HBIS2103_V2
PENGAJIAN ASUHAN TILAWAH AL-QURAN II
SEMESTER JANUARI 2024
___________________________________________________________________________
ARAHAN KHUSUS
2. Jumlah patah perkataan: 2500 – 3000 patah perkataan tidak termasuk rujukan.
1
SOALAN TUGASAN
TUJUAN
Tujuan tugasan ini adalah untuk menguji kemampuan pelajar membincangkan kandungan
beberapa ayat dalam al-Quran. Pelajar juga dapat menyediakan satu Rancangan Pengajaran
Harian yang berunsurkan fun learning.
KEPERLUAN
Surah Al-Baqarah ialah surah yang berada dalam kategori al-tiwal dalam al-Quran. Surah ini
mempunyai kelebihan dan keistimewaan yang tersendiri.
2
BAHAGIAN II: ONLINE CLASS PARTICIPATION (10%)
[Jumlah: 10 markah]
3
LAMPIRAN
RUBRIK TUGASAN
HBIS2103_V2 PENGAJIAN ASUHAN TILAWAH AL QURAN II/ SEMESTER JANUARI 2024
Pengenalan topik. Pengenalan ditulis Pengenalan topik Pengenalan topik Pengenalan topik Tiada pengenalan
dengan jelas dan tugasan agak jelas tugasan yang ringkas tugasan yang sangat topik diberikan atau
menyatakan konsep dengan huraian yang dan kurang menjurus umum dan tidak pengenalan tidak
1 1 1 4
umum, objektif dan isi ringkas berkaitan kepada objektif menjurus kepada menepati tajuk.
kandungan tugasan topik. tugasan. objektif tugasan.
dengan baik.
Penjelasan hukum Menjelaskan 8 hukum Menjelaskan 8 hukum Menjelaskan 8 hukum Menjelaskan 8 Tiada penjelasan
tajwid yang terdapat tajwid dengan tajwid dengan tajwid dengan tepat. hukum tajwid diberikan.
1 2 2 8
dalam ayat 1 dan 2 terperinci, tepat dan terperinci dan tepat. dengan ringkas
kreatif
Cadangan satu Mencadangkan satu Mencadangkan satu Mencadangkan satu Mencadangkan satu Tiada cadangan/
aktiviti penilaian aktiviti pembelajaran aktiviti pembelajaran aktiviti pembelajaran aktiviti huraian diberikan.
kendiri untuk murid- kendiri yang praktikal kendiri yang praktikal kendiri yang menarik pembelajaran
1 3 murid dapat 2 dan menarik dengan dengan huraian yang dengan huraian yang kendiri dengan 8
lakukannya di rumah huraian yang terperinci. jelas. huraian ringkas.
berdasarkan ayat 11 terperinci.
dan 12.
4
Penyediaan RPH
1 4 berdasarkan ayat 13- 4 Lihat perincian rubrik di bawah 16
15 surah.
Kesimpulan. Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Gagasan kesimpulan Tiada kesimpulan
yang menyeluruh dan menyeluruh dan yang ringkas dan yang lemah dan diberikan.
penjelasan relevan penjelasan relevan penjelasan tidak penjelasan tidak
dengan penerangan dengan penerangan relevan dengan relevan dengan
1 1 0.5 2
bahagian isi serta bahagian isi, tetapi penerangan bahagian penerangan
menjelaskan tidak menjelaskan isi. bahagian isi.
penambahan idea. sebarang
penambahan idea.
Mengikut Format Format penulisan Format penulisan Format penulisan Format penulisan Tiada format
yang betul (muka yang amat baik dan yang baik dan yang agak baik dan tidak mengikut penulisan dan
hadapan, isi mengikut kriteria, mengikut kriteria, mengikut kriteria kriteria ditetapkan. susunan tugasan
kandungan, rujukan susunan yang baik serta susunan yang tetapi kurang Bilangan rujukan tidak teratur. Tiada
1 1 format APA, dan 1 dan lengkap serta baik dan lengkap. tersusun. Bilangan kurang dari 5 sumber rujukan. 4
lain-lain). mengikut gaya APA. Bilangan rujukan 8-10 rujukan 5-7 sumber. sumber.
Bilangan rujukan dan berwibawa.
melebihi 10 sumber
dan berwibawa.
Jumlah 12.5 50
*NS =No Soalan
5
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Tidak
Cemerlang Baik Sederhana Lemah
*NS CLO Kriteria Pemberat memuaskan Markah
4 3 2 1 0
Rancangan Pengajaran Harian
Tempoh sangat Tempoh bersesuaian Tempoh kurang Tempoh tidak Tiada
bersesuaian dengan dengan aktiviti bersesuaian dengan bersesuaian langsung dinyatakan
1 Masa / Tempoh 0.25 1
aktiviti pembelajaran. pembelajaran. aktiviti pembelajaran dengan aktiviti
pembelajaran
Ditulis dengan baik, dan Bersesuaian dengan Kurang bersesuaian Tidak bersesuaian Tiada
1 Hasil pembelajaran 0.5 bersesuaian dengan pelaksanaan aktiviti dengan pelaksanaan dengan pelaksanaan dinyatakan. 2
pelaksanaan aktiviti. aktiviti. aktiviti.
Langkah-langkah di dalam Langkah-langkah di Langkah-langkah di dalam Langkah-langkah di Tiada langkah-
set induksi sangat baik dalam set induksi set induksi kurang dalam set induksi tidak langkah set
dan berupaya menarik berupaya menarik menarik kesediaan pelajar menarik kesediaan induksi
1 Set induksi 0.25 1
kesediaan pelajar untuk kesediaan pelajar untuk mengikuti aktiviti pelajar untuk mengikuti dinyatakan
mengikuti aktiviti untuk mengikuti pembelajaran. aktiviti pembelajaran
pembelajaran. aktiviti pembelajaran.
Langkah-langkah dalam Langkah-langkah Langkah-langkah dalam Langkah-langkah dalam Tiada langkah-
pengenalan sangat baik, dalam pengenalan pengenalan kurang pengenalan tidak langkah
1 Pengenalan 0.25 menarik dan menjurus menjurus kepada hasil menjurus kepada hasil menjurus kepada hasil pengenalan 1
4
kepada hasil pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran. dinyatakan.
pembelajaran.
Langkah-langkah dalam Langkah-langkah Langkah-langkah dalam Langkah-langkah dalam Tiada langkah-
Langkah-langkah
aktiviti sangat menarik dalam aktiviti menarik, aktiviti kurang menarik, aktiviti tidak menarik, langkah aktiviti
aktiviti
dan jelas, bersesuaian bersesuaian dengan kurang bersesuaian tidak bersesuaian dinyatakan.
1 pembelajaran yang 2.5 10
dengan pelajar dan pelajar dan dengan pelajar dan kurang dengan pelajar dan tidak
mengandungi unsur
bersesuaian dengan hasil bersesuaian dengan bersesuaian dengan hasil bersesuaian dengan
yang menghiburkan
pembelajaran. hasil pembelajaran. pembelajaran. hasil pembelajaran.
Berjaya merumuskan Telah merumuskan Tidak dapat merumuskan Tidak merumuskan Rumusan dan
dengan baik keseluruhan dengan baik dengan baik keseluruhan dengan baik keseluruhan pengayaan
pembelajaran yang telah keseluruhan pembelajaran yang telah pembelajaran yang telah tidak
Penutup/Rumusan. dilakukan. Terdapat unsur pembelajaran yang dilakukan. Kurang dilakukan. Tiada dinyatakan.
1 0.25 1
pengayaan dalam telah dilakukan. pengayaan. pengayaan.
rumusan. Terdapat unsur
pengayaan dalam
rumusan.
Jumlah 4 16
6
ARAHAN BAGI TATACARA PENGHANTARAN SEBAGAI BUKTI AKTIVITI ONLINE CLASS PARTICIPATION (10%)
7
BAHAGIAN II: ONLINE CLASS PARTICIPATION (10%)
Kualiti Kelima-lima komen Empat komen baik, Dua atau tiga Satu hantaran Hantaran
Postings baik, sesuai, sesuai, relevan, komen baik, ATAU melepasi
relevan, bermakna bermakna dan sesuai, relevan, Semua hantaran tempoh
Cognitive dan berhemah. berhemah. bermakna dan dibuat dalam satu penghantaran
(C3) berhemah. hari; tugasan;
Hantaran Hantaran
Bincangkan penggunaan mencerminkan mencerminkan Hantaran ATAU ATAU
teknologi terkini bagi penyertaan aktif penyertaan menunjukkan Tiada komen yang Tiada hantaran
II 4 memahirkan murid/ anak 2.5 sepanjang tempoh sepanjang tempoh penyertaan dalam baik dan relevan; diberi sebagai 10
anda dalam pembacaan al- tugasan. tugasan. jangka masa yang bukti penyertaan
Quran dan kemukakan singkat. ATAU dalam
pengalaman atau Komen hanya respon perbincangan.
perancangan anda. yang ringkas dan tidak
meluas dan tidak
bermakna.
(Cth: “Saya bersetuju
dengan Tina”)