Anda di halaman 1dari 8

TUGASAN

_________________________________________________________________________
HDIS3303
FARDHU AIN UNTUK KANAK-KANAK
SEMESTER JANUARI 2021

ARAHAN KHUSUS

1. Jawab dalam Bahasa Melayu.

2. Jumlah patah perkataan : 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.

3. Hantar tugasan SEKALI sahaja dalam PELBAGAI fail.

4. Tugasan ini dihantar secara ONLINE.

5. Tarikh penghantaran : 14 MAC 2021.

6. Tugasan ini menyumbang sebanyak 60% dari jumlah markah kursus.

1/7
SOALAN TUGASAN

TUJUAN

Tujuan tugasan ini adalah untuk menguji kemampuan pelajar merancang pengajaran untuk
salah satu topik dalam bidang adab kepada kanak-kanak dengan kreatif dan berkesan.

BAHAGIAN A: TUGASAN BERTULIS (40 MARKAH)

Pendekatan yang kreatif dan menarik amat penting dalam pengajaran perkara-perkara yang
penting untuk kehidupan kanak-kanak. Dalam tugasan ini anda dikehendaki menghuraikan
adab-adab sosial seperti berikut:

a) Pilih TIGA adab sosial yang penting bagi kanak-kanak dan bincangkan perinciannya
menurut perbahasan ulama.

b) Bincangkan cabaran dan cara melibatkan ibu bapa dalam pendidikan adab kepada
kanak-kanak.

c) Sediakan satu rancangan pengajaran (RPH) bagi SATU topik adab untuk kanak-kanak
berumur lima tahun. Sila gunakan format berikut untuk rancangan pengajaran anda:
1. Hasil pembelajaran
2. Umur
3. Tempoh
4. Bahan pembelajaran
5. Pelaksanaan (Langkah)
 Set Induksi
 Aktiviti pembelajaran
 Pengukuhan dan Kesimpulan

2/7
Rujuk rubrik untuk maklumat lanjut.

BAHAGIAN B: SLAID POWERPOINT DAN PEMBENTANGAN (20 MARKAH)

KEPERLUAN

Berdasarkan kepada Tugasan 1 di atas yang telah dilengkapkan, bentangkannya dengan


menggunakan slaid PowerPoint. Lakukan pembentangan anda di tempat yang bersesuaian
dan rakam video pembentangan tersebut. Kemudian, muat naik rakaman video anda
sebagai lampiran tugasan di Myinspire.

Anda juga dikehendaki menghantar slaid ppt (power point) bersama-sama tugasan 1 di
MyINSPIRE.

NOTA:
1. Bilangan slaid pembentangan: Antara 10 – 12 slaid.
2. Tempoh pembentangan: 10 - 12 minit.
3. Saiz video tidak melebihi 400 Mb

Rujuk rubrik yang diberikan untuk menyediakan tugasan anda.

[JUMLAH: 60 MARKAH]

3/7
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN

HDIS3303 FARDHU AIN UNTUK KANAK-KANAK/ JANUARI 2021

RUBRIK BAHAGIAN A: TUGASAN BERTULIS (40 MARKAH)


Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
*NS CLO Kriteria Pemberat
4 3 2 1 0 Maks.
Pengenalan. Pengenalan topik Pengenalan topik Pengenalan topik Pengenalan topik Pengenalan topik
sangat jelas dan agak jelas dengan yang ringkas dan tugasan yang sangat tiada atau tidak
menyatakan objektif huraian yang baik kurang menjurus umum dan tidak menepati tajuk.
dan isi kandungan berkaitan topik, kepada objektif menjurus kepada
1 0.5 2
tugasan dengan baik, berserta tugasan. objektif tugasan.
berserta rujukan dan rujukan/fakta yang
fakta yang tepat. relevan.

Memilih TIGA adab sosial yang penting Memilih TIGA adab Memilih TIGA adab Memilih TIGA adab Memilih TIGA adab Tiada perbincangan
bagi kanak-kanak dan membincangkan sosial yang penting sosial yang penting sosial yang penting sosial yang penting dilakukan.
perinciannya menurut perbahasan ulama. bagi kanak-kanak dan bagi kanak-kanak dan bagi kanak-kanak dan bagi kanak-kanak
membincangkan membincangkan membincangkan dan membincangkan
perinciannya menurut perinciannya menurut perinciannya menurut perinciannya
1 2 perbahasan ulama perbahasan ulama perbahasan ulama menurut perbahasan 8
secara terperinci secara baik dengan secara ringkas. ulama secara umum.
dengan hujah dan hujah dan dalil.
dalil dari sumber yang
berautoriti.

Membincangkan cabaran dan cara Perbincangan Perbincangan Perbincangan Perbincangan Tiada perbincangan.
melibatkan ibu bapa dalam Pendidikan dilakukan secara kritis dilakukan secara baik dilakukan secara dilakukan secara
adab kepada kanak-kanak. dan menyeluruh serta serta disokong ringkas serta umum tanpa serta
disokong rujukan rujukan yang baik. disokong rujukan rujukan.
yang tepat. yang sesuai.
2 1.5 6

2 Merancang satu sesi pengajaran topik 1 Merancang satu sesi Merancang satu sesi Merancang satu sesi Merancang satu sesi Tiada perancangan 4
tersebut kepada kanak-kanak berumur pengajaran yang pengajaran yang pengajaran yang pengajaran yang dilakukan.
4/8
lima tahun. lengkap dan lengkap dengan lengkap dengan ringkas.
terperinci dengan objektif, huraian dan objektif, huraian dan
objektif, huraian dan langkah-langkah yang langkah-langkah yang
langkah-langkah yang menggunakan teknik menggunakan teknik
menggunakan teknik yang kreatif. yang biasa.
yang kreatif dan
berkesan.

Rancangan Pengajaran : Tajuk , umur dan Tajuk , umur dan Satu dari komponen Tajuk , umur dan Tidak ada Tajuk ,
tempoh disebut tempoh disebut ini tidak di sebut . tempoh masa tidak umur dan tempoh
Tajuk, Umur, tempoh masa dengan jelas dan dengan ringkas dan  Tajuk sesuai dengan masa
2 0.5 sesuai dengan aktiviti sesuai dengan aktiviti  Umur aktiviti 2
 Tempoh
masa

Rancangan Pengajaran : Hasil Pembelajaran Hasil Pembelajaran Hasil Pembelajaran Hasil Pembelajaran Tiada hasil
jelas dan boleh di jelas dan boleh di ringkas tetapi masih ringkas dan tidak pembelajaran
Fokus & Hasil Pembelajaran ukur. Ia juga di ukur boleh di ukur boleh di ukur
2 0.5 bandingkan dengan 2
standard yang
tertentu

Rancangan Pengajaran: Set induksi, Bahan Set induksi, Bahan Set induksi, Bahan Set induksi, Bahan Tidak ada
dibincang dengan dibincang dengan dan kaedah di sebut dan kaedah tidak perbincangan
Set Induksi, Bahan pembelajaran, Aktiviti terperinci dan kaedah jelas dan kaedah dengan ringkas sesuai dengan tentang bahan atau
2 1.5 6
Pembelajaran adalah sistematik dan adalah sistematik objektif aktiviti kaedah
kreatif

Pengukuhan dan kesimpulan Memastikan murid Melakukan Pengukuhan dan Pengukuhan dan Tiada pengukuhan
faham dan melakukan penutupan dengan kesimpulan kesimpulan dan kesimpulan.
penutupan dengan efektif untuk tidak jelas dan tidak tidak jelas dan tidak
efektif untuk mengukuhkan berkaitan dengan lengkap.
2 1 4
mengukuhkan objektif. objektif.
objektif

2 Kesimpulan Tugasan 1 Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Tiada kesimpulan 4
yang menyeluruh dan menyeluruh dan yang ringkas dan yang lemah dan diberikan.
penjelasan relevan penjelasan relevan penjelasan tidak penjelasan tidak

5/8
dengan penerangan dengan penerangan relevan dengan relevan dengan
bahagian isi serta bahagian isi, tetapi penerangan bahagian penerangan
menjelaskan tidak menjelaskan isi. bahagian isi.
penambahan idea. sebarang
penambahan idea.

Mengikut format yang betul (Muka Format penulisan Format penulisan Format penulisan Format penulisan Tiada format
hadapan tugasan, Isi kandungan, muka yang amat baik dan yang baik dan yang agak baik dan tidak mengikut penulisan atau tidak
surat, rujukan format APA, dll). mengikut kriteria, mengikut kriteria, mengikut kriteria kriteria ditetapkan. berkaitan.
2 0.5 serta susunan yang serta susunan yang tetapi kurang 2
baik dan lengkap baik dan lengkap tersusun.
serta mengikut gaya
APA.
Jumlah 10 40
*NS = Nombor Soalan

RUBRIK BAHAGIAN B: SLAID POWERPOINT DAN PEMBENTANGAN (20 MARKAH)


Cemerlang Baik Sederhana Lemah Tidak memuaskan Markah
*NS CLO Kriteria Pemberat
4 3 2 1 0 Maks.
2 Slaid pembentangan 1.5 Slaid PowerPoint Slaid PowerPoint Slaid PowerPoint yang Menyediakan kurang Tiada slaid 6
dihasilkan dengan dihasilkan boleh dihasilkan adalah daripada 10 slaid disediakan.
baik yang diterima yang ringkas yang tidak yang sangat asas dan
menjelaskan topik, menjelaskan topik menimbulkan minat. dibentangkan di luar
menarik, dan adakalanya Menyediakan kurang tempoh yang
menimbulkan minat melibatkan penonton. daripada 10 slaid dan ditetapkan.
dan mendapat Menyediakan 10 slaid dibentangkan di luar
perhatian khalayak. atau kurang dan tempoh yang
Menyediakan antara dibentangkan dalam ditetapkan.
10-12 slaid dan tempoh yang
dibentangkan dalam ditetapkan.
tempoh yang
ditetapkan.

2 Penyusunan 1 Corak susunan Corak susunan yang Struktur organisasi Kurang struktur Tiada 4
dengan mudahnya sesuai digunakan dan wujud tetapi tidak organisasi. pembentangan/
mampu menarik mudah untuk diikuti. jelas. rakaman
perhatian dan pembentangan
6/8
menggerakkan Pengenalan dan Pengenalan dan Pengenalan diberikan untuk
penonton menerusi kesimpulan yang kesimpulan yang dan/atau dinilai.
poin yang diberi. memuaskan. tidak disampaikan kesimpulan tiada.
dengan sepenuhnya.

Pengenalan yang Setiap isi utama Isi tidak mempunyai Isi tidak berkaitan
diberi menarik mempunyai kesinambungan dan dan transisi tidak
penonton dan kesinambungan yang transisi yang janggal. digunakan.
kesimpulan yang lancar dengan
memuaskan. transisi.

Setiap isi mempunyai


kesinambungan yang
lancar dengan
transisi.
2 Kemahiran pembentangan 1.5 Penggunaan gerakan, Menggunakan isyarat, Terdapat gerak tubuh Tiada isyarat mata. Tiada 6
hubungan mata, hubungan mata, dan hubungan mata. Intonasi suara yang pembentangan/
Bahasa jelas, kreatif bahasa jelas. sama atau volume rakaman
dan berkesan. yang tidak pembentangan
mencukupi. diberikan untuk
dinilai.
Intonasi suara sesuai Intonasi suara yang Penggunaan bahasa
untuk menambah agak sesuai dan dan intonasi suara
minat kepada kreatif. yang tidak berkesan.
pembentangan.

Bersedia, tenang dan Bersedia, tenang dan Kurang yakin. Kurang yakin dan
penggunaan nota tidak banyak Bergantung kepada membaca nota
untuk rujukan sahaja. bergantung kepada nota. Pelbagai sahaja. Banyak
nota. Pengisian lisan pengisian lisan yang gangguan pengisian
Tiada pengisian lisan dan gangguan bukan tidak berkaitan dan lisan dan gangguan
dan gangguan lisan. lisan yang terhad. gangguan bukan lisan. bukan lisan. Kurang
Antara 10 – 12 minit. Antara 10 - 15 minit. Kurang daripada 10 daripada 10 minit
minit atau lebih atau lebih daripada
daripada 15 minit 15 minit.
2 Pengetahuan 1 Menunjukkan Menunjukkan Menunjukkan Menunjukkan Tiada rakaman 4
pengetahuan yang pengetahuan yang pengetahuan yang pengetahuan yang persembahan
cemerlang dan baik dan mampu boleh diterima tetapi kurang dan diberikan untuk
mampu menerangkan untuk menerangkan sebahagian kebanyakan dinilai.
dan menghuraikan isu isu yang berkaitan. penerangan tidak penjelasan adalah
7/8
dengan jelas. jelas. tidak bersesuaian.

JUMLAH 5 20

8/8
