Anda di halaman 1dari 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

Standard Kandungan 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif

1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh.

1.1.2 Membincangkan dan memerihal perubahan fizikal lelaki serta perempuan apabila akil baligh.
Standard Pembelajaran
1.1.3 Menyatakan contoh simptom yang mungkin dialami ketika haid.

1.1.4 Membincangkan dan memerihal mitos berkaitan haid serta ihtilam.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menyatakan maksud akil baligh.

Objektif Pembelajaran 2. Membincangkan dan memerihal perubahan fizikal lelaki serta perempuan apabila akil baligh.

3. Menyatakan contoh simptom yang mungkin dialami ketika haid.

4. Membincangkan dan memerihal mitos berkaitan haid serta ihtilam.

Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;

(Penilaian) 1. Menyatakan maksud akil baligh.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Zaman Remaja (Buku Teks: 76 - 77) Bilangan murid yang mencapai kemahiran
yang ditetapkan adalah: _____
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru.
Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Main
Peranan) secara terkawal dengan bimbingan
guru.
Tindakan Susulan
4. Murid menyatakan maksud akil baligh.

5. Murid membincangkan dan memerihal


Pemulihan: __________ murid
perubahan fizikal lelaki serta perempuan
apabila akil baligh. Pengukuhan: __________ murid
6. Murid menyatakan contoh simptom yang
mungkin dialami ketika haid.

7. Murid membincangkan dan memerihal mitos


berkaitan haid serta ihtilam.

8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh


Pengayaan: __________ murid
guru.

9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif

Standard Kandungan Mengamalkan cara mengurus diri:

 Akil baligh

Standard Pembelajaran 1.1.5 Menilai amalan terbaik pengurusan diri apabila akil baligh.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


Objektif Pembelajaran
1. Menilai amalan terbaik pengurusan diri apabila akil baligh.

Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;

(Penilaian) 1. Menghasilkan amalan terbaik pengurusan diri apabila akil baligh.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Kebersihan Diri (Buku Teks: 78)


Bilangan murid yang mencapai kemahiran
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan yang ditetapkan adalah: _____
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran. telah ditetapkan akan diberi bimbingan
tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Round guru.
Table) bagi membincangkan dan menghasilkan
amalan terbaik pengurusan diri apabila akil
baligh.
Tindakan Susulan
Aktiviti Utama
4. Murid menilai amalan terbaik pengurusan diri
apabila akil baligh.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru. Pengukuhan: __________ murid

6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan Pengayaan: __________ murid


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan
Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

Standard Kandungan 1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang mempengaruhi kesihatan diri dan
reproduktif Menghargai dan menghormati:
 Perubahan fizikal diri sendiri dan orang lain

1.2.1 Membincangkan cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal diri sendiri.
Standard Pembelajaran
1.2.2 Membincangkan cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal orang lain.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Objektif Pembelajaran 1. Membincangkan cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal diri sendiri.

2. Membincangkan cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal orang lain.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;


Kriteria Kejayaan
1. Menjelaskan dengan contoh cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal orang lain.
(Penilaian)
2. Menunjuk cara menghargai dan menghormati perubahan fizikal diri sendiri serta orang lain.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Hargai Diri (Buku Teks: 79)

1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan


gambar dengan bimbingan guru. Bilangan murid yang mencapai kemahiran
Aktiviti Pemulaan
yang ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Main telah ditetapkan akan diberi bimbingan
Peranan) secara terkawal dengan bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru. guru.

3. Murid menjelaskan dengan contoh cara


menghargai dan menghormati perubahan fizikal
Tindakan Susulan
orang lain.
Aktiviti Utama
4. Murid menunjuk cara menghargai dan
menghormati perubahan fizikal diri sendiri serta Pemulihan: __________ murid
orang lain.
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru. Pengayaan: __________ murid

6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta


KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

2.1 Kemahiran menangani situasi berisiko terhadap penyalahgunaan bahan kepada diri, keluarga
serta masyarakat Berkata TIDAK kepada:
Standard Kandungan
 Alkohol

2.1.1 Mengetahui maksud alkohol.

2.1.2 Menganalisis kesan pengambilan alkohol.


Standard Pembelajaran
2.1.3 Mengaplikasikan cara mengelakkan diri daripada pengambilan alkohol dalam makanan dan
minuman.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Mengetahui maksud alkohol.


Objektif Pembelajaran 2. Menganalisis kesan pengambilan alkohol.

3. Mengaplikasikan cara mengelakkan diri daripada pengambilan alkohol dalam makanan dan
minuman.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;

Kriteria Kejayaan 1. Menyatakan contoh makanan dan minuman yang mengandungi alkohol.

(Penilaian) 2. Menganalisis kesan bahaya alkohol terhadap kesihatan diri.

3. Mengesyorkan aktiviti yang sihat bagi mengelakkan diri daripada alkohol.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Ambil Tahu Elak Keliru (Buku Teks: 80-81) Bilangan murid yang mencapai kemahiran
yang ditetapkan adalah: _____
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru.
Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Main
Peranan) secara terkawal dengan bimbingan
guru.
Tindakan Susulan
4. Murid menyatakan contoh makanan dan
minuman yang mengandungi alkohol.
5. Murid menganalisis kesan bahaya alkohol
terhadap kesihatan diri.

4. Murid mengesyorkan aktiviti yang sihat bagi


mengelakkan diri daripada alkohol.

5. Murid mencipta slogan berkata TIDAK kepada


alcohol.
Pemulihan: __________ murid
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
Pengukuhan: __________ murid
guru.
Pengayaan: __________ murid
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi dalam kehidupan harian

Standard Kandungan Mengurus mental dan emosi:

 Konflik dan stres

3.1.1 Menyatakan maksud konflik dan stres.

3.1.2 Mengenal pasti punca konflik dan stress dalam diri sendiri.
Standard Pembelajaran
3.1.3 Menilai kesan konflik dan stress terhadap diri sendiri.

3.1.4 Menjana idea dan mengamalkan cara mengurus konflik dan stres.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menyatakan maksud konflik dan stres.

Objektif Pembelajaran 2. Mengenal pasti punca konflik dan stress dalam diri sendiri.

3. Menilai kesan konflik dan stress terhadap diri sendiri.

4. Menjana idea dan mengamalkan cara mengurus konflik dan stres.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;

Kriteria Kejayaan 1. Membincangkan punca konflik dan stres.

(Penilaian) 2. Menganalisis kesan konflik dan stres terhadap diri sendiri.

3. Mengesyorkan cara mengurus konflik dan stres.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Usah Dibiarkan, Mari Selesaikan (Buku Teks: 82- Bilangan murid yang mencapai kemahiran
83) yang ditetapkan adalah: _____

1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan


Aktiviti Pemulaan gambar dengan bimbingan guru.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
pelajaran. guru.

Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Main


Peranan) secara terkawal dengan bimbingan
guru. Tindakan Susulan
4. Murid membincangkan punca konflik dan stres.

5. Murid menganalisis kesan konflik dan stres


terhadap diri sendiri.

4. Murid mengesyorkan cara mengurus konflik


dan stres.

5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh


guru. Pemulihan: __________ murid

6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan Pengukuhan: __________ murid


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.
Pengayaan: __________ murid
PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi kekeluargaan dalam aspek
Standard Kandungan
kesihatan keluarga

4.1.1 Menjelaskan contoh gejala sosial.

Standard Pembelajaran 4.1.2 Membincangkan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

4.1.3 Menilai kepentingan sokongan ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menjelaskan contoh gejala sosial.


Objektif Pembelajaran
2. Membincangkan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

3. Menilai kepentingan sokongan ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;


Kriteria Kejayaan 1. Menjelaskan dengan contoh peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani
gejala sosial.
(Penilaian)
2. Menganalisis kepentingan sokongan ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Keluargaku Sayang (Buku Teks: 84-85) Bilangan murid yang mencapai kemahiran
yang ditetapkan adalah: _____
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru.
Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Main
Peranan) secara terkawal dengan bimbingan
guru.
Tindakan Susulan
4. Murid menjelaskan dengan contoh peranan dan
tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani
gejala sosial.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid menganalisis kepentingan sokongan ahli
Pengukuhan: __________ murid
keluarga dalam menangani gejala sosial.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan Pengayaan: __________ murid


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

Standard Kandungan 5.1 Kemahiran interpersonal dan komunikasi berkesan dalam kehidupan harian

5.1.1 Menyatakan kepentingan menyayangi diri sendiri dan orang lain.

Standard Pembelajaran 5.1.2 Menunjuk cara meluahkan perasaan kasih sayang kepada orang lain.

5.1.3 Mengesyorkan cara meluahkan perasaan yang sesuai dalam kehidupan harian.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menyatakan kepentingan menyayangi diri sendiri dan orang lain.


Objektif Pembelajaran
2. Menunjuk cara meluahkan perasaan kasih sayang kepada orang lain.

3. Mengesyorkan cara meluahkan perasaan yang sesuai dalam kehidupan harian.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;


Kriteria Kejayaan
1. Menjelaskan melalui contoh cara meluahkan perasaan yang sesuai dalam kehidupan harian.
(Penilaian)
2. Meramalkan kesan meluahkan perasaan kasih sayang dalam kehidupan harian.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Raikan Bersama-sama (Buku Teks: 86-87) Bilangan murid yang mencapai kemahiran
yang ditetapkan adalah: _____
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru.
Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Jalan
Galeri) secara terkawal dengan bimbingan
guru.
Tindakan Susulan
3. Murid menjelaskan melalui contoh cara
meluahkan perasaan yang sesuai dalam
kehidupan harian.
Pemulihan: __________ murid
4. Murid meramalkan kesan meluahkan perasaan
Pengukuhan: __________ murid
kasih sayang dalam kehidupan harian.
Pengayaan: __________ murid
5. Murid membuat kad ucapan untuk meluahkan
rasa kasih sayang kepada diri sendiri dan
anggota keluarga.

6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh


guru.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan


Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

Standard Kandungan 6.1 Kemahiran mencegah dan mengurangkan faktor risiko penyakit dalam kehidupan harian.

6.1.1 Menyatakan contoh penyakit tidak berjangkit.

Standard Pembelajaran 6.1.2 Menghubungkait punca dan kesan penyakit tidak berjangkit.

6.1.3 Berkomunikasi mengenai cara pencegahan penyakit tidak berjangkit.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menyatakan contoh penyakit tidak berjangkit.


Objektif Pembelajaran
2. Menghubungkait punca dan kesan penyakit tidak berjangkit.

3. Berkomunikasi mengenai cara pencegahan penyakit tidak berjangkit.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;

1. Menyatakan punca penyakit tidak berjangkit seperti penyakit jantung, asma, penyakit buah
Kriteria Kejayaan
pinggang dan diabetes.
(Penilaian)
2. Menerangkan punca penyakit tidak berjangkit.

3. Menjelaskan melalui contoh cara mengurangkan risiko penyakit tidak berjangkit.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Petunjuk Awal (Buku Teks: 88-89) Bilangan murid yang mencapai kemahiran
yang ditetapkan adalah: _____
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk telah ditetapkan akan diberi bimbingan
pelajaran. tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
guru.
Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Jalan
Galeri) secara terkawal dengan bimbingan
guru.
Tindakan Susulan
4. Murid menyatakan punca penyakit tidak
berjangkit seperti penyakit jantung, asma,
penyakit buah pinggang dan diabetes.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid menerangkan punca penyakit tidak
Pengukuhan: __________ murid
berjangkit.
4. Murid menjelaskan melalui contoh cara
mengurangkan risiko penyakit tidak berjangkit.

5. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh


guru.
Pengayaan: __________ murid
6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Minggu: Tarikh: Hari:

Kelas: Masa: Kehadiran:

Bidang:
Unit 11: Sayangi Diri
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial (PEERS)

Standard Kandungan 7.1 Kemahiran kecekapan psikososial untuk menjaga keselamatan diri

7.1.1 Menyatakan maksud pengantunan kanak- kanak.

7.1.2 Memberi contoh situasi pengantunan kanak- kanak.


Standard Pembelajaran
7.1.3 Mengaplikasikan cara mengelak daripada pengantunan kanak- kanak. 7.1.4
Berkomunikasi dengan berkesan cara mengelak daripada situasi pengantunan kanak-kanak.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

1. Menyatakan maksud pengantunan kanak- kanak.


Objektif Pembelajaran 2. Memberi contoh situasi pengantunan kanak- kanak.

3. Mengaplikasikan cara mengelak daripada pengantunan kanak- kanak. 7.1.4 Berkomunikasi


dengan berkesan cara mengelak daripada situasi pengantunan kanak-kanak.

Murid dianggap berjaya apabila dapat;

Kriteria Kejayaan 1. Menyatakan maksud pengantunan kanak-kanak.

(Penilaian) 2. Membincangkan situasi pengantunan kanak-kanak.

3. Menjelaskan dengan contoh cara mengelak daripada situasi pengantunan kanak-kanak.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku latihan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

Pengantunan Seksual Kanak-Kanak (Buku Teks: Bilangan murid yang mencapai kemahiran
90-91) yang ditetapkan adalah: _____

1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan


Aktiviti Pemulaan gambar dengan bimbingan guru.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru tentang telah ditetapkan akan diberi bimbingan
isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk tambahan / pengayaan / pengukuhan oleh
pelajaran. guru.

Aktiviti Utama 3. Murid menjalankan aktiviti PAK-21 (Jalan


Galeri) secara terkawal dengan bimbingan
guru. Tindakan Susulan

4. Murid menyatakan maksud pengantunan


kanak-kanak.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid membincangkan situasi pengantunan
kanak-kanak.

6. Murid menjelaskan dengan contoh cara


mengelak daripada situasi pengantunan
kanak-kanak.

7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh Pengukuhan: __________ murid


guru.
Pengayaan: __________ murid
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
Aktiviti Penutup
tentang isi pelajaran.

PENGISIAN KURIKULUM

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Bahasa Kelestarian Alam Sekitar Nilai Murni - Kerjasama Sains dan Teknologi Pendidikan Kewangan

Kreativti dan Inovasi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kelestarian Global Patriotime

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)

Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta

KEMAHIRAN ABAD KE-21

Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu

Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip

Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Pembelajaran Masteri Pembelajaran Berasaskan Inkuiri

Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Kaedah Penerokaan

Pendekatan Teaching Games for Understanding Pendekatan Bersepadu

Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Pembelajaran Secara Kontekstual

AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21

Fikir-Pasang-Kongsi Tinjau Kongsi Suai Padan Permainan

Value Lines Jalan Galeri Main Peranan Lain-Lain:

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN

Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan

Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
