIAN II

Laksanakan perkara berikut:


Pilih LIMA (5) posting anda yang terbaik dari perbincangan dalam talian yang telah di sediakan oleh tutor anda.
1. Laksanakan screen shot posting dan isikan dalam tugasan anda sebagai fail imej.
2. Imej screen shot mesti dalam format imej (sama ada JPG atau PNG). Rujuk pada contoh screen shot di bawah.
3. Screen shot mesti mengandungi: Nama, Tajuk Perbincangan, Hari, Tarikh dan Masa.

INSTRUCTIONS ON HOW TO SUBMIT PROOF OF ONLINE CLASS PARTICIPATION (10%) IN PART II

Do the following:
Select the best FIVE (5) of your postings from the forum discussion set up by your tutor.
1. Do screenshots of the postings and include them as images in your assignment.
2. The screenshots should be in an image file (either in JPG or PNG format). Refer to the sample of Screen Grab below
3. The screenshots should contain: Name, Title of the discussion, Day, Date and Time.

1
PART II/ BAHAGIAN II
Marks for the forum will be given based on the following rubric
Markah bagi perbincangan dalam talian diberi berdasarkan rubrik
Excellent/ Good/ Fair/ Poor/ Unsatisfactory/ Tidak
CLO Criteria/ Weight/ Cemerlang Baik Sederhana Lemah memuaskan Max
QN
3 or 4 Kriteria Pemberat marks
4 3 2 1 0

Kualiti Hantaran Kelima-lima komen Empat Dua atau tiga komen Satu penghantaran Penghantaran
baik, sesuai, relevan, komen baik, sesuai, baik, sesuai, relevan, ATAU Semua melepasi tempoh
bermakna dan relevan, bermakna bermakna dan penghantaran dibuat tugasan.
berhemah. dan berhemah. berhemah dalam satu hari. ATAU
Hantaran Hantaran Hantaran ATAU Tiada komen Tiada penghantaran
mencerminkan mencerminkan menunjukkan yang baik dan diberikan sebagai
penyertaan aktif penyertaan penyertaan dalam relevan. ATAU bukti penyertaan
sepanjang tempoh sepanjang tempoh jangka masa yang Komen hanya dalam perbincangan.
tugasan. tugasan. singkat. respons yang ringkas
dan tidak meluas dan 10
tidak bermakna.
Usaha minimum (Cth:
“Saya bersetuju
dengan Tina”).
3 1 2.5
Quality of Postings All five comments are Four of the Two or three of the One post was Postings are done
good, appropriate, comments are good, comments are submitted. past the assignment
relevant, meaningful, appropriate, somewhat good, OR All posts are done timeline.
and respectful. relevant, appropriate, in one day. OR No postings given
Postings reflect active meaningful, and meaningful, and OR None of the as proof of
participation within respectful. respectful. comments is good participation in
the assignment Postings reflect Postings show and relevant. discussion.
timeline. participation within relatively short OR Comments are
the assignment participation time. short responses that
timeline. are not substantial
nor meaningful.
Minimum effort (e.g.
“I agree with Tina”).

Total 2.5 10
*QN = Question Number/ *NS = Nombor Soalan
